Culoarea HIMALAYA

Informatii, anunturi, intalniri

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
emil_inka
Ghid Special
Ghid Special
Mesaje: 499
Membru din: 28 Noi 2007, 08:36
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde emil_inka » 03 Apr 2009, 14:45


Avatar utilizator
matzateo
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 115
Membru din: 29 Aug 2008, 22:11
Contact:

Mesajde matzateo » 03 Apr 2009, 14:47


Avatar utilizator
emil_inka
Ghid Special
Ghid Special
Mesaje: 499
Membru din: 28 Noi 2007, 08:36
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde emil_inka » 03 Apr 2009, 15:14


Avatar utilizator
matzateo
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 115
Membru din: 29 Aug 2008, 22:11
Contact:

Mesajde matzateo » 03 Apr 2009, 15:32

Pai nu mai inteleg nimic... Daca porcutii non-agouti prezinta fire albe pe marcaje numai pana la 6 luni, iar ea are 2 ani si nu e agouti, atunci ce e?! :shock:
Mentionez ca mama ei e agouti auriu, pe tata nu am avut ocazia sa il cunosc :D . Deci ar fi avut de la cine sa mosteneasca acest caracter...

ozzie&spy
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1825
Membru din: 11 Feb 2009, 18:03
Localitate: bucuresti

Mesajde ozzie&spy » 03 Apr 2009, 15:48

MadalinaImagine

Avatar utilizator
matzateo
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 115
Membru din: 29 Aug 2008, 22:11
Contact:

Mesajde matzateo » 03 Apr 2009, 16:07


ozzie&spy
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1825
Membru din: 11 Feb 2009, 18:03
Localitate: bucuresti

Mesajde ozzie&spy » 03 Apr 2009, 16:16

MadalinaImagine

Avatar utilizator
Mada PS
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 98
Membru din: 05 Sep 2009, 00:59
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Mada PS » 09 Sep 2009, 14:18

Eu am un bietel himalaian dar nu-mi dau seama inca daca are extremitatile ciocolatii sau negre pt ca fiind texel are si parul mai aspru si carliontat pe nasuc si ma pacaleste!Dar cred ca e negru!
In curand fac rost de poze cu parintii lui de la crescatoare si o sa va spun! :dance:

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde ramona_inka » 09 Sep 2009, 15:36

Daca nu poti acum probabil ca petele nu sunt foarte intens colorate datorita caldurii. Porcusorii himalaya prezinta fenomenul de acromelanie. Despre aceasta te rog sa citesti aici http://gemon.ro/rase2.htm
in josul paginii la Himalaya
Probabil la iarna iti vei putea da seama sigur. Ajuta mult sa stii si culoarea parintilor.

Avatar utilizator
BuluC
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 634
Membru din: 08 Sep 2009, 13:33
Localitate: Ploiesti
Contact:

Mesajde BuluC » 20 Dec 2009, 13:13

Am vazut pe siteul crescatoriei un puiut E... de Inka la care scrie ca este "purtator himalaya". Ce inseamna acest lucru?
You know you are a cavy slave when you are calling after your friend and you say "Wait, whait, wheat, wheek, wheek!!" Va pupa cei 3 muschetari(acum 1) si Anda!

Avatar utilizator
emil_inka
Ghid Special
Ghid Special
Mesaje: 499
Membru din: 28 Noi 2007, 08:36
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde emil_inka » 22 Dec 2009, 09:28

Se spune de un animal ca este putator al unei gene atunci cand aceasta gena exista in genofondul lui dar nu este evidentiata fenotipic (nu apare in infatisarea lui). De cele mai multe ori un purtator are un parinte care este varietatea de culoare sau tip de blana pe care respectivul o mosteneste dar sub forma ascunsa.

Un animal poate fii purtator al oricarei culori (himalaia, tan, lila, rosu etc.), poate fi purtator a unui tip de blana (cu par scurt, cu par lung, cu par semilung, satinata) si chiar purtator a unei rase (sheltie purtator de coronet).

Asa cum spuneam mai sus, de regula, un purator apare intr-un cuib provenit dintre un parinte care fenotipic poarta caracterul purtatorului si unul care nu are acel caracter sau intre unul care fenotipic poarta caracterul purtatorului si un purtator. Uneori poate sa apara un purtator care sa aiba un bunic sau chiar un strabunic varietatea pe care o poarta el dar de data acesta nu putem sti ca este purtator decat dupa ce in cuibul lui s-a nacut unul in varietatea bunicului. Dar aici nu mai este vorba chiar de un purtator este vorba si de recombinarea genetica despre care poate voi face un articol intr-o zi.

Puiul la care te refereai tu este purtator de himalaya pentru ca provine dintr-un parinte himalaya (tatal este culoarea himalaya) si un purtator de himalaya (mama este neagra, din parinte himalaya). Pentru ca in cuib are un frate tan si unul din strabunicii himalayanului este tan este posibil ca pe langa purtator de himalaya sa fie si purtator de tan.

Uite si ilustrat cu poze:
Tatal himalayan si mama neagra
Imagine Imagine

Tatal himalayan are amandoi parintii himalayani, mama neagra are un parinte himalaya si unul unicolor.

Aceste doua mesaje le voi muta la topicul de , acolo unde te invit sa citesti mai multe despre aceasta culoare si daca esti interesat sa continuam discutia.

Avatar utilizator
BuluC
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 634
Membru din: 08 Sep 2009, 13:33
Localitate: Ploiesti
Contact:

Mesajde BuluC » 22 Dec 2009, 11:53

Acum am inteles. Multumesc mult. Nici nu stiam de acest lucru pana acum.

Off-topic: Ce frumosi sunt parintii puiutului!!
You know you are a cavy slave when you are calling after your friend and you say "Wait, whait, wheat, wheek, wheek!!" Va pupa cei 3 muschetari(acum 1) si Anda!


Înapoi la “Cavia Club Romania”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori