In ce camera va tineti porcusorii?

Amenajare spatiu, construire custi, imbogatire a mediului cu accesorii

Moderator: cristisz

Tommy
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 9
Membru din: 23 Oct 2011, 08:42
Localitate: Targoviste

In ce camera va tineti porcusorii?

Mesajde Tommy » 23 Oct 2011, 18:26

In ce camara va tineti porcusorii?Deoarece am auzit ca ..cateodata miros :D .As vrea sa-i tin in dormitor,e vreo problema?Miroase asa de urat?

Avatar utilizator
BuluC
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 634
Membru din: 08 Sep 2009, 13:33
Localitate: Ploiesti
Contact:

Re: In ce camera va tineti porcusorii?

Mesajde BuluC » 23 Oct 2011, 18:32

Tommy, eu tin monstrii in sufragerie. Nu este nicio problema daca vrei sa ii tii in dormitor, insa daca vrei sa nu miroasa trebuie sa le schimbi talasul la intervalul normal :smile:
You know you are a cavy slave when you are calling after your friend and you say "Wait, whait, wheat, wheek, wheek!!" Va pupa cei 3 muschetari(acum 1) si Anda!

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: In ce camera va tineti porcusorii?

Mesajde irena » 23 Oct 2011, 20:00

hop si eu :)
eu tin bestiile in living. inainte sa il iau pe charlie, am luat o carte despre porcuti, iar acolo scria
ca e indicat sa ii tii in camera in care petreci cel mai mult timp, ca sa se obisnuiasca cu tine, cu
zgomotele s.a.m.d.
cand vine vorba de miros, intervin niste factori. unul din ei e dimensiunea custii. noi o cusca de 1.20m,
cu 2 bestii rotunde, o curatam 1 data pe saptamana. 1data la 3 saptamani, uneori 1 data pe luna, o spalam
si o clatim cu otet. intr-o saptamana nu miroase. depinde evident si cat de porci sunt porcii tai :lol: parerea
mea e ca trebuie sa testezi, sa vezi cum e mai ok. la unii se murdareste talasul mai repede, la altii tine mai
mult. te sfatuiesc insa ca in momentul in care vezi portiuni ude de talas, sa le scoti si sa le inlocuiesti cu
talas curat.

Avatar utilizator
Miky1989
Membru
Membru
Mesaje: 253
Membru din: 19 Iul 2011, 16:05
Localitate: Ploiesti/Brasov
Contact:

Re: In ce camera va tineti porcusorii?

Mesajde Miky1989 » 23 Oct 2011, 20:07

si eu imi tin porcii in dormitor,ba chiar in apropierea patului si nu miroase deloc.schimb talasul in fiecare saptamana si nu am probleme . sunt mai blanzi si mai apropiati de tine daca te vad mereu si vorbesti cu ei :smile:
Imagine
Ichi& Roro

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: In ce camera va tineti porcusorii?

Mesajde crisa24 » 24 Oct 2011, 11:17

si eu ii tin tot in dormitor sa zic asa... usa balconului ce este in dormitor este fix la jumatatea peretelui lateral al dormitorului...
usa este permanent deschisa,
balconul este amenajat special pentru ei,
vara cu perdele de nu trece soarele(cu toate ca mai trece, vara ajungand in zilele de canicula la 28-29 grade-am o vita de vie in balcon care tine umbra-dar verific zilnic vremea si cand este canicula ii bag in dormitor si inchid usa balconului),
iar iarna am un calorifer in balcon, balconul este izolat cu rigips,gresie pe jos, peste care iarna am covor si custile le pun pe niste scanduri-sa nu stea direct pe gresie..
depinde mult de dimensiunea custii, cand vine vorba de miros(cu cat este mai mare cu atat mai bine)
de numarul porcilor, si de cat de pisaciosi sunt cat si de ce au mancat in acele zile rofl (frunze morcov, telina...)
la mine la baieti nu miroase aproape deloc...
la fete am gasit o solutie de moment cu peleti si covoras de baie si este ok :D !
eu spal saptamanl custile, le frec bine cu otet si pe urma le limpezesc bine.

acum daca poti sa te acomodezi cu:
bautul din adapatoare la 1.2.4 dimineata
cu fiecare miscare a ta in pat aproape de ora micului dejun al lor(intre 5-6 dimineata), pentru care ma trezesc zombii si ma duc sa le pregatesc ceva, ca altfel nu mai pot sa imi continui somnul....de tipete :sleeping:
sau daca ai ca mine leagane de lemn in care fac porcii popcorn sau sarituri, gen, pe pod,pe leagan pe casa..
este superrrrrrrrrr
eu gata sunt obisnuita total...


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
Agnes Rata
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 96
Membru din: 27 Oct 2011, 19:54
Localitate: Baia Mare

Re: In ce camera va tineti porcusorii?

Mesajde Agnes Rata » 29 Oct 2011, 16:16

Noi l-am instalat pe Pufy in dormitor. In prima noapte a fost mai greu ca a baut exagerat de multa apa din adapatoare si cand s-a golit facea un zgomot infernal incercand sa mai bea apa. L-am mutat in sufragerie, insa n-am rezistat prea mult fara sa stiu ce face si l-am dus inapoi :D ... Azi e a 3-a zi de cand il am si i-am schimbat talasul, am spalat cusca cu apa cu otet si e ok... Nu miroase deloc! Mai tare miroase a ceai de plante (de la fan)... :-j

P.S Mi-a marcat asternutul de pat si in afara de o mica pata, nici urma de miros :)
"When You're About To Give Up Remember Why You Started!"

Avatar utilizator
cryssa
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1862
Membru din: 02 Feb 2011, 01:57
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: In ce camera va tineti porcusorii?

Mesajde cryssa » 29 Oct 2011, 17:59

eu am in dormitor 4 custi; una de 1 m, doua de 60/40 si una mai micuta probabil 40/30
cea de 1m si una de 60/40 sunt legate si in ele pun scutecel de bebe(se curata mai lejer asa :lol: ) peleti si covoras de baie. matur in fiecare zi si nu miroase
asternutul in toate custile il schimb odata la 7-10 zile in functie de timpul pe care il am si nu miroase
Ichi oku nin kara kimi wo mitsuketa yo...aitai yo...


Înapoi la “Despre spatiul de viata al porcusorilor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori