Modalitati de a face curat la porcusori

Amenajare spatiu, construire custi, imbogatire a mediului cu accesorii

Moderator: cristisz

Avatar utilizator
crisa
Membru
Membru
Mesaje: 240
Membru din: 04 Noi 2009, 16:29
Localitate: BUCURESTI

Mesajde crisa » 27 Sep 2010, 20:39

Am folosit si eu paturici fleece,dar nu ne-au placut.In afara faptului ca le schimbam de 2-3 ori pe zi ,baietelul meu tot ud era.Si mirosea a pipi tot timpul.Vreau sa spun ca sub paturica avea si buretele care absorbea iar sub burete aveam un strat de ziare.Nu stiu eu cat pipi ajungea in burete .... la cum era de ud...
Am renuntat la ele dupa aproximativ o luna.Am trecut iar pe talas.Nu cred ca l-am mai schimba acum.

Avatar utilizator
oprisandy
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 130
Membru din: 09 Mar 2010, 18:51
Localitate: Galati/Pandino Cr

Re: modalitati de a face curat la porcusori

Mesajde oprisandy » 19 Oct 2010, 22:21

eu iau un sac pentru gunoi umed(pt cei din it, nu stiu daca si in alte tari se face asa :D,talajul se arunca la umed ,nu stiu daca in toate zonele se cheama asa dar ma rog,acolo unde aruncati resturile de mancare etc) bag chestia de la cusca ,aia unde sta talajul, in sac ,o scutur bine si dau jos talajul de pe ea cu o lopatica in timpul asta porculinii se plimba printr-un pat extrem de mare cu toate casutele tunelele poduletele,pun alt talaj casutele chestiile ,,troaca,, cu mancare si apa noua chiar daca am mai schimbato in ziua aia si o salata ,cadou de casa curata :D :lol:

de 2 sau de 3 ori pe luna le spal bine cusca pun mult otet ,spirt din ala tare apa detergent de vase si frec bine bine cu ala de sarma si cu laveta apoi il las un pic la uscat pun porculinii la loc,care desigur exploreaza locul sa vada ce schimbari am facut
aaaaa am uitat
inainte sa ii pun parfumez talasul cu un spray numit fiskies deo e ptr rozatoare nu stiu daca e si in rom
Ochii animalelor au puterea de a vorbi o limbă minunată neinteleasa decat de oamenii buni la suflet.

Avatar utilizator
true_fan_66
Forumist
Forumist
Mesaje: 800
Membru din: 22 Iul 2010, 15:29
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: modalitati de a face curat la porcusori

Mesajde true_fan_66 » 20 Oct 2010, 00:24

De regula nu prea e bine sa parfumezi talasul sau orice alt obiect din cusca porcutilor. Mirosul e foarte puternic pentru ei si nu le face deloc bine, indiferent de tipul sau marca sprayului. Majoritatea firmelor pentru animale comercializeaza diferite produse care nu au nici o legatura cu binele animalelor, asa ca mai bine renunta la a parfuma talasul.

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: modalitati de a face curat la porcusori

Mesajde khaos » 20 Oct 2010, 11:45

Sustin ce spune true_fan. Se comercializeaza si talaj deja parfumat, insa este total nerecomandat. Poate provoca alergii sau iritatii porcutilor.
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
oprisandy
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 130
Membru din: 09 Mar 2010, 18:51
Localitate: Galati/Pandino Cr

Re: modalitati de a face curat la porcusori

Mesajde oprisandy » 20 Oct 2010, 14:48

ok
am sa renunt la el
am incercat cu toate felurile de talas chiar lam amestecat pe cel normal cu cel parfunat dar tot a doua zi de la curatenie miroase foarte tare a pipi si le fac curatenie o data la 2 zile
Ochii animalelor au puterea de a vorbi o limbă minunată neinteleasa decat de oamenii buni la suflet.

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: modalitati de a face curat la porcusori

Mesajde khaos » 20 Oct 2010, 15:15

Mie mi se pare ca pipi-ul de porcut miroase a fan si iarba... (Acu' sa nu va imaginati ca am bagat nasul, sau ceva :lol:) Oricum, ciudat ca se simte miros (neplacut, presupun) atat de repede, dupa 2 zile. Ai incercat sa pui mai mult talaj in cusca? Ar trebui sa fie macar vreo 3 degete grosime ca sa fie OK.
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
oprisandy
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 130
Membru din: 09 Mar 2010, 18:51
Localitate: Galati/Pandino Cr

Re: modalitati de a face curat la porcusori

Mesajde oprisandy » 20 Oct 2010, 16:30

da au foarte mult talas pentru ca nu stiu daca le place sa stea pe plasticul de la cusca si asa le pun mai muult
Ochii animalelor au puterea de a vorbi o limbă minunată neinteleasa decat de oamenii buni la suflet.

Avatar utilizator
Popescu Alexandru
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 9
Membru din: 21 Oct 2010, 15:02
Localitate: Bucuresti

Re: modalitati de a face curat la porcusori

Mesajde Popescu Alexandru » 22 Oct 2010, 12:59

Curatatul custii este un ritual care la noi se intampla cam la 3-4 zile.
Eu imi tin fetele pe hol (holul este mare, nu este curent; cusca este intr-un colt ferit, iarna totusi tin cusca pe un covoras).
Trag cusca in mijlocul holului, scot gratiile, adapatoarea, toate accesoriile si...fetele. Cat timp fac curat, ele fac mizerie prin sufragerie sau, cateodata, ma asista:)). Strang talasul cu farasul, il pun intr-un sac menajer si il arunc la ghena. Apoi spal tava in cada cu detergent si otet, apoi clatesc fff bine si o sterg cu o carpa curatata si uscata in prealabil. Apoi, pun talas in cusca, asez gratiile, pun adapatoarea (in timp ce curat cusca, adapatoarea o oparesc), pun fan si atat.
Eh:))..ce e mai frumos acum urmeaza. Sa strang restul de talas de prin hol, de prin baie, sa curat cada, etc.

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: modalitati de a face curat la porcusori

Mesajde maria » 22 Oct 2010, 14:21

Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
MaraC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1558
Membru din: 21 Iul 2010, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: modalitati de a face curat la porcusori

Mesajde MaraC » 22 Oct 2010, 17:45

@Cosmina - la tine daca fac porcii pisulica in litiera nu e problema dar daca fac in cusca atunci o sa cam miroasa ...

Deci, cei care aveti porcii educati puteti trece pe fleece dar daca nu fac in litiera o sa vi se impute casa...-spun asta din proprie experienta... acum pana ii educ stam pe talas si daca e in timpul "dresarii" cu ladita si paturici din alea de copii mici

Alte lucruri - 5 paturici copii 60 pe 60 cm = 5 - 6 lei
- o fleece din care ies 4 bucati de 60 pe 120 cm e 15 lei la mine la carefour Orhideea

Avatar utilizator
Popescu Alexandru
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 9
Membru din: 21 Oct 2010, 15:02
Localitate: Bucuresti

Re: modalitati de a face curat la porcusori

Mesajde Popescu Alexandru » 22 Oct 2010, 17:57

@maria
Da:))...am uitat de ele,spre rusinea mea.
Pai oparesc decat capul acela metalic. Se mai aseaza praf pe el.

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: modalitati de a face curat la porcusori

Mesajde maria » 22 Oct 2010, 21:10

ok, te iertam doar daca pui niste poze cu fetele tale
:D
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
Popescu Alexandru
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 9
Membru din: 21 Oct 2010, 15:02
Localitate: Bucuresti

Re: modalitati de a face curat la porcusori

Mesajde Popescu Alexandru » 23 Oct 2010, 10:23

Astazi am promis ca pun. Dar pun la sectiunea "Membrii despre porcusorii lor" ca altfel facem offtopic si ne cearta moderatorii, daca nu cumva am facut deja :oops: :smile:

Avatar utilizator
AndreeaC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1680
Membru din: 12 Apr 2010, 18:59
Localitate: Bucuresti

Re: modalitati de a face curat la porcusori

Mesajde AndreeaC » 23 Oct 2010, 14:13

La entuziasmul de care dam dovada nu cred ca se supara prea tare nimeni :giggle:
Preferabil ar fi sa pastram subiectul topicului insa ... ce sa faci cand te prinde euforia ? Eu una cu greu ma pot abtine...imi musc chiar degetele insa in zadar . Oricum , accept orice sanctiune :giggle: caci merita din plin nebunii nostri :)
O persoană puternică ştie cum să îşi ordoneze viaţa.
Chiar şi cu lacrimi în ochi, tot are puterea să spună zâmbind "E în ordine".
-----------
Old username: Mati

Avatar utilizator
lupuelena2009
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 319
Membru din: 06 Oct 2010, 09:06
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: modalitati de a face curat la porcusori

Mesajde lupuelena2009 » 23 Oct 2010, 17:06

va spun eu o modalitate de a face curat la porcusorii!!iei purcelusul ,il dai la cineva sa il iubeasca si intre timp sa-i dea si ceva verdeata,iar in timpul asta faci curat in cusca!!!!eu asa fac mereu,il dau la cineva sa il dadaceasca un pic,caci la noi nu exista refuz la iubit!!dupa ce s-a aranjat toata cusca se pune ghemotocu la loc sa se bucure de curatenia facuta doar pt el!!ce ziceti ,este buna metoda mea???? :love: :up2:


Înapoi la “Despre spatiul de viata al porcusorilor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori