Importanta si avantajele infiintarii Cavia Club Romania

Informatii, anunturi, intalniri

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
emil_inka
Ghid Special
Ghid Special
Mesaje: 499
Membru din: 28 Noi 2007, 08:36
Localitate: Bucuresti
Contact:

Importanta si avantajele infiintarii Cavia Club Romania

Mesajde emil_inka » 08 Dec 2007, 02:12

Importanta si avantajele infiintarii Cavia Club Romania

• in primul rand ne adunam sa ne cunoastem noi cei care avem acelasi hobby – Porcusorul de Guineea – fie ca detinem porcusori de rasa sau fara rasa sau doar suntem iubitori ai acestor animale;
• un club avand personalitate juridica este perceput altfel decat o persoana fizica de catre institutiile cu care dorim sa colaboram (Inspectoratul Veterinar, Directia Sanitar Veterinara, pet-shopurile, viitoarea Politie Veterinara,alte asociatii similare din alte tari cu care dorim sa intretinem legaturi…) - clubul insemnand interesul mai multor persoane unite in acelasi scop este mai credibil in actiunile sale de catre institutile respective decat o persoana fizica sau mai multe care actioneaza separat.
• atragerea de fonduri/sponsorizari pentru diferitele actiuni ale clubului:
- creara unui adapost pt animalutele care nu mai pot fi tinute de catre stapani si sunt parasite, sau pt cele recuperate din pet-shop-uri
- expozitii de frumusete, de selectie si de prezentare a raselor
- invitarea in expozitii a unui arbitru cu experienta din afara tarii pentru a arbitra sau a unor personalitati care prin activitatea lor ajuta la mai buna cunoastere si popularizare a porcusorului de guineea
Sponsorii pot fi persoane fizice sau producatori/importatori de produse pt porcusori (custi, mancare, accesorii, medicamente…) si nu numai.
• cunoastera directa a crescatorilor din tara – surse de unde se poate achizitiona un animalut de valoare din punct de vedere genetic, frumos si sanatos
• crearea Cartii de Origine unde se pot cunoaste animalele de valoare si cuiburile acestora
• in timp se poate crea magazinul clubului de unde se vor putea achizitiona cele necesare intretinerii unui porcusor – acestea vor putea fi achizitionate la preturi avantajoase, cu reducere pt membri. Aici se pot primi sesizari si cereri pt un anume produs (de ex custile Coroplast, mancare speciala pt porcusorii cu probleme...);
• consultarea gratuita pt porcusorii membrilor clubului de catre medicul veterinar al asociatiei

Toate acestea si multe altele poate sa faca clubul. Asteptam parerile dvs, orice idee/observatie fiind binevenita.

Avatar utilizator
jaded2death
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 259
Membru din: 03 Iul 2008, 17:49
Localitate: Resita

Mesajde jaded2death » 05 Iul 2008, 00:13


Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde ramona_inka » 09 Iul 2008, 23:12


Avatar utilizator
ZuzuBelleMel
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 630
Membru din: 28 Feb 2008, 20:14
Localitate: Deva

Mesajde ZuzuBelleMel » 10 Iul 2008, 07:27

Foarte frumos, mi-ar placea sa particip si sa vad si alte neamuri de-alor mei. :tease:

Avatar utilizator
jaded2death
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 259
Membru din: 03 Iul 2008, 17:49
Localitate: Resita

Mesajde jaded2death » 21 Iul 2008, 00:24

problema e in orasele mici...sunt putini oameni carora chiar le pasa de animale si sunt si mai putini doctori...m-am ingrozit sa vad oameni care chiar nu au habar despre cum se creste si se intretine un animal (ma refer in general, ca am descoperit si iepuri si tot felul de animale, saracele de ele...) si care se considera atotstiutori si care din pacate nu au mila si sunt complet nepasatori fata de animale.
suna foarte bine ce se vrea a se face, dar sunt curioasa cand si daca ar merge in tara asta...

Avatar utilizator
emil_inka
Ghid Special
Ghid Special
Mesaje: 499
Membru din: 28 Noi 2007, 08:36
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde emil_inka » 21 Iul 2008, 05:59

Dupa recunoasterea clubului national se vor putea infinta si cluburi locale sau judetene afiliate acestuia.Prin acestea poti sa faci cunoscuta aceasta specie de animalute cat si modul lor de crestere si intretinere in conditii bune.Important este sa vrei sa faci asa ceva.Noi romanii am invatat f.bine sa ne lamentam dupa asa zisa revolutie dar de actionat ne-ar place s-o faca altii pentru noi.

Avatar utilizator
jaded2death
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 259
Membru din: 03 Iul 2008, 17:49
Localitate: Resita

Mesajde jaded2death » 21 Iul 2008, 09:51

Nu fac parte dintre persoanele care doar se lamenteaza, dar multumesc frumos! Am facut tot posibilul ca sa schimb ceva in orasul meu si am vazut ce "usor" e si cat de tare ma "baga in seama" asa zisii crescatori. Mi-am pierdut saptamani ca sa vb cu ei si sa ii conving, le-am printat aproape tot ce e scris pe gemon.ro, le-am dat si adresa, sa se convinga singuri si sincer am vazut minim de schimbari la un crescator care crede ca il pot ajuta in vre-un fel (problema personala), le-a pus doar talas curat si apa (oricum stiu sigur ca nu si-a "pierdut vremea" sa ii invete sa bea), in rest situatia e la fel...
Vrem sa facem si sa dregem dar totusi, trebuie sa fim toti constienti ca, cu o floare nu se face primavara!

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 21 Iul 2008, 09:52

suntem la inceput de drum si e tare greu.
important e ca lumea sa afle de gemon. atunci sunt sigura ca multi ni se vor alatura si vom putea schimba ceva, in bine
daca ne uitam pe lista de discutii, in decembrie 2001 erau 3 mesaje, in decembrie 2005 erau 198 de mesaje, iar in decembrie 2007 erau 612.
nu mai zic de mesajele de pe forum.
porcutii au inceput sa abia cautare si e sarcina noastra sa educam stapanii , macar sa nu faca greselile noastre
daca sunteti intr-un magazin si vedeti pe cineva ca se uita la porcuti sau cumpara mancare pt ei, intrati in vorba si spuneti-i de gemon
ganditi-va ca poate asa veti putea face ceva pt un porcut aflat la nevoie

Avatar utilizator
emil_inka
Ghid Special
Ghid Special
Mesaje: 499
Membru din: 28 Noi 2007, 08:36
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde emil_inka » 21 Iul 2008, 15:57

De cine vorbesti tu ?Cu parere de rau dar aceia sunt inmultitori nu crescatori.Din cate cunosc eu la ora actuala exista doar cativa crescatori si aceia doar in Bucuresti.Cu inmultitorii nu prea ai ce discuta .Adica nu discuta ei cu tine pentru ca pe ei nu-i intereseaza decat sa faca pui cat mai repede pe banda rulanta pe care sa-i vanda la fel cat mai repede.
Daca cineva se simte lezat de ce am zis mai sus il poftesc la discutii aici sau in personal drept care id-ul meu este emil_visan@yahoo.com sau tel.0241148825.
M-as bucura foarte mult sa cunosc chia si astfel adevarati crescatori de care eu nu am auzit.
De ce exista acestia?Pentru ca voi cumparatorii va multumiti cu putin.Si de aici nu mai zic nimic sa nu se inteleaga gresit ca vreau sa-mi fac reclama sau sa fac reclama celorlalte crescatorii

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 21 Iul 2008, 16:05

si eu recomand celor care vor porcuti sa cumpere de la crescatori.
dar cei care nu vor porci de rasa, de unde sa cumpere, emil?

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 21 Iul 2008, 16:16

in duminica de sf petru si pavel , in locul doamnei paula (care are crescatoria pauline si care fiind ziua ei trimisese pe altcineva cu porci si hamstri la sticla, la vanzare) in targul din parcul plumbuita era o domnisoara care i-a zis unei persoane sa ii dea salata porcutului pe care tocmai il cumparase: "dar nu asa o frunza, doua, chiar o jumatate de salata." am luat-o deoparte si i-am zis persoanei sa nu ii dea, i-am zis de gemon si uitandu-ma la porcut i-am vazut o ureche micozata.

Avatar utilizator
emil_inka
Ghid Special
Ghid Special
Mesaje: 499
Membru din: 28 Noi 2007, 08:36
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde emil_inka » 21 Iul 2008, 21:26

Intrebarea ta e ca si cand ai zice: Si daca vreau caine maidanez de unde il cumpar? Daca te multumesti doar cu atat vei gasi evident in continuare la inmultitori sau in locurile unde ii duc sa-i vanda: targuri, pet-shopuri...
Vezi tu, de fapt educatia nu trebuie sa inceapa cu educarea inmultitorilor si a angajatilor din pet-shopuri ci cu iubitori de animale in general si in special cu iubitorii de porcusori de guineea in special, caci despre ei vorbim pe acest site.
Atunci cand fiecare iubitor de porcusor de guineea isi va dori un porcusor caruia sa ii fie atestata starea de sanatate, sa prezinte la cumparare un pedigree care sa ateste crescatoria de unde provine - deci eliberat de un club sau asociatie de profil ce certifica acestea - nu vor mai exista nici inmultitori si nici magazine care sa-i tina in conditii necorespunzatoare pentru ca nu vor avea vanzare.
Si cine stie, poate atunci vor putea sa apara in tara si alte crescatorii cu alte rase (de exemplu cele cu par scurt) si vor diversifica oferta.
Mereu adevarul este simplu. Si pentru ca este atat de simplu nu-i dam atentie si ne scapa printre degete. Din pacate asa se intampla totdeauna. Nici acum nu cred ca am fost inteles dar m-ai intrebat si ti-am raspuns. Numai bine.

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 22 Iul 2008, 10:37


Avatar utilizator
jaded2death
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 259
Membru din: 03 Iul 2008, 17:49
Localitate: Resita

Mesajde jaded2death » 22 Iul 2008, 15:33


Avatar utilizator
emil_inka
Ghid Special
Ghid Special
Mesaje: 499
Membru din: 28 Noi 2007, 08:36
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde emil_inka » 22 Iul 2008, 23:53



Înapoi la “Cavia Club Romania”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori