paduchi sau iritatie?

Boli parazitare, caderi masive ale parului, alte afectiuni

Moderator: cristisz

izabela
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 63
Membru din: 04 Ian 2013, 20:15
Localitate: Tg-mures
Contact:

paduchi sau iritatie?

Mesajde izabela » 15 Ian 2013, 19:03

buna,vineri(11 ianuarie) am fost cu porcuta mea la veterinar din cauza unei iritatii pe piele(micoza cutanata,nu stiu exact cum s-a exprimat doctorul)mi-a dat o solutie,arata ca spirtul si trebuie sa o dau din doua in doua zile pe piele timp de doua saptamani si daca nu-i trece sa ma intorc :worried: Astazi in spatele urechiusei unde are par alb am observat 3 chestii foarte mici maro :shock: In alta parte nu are :confused: oare este doar mizerie sau ceva fiinte? :cry: Si inca o intrebare,daca ar avea "paduchi" se iau si pe oameni? :wasntme:

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: paduchi sau iritatie?

Mesajde Allma » 15 Ian 2013, 19:25

Sunt multe tipuri de paraziti care paraziteaza porcusorii...din descrierea ta poate fi cam orice. Sunt statici sau se misca? sunt pe firul de par sau pe piele? O poza ar fi de ajuns, dar e posibil sa fie din fan de exemplu. Cauta bine, sa vezi daca mai sunt
Old username: Andreea_Molly

izabela
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 63
Membru din: 04 Ian 2013, 20:15
Localitate: Tg-mures
Contact:

Re: paduchi sau iritatie?

Mesajde izabela » 15 Ian 2013, 19:38

M-am uitat dar pe fund si pe cap si in zona umerilor nu se vede nimic(acolo are par alb).Fiind foarte mici nu se vede daca se misca :speachless: sunt pe firul de par si o poza nu ar ajuta foarte mult pentru ca nu se vede nimic :nerdy:

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: paduchi sau iritatie?

Mesajde Allma » 15 Ian 2013, 19:46

Imagine

Asta au avut ale mele, seamana?
Old username: Andreea_Molly

izabela
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 63
Membru din: 04 Ian 2013, 20:15
Localitate: Tg-mures
Contact:

Re: paduchi sau iritatie?

Mesajde izabela » 15 Ian 2013, 20:33

nu prea este la fel,dar maine la lumina ii voi face cateva poze,si le voi compara.Multumesc foarte mult pentru ajutor :*

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Re: paduchi sau iritatie?

Mesajde khaos » 16 Ian 2013, 12:43

Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
Madda
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 10
Membru din: 28 Ian 2013, 17:42
Localitate: Calafat

Re: paduchi sau iritatie?

Mesajde Madda » 25 Sep 2014, 21:29

Cum se numeste solutia? aceeasi problema o am si eu cu porcusorul meu ,numai ca ii mai cade si parul,din ce cauza?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: paduchi sau iritatie?

Mesajde Gemon » 26 Sep 2014, 15:01

Aceeasi problema, scri, dar in prima postare era mentionata micoza ca diagnostic pus de medic, acelas stapan mentionand si prezenta unor mici punctulete pe firele de par ce indica o posibila infestare cu acarieni.

Exista tratament sub forma de solutie pentru combaterea micozei (leziuni cutanate provocata de ciuperci) si exista si tratament contra infectiei cu acarieni, deci este foarte important sa fie depistat cauza acestei boli de piele, tratamentul fiind diferit.

Porcusorii raspund la o serie de boli prin caderea parului, stresul, scaderea rezistentei organismului, dieta deficitara in nutrienti, probleme hormonale, diferite boli ale pielii, alte afectiuni.

Scrie cateva semne ce pot restrange cercul, mentioneaza pe scurt si ce alimente primeste, pentru a te putea ajuta cu un sfat.

Avatar utilizator
Miki_C
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 90
Membru din: 04 Iul 2016, 15:43
Localitate: Alexandria

Re: paduchi sau iritatie?

Mesajde Miki_C » 30 Oct 2016, 22:02

Din pacate, la porcuta noua am descoperit niste paraziti ca niste punctulete aderente pe firele de par din zona gatului si capului, acolo unde are blanita alba, restul corpului fiind roscat nu se vede nimic. Unde sunt firele albe parca e plina de oua de paraziti, parca e nisip... cand am luat-o de la pet nu am vazut nimic. Si am avut impresia ca ptr o fractiune de secunda vad niste punctulete mai lunguiete (o idee mai mari decat chestiile care stau prinse pe firul de par), la radacina firului de par dar dispareau imediat inainte sa ajung la ele.
Mi se pare ca parazitii de pe fire seamana destul de bine cu cei din poza Allmei doar ca sunt foooarte multi.
Nu se scarpina des, dar se scarpina doar in acea zona nu si in restul corpului, nu are rani. Si cea mare a inceput cu scarpiniciul tot in zona gat-cap. Dar la ea nu se vede nimic pe par sau piele cu toate ca are blanita alba.
Sa fie paduchi??? :sweating:

Atasez cateva foto facute cu telefonul, sper sa se vada dupa redimensionare.

Edit: eu vad detaliile daca dau clic pe fiecare poza in parte.
Fişiere ataşate
rsz_rsz_20161030_201040.jpg
rsz_20161030_201047.jpg
rsz_20161030_200928.jpg

Avatar utilizator
Miki_C
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 90
Membru din: 04 Iul 2016, 15:43
Localitate: Alexandria

Re: paduchi sau iritatie?

Mesajde Miki_C » 30 Oct 2016, 22:30

Sa fie asta? Gliricola porcelli?
Daca da, ma gandeam sa folosesc Advantage 40 pentru cea mare dar la cea mica nu stiu daca merge, cred ca are vreo 5 - 6 saptamani de viata.
Dar vreau sa fiu sigura ca stiu ce sunt, ca are efect tratamentul, altfel nu are rost si e inutil sa il aplic daca nu e activ pe acei paraziti. Si nu vreau sa le fac rau piticelor mele.
Fişiere ataşate
rsz_screenshot_20161030-211651.jpg

Avatar utilizator
Miki_C
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 90
Membru din: 04 Iul 2016, 15:43
Localitate: Alexandria

Re: paduchi sau iritatie?

Mesajde Miki_C » 01 Noi 2016, 00:13

Cred totusi ca e vorba de Chirodiscoides caviae.
Am vazut niste filmulete pe net cu niste porcusori infestati cu acest parazit, imagini cu blanita normala apoi marita la microscop si am vazut ca se miscau.
Neavand microscop am marit insectele cu lupa telefonului si intr-adevar si insectele din blanita porcutei se miscau.
Mi s-a facut pielea de gaina! Sunt oribile!
Cu ochiul liber vedeam niste puncte pe care le credeam oua de paraziti, iar marite de fapt sunt paraziti in toata regula!
Ma gandesc sa le aplic Stronghold spot-on de 15 mg (selamectina). Specific, solutie spot-on pentru pisici, pipeta cu capac roz. "Selamectina este un compus semi-sintetic aparţinând clasei ivermectinelor. Selamectina paralizează şi/sau omoară o gamă largă de paraziţi nevertebraţi prin acţiunea pe care o are asupra conductivităţii canalelor de clor ale acestora, producând întreruperea neurotransmiterii normale."
Este contraindicat sub 6 saptamani de viata.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: paduchi sau iritatie?

Mesajde Gemon » 02 Noi 2016, 16:22

Advantage este eficace doar in cazul infestarii cu paduchi.

Acarienii Chirodiscoides caviae se pot combate cu Selamectina sau cu Ivermectina spot on, poti aplica si la puiul de 6 saptamani daca respecti doza ce se calculeaza in functie de greutate, si anume:
Selamectina (Revolution, Stronghold) - topical 10 mg Selamectina la un porcusor cu o greutate de 1000 grame (1 kg), 4 mg Selamectina la un porcusor cu greutate corporala de 400 grame s.a.m.d.
Ivermectina - topical (aplicat pe piele) 0,5 mg/kg, la un porcusor cu o greutate de 1000 grame.

Asa arata acarienii Chirodiscoides caviae:
Imagine

Avatar utilizator
Miki_C
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 90
Membru din: 04 Iul 2016, 15:43
Localitate: Alexandria

Re: paduchi sau iritatie?

Mesajde Miki_C » 02 Noi 2016, 16:58

Multumesc! Am fost azi la vet cu ambele fete, mi s-a parut ca la cea mare se aude ceva la plamani cand respira (am pus urechea pe spatele ei). Doctorul zice ca se aud niste raluri si i-a administrat Baytril (este pe lista cu antibiotice permise) Am vazut acasa ca nu se face la puii in crestere. Daca are 7 luni se poate face? Intreb pentru ca trebuie sa merg si maine cu ea la injectie.
Cum am ajuns acasa i-am dat deja eubiotics.

Cea mica este sanatoasa dar are acarienii aceia, chirodiscoides... doctorul zice ca el nu recomanda sa ii pun stronghold spot on, nu sunt studii suficiente la porcusorul de guineea.
Nu stiu ce sa fac!!!


Edit : porcuta mica are acum 235 g. Sa astept o saptamana sa faca 300 g si apoi sa ii dau 3 mg stronghold spot on?
Stronghold 15 mg=0,25 ml. 3 mg=0,03 ml. :suicide:
Cat sa trag intr-o seringa de insulina, pana la ce gradatie, ca sa ii pun topical.



Sampon ectocid nu gasesc la nici o farmacie.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: paduchi sau iritatie?

Mesajde Gemon » 03 Noi 2016, 19:20

Urmareste sfaturile medicului, el te va ajuta sa combati infestarea la porcusor.

Acarienii de pe firele de par se pot combate si cu sampon antiparazitar, vezi viewtopic.php?p=132253#p132253 si viewtopic.php?p=132268#p132268 sau cu Ivermectina aplicata pe piele in doza ce se calculeaza in functie de greutatea porcusorului.

Trebuie respectate regulile de igiena, asternutul se schimba mai des in aceasta perioada, si se spala cusca si toate accesoriile cu care au intrat in contact (prosopel, pieaptan) cu apa cu otet inainte de a pune asternutul curat.

Insanatosire le dorim!


Înapoi la “Dermatoze, diferite afectiuni ale pielii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori