Micoza / Ciuperca

Boli parazitare, caderi masive ale parului, alte afectiuni

Moderator: cristisz

Avatar utilizator
Jo
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 85
Membru din: 28 Noi 2007, 21:49
Localitate: Bucuresti - Sector 3
Contact:

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde Jo » 11 Iul 2015, 19:01

Cum nu eram foarte incantata de felul in care mergea tratamentul am decis sa merg la un alt veterinar.
Am sunat la un cabinet din zona mea, am intrebat daca trateaza animale exotice si am dus-o acolo.
Am gasit tot o doamna care mi-a ascultat povestea, am spus tratamentul urmat si a luat cojite din blanita si le-a dus la analiza care a avut rezultatul de micoza, dar nu putea sa spuna de care, pentru ca o analiza completa era 300 de lei. Ea facuse una generala.
Am intrebat-o ce ma poate sfatui spre binele copilei mele. Mi-a dat tratament:
- continuarea tratamentului primar si
- din 2 in 2 zile tamponari cu Veteusan pe 1/4 din corp - solutie care - zicea ea - omoara cam orice tine ciuperci/micoze/purici etc.;
- se tamponeaza toate zonele cu bubite cu albastru de metilen (nu cu betadina, cum insistam eu, ca ar fi prea puternica...);
- se spala piciorusele si manuta cu ceai de galbenele, se dezinfecteaza cu albastru de metilen si se ung cu floucinolon;

Am urmat cu strictete tratamentul insa, din nou, nu vedeam schimbari in bine.
Am sunat un prieten care avusese purceluse multi ani, insa dupa moartea ultimei fetite renuntase la sufletei si-mi donase mie cusca pentru chinchil. Imi aminteam ca si el trecuse prin ceva asemanator asa ca i-am rascolit putin sufletul. M-a ajutat mai mult decat am sperat, spunandu-mi ca ulceratiile de la picioruse ar putea sa fie pododermatita. Atunci am cautat tot netul si am gasit poze, explicatii, etc. Macar mai aveam o piesa din puzzle. Pana la el nici una din doctore nu pusese acest diagnostic.
Am gasit pe forum un alt veterinar despre care se vorbea de bine si cum era oarecum in zona mea, am mers la el. Am cautat in zona mea pentru ca sunt caldurile astea insuportabile chiar si pentru mine ca om, dar pentru ea.
Domnul doctor era vizibil obosit, putin iritat si mi-a vorbit destul de intepat. Nu m-a deranjat asta. Daca imi facea copilul bine putea sa ma si bata.
Mi-a zis repede cam ce ar trebui sa-i dau (dupa ce abia a avut rabdare sa-mi asculte povestirea rezumata la maxim, ca sa nu-l obosesc si eu) si l-am rugat sa mi-o scrie, ca veneam de la munca, statusem peste program si eram si eu obosita asa ca nu eram capabila sa tin minte mare lucru.
Tratamentul:
- Stronghold 15 mg (aplicata pe ceafa - se repeta dupa o luna);
- Biocan M 1/2 doza - injectabil - la interval de 2 saptamani;
- Enroxil injectabil 0,2 ml timp de 5 zile; (pana sa plec din cabinet se decisese pe tetraciclina 10 mg la 12 ore timp de 5 zile);
- Vitamina B complex injectabil 0,2 ml + Vit. C injectabila 1 ml timp de 5 zile;
- Imaverol sol. 2 ml + 50 ml apa - 1 data la 48 de ore - timp de 10 zile;
Eram deja socata pentru ca sfatul lui era sa ii fac eu injectiile, "ca nu e mare lucru, sunt convins ca va veti descurca".
I-am explicat ca primul veterinar care i-a facut injectii aproape a rupt acul in pielea ei. A zis ca nu stia respectivul sa faca. OK ... SI EU CUM AS PUTEA SA-I FAC???!!
Explicatia lui legata de atatea injectii - nu intelegea cum de dupa 16 zile de Enroxil nu se intamplase o minune, rezultand ca singurul mod in care pitica va asimila medicatia va fi injectand-o.
Cum am zis, era obosit si iritat si cand i-am zis ca nu am bani suficienti pentru tratamentul integral pe care il notase el (n-am stiut ca trebuia sa sparg o banca sa pot trata un purcelus!) i-a pierit cheful de explicat si mi-a zis ca mai are pacienti care asteapta...
Long live THE pig(s)!

Avatar utilizator
Jo
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 85
Membru din: 28 Noi 2007, 21:49
Localitate: Bucuresti - Sector 3
Contact:

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde Jo » 11 Iul 2015, 19:15

Ce fac acum este sa astept 2 saptamani sa-i iasa din sistem Enroxilul (asa m-a sfatuit ultimul veterinar) si abia dupa aceea sa incep tratamentul nr. 3 DAR, sincera sa fiu, as vrea sa merg la un alt veterinar (nu mai spun ca dupa ce am vazut pe youtube cum as putea sa fac injectie fetitei, s-a ridicat tot parul pe mine si nici nu pot sa vad o seringa).
Poate sunt eu pretentioasa, insa un veterinar ca cel care mi-a tratat bebeii in State inca n-am gasit. Sper sa-l intalnesc, sau, mai bine, sper sa nu avem nevoie de unul.
Imi amintesc ca atunci cand duceam bebele la el, il punea pe un prosopel (ca sa nu alunece), il cauta la dintisori, il palpa de la cap la coada, ii taia unghiutele (daca nu erau taiate deja), ii controla urechiusele, funduletul, putica, blanita - adica un examen complet fizic, in timp ce eu ii povesteam ce caut acolo.
Din cei trei nici macar unul nu a controlat-o pe Faery decat unde am zis eu ca sunt problemele. Prima doctora s-a uitat la ea in timp ce eu o tineam in brate (asta insemna control)!
So, any ideas???? Chiar am nevoie de un doctor real, ca de cei care stiu doar caini si pisici m-am saturat.
Si da, Geda, am avut tot timpul la mine lista cu antibioticele interzise si permise :heart:, multumim pentru ea!
Long live THE pig(s)!

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde Gemon » 16 Iul 2015, 11:03

In sectorul 3 se gaseste cabinetul Dr. Ionescu, cere o programare la Domnul Dr. Ionescu.

Avatar utilizator
Jo
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 85
Membru din: 28 Noi 2007, 21:49
Localitate: Bucuresti - Sector 3
Contact:

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde Jo » 16 Iul 2015, 11:57

Am citit, sarut mana, adica stiam de dumnealui, insa... am avut o retinere, n-as putea spune de ce. I-am facut programare la o clinica unde i se pot face analize, (doctorul mi-a fost recomandat de un coleg de servici care a fost deja cu purcelusul la el si a fost foarte multumit). Luni mergem acolo, dupa 17.30.
Long live THE pig(s)!

CD_Crina
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 6
Membru din: 17 Iul 2015, 01:40
Localitate: Buzau

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde CD_Crina » 17 Iul 2015, 02:20

Buna,as vrea sa ma ajutati si pe mine sa-mi tratez cu succes porcutele,pe care le am de 3 saptamani si care am descoperit ca au o micoza.Dupa ce ca abia ne-am obisnuit cu ele si ele cu noi,din pacate au aparut si problemele.Dupa ce am vazut ca una dintre ele are o portiune pe spate fara par si cu mici bubite,iar cealalta avea pe o ureche si pe nas niste cojite si par lipsa,am fost la doctor care a zis ca are o micoza,iar cauzele pot fi multe.Eu am observat de cand le-am adus acasa ca ce-a care arata mai rau acum, se cam scarpina,ba chiar am cautat-o de purici de cateva ori.Oricum, ne-a dat ca tratament unguent micotic veterinar si complex de vitamine pe care trebuie sa i-l pun in apa.Problema e ca nu stiu daca am gasit toate portiunile pe care le au afectate si mi-e ca-mi scapa vreuna,asa ca m-am gandit sa va intreb daca nu ar fi mai bine sa le spal cu sampon ,caci vad ca asa au facut unii din cei de pe forum,si sa-mi spuneti daca sampoanele sunt cele pe care le folosim noi sau sunt speciale pt animale?Si mai am o problema ,si anume ca nu imi bea apa in care le-am pus vitaminele si nu stiu ce sa la fac.As vrea sa le dau vit C picaturi dar nu stiu cat,pt ca nu stiu ce varsta au si nici nu le-am cantarit,oricum sunt adulte,atat stiu. Astept raspuns,multumesc.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde Gemon » 20 Iul 2015, 00:51

Odata pe saptamana pot fi spalati cu sampon antimicotic pe baza de ketoconazol ce se gaseste la farmacia umana, vezi informatii la viewtopic.php?p=128191#p128191 , iar in restul zilelor tratati cu unguentul prescris de medic.
Vitamina C se da direct in gurita, vezi informatii la viewtopic.php?p=131561#p131561

Tratamentul trebuie continuat inca cateva zile, chiar 7-10 zile dupa ce pielea pare deja complet sanatos, pentru a nu recidiva.

Schimba asternutul in totalitate, speli bine accesoriile si cusca cu apa cu otet, si dupa ce ai aplicat tratamentul, le pui pe talas curat.

Insanatosire si eradicare rapida!

Avatar utilizator
Jo
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 85
Membru din: 28 Noi 2007, 21:49
Localitate: Bucuresti - Sector 3
Contact:

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde Jo » 20 Iul 2015, 20:01

Am revenit! Pot sa spun, in sfarsit, ca azi am intalnit un veterinar adevarat. Domnul doctor se numeste Marian Botea si lucreaza la clinica My Dear Pet Vet din str. Armenis nr. 2, sector 3. De la cum a explicat, la cum a ascultat, ii dau nota 10.
Mersesem initial sa-i ia sange domnisoarei Faery, insa dupa ce a consultat-o a spus ca e clar o micoza foarte veche, asa ca prima incercare (desi a zis ca e convins ca va fi singura) va fi baita cu Imaverol o data la 3 zile (1 ml imaverol la 30 ml apa) de minim 5 ori, si masaj la piciorusele inflamate cu Mibazon, dar nu mai mult de 5 zile.
Deja fatuca e la uscat in prosopel, si astept pana e pregatita, ca sa incepem masajul binemeritat :winking:.
Nu stiu de ce, dar e prima oara (dupa atatea vizite la vet) cand simt ca totul va fi ok. Oricum va tin la curent.
Pupici multi voua si bebicilor vostri. :heart:
Long live THE pig(s)!

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde Gemon » 22 Iul 2015, 19:10

Ne bucuram, si recuperare rapida ii dorim! :love:

Avatar utilizator
Jo
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 85
Membru din: 28 Noi 2007, 21:49
Localitate: Bucuresti - Sector 3
Contact:

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde Jo » 27 Iul 2015, 13:04

Multumim frumos, Geda, urarile tale s-au implinit!!!! :loving: Faery a facut aseara a 3-a baita cu Imaverol si pielea arata din ce in ce mai bine. Masajul la picioruse a dat rezultate bune, ranile sunt mai mici, si il continuam cu crema de galbenele pana cand se vor vindeca.
Long live THE pig(s)!

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde Gemon » 27 Iul 2015, 23:55

Ce veste buna! :heart:
Ne bucuram mult, sanatate ii dorim!

Krsn16
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 10 Noi 2016, 21:46

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde Krsn16 » 10 Noi 2016, 22:20

Buna seara! Astăzi cand ma jucam cu porcusorul meu de guineea care are aproximativ 10 luni, am observat o rana micuta pe spatele lui. Am căutat cate ceva pe net si seamana cu o micoza.. Comportamentul lui nu s-a schimbat, el la fel cum a fost: mananca, bea, se joaca. Ajutați-mă va rog!

Avatar utilizator
Miki_C
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 90
Membru din: 04 Iul 2016, 15:43
Localitate: Alexandria

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde Miki_C » 11 Noi 2016, 00:01

Indiferent ce ar fi, ar fi bine daca ai sterge rana pentru dezinfectare cu un betisor inmuiat in betadina. Mai tarziu poti unge rana cu crema de galbenele care ajuta la cicatrizare.
La un medic veterinar nu poti ajunge?

Avatar utilizator
Miki.T
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 26 Noi 2016, 15:27

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde Miki.T » 26 Noi 2016, 16:31

Bună ziua,

Cam aceeaşi problemă o am şi eu. Unul dintre porcuşorii mei are pe o parte a corpului un petic lipsit de păr. Pielea vizibilă are nişte cruste, cojiţe. I-am văzut de multe ori pe amândoi scărpinându-se şi i-am controlat de mai multe ori însă abia acum am observat. Ceea ce mă îngrijorează este că sunt puiuţi de trei respectiv patru luni. Încă n-am început un tratament - pe Otto(4 luni) îl am de două săptămâni şi nu a început să se scarpine atât de des decât după ce l-am adus pe Rod(3 luni), pe care îl am de o săptămână. Plănuiesc să merg la un doctor veterinar, dar mă îngrijorează că vor răci dacă îi voi scoate din casă pe o vreme atât de rece. Am citit că în aceste cazuri se foloseşte şamponul cu ketoconzol şi crema nizoral, dar pentru că sunt pui nu sunt sigură dacă este o alegere bună. Ţin să menţionez că porcuşorii sunt foarte activi, pe lângă faptul că se scarpină, ţopăie des şi aleargă - mă întreb dacă nu cumva şi asta e din cauza micozei, din cauza mâncărimilor. La prima vedere par amândoi în regulă, mănâncă foarte bine (Otto e mai pretenţios ca Rod, dar după ce l-am adus pe Rod a început şi el să mănânce ardei gras, legumă de care nu voia să se atingă) şi vreau să încep să le administrez vitamina C în apă. Un sfat din partea dumneavoastră m-ar ajuta foarte mult. Vă mulţumesc!

Avatar utilizator
Miki_C
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 90
Membru din: 04 Iul 2016, 15:43
Localitate: Alexandria

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde Miki_C » 27 Noi 2016, 13:35

Zona lipsita de par poate fi si de la vreo muscarura care se vindeca sau poate s-a scarpinat daca are acarieni sau paduchi... cel mai bine e sa ii consulte un medic. La porcuta mea proaspat luata de la pet, medicul nu a vazut acarienii, a zis ca nu are nimic dar eu i-am descoperit pe blanita alba a puiului cu lupa de la telefon.
Pana jungi la vet, ii poti sterge locul respectiv cu betadina, iar daca crezi ca e micoza, mai tarziu dupa vreo ora, ii poti aplica o crema - nizoral sau exoderil.
Mai poti face, la amandoi, o cura de vitamina c si beres care ajuta foarte mult la cresterea imunitatii.
Se administreaza diluate cu putina apa plata, cu seringa, in gurita lor sau picaturile puse pe castravete sau un aliment care le place lor si pe care sa il manance imediat.
In apa din adapator nu e bine sa pui altceva decat apa. Poti avea surpriza sa refuze sa mai bea apa daca nu ii place gustul de vit c. Si in afara de asta, vit c se degradeaza in apa si la lumina si este mai bine sa o administrezi pe loc.

Avatar utilizator
Miki.T
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 26 Noi 2016, 15:27

Re: Micoza / Ciuperca

Mesajde Miki.T » 27 Noi 2016, 18:05

Îţi mulţumesc mult! Am început cura de Beres şi vitamina C. Am încercat cu seringa dar n-am avut nici o şansă. Le-am pus o picătură de Beres şi una de vit C pe o bucată de salată. Otto nu a fost o problemă, a mâncat-o repede, dar cel mic, Rod a scuipat-o de câteva ori. O să le pun data viitoare pe un castravete. I-am dat cu unguent cu betadină în locul în care îi lipseşte păr. Am observat că are şi o muşcătură în locul acela. Poate că până la urmă este doar o muşcătură, sper că medicul veterinar mă va lămuri. Mulţumesc încă o dată!


Înapoi la “Dermatoze, diferite afectiuni ale pielii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori