Raie?

Boli parazitare, caderi masive ale parului, alte afectiuni

Moderator: cristisz

Avatar utilizator
Agnes Rata
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 96
Membru din: 27 Oct 2011, 19:54
Localitate: Baia Mare

Re: Raie?

Mesajde Agnes Rata » 29 Oct 2011, 15:51

Sincer m-ati bagat intr-o ceata totala!!! Am sa ii fac tratamentul dat de medic si daca dupa 3 sapt nu vad nici un rezultat (deja arata "mai bine" locul, a disparut roseata) am sa urmez tratamentul cu betadina si vit C...Ma gandesc ca rau nu are ce sa fie!
"When You're About To Give Up Remember Why You Started!"

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Raie?

Mesajde maria » 29 Oct 2011, 15:55

hai sa facem o combinatie :smile:
ii dai tratamentul medicului si vit c
ok, batem palma?
serios vorbind acum , vit c nu ii face nici un rau
cumpara vit c natural si da-i 3-4 picaturi pe zi, cu seringa, diluat cu un pic de apa plata
sau pastile de vit c, fara arome si da-i o optime presarat pe ceva ii place lui sa manance
sanatate pufoseniei si tine-ne la curent
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
Agnes Rata
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 96
Membru din: 27 Oct 2011, 19:54
Localitate: Baia Mare

Re: Raie?

Mesajde Agnes Rata » 29 Oct 2011, 16:00

Vit C oricum i-am dat-o daca tot am luat-o :) :P
"When You're About To Give Up Remember Why You Started!"

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Raie?

Mesajde maria » 29 Oct 2011, 16:06

:lol:
si ne lasi sa ne batem aici cu vitamine
sadica esti! :smile:

da-i cam 10 zile
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
Agnes Rata
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 96
Membru din: 27 Oct 2011, 19:54
Localitate: Baia Mare

Re: Raie?

Mesajde Agnes Rata » 29 Oct 2011, 16:07

"When You're About To Give Up Remember Why You Started!"

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Raie?

Mesajde irena » 29 Oct 2011, 16:33

eu zic sa nu o lungesti 3 saptamani. in 3 saptamani ar trebui sa fie vindecat complet.
aplica-i tratamentul de la medic, si vezi cum e intre prima si a doua aplicare. daca nu
trece, nu ii da cu betadine, ci fie cu imaverol, fie cu sampon nizoral. cele 2 sunt pentru
tratarea micozei. daca nu reactioneaza la tratament intr-o saptamana, inseamna ca nu
e raie, ci micoza.
e greu de stabilit dintr-o poza ce are de fapt, pentru ca cele 2 seamana foarte mult. un
medic, dupa un control amanuntit, ar trebui sa stie sa iti spuna. la noi a luat putina blanita
din zona infectata si a analizat-o la microscop.

Avatar utilizator
Agnes Rata
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 96
Membru din: 27 Oct 2011, 19:54
Localitate: Baia Mare

Re: Raie?

Mesajde Agnes Rata » 29 Oct 2011, 16:43

ideea e ca l-a dat ieri cu solutie spot on si mai trebuie sa il dau abia peste o sapt...cu samponul mai greu ca mi-e teama sa ii fac inca baitza asa micutz cum e... si cred ca l-as speria prea tare, mai ales ca nu "ne stim" de nici o sapt...
"When You're About To Give Up Remember Why You Started!"

Avatar utilizator
Agnes Rata
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 96
Membru din: 27 Oct 2011, 19:54
Localitate: Baia Mare

Re: Raie?

Mesajde Agnes Rata » 29 Oct 2011, 16:48

"When You're About To Give Up Remember Why You Started!"

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Raie?

Mesajde irena » 29 Oct 2011, 16:54

tocmai ca solutia are timp o saptamana sa isi faca cat de cat efectul.
evident ca nu se va vindeca de tot, dar ar trebui sa vezi imbunatatiri.
sampon nizoral e bine sa ai acasa. chiar te sfatuiesc sa speli cusca, pentru
ca altfel risti sa se imbolnaveasca iar. otetul din pacate nu dezinfecteaza
destul. la fel si cu accesorile.
daca nu vrei sa ii faci baita, poti sa treci pe imaverol. daca e cazul, iti
explic cum se aplica. in 3 saptamani va fi ca nou ;)
dar prima data sa vedem daca e de efect solutia data de medic :)

Avatar utilizator
Agnes Rata
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 96
Membru din: 27 Oct 2011, 19:54
Localitate: Baia Mare

Re: Raie?

Mesajde Agnes Rata » 29 Oct 2011, 17:21

Sa spal cusca cu sampon?... /:) Suna interesant... Cu baitza mai astept pentru ca mi-e frica sa nu il ranesc. Cat de calda trebuie sa fie apa, cu ce sa il spal?... Nici cu unghiutzele nu stiu cum voi face pt ca am citit procedura si mi-e teama... :sweating: Cred ca suntem deja off-topic,asa-i? :D
"When You're About To Give Up Remember Why You Started!"

Avatar utilizator
cryssa
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1862
Membru din: 02 Feb 2011, 01:57
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Raie?

Mesajde cryssa » 29 Oct 2011, 17:30

cusca o spalam cu sampon special in cazul acestor boli de piele deoarece otetul nu dezinfecteaza complet. tu ii faci tratamentul porcutului dar cand il pui la loc in cusca iar intra in contact si nu rezolvi nimic asa
daca tratamentul actual nu da rezultate si nu vrei sa ii faci baita poti folosi imaverol
dar asteapta o saptamana sa vedem daca e raie si daca da rezultate si daca nu folosesti imaverol :up:
tot pt intarirea sistemului imunitar ii poti da beres drops, gasesti la farmacia umana :love:
sanatate!
Ichi oku nin kara kimi wo mitsuketa yo...aitai yo...

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Raie?

Mesajde irena » 29 Oct 2011, 17:32

da, speli cusca cu sampon. insa nu orice sampon, ci cu nizoral. e dezinfectant :)
nu de alta, dar in general cand e vorba de o problema dermatologica, bacterile (sau
ce o fi :D) raman pe cusca si accesorii, iar nedezinfectandu-le, porcutul nu se vindeca.
cred ca nu m-ai inteles. ieri i-a aplicat solutia, iar urmatoarea aplicare e saptamana
viitoare. pana atunci ai o saptamana in care sa observi imbunatatiri. daca nu s-a
tras deloc, sau s-a extins, trebuie sa schimbi tratamentul, pentru ca nu e raie. daca
se retrage si zona pare mai curata, inseamna ca e intr-adevar raie, iar tratamentul
functioneaza. urmareste-l in fiecare zi si vezi cum evolueaza.
nu trebuie neaparat sa ii faci baie. poti sa ii aplici imaverol (asta in cazul in care nu
e raie). e o solutie care se dizolva in apa si se aplica pe piele, pe portiunea afectata,
cu un tampon demachiant :) daca se dovedeste ca nu e raie, am sa iti explic cum se
administreaza :)
legat de vit. c mai am o completare: cand fra al meu a avut micoza, medicul mi-a
zis ca bolile dermatologice in general apar datorita unui sistem imunitar scazut. vit.c
intareste sistemul imunitar. altfel spus, nu doar ca se vindeca mai repede, dar sansele
ca boala sa reapara sunt mai mici. depinde mult de porcusor, cei din pet sunt in general
cu sistemul imunitar praf si e de tras mult cu ei. nu e insa o regula, fra al meu e de rasa,
si e foarte sensibil :)

Avatar utilizator
Ancu Toma
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 87
Membru din: 10 Oct 2011, 11:46
Localitate: Targu Mures
Contact:

Re: Raie?

Mesajde Ancu Toma » 29 Oct 2011, 18:54

Dupa mine nu ar trebui sa nu ii faci baie, logic vorbind. Daca i-a fost aplicata deja solutia si trebuie sa ramana pe piele timp de o saptamana, daca ii faci baie in saptamana respectiva nu faci decat sa speli si solutia...si atunci de ce ai mai aplicat-o? Lasa-l asa o saptamana, vezi cum evolueaza si eventual inainte de a doua aplicare sterge-l cu betadina sau o alta solutie cat sa iei bacteriile sau ce or fi moarte. Porcusorul meu a facut paduchi (dintr-o prostie de a mea) si medicul care l-a tratat mi-a dat o solutie cu care sa il sterg (tot asa o data pe saptamana) indicandu-mi clar sa nu ii fac baie decat inainte de aplicare.

Intr-adevar sunt medici si medici...Cand am primit primul porcut nu aveam net acasa, l-am crescut "dupa ureche" dandu-i ceea ce ii placea (dupa ce le-am incercat pe toate). Am descoperit ca mananca fan cand in lipsa de talas i-am pus fan (adus de la tara special pentru "culcusul lui") doar ca el nu a gandit la fel ca mine si in doua zile nu a mai avut nimic sub el. :)) Si m-am speriat cand am vazut ca sare prin cusca si da din cap. M-am dus repede cu el la primul cabinet veterinar pe care l-am gasit si medicul mi-a spus ca ii pare rau dar nu are ce sa ii faca, nu vede nimic la exterior. Sa il duc acasa si ca spera sa se faca bine, dar sansele sunt mici. Ok, si acum pt cine nu a inteles, desi banuiesc ca v-ati dat seama...porcutul meu era fericit si facea pop-corn. :)) In schimb, prefer sa le dau un minim de incredere medicilor (si o spun eu, dupa ce unul din ei mi-a omorat, fatal acelasi porcut despre care va spun).

Sper ca porcutul lui Agnes se va face bine si sper ca numele doctorului care l-a vindecat v-a aparea pe lista medicilor de incredere.
Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun.

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Raie?

Mesajde maria » 29 Oct 2011, 19:00

Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
Agnes Rata
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 96
Membru din: 27 Oct 2011, 19:54
Localitate: Baia Mare

Re: Raie?

Mesajde Agnes Rata » 29 Oct 2011, 19:43

Nu mi-a zis nimeni sa nu ii fac baie, ci mi-e frica mie... :) De ieri pana azi rana arata mult mai bine si porcutzul meu prinde viatza... Nu ma mir ca era pricajit si statea ca o statuie cand in cusca in care era in petshop erau vreo 30 de porcutzi+ 1 iepure mare cat toti ei la un loc :(( Bine ca l-am scapat de acolo si sper sa il fac fericit! ... Sa speram si ca se va face bine cat mai curand posibil! O seara placuta va doresc! :*
"When You're About To Give Up Remember Why You Started!"


Înapoi la “Dermatoze, diferite afectiuni ale pielii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori