Bubita urata pe corp

Boli parazitare, caderi masive ale parului, alte afectiuni

Moderator: cristisz

AllexandrutZa
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 20
Membru din: 13 Feb 2012, 21:23
Localitate: Bucuresti

Re: Bubita urata pe corp

Mesajde AllexandrutZa » 29 Feb 2012, 13:40

poai voi ati zis ca la 1dec e doctor Ana Pantu si surpriza:))) l'am gasit pe Dr botea ce era sa fac???
unde o pot gasi pe Dr Ana Pantu??
:-??
da aici e si greseala mea dar daca de la voi am inteles de cabinetu 1dec acolo am fost;)
o sa ma duc si la Dr Ana Pantu zilele astea ...
nu tratez cu imaturitate dar am 17 ani;) si porcutu sta in casa doar datorita mie;) tata l'ar da afara cu prima ocazie;) si tot ce i'am cumparat cusca accesori +acum tratamentu si consultatia care m'au dus 100lei (1mil) totu e din bani mei de buzunar;)
acum ce sa fac??? cand o sa mai fac rost de bani o sa ma duc si la Dr ana ...[app cam kat costa o consultatie la dansa?]

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Bubita urata pe corp

Mesajde irena » 29 Feb 2012, 13:57

intr-adevar, dr. botea e trecut pe 1decembrie. insa cred ca ti s-a spus destul de clar sa nu mergi acolo.
asta e trecut pe forum legat de dna dr. pantu:

Dr. Pantu Ana,
medic veterinar specializat pe porcusori de Guineea
Mobil 0740547274, non-stop
Servicii medicale veterinare, consultatii, tratamente, chirurgie, toaletare (taiere unghi), interventii dentare (taiere a dintilor cu aparatura corespunzatoare etc), urgente.

crisa ti-a dat link-ul, dar se pare ca degeaba.
si daca tot ai mers acolo, trebuia sa stai pe capul lui pana iti spune ce are. pentru ca daca nu stii ce are, cum il tratezi si pentru ce?
pe forum sunt copii de 13 ani si ai fii surprinsa cat sunt de implicati.
adica daca tie nu iti pasa suficient de mult, cui ar trebui sa ii pese?
banuiesc ca ai ajuns la 1 milion din cauza ca mitex-ul e scump. cam asa se intampla atunci cand nu te documentezi suficient... ajungi sa dai bani fara sa stii ce anume cumperi.

oricum, sper ca tratamentul e ok. se foloseste in caz de micoza, insa tu nu stii ce are porcutul.
in orice caz tin pumnii sa se faca bine bestiuta. vezi ca trebuie ca la fiecare aplicare sa cureti
cusca si accesoriile si sa le dezinfectezi. cumpara sampon nizoral si spala cusca cu el, pentru ca
ciupercile se depun pe cusca si accesorii si nu vei scapa de ea. evita momentan, pana cand se
vindeca, accesoriile de lemn. daca reusesti sa le dezinfectezi e foarte bine, daca nu, arunca-le
si cumpara accesorii noi. si spala-te bine pe maini si schimba hainele dupa ce ai manevrat porcutul.

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Bubita urata pe corp

Mesajde crisa24 » 29 Feb 2012, 14:07

Mitex a avut succes in cazul lui Horus al Biancai, cand acesta a avut micoza.
Sincer din poza 2 pare micoza, dar nu sunt doctor si nu am vazut bubita direct.
Mitex in Otopeni este in jur de 60 lei si presupun ca restul ti-a luat consultatia.
Eu cand am mers cu Sori(porcusorul meu) la doctor acesta a zis ca mitex este pentru urechile micozate ale cainilor si pisicilor si a zis ca nu stie sa fie bun pentru porcusori si mi-a dat Imaverol(si acesta este bun si ieftin).
La fel ca Irena te sfatuiesc ca in acesta perioada sa folosesti accesorii de plastic, pe care sa le poti spala usor cu sampon Nizoral sau un sampon antimicotic, pentru ca micoza revine.
Sanatate!


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Bubita urata pe corp

Mesajde maria » 29 Feb 2012, 14:16

allexa
asa cum a zis si irena nici eu nu te inteleg
spui ca ai 17 ani dar eu am impresia ca ai 8-10
mi-ai scris in particular, ti-am dat informatii , ti-am scris si pe forum si tu tot aiurea te duci
spune-mi daca intelegi mesajele mele, eu am senzatia ca nici nu le citesti sau le citesti din 2 in 2 randuri
dr botea ti-a zis de mitex pt ca a auzit la ana pantu despre el
nu cred ca ti-a spus cum sa ii dai si ce sa mai faci pe langa
exprimarea : " ii dau cateva zile cu mitex sa vad ce se intampla" ma duce cu gandul la faptul ca habar nu are
nici macar nu ai citit ce scrie pe forum despre el : "e recomandat pt interventii chirurgicale " pe care oricum nu le face fara ana pantu
din cate stiu eu mitex se aplica asa cum se aplica ca si imaverolul, la 3 zile

noi ti-am trimis tot felul de link-uri, tot felul de mesaje si tu tot nu faci ce ti se spune
mie mi-ai scris un mesaj privat , ti-am raspuns si l-ai luat dupa 2 zile aproape
tu vrei ca porcusorul tau sa traiasca?
mai citeste o data mesajele care ti s-au scris , daca se poate cu capul la ceea ce citesti, nu aiurea
la 17 ani trebuie sa fii mai responsabila
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: Bubita urata pe corp

Mesajde khaos » 29 Feb 2012, 15:51

@AllexandrutZa uite, am scris eu unde o poti gasi pe Ana Pantu. Eu zic sa mergi la ea. Sau macar sa incerci sa o suni!
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

AllexandrutZa
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 20
Membru din: 13 Feb 2012, 21:23
Localitate: Bucuresti

Re: Bubita urata pe corp

Mesajde AllexandrutZa » 02 Mar 2012, 13:14

nu mai este nevoie , am fost la clinica la ilioara:x
si i'a trecut cu mitex.......
multumesc orikum de sfaturi...
dar m'am cam lamurit;;) din ce s'a scris aici si din mesajele primite...fiecare are cate o parere despre doctor;;) unii mi'au spus k e bun botea alti nu;;)[ma rog ]
mi s'a spus de la clinica de la ilioara k suntem sanatosi:x ca mitexu a fost bun ...si ne'a mai dat sa cumparam un samponel sa facem baitza:x

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Bubita urata pe corp

Mesajde maria » 02 Mar 2012, 13:35

pe 29 februarie spui ca ai fost la botea si ti-a dat mitex
azi, pe 2 martie, dupa 2 zile, spui ca ai fost la ilioara si ca ti-au spus ca i-a trecut
cei de la ilioara habar nu au de porci, acolo te duci doar pt o radiografie
am senzatia ca vorbim la pereti, ca nici macar nu citesti mesajele
sincer nu vad o viata prea lunga pentru porcusorul asta
eu nu o sa mai citesc mesajele de la tine, ma enervez de pomana si porcusorul nu il pot ajuta in nici un fel
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Bubita urata pe corp

Mesajde irena » 02 Mar 2012, 19:01

deci. micoza nu se trateaza in 2 zile. nu ai cum. tratamentul se face timp de macar 3 saptamani si se continua pana cand pielea se vindeca si blanita
a crescut complet. insa de ce iti spun eu toate astea, se pare ca tu stii mai bine.
iti doresc si eu multa bafta cu porcutul si sper din suflet sa nu am ocazia sa citesc ca lucrurile nu au decurs asa cum doreai.

ana maria26
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 26 Oct 2014, 19:59
Localitate: Moreni

Re: Bubita urata pe corp

Mesajde ana maria26 » 26 Oct 2014, 20:12

BUNA SEARA! Va rog sa ma ajutati si pe mine .Porcutul meu are 2 bubite pe corp ca si cum ar fi fost lovit si s-a format cojita.Se scarpina dar nu foarte des.De la ce poate fi si ce sa-i fac ca sa ii treaca.Cu ce unguente sau tratament as putea sa-i dau pentru a-i disparea bubitele? si mai am inca o problema cu el.Mananca foarte mult .Deja s-a ingrasat cam mult si mi-e teama sa nu-i cauzeze .Guita si este nelinistit daca nu are in permanenta ceva de mancare in cusca.Ce ii pot face? VA ROG DIN SUFLET AJUTATI-MA CU RASPUNSURI.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Bubita urata pe corp

Mesajde Gemon » 27 Oct 2014, 19:16

Sa aiba in permanenta apa in adapatoare, si NEAPARAT fan in suportul de fan asezat la marginea custii sau in ceva accesoriu in cusca, vezi exemple la http://www.gemon.ro/galerie/fan-szena/index.html

Hrana speciala sa primeasca odata pe zi, de preferat Cavia Complete (poti cumpara la Ploiesti sau Targoviste la magaznul Animax, vezi http://animax.ro/magazine-animax
sau vezi alte recomandari ale noastre la https://picasaweb.google.com/1040842857 ... cialaTapok

Ar avea nevoie de un congener, un alt porcusor de acelas sex cu el. Poti adopta de pe forumul nostru, cauta in sectiunea adoptii un anunt aproape de localitatea unde stai.

Citeste si asta viewtopic.php?p=129249#p129249

Fotografiaza bubitele si pune pozele pe forum, vezi cum se pun pozele la viewtopic.php?p=129092#p129092
Pana nu stim ce este, tamponeaza acele bubite cu Betadine solutie ce gasesti la farmacia umana, si apoi peste 5-6 ore foloseste crema de galbenele, repetand asta in fiecare zi. Daca se dovedeste a fi micoza, aceasta se trateaza cu crema antimicotica cumparata la farmacia umana.

ana maria26
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 26 Oct 2014, 19:59
Localitate: Moreni

Re: Bubita urata pe corp

Mesajde ana maria26 » 30 Oct 2014, 15:01

Multumesc din suflet! Am inceput sa-l dezinfectez cu Betadine Apoi l-am uns cu crema de galbenele si deja a inceput sa-i treaca.Una dintre bubite a facut cojita si acum mai are putin si pica.VA MULTUMESC INCA ODATA

Iarina
Initiat
Initiat
Mesaje: 25
Membru din: 05 Ian 2015, 20:24
Localitate: Oradea

Ce s-a întâmplat. ..

Mesajde Iarina » 07 Ian 2015, 22:41

Am un porcusor de guineea care se pare ca are o buba destul de mare care seamana cu cea de raie ... am citit și nu cred ca are așa ceva ...seamana cu o mușcătura... Nu se scarpină. .. sper ca e rana. ..oare pot sa-l dau cu ceva betaina. ..sa-și revină? Va urez succes cu micuții voști!

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ce s-a întâmplat. ..

Mesajde ramona_inka » 08 Ian 2015, 13:52

Da, tamponeaza zona cu Betadina de doua ori pe zi. Supliment de vit C ajuta. Bine ar fi sa pui poze sa vedem cum arata zona.

Iarina
Initiat
Initiat
Mesaje: 25
Membru din: 05 Ian 2015, 20:24
Localitate: Oradea

Re: Ce s-a întâmplat. ..

Mesajde Iarina » 08 Ian 2015, 15:01

Da... e în zona coapselor , în partea de jos ( dreapta)...


Înapoi la “Dermatoze, diferite afectiuni ale pielii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori