Infectie micotica foarte severa!

Boli parazitare, caderi masive ale parului, alte afectiuni

Moderator: cristisz

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: help!

Mesajde Gemon » 12 Iul 2011, 08:26


Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: help!

Mesajde irena » 12 Iul 2011, 11:42

vazusem prima poza, care vad ca a fost stearsa, si zau ca m-am ingrozit... nici nu am putut posta, pentru ca eram marcata si nu stiam ce sa scriu. in orice caz, tin pumnii stransi sa se faca bine!e prima data cand vad o micoza atat de avansata, ceea ce mi-a intarit crezul ca trebuie mers la medic imediat ce apare o boala, si neaparat ceruta o a doua parere in caz ca nu ma satisface raspunsul primit... nici nu vreau sa imi inchipui ca si fra putea ajunge atat de rau :(

inca o data sanatate multa porcutului, sper din suflet sa se faca bine si sa primim vesti bune de la tine!

Avatar utilizator
puchiheinz
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 50
Membru din: 24 Ian 2010, 18:25
Localitate: timisoara

Re: help!

Mesajde puchiheinz » 12 Iul 2011, 12:40

oook, in sfarsit am putut sa ma autentific! problema era cu cookies, intr-adevar. mc gemon!

deci in ordine cronologica: am vorbit cu dna dr pantu, mi-a dat (in sensul de mi-a dictat) tratamentul, am fost la cabinete astazi, am fost la farmacii, am luat ce mi-a spus dansa si am inceput tratamentul.

mi-e foarte ciuda ca nu au fost bune analizele, sau ce s-a intamplat acolo si imi pare rau ca trebuie sa sufere ludovic din cauza asta, dar sper sa isi revina cat mai bine si mai repede!

multumesc pentru suport!

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: help!

Mesajde maria » 12 Iul 2011, 13:54

Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
puchiheinz
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 50
Membru din: 24 Ian 2010, 18:25
Localitate: timisoara

Re: help!

Mesajde puchiheinz » 12 Iul 2011, 15:49

tratamentul consta in injectia cu ivomec o data la 2 saptamani, deci doar de 2 ori (i-o va face vineri matusa mea care este veterinar, din pacate ea e plecata pana atunci din timisoara), baie o data pe saptamana timp de 4 sapt cu nizoral (chiar azi i-am facut), vit C, beres (4 picaturi fiecare) si LIV 52(1picatura) in apa de baut zilnic (evident apa schimbata zilnic), o zi il dau cu betadina, a doua zi cu imaveral si tot asa.

ah, si la ochi mi-a zis veterinarul ca va fi bine, nu va fi afectat. mi-a spus ca ii va cadea blanita si mi-a sugerat chiar sa ii smulg eu incet din blanita.

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: help!

Mesajde maria » 12 Iul 2011, 16:02

eu te intrebam cum protejezi ochisorul cand ii dai cu imaverol
micoza e fff aproape de ochi si risti sa ii dai imaverol in ochi
gandeste-te ca el nu sta cuminte si se agita
ai grija sa nu se linga
imaverolul e toxic
deci pana acum ce i-ai facut, i-ai dat cu imaverol?
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
puchiheinz
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 50
Membru din: 24 Ian 2010, 18:25
Localitate: timisoara

Re: help!

Mesajde puchiheinz » 12 Iul 2011, 16:16

mi-a spus dna dr sa pun pe betisor de ureche si asa sa il dau daca nu pot cu discheta. asa o sa incerc asa la ochi. diseara il dau cu imaverol pentru ca acum l-am spalat cu nizoral. o sa incerc sa il tin in prosop cand il ung periocular. sper sa nu fie problema, am mana fina si sigura. dupa ce il ung peste tot il voi tine in prosop, sa nu cumva sa se linga.

ieri l-am facut cu betadina. i-am spalat acum toata cusca si ii pun in apa picaturile respective.

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: help!

Mesajde maria » 12 Iul 2011, 16:21

si eu am avut la porcuta cici probl cu micoza la un ochisor
nici nu putea sa il deschida ca lumea, asa am cumparat-o, tot din petshop
ramona mi-a zis sa ii pun un unguent in ochisor, sa il protejez in caz de Doamne fereste
nu mai stiu despre ce unguent era vorba, au trecut 4,5 ani de atunci
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
puchiheinz
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 50
Membru din: 24 Ian 2010, 18:25
Localitate: timisoara

Re: help!

Mesajde puchiheinz » 12 Iul 2011, 16:45

ahaaaa. ok o sa ma interesez sa vad ce unguent este bun. merci :)

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: help!

Mesajde irena » 12 Iul 2011, 20:34

vai, sarmanul, face toate tratamentele pentru micoza posibile :( de fapt la cat e de avansat, nici nu ma mir :(

sper din tot sufletul sa se faca bine.... noi imaverol aplicam la fiecare 3 zile, ni s-a zis ca mai des nu e indicat... dar noi aveam doar pe botic... tin pumnii stransi sa se puna pe picioare micutul.

Avatar utilizator
puchiheinz
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 50
Membru din: 24 Ian 2010, 18:25
Localitate: timisoara

Re: help!

Mesajde puchiheinz » 13 Iul 2011, 00:02

multumim :)

nu voi avea internet zilele acestea pana vineri saeara. va voi spune atunci cum se simte :)

pana acum: nu se mai scarpina deloc !

Avatar utilizator
puchiheinz
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 50
Membru din: 24 Ian 2010, 18:25
Localitate: timisoara

Re: Infectie micotica foarte severa!

Mesajde puchiheinz » 16 Iul 2011, 22:41

ludovic nu sta bine pe picioarele din spate..........ca si cum ar fi deformate. sta pe partea interioara a picioarelor, in loc sa stea pe talpa...:( asta ce mai e ?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Infectie micotica foarte severa!

Mesajde Gemon » 17 Iul 2011, 08:16

In urma cu cinci zile ai inceput tratamentul contra micozei si ai scris ca matusa ta ii va da vineri (adica alaltaieri) subcutanat injectie ivomec. Aplicand tratamentul contra micozei si primind si injectia, trebuia sa apara imbunatatiri. Te rog sa il fotografiezi sa putem vedea cum evolueaza starea lui, pielea, blana. Imi poti trimite mie pozele, daca nu le poti insera aici.
Fotografieaza si talpita in asa fel, incat sa se vada toata talpa, iar pe una dintre poze, gherutele.

Avatar utilizator
puchiheinz
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 50
Membru din: 24 Ian 2010, 18:25
Localitate: timisoara

Re: Infectie micotica foarte severa!

Mesajde puchiheinz » 17 Iul 2011, 17:35

i-a facut injectia, ii fac tratamentul zilnic. e ceva mai bine la piele, dar la picioare nu stiu ce are... o sa iti trimit poze diseara.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Infectie micotica foarte severa!

Mesajde Gemon » 19 Iul 2011, 11:47

Pozele inca nu au ajuns la mine (ultimul e-mail ce am primit de la tine, era trimis in data de 12 iulie), astept sa imi trimiti imaginile foto - dupa tratamentul pe care l-a primit, ne-am bucura mult sa il revedem intr-o stare mult mai buna, evoluand spre bine, concentrandu-ne pe problemele ce are la piciorus(e).


Înapoi la “Dermatoze, diferite afectiuni ale pielii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori