Idei & Accesorii

Amenajare spatiu, construire custi, imbogatire a mediului cu accesorii

Moderator: cristisz

Cati porcusori aveti?

Unul singur
46
32%
Doi de acelas sex
61
42%
Trei de acelas sex
10
7%
Un mascul si o femela
6
4%
Un mascul castrat + femela/femele
5
3%
Mai multi
16
11%
 
Voturi totale: 144

Avatar utilizator
simo
Membru
Membru
Mesaje: 238
Membru din: 17 Ian 2008, 22:10
Localitate: SIBIU

Idei & Accesorii

Mesajde simo » 17 Ian 2008, 22:16

Buna!
Este vreo problema daca ii fac porcusorului meu ascunzatoare dintr-o cutie inscriptionata? Este toxic pentru ei? N-as vrea sa-i fac vreun rau.
:(


Nota admin
Chestionarul de vot este reactualizat dupa o anumita perioada.

13 ianuarie 2011 - chestionarul anterior, deschis la crearea topicului:
Imagine

Borki
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 317
Membru din: 27 Noi 2007, 22:45
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: culcusul lui

Mesajde Borki » 20 Ian 2008, 11:31

Buna Simona,
Cu siguranta va papa din acea cutie. Eu am folosit la inceput astfel de cutii, pana sa le cumpar casute din lemn. Inconvenientul cu aceste cutii este ca se umezesc f repede de la pisulica asadar, vor trebui schimbate destul de des. NOi suntem din Bucuresti si am gasit in Animax sau in Hornbach casute pentru porcusori sau iepurasi (cele pentr iepurasi sunt mai scumpe - 600.000 si mai mari). Casutele pentru porcusori au preturi cuprinse intre 150.000-350.000. Incearca sa gasesti asa ceva

Sa ne mai scrii :)
Sper sa ii gasesti un companion porcusorului tau!
"Animalele împart cu noi privilegiul de a avea suflet." Pitagora

Avatar utilizator
simo
Membru
Membru
Mesaje: 238
Membru din: 17 Ian 2008, 22:10
Localitate: SIBIU

Mesajde simo » 20 Ian 2008, 14:35

Salut!
Am fost la petshop si nu aveau momentan casute, dar aveau structurile acelea din lemn care se pot folosi drept ascunzatoari sau scaricele. Pt. inceput ii voi lua asa ceva. Am incercat si cu o cutie de carton, dar este foarte speriat si nu vrea sa intre. :noway:
Si eu sper sa-i gasesc un partener de joaca cat mai repede. Dar intai trebuie sa-i amenajez o cutie mai spatioasa. :worried: Ma apuc chiar azi de treaba.
Multumesc pt. raspunsul prompt. :)

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 28 Ian 2008, 17:03

buna
eu la un moment dat pusesem pe cutie un prosop mare astfel incat sa acopere o parte din partea de sus a cutiei si sa cada si in jos. deci o parte a cutiei era in intuneric, izolata si de curent. acolo stateau cand dormeau.
apoi am pus acelasi prosop tot pe acoperisul cutiei si l-am lasat sa cada in cutie astfel incat cutia era impartita in 2 parti, separate printr-o perdeluta. acum am o lada de plastic decupata si pusa cu fundul in sus. pe lada am prosoape. porcutele se urca si dorm sus sau se baga si sub lada si dorm acolo. normal ca lada e roasa un pic, asa sa se stie cine sta acolo.
ieri le-am pus si eu o casuta din lemn dar nu au vrut sa se urce pe ea. au facut inspectia si s-au bagat amandoua jos in casuta, unde stateau super inghesuite. uneia ii iesea blanita afara pe geamul casutei, iar celalata statea cu boticul pe celalalt geam. nu am avut ce face si le-am pus lada la loc, desi muncisem cam 1 ora la aranjament. sa vezi fericire pe capul lor si sa vezi cum se intindeau sa doarma. era ca si cum au dormit in alt pat si acum il regasesc pe cel de acasa.

Avatar utilizator
Anna
Membru
Membru
Mesaje: 298
Membru din: 28 Apr 2008, 19:18
Localitate: Bucuresti

Mesajde Anna » 29 Apr 2008, 12:04


Avatar utilizator
iuliana_ruxandra
Initiat
Initiat
Mesaje: 31
Membru din: 26 Iul 2008, 21:25
Localitate: Ploiesti

Accesorii

Mesajde iuliana_ruxandra » 28 Iul 2008, 17:46

Eu cred ca unele accesorii sunt inutile pentru porcuti. Gogutzu avea decat o scarita de lemn..... care oricum era cam mica pt el si nu prea ii pasa lui de jucarele.

Lui Stuart i-am cumparat un pod din crengutze care se aranjeaza cum vrei tu... Eu i l-am lasat curbat si el il foloseste pe post de cotet. Are si un fel de casuta dar mi se pare prea izolat in ea. I-am lasat doar podul, dar mai tot timpul sta acolo(sub el). Nu inteleg de ce... El nu mai e deloc sperios acum. Nu-i mai e frica de nimeni. Ba chiar se suie in palma mea cand vreau sa-l iau in bratze. Care ar putea fi motivul pentru care sta mult acolo, sub pod ? Care credeti ca sunt cele mai utile accesorii pt porcuti ? :blinking: :dance: :dans: :cavydance:

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 30 Iul 2008, 01:12

Este animal prada, ii place sa stea intr-un loc ferit unde el se simte in siguranta.

Este bine sa ii pui ascunzatoare, bariere vizuale si/sau alte accesorii in cusca (intr-una cat mai mare, spatioasa), dar sa faci in asa fel ca si instincul sau de explorare, cercetare sa fie stimulat, il indemni sa caute, sa cerceteze, ii poti trezi curiozitatea ascunzand in mai multe locuri bucati de ceva ce ii plac, mai pui uneori si o mana de fan peste acel crengulet/podulet/tunel de lemn, sau poti face din el o scarita care sa duca pe "acoperisul" casei (a unei casute de lemn) unde pui tavita cu hrana sau o bucata de ceva sa urce sus cand vrea sa pape etc. Si neaparat ii oferi un partener de acelasi sex cu care plimbarea, explorarea este mult mai interesanta, mai schimbi unele accesorii, confectionezi tu un hamac, un fel de cort etc., scoti ziua acea "casuta" sau un alt accesoriu si pui o cutie de carton cu doua usite taiate lateral in cusca s.a.m.d. Daca in fiecare zi e inconjurat de aceleasi stimuli, se obisnuieste cu ceea ce este si totul devine plictisitor, singur doar mananca, sta, doarme, se odihneste, isi face toaleta, nevoile si atat. Cea mai mare parte a vietii o traieste in cusca, imbogatirea mediului si un partener cu care sa interactioneze intr-un mediu stimulator este ceea ce are nevoie un animalut ce traieste in captivitate intr-un mediu foarte restrans unde nici macar hrana nu trebuie sa isi procure/caute, avand totul in fata.

Pentru idei click pe aceste linkuri, custile cu accesorii:
ai membrilor de pe forumul roman gemon.ro: http://www.gemon.ro/galerie/custi_accesorii/index.html
ai membrilor de pe forumul maghiar gemon.ro: http://www.gemon.ro/galerie/ketrecek_ke ... index.html

Avatar utilizator
iuliana_ruxandra
Initiat
Initiat
Mesaje: 31
Membru din: 26 Iul 2008, 21:25
Localitate: Ploiesti

Accesorii

Mesajde iuliana_ruxandra » 30 Iul 2008, 17:04

Multumesc mult pt raspuns. M-am apucat sa ii confectionez eu o casuta de lemn porcutului. Din crengute pe acelasi principiu ca si podul. Dar sunt curioasa... Lemnul de soc este potrivit?
Intreb pentru ca stiam ca lemnul de conifere nu e bun pt ei...
Mai am o casuta de plastic dar mi se pare ca are un miros ciudat... si imi e teama sa nu-i dauneze (nu e luata din pet-shop-mi-a dat-o cineva). Oricum eu una cred ca ascunztoarele tip casuta sunt mai bune din lemn decat din plastic... :spin:

Avatar utilizator
raluca
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 878
Membru din: 25 Iun 2008, 23:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde raluca » 30 Iul 2008, 18:37

eu i-am luat pe comanda lui ghemotoc un fel de casuta din lemn in care se poate ascunde sau se poate catara. atunci cand o pun in cusca doar acolo sta. din pacate, jucaria este cam mare si ocupa trei sferturi din cusca, asa ca pana nu voi lua o cusca mai mare nu voi putea sa o tin permanent inauntru. la pet shop-ul la care am fost pe comanda aveau o mare varietate de casute sau jucarii pt. porcuti.

Avatar utilizator
iuliana_ruxandra
Initiat
Initiat
Mesaje: 31
Membru din: 26 Iul 2008, 21:25
Localitate: Ploiesti

Accesorii

Mesajde iuliana_ruxandra » 31 Iul 2008, 18:40

http://trade.ferplast.com/en/pagina_445031.html

Accesati link-ul mai intai...apoi raspundeti-mi si mie la urmatoare intrebare va rog:

Este indicat sa folosim asa ceva?


Mie mi se pare ciudat sa folosim asta :noway: ... poate decat pt siguranta... nici decum in acelasi scop in care se folosesc pt caini... Si oricum: cine lasa porcutul pe jos in spatii publice :surprised:

Cred ca am sa ii cumpar una... Dar doar pt atunci cand il transport pe micutul Stuart...

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Accesorii

Mesajde ramona_inka » 01 Aug 2008, 02:03


Avatar utilizator
alinushu'
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1064
Membru din: 05 Dec 2007, 13:55
Localitate: Sibiu

Mesajde alinushu' » 05 Aug 2008, 10:02

Parerea mea e ca lesa e facuta pentru animale ce se pot dresa, iar la porcuti este doar un stres in plus.

Avatar utilizator
a`mica
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 789
Membru din: 25 Aug 2008, 22:37
Localitate: Aici, ba nu, acolo, ba nu, dincolo :|

Am cumparat un tub pt porcusori si nu vrea sa intre in el

Mesajde a`mica » 30 Aug 2008, 22:29


Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 31 Aug 2008, 00:37


Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 31 Aug 2008, 09:46



Înapoi la “Despre spatiul de viata al porcusorilor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori