Scarpinare excesiva si cadere a parului

Boli parazitare, caderi masive ale parului, alte afectiuni

Moderator: cristisz

Avatar utilizator
Krolina
Initiat
Initiat
Mesaje: 33
Membru din: 22 Iul 2011, 22:19
Localitate: Pitesti

Re: Scarpinare excesiva si cadere a parului

Mesajde Krolina » 05 Noi 2011, 12:24

Buna. Am doua scrofite de cativa ani. Una mi-a murit :cry: si recent am cumparat un pui. Ai dreptate, am sa le fac un etaj luna aceasta, deoarece altcumva nu am cum, eu avand o singura camera. Sa dea Domnu sa se faca bine :loving:

Avatar utilizator
criss1
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 320
Membru din: 31 Dec 2011, 20:48
Localitate: satu mare

Re: Scarpinare excesiva si cadere a parului

Mesajde criss1 » 09 Ian 2012, 16:41

buna!
si Bella mea se scarpina cam des in ultima perioada si ii si cade parul...nu mult...si nu is smocuri mari...daca o iau in bratze raman toata cu par de la ea.
m-am uitat atenta la ea si am vazut ca pielea ei pare sanatoasa, curata, e roza :smile:
o chestie interesanta e ca are niste "bulinutze"maro pe blanita ei alba..la baza firului de par...o fi ceva ca paduchii?...la veterinar mi-e frica sa o duc...ce ar fi bine sa fac?
Pupici de la Bella si Geenie...

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Scarpinare excesiva si cadere a parului

Mesajde crisa24 » 09 Ian 2012, 16:50

poti pune niste poze clare cu zona respectiva?


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
criss1
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 320
Membru din: 31 Dec 2011, 20:48
Localitate: satu mare

Re: Scarpinare excesiva si cadere a parului

Mesajde criss1 » 09 Ian 2012, 17:08

am incercat sa fac ceva poze...nu stiu cat de bine se vede..dar e tot ce am reusit sa fac.. (nu sta locului..is mici chestiile alea si are si blanitza alba...)

Imagine
Imagine
Imagine

sper sa vezi...niste bulinute maro pe fiecare fir de par...in ultima poza cred ca se vede...

p.s. nu este zona respectiva...are peste tot unde are blanitza..inclusiv pe creasta dintre ochisori..(cred ca pe burtica nu are)
Pupici de la Bella si Geenie...

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Scarpinare excesiva si cadere a parului

Mesajde crisa24 » 09 Ian 2012, 18:26

cred ca vorbim de un parazit in cazul tau......
trebuie mers la doctor!
citeste si mai jos
http://www.gemon.ro/paraziti3.htm
poti sa mergi la vet macar sa iti puna un diagnostic....

poate fi: Chirodiscoides caviae - se gaseste in blana porcusorului. In general se localizeaza pe partea dorsala a corpului, iar ouale sunt lipite de firele de par. La o atingere, pipaire ouale atasate pot fi usor detectate, ele se pot vedea si cu ochiul liber. Este cel mai inofensiv dintre parazitii care infecteaza porcusorii, nu provoaca inflamatii sau iritatii la nivelul pielii, doar un prurit mai putin suparator. Desi par inofensivi, ei trebuie combatuti. Avand o marime de aprox. 0, 5 mm, adultii pot fi usor observati, pe o blana de culoare deschisa par sa fie inchisi la culoare, iar pe o blana de culoare inchisa par albi, fiind de fapt gri la culoare. Prefera sa stea pe partea exterioara a firului de par.

In limba engleza este cunoscut sub numele de „Static lice”, adica paduche nemiscator, aceasta descriere insa caracterizeaza ouale care sunt lipite de par, ele fiind lipsite de dinamism. De cele mai multe ori infectia se transmite prin contact direct, sursa fiind porcusorul infestat, sau indirect prin obiecte sau haine infectate, mana nespalata etc. Chirodiscoides caviae este un parazit specific, el nu poate infecta alte animale si nici omul, fiind un parazit adaptat numai la o singura gazda, si anume porcusorul. Fara gazda nu poate supravietui mult timp.


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
criss1
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 320
Membru din: 31 Dec 2011, 20:48
Localitate: satu mare

Re: Scarpinare excesiva si cadere a parului

Mesajde criss1 » 09 Ian 2012, 20:08

si cum as putea scapa de ei?
ii neaparat sa merg la doctor...nu ma tare incanta ideea..dar daca trebe.....asta e...
mersi de info :smile: :D
Pupici de la Bella si Geenie...

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Scarpinare excesiva si cadere a parului

Mesajde irena » 09 Ian 2012, 21:29

criss, e important sa mergi la medic. daca nu stii exact ce are, cum il tratezi?
o data ce ai un diagnostic, te ajutam cu mare drag si cu tratamentul. insa trebuie
sa intelegi ca e riscant sa ii aplici un tratament fara sa stii ce are. pe langa ca ar
putea avea reactii adverse, ii va si incetini vindecarea. asa ca fugi la medic/

Avatar utilizator
criss1
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 320
Membru din: 31 Dec 2011, 20:48
Localitate: satu mare

Re: Scarpinare excesiva si cadere a parului

Mesajde criss1 » 10 Ian 2012, 12:25

acuma am venit de la veterinar :smile: spre surprinderea mea, se princepe foarte bine la porcusori :D mi-a spus ca are aprox 3-4 luni, sanatoasa :D(avem 328g) ia verificat gherutzele, dintisorii, zona genitala...tot :D intr-adevar, are paraziti externi, spuse el "adesea intalniti la porcusori", is inofensivi dar trebuie tratati, ca dupa aia nu se va mai scarpina si nici paru n-o sa-i mai cada :D ia dat ceva ce semana cu o injectie...era minuscul acu'...la ceafa...a spus ca e pentru deparazitare. dupa o sapt trebe sa ma intorc la un control cu ea. acuma i'am curatat cusca bine bine, si Bella e din nou vesela, mananca :heart:
Pupici de la Bella si Geenie...

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Scarpinare excesiva si cadere a parului

Mesajde maria » 10 Ian 2012, 12:34

Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
criss1
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 320
Membru din: 31 Dec 2011, 20:48
Localitate: satu mare

Re: Scarpinare excesiva si cadere a parului

Mesajde criss1 » 10 Ian 2012, 12:43

m'am uitat si era o seringa cu un ac mic mic...si i'a dat foarte putina solutie pt deparazitare...m'am uitat si mi-a spus tot ce face...
ptr ficat nu mi-a zis nimic dar trebuie sa am grija cu vit C, sa nu "duca lipsa". :D

maria, scuze pentru exprimare :oops:
Pupici de la Bella si Geenie...

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Scarpinare excesiva si cadere a parului

Mesajde maria » 10 Ian 2012, 12:49

raspunde-mi la intrebare: cu ce i-a dat si in ce proportie?
probabil ca e vorba de advantage
ce inseamna " sa nu ii lipseasca vit c" ?
ps
nu exprimarea m-a suparat ci faptul ca nu stii ce i-a facut
poti sa iti notezi ce spun dr si sa te justifici: stiti, vreau sa tin un fel de jurnal cu bolile ei
Ultima oară modificat 10 Ian 2012, 12:59 de către maria, modificat 1 dată în total.
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Scarpinare excesiva si cadere a parului

Mesajde crisa24 » 10 Ian 2012, 12:51

sa il intrebi cand mergi iar ce i-a dat si ce fel de parazit este?

SH-Rodemectin spot on, sau cel din unele tari vestice ale Europei, produsul Beaphar Ivermectin Spot On sau Xeno 450 Spot-On. Se va aplica doza corecta (!) in raport cu greutatea porcusorului doar topical, nu (!) si subcutanat sau oral, si numai dupa sfatul medicului, pentru a evita supradozarea ce poate fi fatala. Dupa 7 zile tratamentul se va repeta. Acest produs este eficace si in cazul infestarii cu Cheyletiella parasitivorax.


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
criss1
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 320
Membru din: 31 Dec 2011, 20:48
Localitate: satu mare

Re: Scarpinare excesiva si cadere a parului

Mesajde criss1 » 10 Ian 2012, 13:04

cred ca este vorba despre ce a spus crisa, nu stiu exact dupa nume ce i-a dat, dar a cantarit-o pt doza...i'a dat aprox 5 ml cat am vazut eu...poate nici atat...sapt viit il intreb mai exact ce i-a dat...
si despre vit C, sa-i dau in fiecare zi, asa cum ati spus si :D voi
Pupici de la Bella si Geenie...

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Scarpinare excesiva si cadere a parului

Mesajde maria » 10 Ian 2012, 13:11

vit c ii dai toata viata in fiecare zi, ii pui in apa de baut?
cat ii dai pe zi si cum?
pentru raspunsuri citeste pe site si pe forum si spune-ne cum faci
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
criss1
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 320
Membru din: 31 Dec 2011, 20:48
Localitate: satu mare

Re: Scarpinare excesiva si cadere a parului

Mesajde criss1 » 10 Ian 2012, 13:18

eu am vit C picaturi(natural) si ii pun o picatura pe mancarica...in fiecare zi...
Pupici de la Bella si Geenie...


Înapoi la “Dermatoze, diferite afectiuni ale pielii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori