Idei & Accesorii

Amenajare spatiu, construire custi, imbogatire a mediului cu accesorii

Moderator: cristisz

Cati porcusori aveti?

Unul singur
46
32%
Doi de acelas sex
61
42%
Trei de acelas sex
10
7%
Un mascul si o femela
6
4%
Un mascul castrat + femela/femele
5
3%
Mai multi
16
11%
 
Voturi totale: 144

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: Cusca ideala

Mesajde Lili » 21 Noi 2011, 18:03

Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Cusca ideala

Mesajde Allma » 21 Noi 2011, 19:46

Cu mingiuta deci e mai bine supraveghiata...:) Dar in "cusca ideeala" ce fel de jucarii ar vrea porcusorii? Eu de exemplu i-am facut un cortulet in care ii place sa intre si sa doarma are 2 intrari sau o intrare si o iesire :lol: si pitica ori sta in el si daca vreodata am musafiri si vrea sa pape si nu are incredere isi trage repede o leguma sau ceva acolo si rontaie in thna :lol: ... sa nu aud ca si asta e periculos :lol: Voi ce jucarioare ciudatele pentru porcusori aveti...ceva ce nu i-ar permite plictiseala... :D :?:
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: Cusca ideala

Mesajde Lili » 21 Noi 2011, 19:57

E super cortul. O stimuleaza sa caute, sa cerceteze, sa se miste, sa descopere. O face ...porcusor de guineea:) Nu caine, nu matza, nu orice altceva.
Vezi ca mai e un topic aici numit Idei si accesorii in care ai sa gasesti cele mai nastrusnice idei de accesorii pentru porcuti care sa le ocupa timpul si sa-i distreze. Una care-mi vine in mintea acum e un tel de bucatarie in care indesi fan (Maria are drepturi de autor pe asta :lol: ). Daca-l atarni de partea de sus a custii si se balangane, sa vezi distractie: prinde telul, scoate firul.
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

accesorii

Mesajde Allma » 21 Noi 2011, 20:06

Stiu topicul am mai zis si eu cate ceva acolo.. :lol: Merci ca mi-ai amintit de el :D....Si ai dreptate, sunt animale foarte curioase...a mea daca pun ceva pe cusca, de exemplu punga de mancare dupa ce ii pun in bol imediat se ridica in doua labute si nu se lasa pana nu afla ce e...sau cand pun o leguma sau un fruct nemaivazut sau gustat de ea inainte sta jumate' de ora sa cerceteze sau cand vine cineva in casa il miroase din cap pna in picioare, cand o las libera miroase lucrurile ciudate din casa, cand ma vede ceva ciudat la hainele mele adulmeca impinge cu boticul incearca sa roada(da' nu o las ca vreau sa raman si cu Molly si eventual si cu haine) si de o luna incearca sa se imprieteneasca cu catelusa, cand o am pe Molly in brate sta relaxata, linistita dar daca pare catelusa fuge direct si adulmeca usor...e prietena cu catelusa unei prietene dar cu a mea inca nu am reusit...dar ea tot incearca sa o adulmece din cap pana-n pricioare :lol:
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Cusca ideala

Mesajde khaos » 21 Noi 2011, 20:08

Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Cusca ideala

Mesajde irena » 21 Noi 2011, 20:14

cum a zis si khaos, varietatea e foarte importanta. schimbi la fiecare curatenie
accesoriile, ii pui ceva nou si asa o vei tine ocupata. ce "jocuri" mai poti face cu
el? improvizeaza-i un spatiu de joaca pe jos si ascunde-i ceva ce ii place (o bucata
de ardei, de castravete de exemplu) si las-o sa caute. in acele bile poti sa pui si
legume taiate fasii, nu doar fan. o perna in miniatura pe care sa doarma, hamac,
cort, casute, podulete, tunele, toate sunt ideale pentru porcuti. tunelele le poti atarna
in cusca, la o distanta nu prea mare, sa se poata urca in ele. exista multe accesorii,
iar pe forum vei gasi si o gramada de improvizatii, la topicul pe care ti l-a spus lili ;)

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Cusca ideala

Mesajde Allma » 21 Noi 2011, 20:19

Eu odata pe zi sau la 2 zile ii schimb. si ii pun altfel...ca se uda si pun la spalat :lol: Daca sta noaptea acolo de ce sa mai iasa sa faca nevoile? Face direct acolo.... :lol: Nu ii e mila de mine ca eu stau sa curat :lol: Deci de acolo denumirea de "Porcusor de guineea" :lol:
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Cusca ideala

Mesajde irena » 21 Noi 2011, 20:25


Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

accesorii

Mesajde Allma » 21 Noi 2011, 20:30

Am citit multe chestii de pe site cand inca asteptam venirea sa acasa ca sa stiu cum sa o primesc... :lol:

Imi place ideea cu bucatile alea te tevi de plastic sau cum se numesc ca nu ma pricep...am vazut la mai multi membri si ma gandesc sa ii iau si eu mai ales ca Molly iubeste lucrurile gen tunel dar nu prea stiu ce marime e buna...ca sa nu cumva sa ramana intepenita, mai ales ca are o burta cat pentru 2 porcusori :lol: Ce marimi ar fi mai bune?
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Cusca ideala

Mesajde irena » 21 Noi 2011, 20:35

eu am luat tunelul dupa ochi. habar n-am ce dimensiuni are.
ideea e ca nu e obligatoriu sa pui acum tunelul. poti sa il pui
si dupa ce are puiutii. tocmai ce ti-am spus mai sus ca e chiar
indicat sa pui cu schimbul accesoriile. ia mai citeste o data :)

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Cusca ideala

Mesajde Allma » 21 Noi 2011, 20:40

Da, dar tunel nu a avut pana acum...ma mai uit la ideei si accesorii sa vad ce ideei pot sa mai "fur" daca nu se supara nimeni :lol: Si chiar ar fi o idee buna sa astept fatarea ca sa le dau puiutilor si mamei de lucru...ca Molly daca vede o jucarioara noua sta cu ea toata ziua si daca puiutii o vad pe mamica cred ca ar prinde incredere sa incerce :lol:



Mai am si o intrebare despre "cusca ideeala"....Unele custi au gratiile asa: |||||||||||| Iar altele au asa: _
_
_


Care ar fi mai buna? A mea are cam de amandoua :lol: Sus _ si in rest |||

Dar nu exista deja un topic despre accesorii??? :?:
Da am mai vazut...cred ca ii voi pune si eu ceva de genul... Am ami vazut la cineva, ca a pus pt fan un suport metalic de servetele...dar telul e mai fainut :D
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
-West-
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 302
Membru din: 11 Noi 2011, 22:34
Localitate: Resita

Re: Idei & Accesorii

Mesajde -West- » 11 Dec 2011, 10:54

Nici porcii mei nu prea sunt interesati sa roada materiale,in schimb ala mic mai roade din adapatoare sau de cusca... :giggle: Ma mai rod si pe mine cand nu au ce.Fanul ajuta la dinti?Adica sa nu le creasca ca mie nu mi se pare...fanul este cam subtire si il mananca ca pe spagetti! :tease:
Pupaciosi mei,Rontzi si Johny!!

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Idei & Accesorii

Mesajde Allma » 11 Dec 2011, 14:50

Am o intrebare....pentru puiuti exista anumite accesorii sau sunt bune si cele normale? :lol: Ca eu le pun pe cele a lui Molly, si sunt umpic curioasa...
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
-West-
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 302
Membru din: 11 Noi 2011, 22:34
Localitate: Resita

accesorii

Mesajde -West- » 11 Dec 2011, 16:27

Pai sunt bune si cele normale si nu cred ca exista speciale pentru pui.
Pupaciosi mei,Rontzi si Johny!!

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Idei & Accesorii

Mesajde Gemon » 11 Dec 2011, 17:11



Înapoi la “Despre spatiul de viata al porcusorilor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori