Scarpinare excesiva si cadere a parului

Boli parazitare, caderi masive ale parului, alte afectiuni

Moderator: cristisz

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Scarpinare excesiva si cadere a parului

Mesajde maria » 10 Ian 2012, 14:00

Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
emil_inka
Ghid Special
Ghid Special
Mesaje: 499
Membru din: 28 Noi 2007, 08:36
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Scarpinare excesiva si cadere a parului

Mesajde emil_inka » 10 Ian 2012, 14:59

Daca ii dadea 5 ml era dusa de mult acum.
Saptamana viitoare intreaba si tu ce-i face.Asta nu trebuie sa-ti fie jena, un medic veterinar bun apreciaza cand un stapan este interesat de tratamentul care i se face animalului sau . Atunci cand medicul bajbaie se ofuscheaza, dar nici atunci nu trebuie dat inapoi ci insistat.

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Scarpinare excesiva si cadere a parului

Mesajde irena » 10 Ian 2012, 21:44

criss, e foarte important sa tii evidenta bolilor (preferabil ar fi sa fie cat mai putine).
eu ma gandesc la ai mei - slava cerului nu am avut incidente, in afara de o micoza in
vara. insa daca ar fi sensibili si s-ar imbolnavi, as vrea sa stiu daca urmatoarea boala
poate fi cauzata de un tratament neaplicat corect prima data, de exemplu. cat de des
se imbolnaveste (indiferent despre ce tip de boala e) spune multe si despre sistemul
imunitar.
vit. c o dai gresit. nici data excesiv nu e bine. iar zilnic este excesiv. citeste ce ti-a dat
maria. din putinele mele cunostinte legate de boli, si sper ca nu spun ceva gresit, la
paraziti externi nu vad rostul injectiei. la cei interni ma gandesc ca e alta poveste.

Avatar utilizator
emil_inka
Ghid Special
Ghid Special
Mesaje: 499
Membru din: 28 Noi 2007, 08:36
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Scarpinare excesiva si cadere a parului

Mesajde emil_inka » 11 Ian 2012, 06:26

O deparazitare injectabila este eficace si pentru parazitii interni si pentru cei externi. Unui guinez care nu-i stiu sursa de provenienta eu i-as face o deparazitare injectabila.
Intr-adevar cam exagerezi cu vitamina C. Unui guinez poti sa-i dai cel mult o luna zilnic vit. C, ca o cura. Excesul de vit. C duce si el la caderea parului.

Avatar utilizator
criss1
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 320
Membru din: 31 Dec 2011, 20:48
Localitate: satu mare

Re: Scarpinare excesiva si cadere a parului

Mesajde criss1 » 11 Ian 2012, 11:25

eu o am pe Bella de 2 sapt, si da, asta am citit pe forum ca oricine avea vreo problema de cadere a parului sau asa ceva ii sfatuiati sa faca o cura de vit C+Beres...o luna...gresesc?
eu mai am mult pana ce sa termin luna...e normal ca dupa aceea o sa raresc portia...eu am urmat sfaturile de pe forum date de voi...
cat despre injectie...a fost una subcutanata, imi pare rau dar nu ma pricep sa aproximez cantitatile....ideea e ca doctorul a spus ca acuma e cea mai buna solutie pentru ca nu o primit parazitii cat timp ea era deja la mine, ci de la pet shop si eu am adus-o deja asa acasa...
acuma asteptam sa vedem ceva curatare la blanita si merg cu ea la control sapt viit...
Pupici de la Bella si Geenie...

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Scarpinare excesiva si cadere a parului

Mesajde maria » 11 Ian 2012, 11:40

ai citit link-ul pe care ti l-am dat?
nu cred
uite ce zice :
" In functie de necesitati iarna suplimentarea acidului ascorbic se va face sub forma de cura pe o perioada de 7-10 zile administrandu-i fractionat, de 2-3 ori pe zi, sau, in general, cel putin odata pe saptamana. Acidul ascorbic ii vom da sub forma de picaturi sau la cele comprimate cantitatea necesara se va dizolva cu putina apa inainte de administrare. In cazul in care refuza, se poate presara pe ceva ce consuma imediat."
mi se pare f clar

despre substanta administrata de doctor
ideea e ca trebuie sa stim ce medicamente si in ce cantitate dau doctorii porcusorilor
tu nu stii, desi te-am atentionat sa intrebi
crezi ca e ok sa lasi porcusorul pe mana unui doctor de care nu stii nimic?
eu ii cunosc f bine si pe dr ionescu si pe ana pantu si ii zapacesc cu intrebarile
de multe ori ii intreb, " dar nu credeti ca ar merge si ..? "
si ei imi explica de ce nu merge sau de ce merge mai putin
consultatia trebuie sa fie o colaborare intre medic si stapan
sa zicem sa tratamentul asta nu merge si te duci la alt medic
ii spui ca i-a facut o injectie , el nu stie ce si ii mai face una si mai concentrata
si pe urma te vedem la albumul memorial
poate am exagerat, dar vreau sa intelegi ca trebuie sa intrebi medicul
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
emil_inka
Ghid Special
Ghid Special
Mesaje: 499
Membru din: 28 Noi 2007, 08:36
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Scarpinare excesiva si cadere a parului

Mesajde emil_inka » 11 Ian 2012, 11:43

Atunci ok, continua cura timp de o luna si sanatate sa fie :-)
Cand te duci la medic nu uita sa intrebi ce-i face asa ai sa afli cea primit pentru ca la rapel se foloseste aceeasi solutie ca si prima data.
Maria unui porcusor luat din petsop care are 350 de grame la 3luni poate sa-i dea si o luna vitamina C ca nu este nici o problema

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Scarpinare excesiva si cadere a parului

Mesajde maria » 11 Ian 2012, 11:58

ok, mersi emil
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
criss1
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 320
Membru din: 31 Dec 2011, 20:48
Localitate: satu mare

Re: Scarpinare excesiva si cadere a parului

Mesajde criss1 » 11 Ian 2012, 11:59

multumesc emil :smile:
maria, sa sti ca am citit linkul, si cam tot ce e pe site'u gemon, ca asa am ajuns si la forum...dar se contrazic chestiile, adica am vazut situatii pe forum cand ati recomandat cura de o luna daca ii cadea parul sau daca avea ceva micoza sau altceva...
cat despre albumul memorial...crede-ma ca nu-mi doresc niciun rau porcusorului, dimpotriva...
si despre doctor, cu siguranta am sa intreb de solutia aceea...
Pupici de la Bella si Geenie...

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Scarpinare excesiva si cadere a parului

Mesajde maria » 11 Ian 2012, 12:02

:smile:
ok
poate am fost prea dura cu tine, scuze
sper ca de acum incolo (si de frica mea :smile: ) sa fii mai atenta, mai ales ca medicul mi se pare deschis la discutii
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
criss1
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 320
Membru din: 31 Dec 2011, 20:48
Localitate: satu mare

Re: Scarpinare excesiva si cadere a parului

Mesajde criss1 » 11 Ian 2012, 12:04

da...o sa fiu mai atenta...merita micuta mea :heart: (mersi oricum maria....sigur o sa-mi prinda bine umpic de cearta...e constructiva :giggle: )
Pupici de la Bella si Geenie...

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Scarpinare excesiva si cadere a parului

Mesajde Gemon » 11 Ian 2012, 14:14


Avatar utilizator
mentalleyes
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 27 Ian 2012, 22:34
Localitate: buzau

cade blanita rau si se scarpina pana chitaie de durere!

Mesajde mentalleyes » 27 Ian 2012, 22:55

salut,am si eu o problema cu PUFI,porcusorul meu de guineea,de 3 saptamani se scarpina excesiv pana il doare,acum doar pune labuta sa se scarpine si il doare....si cel mai grav,m-i se pare....i-a cazut parul pe jumatate de burta si intr-o parte...pielea arata de parca ar fi iritata si foarte uscata in acele zone,nu pot sa atasez cateva poze sa vedeti,sau nu stiu eu cum,astept ceva sugestii,de la cine ma poate ajuta :cry:
am vazut ca are un fel de matreata insa daca pun mana pe firul de par sa iau matreata se smulge foarte usor,ca si cum ar sta sa cada....

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: cade blanita rau si se scarpina pana chitaie de durere!

Mesajde irena » 27 Ian 2012, 23:31

e posibil ca porcutul sa aiba micoza. daca e cumparat din pet shop, in general asta e bonusul...
o poza ar fi de mare ajutor.
fa-ti cont pe www.photobucket.com. acolo poti upload-a poze, iar dupa ce ai terminat, copiezi
de acolo IMG code-ul (daca pui mouse-ul pe poza, iti apara o lista, IMG parca e ultimul) si dai
paste in mesajul de aici.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: cade blanita rau si se scarpina pana chitaie de durere!

Mesajde Gemon » 28 Ian 2012, 19:20

Cand atasezi pozele, mentioneaza si varsta lui, fiind si aceasta o informatie utila.


Înapoi la “Dermatoze, diferite afectiuni ale pielii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori