Cusca prea mica pentru porcusori

Amenajare spatiu, construire custi, imbogatire a mediului cu accesorii

Moderator: cristisz

Avatar utilizator
Alex.
Initiat
Initiat
Mesaje: 24
Membru din: 09 Ian 2012, 14:54
Localitate: Bucuresti

Re: cusca prea mica

Mesajde Alex. » 18 Sep 2012, 21:39

Cusca e de plastic si nu vad cum as extinde-o. Decat daca o stric de tot. Si da inca o greseala: cusca de plastic. Si vaaai de cate ori nu m-am uitat la custile amenajate de utilizatorii de pe acest forum :) ma asteptam sa mi se spuna ca sunt egoista ca le tin in conditiile astea. Am avut noroc, desi eu asa ma simt. Si sincer nu ma vad sg amenajand o cusca si n-am cu cine s-o fac. Cred ca m am de asteptat. Abia m-am angajat si tre sa vad cum o sa stau cu baniie si apoi off.. poate poate :)
.

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: cusca prea mica

Mesajde Allma » 18 Sep 2012, 21:43

Ba ai multe obtiuni :smile: De exemplu, lasi portita deschisa si pui un podulet ca sa poata cobori jos. Poti pune niste ladite de legume ca extensie, sau o curte cu gard din scanduri de parchet :up: sau multe altele :up2:
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
Alex.
Initiat
Initiat
Mesaje: 24
Membru din: 09 Ian 2012, 14:54
Localitate: Bucuresti

Re: cusca prea mica

Mesajde Alex. » 18 Sep 2012, 22:17

Dar portita mea e in sus, care oricum e mereu deschisa ca sa le lase aer. Bne ca partea superioara se poate da jos si am m dat-o la o parte in zilele calduroase. In fine :D ideea e ca ideea ta nu e o idee rea si e o idee la care eu nu m-am m gandit. Si eu care credeam ca am si eu un pic de creativitate in mne, dar nu.. merita sa ma gandesc la ea. Dar pur si simplu nu m-am gandit niciodata sa extind cusca asta. Mi se parea imposibil

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: cusca prea mica

Mesajde Allma » 18 Sep 2012, 22:39

daca are portita pe sus se poateextinde daca renunti la tavita si pui ceva sub o parte a partii de plastic, insa daca faci asta nu prea mai are rost sa o pui acolo.... Uita-te la confectionare cusca, sunt MULTE ideei foarte bune si deloc scumpe :up:
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
Alex.
Initiat
Initiat
Mesaje: 24
Membru din: 09 Ian 2012, 14:54
Localitate: Bucuresti

Re: cusca prea mica

Mesajde Alex. » 18 Sep 2012, 23:23

Vad eu ce fac pana la urma. Ca trebuie.. cand le vad cum se chinuie sa faca un popcorn dupa ce le fac curat sau dau papica.. sunt adorabile si atunci ma intristeaza cel m mult.. poate ajung totusi pela hornbach ca am auzit ca acolo au preturi m bune. A si ms de raspunsuri. Mereu esti prima care rasp la msj. Si rapid :)

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: cusca prea mica

Mesajde Allma » 18 Sep 2012, 23:28

Intradevar, la hornbach chiar sunt preturi bune :smile: Parca preturile erau 120 lei pe una de 1x50 si 160-180 pe una de 1,20x50-60. Si merci :lol: Nu e ca raspund rapid dar ma uit des pe aici ca nu am multe de facut :thinking: :lol:
Old username: Andreea_Molly

zamfir alexandra
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 10 Dec 2012, 11:55
Localitate: BUCURESTI

Cusca prea mica pentru porcusori

Mesajde zamfir alexandra » 10 Dec 2012, 12:13

Am un porcusor dulce dulce de 4 anisori,dolofan,maricel si din pacate nu imi permit o cusca mai mare,sta in cea de 55 cm de cand era mititel.doar casuta lui are 27 cm si ii mai ramane loc cam cat e el sa se miste :-( va rog eu mult,daca cineva ofera o cusca de 80-100 cm chiar si contra cost,dar un pret rezonabil sa ma contacteze,pentru ca imi doresc foarte mult sa il vad fericit.eu am dobandit in anii astia si o alergie urata la el,dar tot nu l-as da.o sa incerc sa pun si poze cu Benji.
https://picasaweb.google.com/1051480269 ... 2150/Benji

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Cusca prea mica pentru porcutul meu

Mesajde khaos » 10 Dec 2012, 13:42

Daca iti e de ajutor, gasesti cusca de 100x50 cm la Hornbach, aprox 120 lei. Este probabil cel mai scazut pret la o cusca noua de dimensiunea asta. De asemenea, poti incerca sa ii construiesti tu o cusca mai mare. Gasesti o gramada de idei pe forum, este un topic dedicat.

PS: pozele nu merg, probabil albumul este privat.
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

ali
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 121
Membru din: 03 Mai 2011, 22:35
Localitate: bucuresti

Re: Cusca prea mica pentru porcutul meu

Mesajde ali » 10 Dec 2012, 15:23

Buna Alexandra!
De ce nu incerci cutiile de plastic de la Ikea? Sunt din plastic usor transparent cam de 15 cm inaltime, 80-85 cm lungime si cam 60-65 latime (orcum mai mari decat cusca ta) si nu costa mai mult de 40 lei.
Eu am avut asa ceva si i-am facut si etaj! Era destul de spatioasa.
Uite si o poza cu fosta noastra cusca.

Avatar utilizator
MaraC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1558
Membru din: 21 Iul 2010, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cusca prea mica pentru porcutul meu

Mesajde MaraC » 10 Dec 2012, 19:51

Sau ai putea sa iei mai multe astfel de cutii de care spune Ali si sa le lipesti la cusca lui, sa ii faci o extensie. Incearca topicul extensie cusca, poate te inspiri de acolo cu ceva :smile:

IrienaConut
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 4
Membru din: 29 Noi 2013, 19:21
Localitate: Bucuresti

VIDEO Pregatirea custii

Mesajde IrienaConut » 03 Dec 2013, 13:58

Toate filmuletele de pe acest canal sunt traduse in romana.Trebuie doar sa dati click pe butonul de subtitrari.
Eu va recomand sa dati subscribe pentru ca in fiecare saptamana apar filmulete noi.
O zi buna tuturor!





Nota admin:
Ai deschis cate un nou topic pentru ambele filmulete, ulterior am contopit cele doua topicuri intr-o singura postare.

Avatar utilizator
Lisimah
Initiat
Initiat
Mesaje: 25
Membru din: 19 Sep 2013, 15:32
Localitate: Slatina
Contact:

Re: VIDEO Pregatirea custii

Mesajde Lisimah » 03 Dec 2013, 14:01

Scopul acestui mesaj, ca si al celorlalte postate de tine, e doar reclama la produsele Cunpic? :speachless:

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: VIDEO Pregatirea custii

Mesajde Gemon » 03 Dec 2013, 14:28

Cusca este foarte mica pentru doi porcusori. Castronul din material plastic cu doua compartimente este total nepotrivit pentru porcusori, pentru ei apa se pune in adapatoare ce se agata la marginea custii.

DenisaAlexandra
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 7
Membru din: 02 Apr 2014, 12:58
Localitate: Timis

Ajutor! Ajutati-ma :( Cusca prea mica...

Mesajde DenisaAlexandra » 02 Apr 2014, 13:08

Mama mia promis ca imi ia un porcusor de guineea acuma de pasti dar am o problema cusca e cam mica (31x21) daca as face cumva o rampa care sa iasa din cusca si sa se duca jos intro curtie imensa unde sa se joace si cand ii foame sau sete sa mearga innapoi sus are ceva?

Avatar utilizator
anca
Indrumator
Indrumator
Mesaje: 91
Membru din: 23 Oct 2013, 08:44
Localitate: Timisoara

Re: Ajutor!Ajutatima :(!

Mesajde anca » 02 Apr 2014, 13:59

O cusca de 31x21 cm nu e potrivita pentru un porcusor in niciun caz. E o cusca de hamsteri probabil. Porcutul nu va avea loc nici macar sa se intoarca, daca ii mai pui si adapatoare si mancare in ea, el unde va mai intra? Uite ai aici mai multe poze cu idei cum poti extinde cusca : http://www.gemon.ro/galerie/extensiecus ... index.html , insa parerea mea e ca ar fi mai bine sa investesti intr-o cusca mai mare inainte de a cumpara porcutul. Daca ai un magazin Hornbach in apropiere poti achizitiona custi de 1/0.5m la 100 de lei.
Sau poti sa incerci sa ii construiesti o cusca de dimensiuni potrivite, uite aici mai multe idei : viewtopic.php?f=11&t=2267 .
Trebuie sa stii deasemenea ca porcutii sunt animale sociale, si le e cel mai bine atunci cand sunt tinuti in pereche, deci ar fi ideal sa ai doi porcusori, de acelasi sex neaparat. Spatiul minim necesar pentru doi porcuti e 1/0.5m iar pentru un porcut la fel.


Înapoi la “Despre spatiul de viata al porcusorilor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori