Blana SATIN

Informatii, anunturi, intalniri

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
emil_inka
Ghid Special
Ghid Special
Mesaje: 499
Membru din: 28 Noi 2007, 08:36
Localitate: Bucuresti
Contact:

Blana SATIN

Mesajde emil_inka » 14 Mar 2009, 21:15

Animalutele care prezinta blana satin au blanita mai lucioasa asemanatoare materialului textil satin de unde probabil deriva si numele. Firul de par este mai subtire si mai des ceea ce face ca indicele de refractie al luminii sa fie diferit decat in cazul unei blani normale dand acel caracter de luciu metalic.
Vinovat de acest caracter al blanii este factorul sn, factor recesiv ce apare fenotipic doar in forma homozigota snsn.
Pe site se poate vedea un tabel faorte bun despre cum se poate obtine porcusori cu blana satin: http://gemon.ro/genotip2.htm#satin
Caracterul satin al blanii poate sa apare la orice rasa a porcusorului de guineea sau la orice varietate de culoare. Deci orice porcusor cu par scurt sau lung poate avea blana satin, indiferent daca este cu vartejuri, bucle sau nici una din acestea.
Se pare ca primii porcusori satin au fost introdusi in Europa din America in anii '80. Ca si caracter distinct sunt mai colerici (activi) decat cei cu blana normala si un pic mai mici ca greutate (aprox 200 g mai putin decat ci cu blana normala). Pentru buna lor dezvoltare se recomanda un surplus de calciu pe care ei si-l pot obtine din peletele de lucerna si un plus de vitamina C.


Imagine
American Satin Himalaya - satin himalaya cu par scurt

Imagine
Satin ciocolatiu cu par scurt

Imagine
Satin sheltie alb-negru

Imagine
Satin coronet negru

http://www.persea.estranky.cz/archiv/iobrazek/98
http://www.persea.estranky.cz/archiv/iobrazek/97
Satin merino - foto crescatoria Persea

Avatar utilizator
Susp3ktA
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 500
Membru din: 14 Dec 2007, 21:58
Localitate: Bucuresti

Mesajde Susp3ktA » 15 Mar 2009, 16:20

Foarte frumosi purceii! Cel din prima poza are culorile ca o pisica birmaneza
ImagineImagineImagineImagineImagine

deedee
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 1289
Membru din: 14 Oct 2008, 14:40
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde deedee » 15 Mar 2009, 16:59


ozzie&spy
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1825
Membru din: 11 Feb 2009, 18:03
Localitate: bucuresti

Mesajde ozzie&spy » 16 Mar 2009, 13:46

din pacate nu reusesc sa vad pozele cu cel merino...
Am mai citit pe un site ca pot fi chiar satin "hairless"... mi-e greu sa imi imaginez un porcusor satin fara blana.
Nu mai stiu de unde am retinut aceasta explicatie, insa firul de satin ar fi gol la interior si de asta reflecta lumina? si asta fiind intr-o stransa legatura cu fixarea calciului in organism? motiv pt care sunt predispusi bolii (pe care n-am sa o traduc ca sa nu inventez cuvinte) Osteodystrophy?
MadalinaImagine

ozzie&spy
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1825
Membru din: 11 Feb 2009, 18:03
Localitate: bucuresti

Mesajde ozzie&spy » 16 Mar 2009, 14:11

am incercat sa gasesc si eu porcusori creti satin, dar n-am reusit...in schimb, mi-au placut urmatorii:
Imagine
cel din dreapta e considerat crem, portocaliu sau auriu?
MadalinaImagine

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 16 Mar 2009, 20:15

Le poti vedea accesand urmatoarea pagina (site-ul nu permite folosirea hotlink):
http://www.persea.estranky.cz/stranka/samci
(vezi poza a 4-a si a 5-a la merino saten)

Avatar utilizator
emil_inka
Ghid Special
Ghid Special
Mesaje: 499
Membru din: 28 Noi 2007, 08:36
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde emil_inka » 19 Mar 2009, 23:58

Un porcusor satin fara blana poate exista dar nu vad scopul. Cei fara blana de ex se nasc cu par si dupa 2-3 saptamani pierde parul. Se paote naste un astfel de pui daca unul sau ambii parinti au factorul satin in genofond (satin x normal, satin x purtator). http://gemon.ro/genotip2.htm#chel
Deci astfel poti obtine cel putin teoretic un porcusor "chel" cu blana satin dar noi inca nu am vazut asa ceva. Chiar te rugam sa ne arati link-urile de care aminteai.

Eu nu cred ca satinul ar avea firul de par gol (cel putin noi nu am gasit astfel de articole si nici alti crescatori din afara tarii nu au vorbit de aceasta). Un fir de par gol este (dupa parerea mea) un fir de par mort, deci lipsit de luciu. Deci eu cred ca este diferenta de refractie luminii care cade pe firele de par care sunt mult mai dese si mai subtiri decat la unul normal.

Osteodistrofia poate fi prezenta la porcusorii satin atunci cand sunt monte repetate intre satin x satin. E bine ca dupa o monta satin x satin puii rezultati sa fie imperecheati fie cu purtatori fie cu normali si sa nu mai fie pusi din nou cu satin reducandu-se factorul sn (satin).
(De exemplu noi si crescatorii de la care avem porcusorii satin nu facem deloc acest fel de monte satin x satin ci doar satin x normla pentru a obtine puratori de satin. Apoi purtatorii ii imperechem cu satin pentru a obtine pui satin.)
De asemenea osteodistrofia mai poate sa apara cand genitorii nu sunt hraniti corespunzator, adica asa cum aminteam la inceput acel surplus de calciu si vit C.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 20 Mar 2009, 06:00


ozzie&spy
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1825
Membru din: 11 Feb 2009, 18:03
Localitate: bucuresti

Mesajde ozzie&spy » 20 Mar 2009, 11:55

Acesta este linkul unde am gasit minunea cu satinul fara par: http://www.guineapigwelfare.org.uk/?page_id=293!
in Europe there are even Satin hairless varieties, dar nu zice ce si cum si unde...
MadalinaImagine

Avatar utilizator
emil_inka
Ghid Special
Ghid Special
Mesaje: 499
Membru din: 28 Noi 2007, 08:36
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde emil_inka » 20 Mar 2009, 12:23


Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 20 Mar 2009, 15:37


ozzie&spy
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1825
Membru din: 11 Feb 2009, 18:03
Localitate: bucuresti

Mesajde ozzie&spy » 20 Mar 2009, 16:10

MadalinaImagine

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 20 Mar 2009, 17:29

Da, sunt foarte frumosi, iata cateva poze cu porcusori satin de la un expo din Australia:

Satin Choc Agouti
Imagine

Satin PEW (Pink Eyed White)
Imagine

Satin Longhair
Imagine

Satin Abby
Imagine

http://www.flickr.com/photos/bivoir/set ... 563695435/

Avatar utilizator
emil_inka
Ghid Special
Ghid Special
Mesaje: 499
Membru din: 28 Noi 2007, 08:36
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde emil_inka » 21 Mar 2009, 08:50

Da sunt forte faini mai ales acel sheltie rosu.Pentru asa ceva merita sa risti :D .Iar eu cred ca acest risc a fost si exagerat.
Progresul intregii umanitati s-a bazat pe stiinta, curaj si /sau asumarea unui risc.Daca nu erau acestea ne aflam si azi in comuna primitiva :D .
Legat de porcusorii satin am uitat sa precizez in interventia anterioara ca un factor important,poate cel mai important(dar pe care il mentionasem mai inainte)este a nu se abuza de factorul satin.Orice abuz este nociv.
Folosirea repetata in imperecheri a exemmplarelor satinate (satin+satin) creste sansa aparitiei bolii.Dupa mine folosirea factorului satin atat cat el sa apara fenotipic in urmasi este calea de evitare a bolii.Acesta coroborat cu factorii microclimatici si de alimentatie optimi care asigura imunorezistenta organismului duce l-a evitarea osteodistrofiei.Normal ca cine va dorii obtinerea cat mai multor pui satin si va abuza de factorul satin va avea probleme.Noi nu am folosit la monta pana acum in cei doi ani si ceva de cand avem satinii o pereche satin+satin ci numai satin cu purtator sau satin cu normal si am avut numai animale sanatoase.Eu cred ca aceasta este calea in evitarea unei bolii genetice.Daca respectand cele amintite mai sus ne vom confrunta cu aceasta boala cred ca voi renunta la aceasta varietate dar sper sa nu am parte ..
Si ca sa inchei mai optimist permiteti sa fac o gluma dar prin care vreau sa atrag si atentia:Satinul nu este pentru inmultitori sau pentru cei ce vor sa se laude ca au un animalut special ci doar pentru iubitoriai acestor animalute.
:D

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 21 Mar 2009, 13:37

Riscul nu a fost exagerat, daca ne referim la inceputul anilor 2001.

De atunci s-a parcurs un drum lung, s-au invatat multe. Cum ai si mentionat, Emil, este nevoie de cunostinte si de o atitudine raspunzatoare, ce ai scris in incheiere, sa fie ca un sfat deosebit de important pentru cei care citesc postarea ta. Multumim!


Înapoi la “Cavia Club Romania”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori