Cusca ideala

Amenajare spatiu, construire custi, imbogatire a mediului cu accesorii

Moderator: cristisz

Cum este cusca porcisorului/porcisorilor vostru/vostrii?

Cumparata de la pet shop/magazin/alt loc - nu am adus modificari
94
36%
Cumparata de la pet shop/magazin/alt loc - am facut cateva modificari
74
28%
Primita odata cu porcusorul/porcusorii
12
5%
HomeMade - am facut-o eu/altcineva
63
24%
Am renuntat la cusca folosesc tarcul
4
2%
Alta varianta - a se mentiona care
14
5%
 
Voturi totale: 261

bogdan
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 6
Membru din: 15 Dec 2007, 01:42
Localitate: sibiu

Cusca ideala

Mesajde bogdan » 15 Dec 2007, 02:05

am inceput cu o cutie, apoi, fara sa fiu prea bine informat am luat o cusca de plastic marisoara, dar fara aerisire buna si apoi am construit o cusca de 1,5/80 cm cu gardut de flori si linoleum cu fleece. Anul acesta (an universitar) pt ca stau singur in 2 camere am lasat fetele sa se plimbe in voie prin casa. Vechea lor casuta de plastic e "bucataria", acolo sunt bobitele, legumele si fanul. S-ar putea spune ca s-au salbaticit un pic , cu atata spatiu de miscare, dar ele se simt bine.

Nota admin:
Custi si accesorii
- imagini foto ale membrilor forumului roman gemon.ro http://www.gemon.ro/galerie/custi_accesorii/index.html
- imagini foto ale membrilor forumului maghiar gemon.ro http://www.gemon.ro/galerie/ketrecek_ke ... index.html

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

multi metri patrati :-)

Mesajde Gemon » 15 Dec 2007, 23:06


bogdan
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 6
Membru din: 15 Dec 2007, 01:42
Localitate: sibiu

Mesajde bogdan » 17 Dec 2007, 14:39


Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 18 Dec 2007, 17:16

eu de ceva timp am inceput sa fac ce recomanda geda: sa le ascund mancarea.
le iau din cutie si le pun in bucatarie, unde am o patura indoita, special pt poponetele lor.
si aici pun bucatele de castravete, neaparat 2, prin diverse ascunzisuri (au si 2 tuburi de carton si alte jucarele)
nu va dati seama ce agitatie incepe, ce discutii, ce alergari, sa gaseasca castravetele. pana acum s-au descurcat de minune, nu a trebuit sa intervin eu. va recomand sa faceti la fel si veti fi uimiti sa constatati ce porci destepti avem

Avatar utilizator
m00nc0w
Initiat
Initiat
Mesaje: 30
Membru din: 12 Ian 2008, 23:19
Localitate: Satu Mare
Contact:

...

Mesajde m00nc0w » 13 Ian 2008, 18:14

Salut tuturor. As dori sa va cer opinia in legatura cu spatiul ce am amenajat pentru porcusorii mei :).

O poza (nu chiar de calitate) gasiti la sfarsitul acestui post.

Dupa cum vedeti e destul de mare locul (150x70X40). 2 adapatoare mancare in colt stanga fan proaspat, talas de calitate iar cele 2 casute is din carton si cateva firicele de fan peste ca sa fie mai prietenoase (inauntru 2 bucatele de prosop - 100% bumbac). Mai pe la mijloc am facut/instalat un hamac. Va rog dati-va si voi cu parerea ce ar trebui sa mai adaug sau sa scot sa schimb s.a.m.d. pentru ca eu ii am doar de 3 zile pe cei mici si sunt cam nestiutor inca :oops: .

Va mutlumesc anticipat :D

Imagine.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Imbogatirea mediului

Mesajde Gemon » 16 Ian 2008, 11:13

Porcusorii se simt bine intr-un spatiu mai mare unde au posibilitatea sa se plimbe, sa sara/fuga, sa circule, cusca e bine sa amenajezi in asa fel, incat sa aiba multe locuri mai protejate - chiar si structuri ce ofera posibilitatea de a avea spatii si in vertical - unde pot intra, iesi, circula. Devin mai activi daca le stimulam comportamentul de cercetare, cautare. Asta se realizeaza cu ajutorul accesoriilor cand acestea sunt asezate ca bariere vizuale, amenajezi in asa fel diferitele accesorii in cusca, ca ei sa nu aiba mereu contact vizual, de ex. cand unul este dupa ceva, celalalt nu-l vede si este motivat sa-l caute, sa mentina contactul fizic cu el, se pot ascunde, daca le mai pui hrana, bucati favorite in diferite locuri, iarasi le stimulezi sa se miste mai mult etc.

Iti dau cateva idei, sa vezi, ce imbunatatiri mai poti aduce aplicand ideile la posibilitatile ce ofera spatiul pe care porcusorii tai le au. Din cand in cand mai poti reamenaja locul, poti schimba intre ele unele accesorii sau inlocui cu altele, apoi iar repuse variat cele ce ai scos initial etc., asa aduci noutate in cotidianul lor obisnuit. Ei primesc toate acestea cu curiozitate, bucurie, entuziasm.

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Sursa imaginilor: http://imageevent.com/cavyspirit/

Avatar utilizator
m00nc0w
Initiat
Initiat
Mesaje: 30
Membru din: 12 Ian 2008, 23:19
Localitate: Satu Mare
Contact:

Multumesc

Mesajde m00nc0w » 16 Ian 2008, 11:25

In primul rand multumesc pentru raspunsul detaliat. Am sa procedez ca atare. Si da, intr-adevar se simt foarte bine intr-un spatiu cat mai mare. De cand sunt in acest loc, cat e ziua de lunga se fugaresc, se joaca, pe scurt le place :D. (Ora iarasi nu conteaza pentru ei poate sa fie 7 dim - cand plec la munca sau 1 noaptea - cand as dormi si eu :lol: ).

Dar am o placere aparte sa ma uit la ei ca se simt bine, le place, si se joaca.

Am sa fac modificari (inca un nivel etc.) ascunzisuri, mici obstacole, cat mai diversificat, dar totusi sa se poata fugari in voie.

Multumesc pt poze ca si exemplu si pentru detalii.

Cheers. :D

Avatar utilizator
emil_inka
Ghid Special
Ghid Special
Mesaje: 499
Membru din: 28 Noi 2007, 08:36
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde emil_inka » 16 Ian 2008, 18:33

Buna
Pai ai putea sa le mai pui niste tuburi fie speciale pe care le gasesti in pet-uri sau improvizate din tub de carton in care se pastreaza linoleul, tevi si coturi de PVC ce se folosesc de fapt la instalatiile sanitare,sau cel mai simplu sticle de plastic taiate la ambele capete. Tuburile ar fi bine sa le fixezi de peretii vivariului ca sa nu le plimbe peste tot si sa adune talasul. Daca esti din Bucuresti in Hornbach gasesti trunchiuri de copac gen scorburi. sunt de fapt pentru terarii dar se pot folosii foarte bine si de noi. Tot in Hornbach gasesti si casute si podulete.Dati frau liber imaginatiei si sigur vei gasi si alte solutii.
Bafta

Avatar utilizator
m00nc0w
Initiat
Initiat
Mesaje: 30
Membru din: 12 Ian 2008, 23:19
Localitate: Satu Mare
Contact:

Ms ...

Mesajde m00nc0w » 16 Ian 2008, 18:47

Ms de raspuns doar ca nu-s din Bucuresti. Dar oricum gasesti si pe aici una alta asa, defapt deja m-am si apucat de redecorat. Mai fac un etaj, niste tuburi s.a.m.d. O sa revin cu o poza cand o sa fie gata daca va intereseaza. :D Ms again pt sugestii emil-inka :wink:

Avatar utilizator
simo
Membru
Membru
Mesaje: 238
Membru din: 17 Ian 2008, 22:10
Localitate: SIBIU

Casuta

Mesajde simo » 24 Ian 2008, 00:08

Salut!
Porcusorul meu sta intr-o cusca de 40/60 cm, aceasta fiind cea mai mare, pe care am gasit-o la petshop-urile din Sibiu. As vrea sa va intreb: cum as putea sa-i fac o cusca mai mare si din ce? As dori sa-i iau un partener porcusorului meu, dar spatiu este prea mic si pentru unul singur, nici nu poate fi vorba de doi. :?
Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi.
Multumesc!

dusedragos
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 3
Membru din: 07 Feb 2008, 08:48
Localitate: Sebes

Casuta

Mesajde dusedragos » 07 Feb 2008, 11:41

Ieri mi-am cumparat un porcusor (pui de 2 luni) :D si sunt ingrijorat in privinta locuintei. L-am pus (temporar) intr-un fel de cutie de plastic cu bare de fier. Cutia este de 20/ 30 cm. As vrea sa-i fac alta, dar totusi nu as vrea sa fie prea mare ca sa-l pot tine in camera la mine caci altundeva nu prea pot pana vine vara :( . Cam cat credeti ca ar trebui sa o fac de mare ca sa-i mearga bine?
Va multumesc pentru ajutor

deya_love
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 5
Membru din: 05 Feb 2008, 02:13
Localitate: ploiesti

Mesajde deya_love » 07 Feb 2008, 16:40

si eu am un porcusor care sta intr`o cusca si mai mica ca a ta(cam pe jumatate) :( si ma gandeam ca i`as putea face un culcus mai mare chiar in casa :D undeva untr`un loc mai intunecos.deja s`a invatat sa se duca intr`un anumit loc cand ii dau drumul sa se plimbe si cred k acela va fi noul lui culcus.daca nu iti surade ideea aceasta ii poti construi chiar tu un culcus cu o tavita dintr`un material prin care sa nu patrunda apa iar in sus niste gratii facute la comanda :D mult succes!

Avatar utilizator
Jo
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 85
Membru din: 28 Noi 2007, 21:49
Localitate: Bucuresti - Sector 3
Contact:

Mesajde Jo » 07 Feb 2008, 18:25

Pai cu cat mai mare, cu atat mai bine, totul tine de spatiul pe care il ai tu de daruit nevoilor lui. Curtea bebelui meu are 1.20m pe 1.10m, deci nu e imensa, dar vara il las prin casa, dupa ce pun in prealabil un gardut intre el si cabluri.
Long live THE pig(s)!

dusedragos
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 3
Membru din: 07 Feb 2008, 08:48
Localitate: Sebes

Mesajde dusedragos » 07 Feb 2008, 21:11

Multumesc, ma bucur ca am gasit saitul acesta minunat. As mai avea o intrebare. Cum reusesti sa curati cusca si la cat timp avand in vedere ca pe ea sunt atasate multe chesti din lemn si plastic unde el sa se ascunda? Caci la 1.10m pe 1.20m nu ai cum sa pui tavita sau alceva dedesubt :D

Avatar utilizator
simo
Membru
Membru
Mesaje: 238
Membru din: 17 Ian 2008, 22:10
Localitate: SIBIU

Mesajde simo » 08 Feb 2008, 00:24

Mi-ar placea tare mult sa-l las sa umble prin casa, dar eu stau in chirie si apartamentul nu este prea grozav. Sunt cabluri electrice intinse prin toata camera, sunt multe dulapuri. Mi-e frica sa nu pateasca ceva. Eu il pun in pat si-l las sa se plimbe. Dar are nevoie de o cusca mai mare, fiindca trebuie sa-i vina un partener in cateva zile si au nevoie de spatiu. E buna ideea ta si am s-o pun in practica.
Multumesc!


Înapoi la “Despre spatiul de viata al porcusorilor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori