Raie?

Boli parazitare, caderi masive ale parului, alte afectiuni

Moderator: cristisz

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Raie?

Mesajde crisa24 » 29 Oct 2011, 19:52



Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Raie?

Mesajde maria » 29 Oct 2011, 20:21

agnes si eu cred ca nu e cazul sa ii faci baie inca
trebuie lasata substanta sa actioneze
probabil ca ti-a spus sa ii dai o data pe saptamana pt ca atat e ea activa

nu trebuie sa iti fie teama de spalat
il speli cu miscari line, ca si cum ii faci masaj, apoi il clatesti cu apa calduta.
simplu
totusi s-ar putea sa se sperie si dupa baie sa aiba un tremurat , trece nu iti face probleme

crs , iti dai seama cum sunt eu privita
am fost la fac de med vet pt o radiografie
am intrebat daca fac si la porcusori, stiind ca trebuie o alta rezolutie decat pt un caine
mi-au zis (cu ironie si superioritate) ca fac si la elefanti, desi nu stiu cum i-ar fi pus pe masa
Ultima oară modificat 29 Oct 2011, 20:25 de către maria, modificat 1 dată în total.
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Raie?

Mesajde irena » 29 Oct 2011, 20:24

crisa, intre timp s-a rezolvat.
haideti sa nu mai intram in discutii contradictorii. in fond si la urma urmei suntem
aici sa sfatuim, sa ajutam un porcut bolnav, ne-am spus parerea despre medici si
ar trebui sa ne oprim aici.
asa ca hai sa ne rezumam la tratament, si sa nu mai fim off topic.
agnes, eu zic ca e putin cam devreme sa observi rezultate :) mai asteapta cateva
zile. sunt sigura ca o vei face bine ;) tine-te de tratament si asculta si de sfaturile
noastre :)

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Raie?

Mesajde maria » 29 Oct 2011, 20:29

ups, scuze
am fost off, adica am batut campii
mi se intampla cam des, degeaba as promite ca nu mai fac
rog moderatorul sa aiba ingaduinta
poate ar fi bine sa se sparga discutia si mesajele despre medici sa fie trecute la topicul " medici "
zic si eu
Ultima oară modificat 29 Oct 2011, 20:30 de către maria, modificat 1 dată în total.
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
cryssa
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1862
Membru din: 02 Feb 2011, 01:57
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Raie?

Mesajde cryssa » 29 Oct 2011, 21:26

Ichi oku nin kara kimi wo mitsuketa yo...aitai yo...

Avatar utilizator
Agnes Rata
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 96
Membru din: 27 Oct 2011, 19:54
Localitate: Baia Mare

Re: Raie?

Mesajde Agnes Rata » 31 Oct 2011, 09:24

Oau ce de discutii!!! :) Si sa revenim la subiect: Pufy al meu arata mult mai bine. Am trecut timizi peste primul week-end in casa noua si inceet. incet devenim smecheri si mofturosi la papica :)) Mie mi se pare ca rana arata mult mai bine si sper sa ii creasca cat mai repede parucul pe locul ala... Imi cer scuze ca nu sunt foarte clare pozele, dar a fost o adevarata aventura sa reusesc sa il intorc cu fundul catre mine si sa mai si stea :))

"When You're About To Give Up Remember Why You Started!"

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Raie?

Mesajde Gemon » 31 Oct 2011, 10:56


Avatar utilizator
Agnes Rata
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 96
Membru din: 27 Oct 2011, 19:54
Localitate: Baia Mare

Re: Raie?

Mesajde Agnes Rata » 31 Oct 2011, 11:13

Mi-a dat medicul doar flaconasul cu solutia si seringa+ac. Nu am nici un prospect, de aia am zis ce scrie pe flacon. Advantage ma gandesc ca ar fi firma producatoare... Am incercat sa fac o poza dar nici cu aparatul, nici cu telul nu se vede foarte clar.

Imagine

Sa incep alt tratament pentru Pufy al meu? Vreau sa spun ca (scuzati cacofonia) cojitele ce pica le iau de pe el cu tot cu un pic de blanita. E ok? Sper sa nu am probleme mai grave cu scumpicul de el!!! :speachless: :confused:
"When You're About To Give Up Remember Why You Started!"

Avatar utilizator
Agnes Rata
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 96
Membru din: 27 Oct 2011, 19:54
Localitate: Baia Mare

Re: Raie?

Mesajde Agnes Rata » 31 Oct 2011, 11:26

M-am lamurit :)) Pt raie mi-a dat solutie pentru paduchi :-bd Si-acum o iau de la capat! Ce are Porcutzul meu si ce sa fac? :-?
"When You're About To Give Up Remember Why You Started!"

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Raie?

Mesajde Gemon » 31 Oct 2011, 11:43

Advantage este denumirea produsului. Se poate gasi sub diferite concentratii (in functie de animalul tinta).

Daca are aceasta denumire, poate contine doar Imidacloprid, exista insa si produse cu aceasta denumire Advantage la care se adauga Multi, deoarece contine si o alta subtanta pe langa Imidacloprid, acestea trebuie evitate in cazul porcusorilor.
Advantage Multi pentru pisici de ex. contine Imidacloprid si Moxidectin.
Imagine
http://www.bayerdvm.com/Resources/Docs/ ... -Label.pdf

Imaginea foto inserata de tine este neclara.
Porcusorul tau a primit tratament spon-on recomandat de medic, tu acum vezi cum evolueaza aceasta boala de piele, incepe sa se observe o ameliorare sau nu, in functie de evolutie se poate vedea daca da rezultate sau e nevoie de o alta strategie/abordare.

In cazul in care se aplica un tratament, se urmareste evolutia, un alt tratament aplicat concomitent poate dauna sanatatii sau poate masca adevarata cauza.
Se pune accent si pe igiena, se ofera porcusorului o dieta adecvata si dupa ce se insanatoseste, se pune accent si pe nevoile comportamentale, contrar unor opinii porcusorul este animal de grup, tinand singur el se adapteaza la aceasta situatie (nu poate face altceva), dar bine nu se simte.

Faptul ca un porcusor tinut singur face popcorn (poate sari in sus asemenea floricelelor de porumb) nu inseamna ca se simte bine singur, inseamna doar ca are un surplus de energie ce isi consuma in acest fel in conditii de buna ingrijire, fara a putea interactiona cu specia proprie. Daca ti cont de nevoile sale comportamentale, ii oferi si un partener de acelas sex, dupa ce boala de piele va fi combatuta.

Avatar utilizator
Agnes Rata
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 96
Membru din: 27 Oct 2011, 19:54
Localitate: Baia Mare

Re: Raie?

Mesajde Agnes Rata » 31 Oct 2011, 11:52

Merci mult, Gemon, pentru sfaturi! E Advantage 40, solutia pe care o am eu pentru Pufy... Momentam ne gandim sa ii luam o cusca mai marisoara si poate il conving pe sotul meu sa ii luam si un partener de joaca. Problema e ca Pufy e baiat si 100% un vreau sa ii iau o femela pentru ca stiu ca fac pui repede si multi :) O sa ne descurcam noi cumva.... :) Ms, inca o data!
"When You're About To Give Up Remember Why You Started!"

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Raie?

Mesajde irena » 31 Oct 2011, 13:08

agnes, nici nu se recomanda sa iei o femela. ba din contra: 2 de acelasi sex.
deci poti sa iei cu incredere inca un baietel, e o combinatie super :)

Avatar utilizator
cryssa
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1862
Membru din: 02 Feb 2011, 01:57
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Raie?

Mesajde cryssa » 31 Oct 2011, 20:38

inca un sfat, legat de cusca, ia una(sau construieste :smile: ) de minim 1 m lungime. jos sa fie tavita de plastic si deasupra gratii
astfel cusca se aeriseste mai bine(deci se reduce riscul de probleme respiratorii) si porcutul/porcutii va poate/pot auzi,vedea mai bine si nu vor mai fi asa timizi :up2: in rest totul e super multa sanatate, si cat mai multe popcorn'uri :up2:
Ichi oku nin kara kimi wo mitsuketa yo...aitai yo...

Avatar utilizator
Agnes Rata
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 96
Membru din: 27 Oct 2011, 19:54
Localitate: Baia Mare

Re: Raie?

Mesajde Agnes Rata » 04 Noi 2011, 11:00

Va anunt cu bucurie ca dupa 1 sapt de tratament Pufy al meu arata mult, mult mai bine. S-a vindecat complet pe spatica, ne creste si blanita si stam cuminciori cand mamica ne face tratamentul :up2: :up:
"When You're About To Give Up Remember Why You Started!"

Avatar utilizator
cryssa
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1862
Membru din: 02 Feb 2011, 01:57
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Raie?

Mesajde cryssa » 04 Noi 2011, 12:03

ce bine :love: multi pupici de la baieti
Ichi oku nin kara kimi wo mitsuketa yo...aitai yo...


Înapoi la “Dermatoze, diferite afectiuni ale pielii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori