Frigul si porcutii

Amenajare spatiu, construire custi, imbogatire a mediului cu accesorii

Moderator: cristisz

Avatar utilizator
Ioana Amalia
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 65
Membru din: 10 Iun 2008, 16:34
Localitate: Gradistea, Ilfov

Re: frigul si porcutii

Mesajde Ioana Amalia » 14 Dec 2010, 14:16

Cred ca e ok .. mai ales daca esti la bloc si esti la etaj intermediar (la parter trage de jos frigul) . Temperatura e ok si mai ales daca e constanta. In cazul in care ar avea ceva , o raceala o sa-i auzi cum respira ca nu e in regula . Stai linistita, n-ai cum sa nu observi decat daca nu stai cu ei nici jumatate de ora pe zi ...
Totul e ok :up2: :clapping: :up2:

alina_ele
Initiat
Initiat
Mesaje: 45
Membru din: 07 Dec 2010, 11:25
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: frigul si porcutii

Mesajde alina_ele » 14 Dec 2010, 14:24

Stau la etajul 3. Temperatura este mereu constanta in casa in general. Deci o sa las pe covor cusca. Merci pentru ajutor.

Avatar utilizator
ch32
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 97
Membru din: 25 Iul 2010, 10:12
Localitate: Bucuresti

Re: frigul si porcutii

Mesajde ch32 » 14 Dec 2010, 14:40

A mea sta langa calorifer si doarme intr-o gluga de fas captusita bine de la o geaca de iarna..i se vede numai capsorul... :heart: acum vreo 2 luni incepuse sa stranute cam des si i-a curs putin nasul, mi-a dat veterinara niste picaturi pentru imunitate si i-am dat 14 zile cu pipeta dimineata..a incetat aproape imediat sa stranute...

Avatar utilizator
pishcotzzika
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 439
Membru din: 12 Sep 2009, 18:08
Localitate: cluj-napoca

Re: frigul si porcutii

Mesajde pishcotzzika » 14 Dec 2010, 15:20

Ne poti spune ce picaturi ii dadeai?
CIUCI alias NEGRUTZU pupa toate porculinele de pe forum :*...:)))

Avatar utilizator
ch32
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 97
Membru din: 25 Iul 2010, 10:12
Localitate: Bucuresti

Re: frigul si porcutii

Mesajde ch32 » 14 Dec 2010, 15:39

k-9 immune suport..dar trebuie adaptate dozele pentru porcusori..si sfatul meu ar fi sa nu le dati absolut nimic pana nu intrebati veterinarul..nu e bine, nu toti au aceleasi probleme si acelasi organism, daca vrei iti pot da adresa cabinetului

Avatar utilizator
pishcotzzika
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 439
Membru din: 12 Sep 2009, 18:08
Localitate: cluj-napoca

Re: frigul si porcutii

Mesajde pishcotzzika » 14 Dec 2010, 15:43

CIUCI alias NEGRUTZU pupa toate porculinele de pe forum :*...:)))

Avatar utilizator
ch32
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 97
Membru din: 25 Iul 2010, 10:12
Localitate: Bucuresti

Re: frigul si porcutii

Mesajde ch32 » 14 Dec 2010, 15:49

stiu ca sunt pentru caini si pisici, mi a zis si veterninara, tocmai de aia spuneam de adaptarea dozei..in romania din cate am inteles nu exista medicamente pentu rozatoare (in afara de iepuri si si alea sunt putine) care sa nu fie cumva adaptate de la caini si pisici...dar mi-a spus ca a mai recomandat in multe cazuri de genul asta picaturile respective si au facut bine..

Avatar utilizator
pishcotzzika
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 439
Membru din: 12 Sep 2009, 18:08
Localitate: cluj-napoca

Re: frigul si porcutii

Mesajde pishcotzzika » 14 Dec 2010, 15:51

OK stai linistita ca nu te-am condamnat si nici nu am zis nimic de rau.....am pus o simpla intrebare, poate pe viitor va mai folosi si altcineva acele picaturi, tocmai asta am zis si eu ca nu ma pricep la compozitii si medicamenete si alte prostii....stiu doar ceea ce am citit pe gemon cu medicamete interzise si permise pt porcuti :up:, nu stiu mai mult ca un veterinar, dar au fost veterinari care au dat medicamete de caini si pisici la porcuti si acestia au murit, caz contrect la mine in Cluj, deci eu cunosc nu vorbesc aiuria.... :suicide:, si ma bucur ca i-au facut bine porcutului tau si iti doresc sa nu mai ai niciodata probleme cu el :up2: de sanatate ma refer
CIUCI alias NEGRUTZU pupa toate porculinele de pe forum :*...:)))

Avatar utilizator
ch32
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 97
Membru din: 25 Iul 2010, 10:12
Localitate: Bucuresti

Re: frigul si porcutii

Mesajde ch32 » 14 Dec 2010, 15:58

am inteles ca nu ma condamnai..era mai mult o afirmatie in care condamnam eu faptul ca nu exista si medicamente special pentru porcuti..nu este normal..dar in veterinara am incredere pentru ca este specializata in animale exotice si oricum caut medicamentul respectiv inainte sa ii dau..mi a mai dat si niste picaturi pentru urechi care curata expulzand ceara din interior ca sa nu o ranesc la curatare..si de asemenea mi-a modificat dozajul, mi a spus sa le combin cu clorura de sodiu perfuzabila..alea se numesc epi-otic de la virbac..dar din nou..nu le dati medicamente si tratamente decat la recomandarea medicului!!

Avatar utilizator
pishcotzzika
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 439
Membru din: 12 Sep 2009, 18:08
Localitate: cluj-napoca

Re: frigul si porcutii

Mesajde pishcotzzika » 14 Dec 2010, 16:02

Ma bucur ca ai gasit un medic bun :up: banuiesc ca stii si tu ca in Romania sunt putini medici veterinari care sa se priceapa si la porculinii nostri.. :( cum spuneai si tu nici medicamente nu prea sunt....asta e traim in romania si asta ne ocupa timpul.....si gata ca suntem cam OFF :lol: si ne luam bataie dupa :D
CIUCI alias NEGRUTZU pupa toate porculinele de pe forum :*...:)))

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: frigul si porcutii

Mesajde Gemon » 15 Dec 2010, 08:56

k-9 immune suport contine Dimetilglicina (N,N-Dimethylglycine - DMG). Despre acest produs se poate citi aici
viewtopic.php?p=64789#p64789

Dimethylglycine
http://www.webmd.com/vitamins-supplemen ... HYLGLYCINE

In Ungaria se gaseste sub denumirea de Vetri-DMG http://www.equus.hu/shop/?p=productsMore&iProduct=551
http://www.vitamins-supplements.org/pangamic-acid.php

Este un supliment ce se va da conform intructiunilor medicului, si numai in cazuri justificate, asa cum a mentionat si ch32.

calinho
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 11
Membru din: 16 Dec 2010, 02:00
Localitate: Vaslui
Contact:

Re: frigul si porcutii

Mesajde calinho » 20 Dec 2010, 02:06

am si eu o intrebare : daca aerisesc dimineata lasand geamul deschis larg vreo 20 de min, acum in decembrie, porcii patesc ceva?...

Avatar utilizator
AndreeaC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1680
Membru din: 12 Apr 2010, 18:59
Localitate: Bucuresti

Re: frigul si porcutii

Mesajde AndreeaC » 20 Dec 2010, 02:14

Patesc.
Sunt foarte sensibili iar acum aerul este rece si ii mai trage si curentul pe deasupra :( Ar fii bine sa ii muti din camera cat timp aerisesti.
O persoană puternică ştie cum să îşi ordoneze viaţa.
Chiar şi cu lacrimi în ochi, tot are puterea să spună zâmbind "E în ordine".
-----------
Old username: Mati

Avatar utilizator
cosmina
Forumist
Forumist
Mesaje: 1141
Membru din: 20 Mar 2010, 19:40
Localitate: abbotsford

Re: frigul si porcutii

Mesajde cosmina » 20 Dec 2010, 21:59

eu si acum ma tem sa nu raceasca. pt ca stupid me, intr-o zi am uitat caldura inchisa, desi aici nu e mai frig afara de 6 grade, si tot stau cu caldura deschisa, in acea zi imi era cald si am inchis-o. au stat cam multe ore, si cand am venit acasa, pf nu stiam cum sa ii incalzesc si ce rau imi parea..aveau urechiusile reci, si mai ales ca au stat pe un material, care evident ca l-au pisat.( in cusca) vad ca pana acum nu au racit. desi au mai stranutat.. de atunci nu mai inchid caldura. si eu cand aerisesc ii duc in alta camera.

Avatar utilizator
ch32
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 97
Membru din: 25 Iul 2010, 10:12
Localitate: Bucuresti

Re: frigul si porcutii

Mesajde ch32 » 21 Dec 2010, 00:40

eu cand aerisesc o iau in plapuma..asa de frumos se cuibareste..


Înapoi la “Despre spatiul de viata al porcusorilor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori