Cruste pe piele

Boli parazitare, caderi masive ale parului, alte afectiuni

Moderator: cristisz

izalove2009
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 110
Membru din: 24 Mar 2014, 14:32
Localitate: Cluj

Cruste pe piele

Mesajde izalove2009 » 03 Feb 2015, 17:19

Buna ziua! Revin cu o problema mai veche, porcusorului meu i se fac niste cruste pe piele in diferite zone (botic si pe spate).
Deci...crustele apar pe piele (diferite marimi, cateodata mai mici cateodata mai mari) porcutu se scarpina (destul de des si doar in locurile cu cruste) pana pica joc crusta cu tot cu blanita.Azi am fost la dl dr. Aurel Muste (recomandat si aici) mi-a dat o solutie,Surolan intr-o seringa a zis sa pun o picatura pe deget si sa pun in locurile cu cruste in fiecare zi o data timp de 7 zile dupa trebuie sa merg iar la control...Sunt speriata, n-am mai vazut nici aici pe forum porcusor tratat cu aceasta solutie sau poate n-am cautat eu bine...am cautat pe net dar n-am inteles mai nimic...poate cineva sa ma lamureasca cu solutia asta? e buna pt porcusori? daca a mai primit cineva solutia asta pt porcut o idee..o parere..orice..
Multumesc!

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Cruste pe piele

Mesajde Gemon » 03 Feb 2015, 20:19

Se poate folosi la porcusori, are actiune antifungica, antimicotica (datorita continutului de miconazol), antiinflamatoare (contine si prednisolon), bacteriostatica si bactericida (datorita polimixinei B).
Aceste substante active se regasesc si in Mitex, vezi viewtopic.php?p=111959#p111959

Insanatosire ii dorim!

izalove2009
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 110
Membru din: 24 Mar 2014, 14:32
Localitate: Cluj

Re: Cruste pe piele

Mesajde izalove2009 » 03 Feb 2015, 20:30

Multumim...m-am mai linistit...am citit undeva ca trebuie sa ii tai blanita in aceea zona ca sa ajunga solutia pe piele si nu pe blanita...chiar este necesar? am intrebat medicu vet. daca are ceva daca isi roade blantia in zona aia...prefer sa intreb si pe altcineva sa stiu sigur ca nu ii face rau si cum sa procedez...si inca o intrebare...cand o sa se vada primele rezultate? si cum imi dau seama daca ii bun tratamentu?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Cruste pe piele

Mesajde Gemon » 04 Feb 2015, 10:43

Nu trebuie taiat blana in acele locuri, poti trata zonele aplicand pe piele miscand blana in directia opusa cresterii parului, pentru a putea aplica in profunzime.

Rezultatele incep sa se observe dupa cateva zile privind pruritul, se va scarpina tot mai rar. Apoi treptat pielea incepe sa capete un aspect sanatos, la cei la care au aparut portiuni fara par in urma infestarii, blana incepe sa creasca din nou, observand cateva firicele acolo unde au cazut. In aceasta faza inca se aplica solutia antimicotica, pentru a nu recidiva.

Se spala bine accesoriile si cusca, adapatoare si tavita cu apa cu otet, si apoi se clateste intens cu apa curata, porcusorul se pune pe asternut curat, si se schimba mai des asternutul partial in acele locuri unde devine umed din cauza urinarii. Este si acesta un mod de preventie, pastrand asternutul curat si uscat, se elimina posibilitatea reinfestarii de pe obiecte.

izalove2009
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 110
Membru din: 24 Mar 2014, 14:32
Localitate: Cluj

Re: Cruste pe piele

Mesajde izalove2009 » 04 Feb 2015, 11:45

Multumesc mult!e tot ce vroiam sa stiu...o sa revin cu rezultate peste cateva zile sa speram bune:)

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Cruste pe piele

Mesajde Gemon » 04 Feb 2015, 12:08

Asteptam cu nerabdare sa auzim vesti bune despre el, si sa vedem si poze frumoase cu ochisorii lui dulci! :smile:

izalove2009
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 110
Membru din: 24 Mar 2014, 14:32
Localitate: Cluj

Re: Cruste pe piele

Mesajde izalove2009 » 04 Feb 2015, 15:27

Urmeaza si poze ca e un baiatel ff dulcee :heart: dar intai sa ne facem bine.

izalove2009
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 110
Membru din: 24 Mar 2014, 14:32
Localitate: Cluj

Re: Cruste pe piele

Mesajde izalove2009 » 10 Feb 2015, 16:52

Buna ziua! Revin cu vesti, din pacate, nu prea bune...
Dupa 7 zile de tratament nici o schimbare...doctorita mi-a spus sa nu ma sperii daca ii cade blanita in locurile alea pt.ca e normal, dar nu i-a cazut deloc...crusta de pe botic i-a cazut si in schimb a aparut altu pe spate...ii cade parul tot asa si se scarpina lafel... :(
Dupa cateva cautari pe forum am gasit ceva foarte interesant..simptome exact ca a porcutului meu: viewtopic.php?f=12&t=783 Totusi..cand a fost prima data la medic la control s-a uitat la urechiile lui si a zis ca nu are nimic...desi aceea descriere i se potriveste perfect..si el saracu e ff speriat daca il ating in zona cu cruste (sare pe mine) daca il mangai pe spate fara sa umblu prin blanitza nu are nimic,sta linistit..
Acum dupa ce am citit sunt si mai speriata..nu stiu ce sa fac..sa ma duc inapoi tot la aceeasi medic? sa caut alt medic? Am sunat la vreo 10 cabinete din Cluj peste tot mi-au spus ca nu se pricep la porcusori...sau sa zic ce simptome are si se documenteaza...

Am gasit inca un topic: viewtopic.php?f=12&t=437&p=41194&hilit=smocuri+de+par#p41194 poza cu smocuri de par exact ca si a porcutului meu.. :cry:

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Cruste pe piele

Mesajde Gemon » 11 Feb 2015, 00:19

Pare a fi micoza dupa simptomele pe care le prezinta.
Se poate cere la farmacia umana un sampon pe baza de Ketoconazol (vezi cateva exemple de sampon pe baza de Ketoconazol si ) si sa ii faci baie odata pe saptamana trei saptamani la rand, de fiecare data lasand samponul amestecat cu apa pe blana timp de 3-5 minute, pentru a actiona,

izalove2009
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 110
Membru din: 24 Mar 2014, 14:32
Localitate: Cluj

Re: Cruste pe piele

Mesajde izalove2009 » 11 Feb 2015, 14:41

Daca ar avea acarieni in urechi cum as putea sa imi dau seama? :confused: :speachless: Pentru ca vreau sa fiu sigura ca nu are asa ceva.Am sa cumpar sampon si am sa i fac baita.Acarieni se pot vedea cu ochiul liber?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Cruste pe piele

Mesajde Gemon » 11 Feb 2015, 18:19

Acarienii se pot combate cu injectia Ivermectina administrat subcutanat de catre medic, doza se calculeaza in functie de greutate, si este specificat pe site pe pagina Paraziti si in fisierul http://www.gemon.ro/trusa.pdf pe pagina 3-a.

izalove2009
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 110
Membru din: 24 Mar 2014, 14:32
Localitate: Cluj

Re: Cruste pe piele

Mesajde izalove2009 » 12 Feb 2015, 16:26

E mult sa dai un sfert de tableta de ivermectina la un porcusor de 1 kg ? Va rog sa imi spuneti ca sunt speriata rau ...... ~X( ~X( ????

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Cruste pe piele

Mesajde Gemon » 12 Feb 2015, 18:35

Ivermectina poate da NUMAI MEDICUL VETERINAR, sub forma de injectie subcutanata sau topical sub forma de spot on, numai medicul este cel care poate calcula doza in functie de greutate, este o solutie ce se gaseste in diferote concentratii, deci necesita foarte mare precautie in ceea ce priveste calcularea dozei. In caz contrar ar putea muri, daca se depaseste doza corespunzatoare greutatii lui, deci nu iti recomand sub nicio forma sa ii dai tu in necunostinta de cauza.

Se poate aplica direct pe piele Ivermectina ce se gaseste in forma spot on, insa si in acest caz se calculeaza doza in functie de greutate porcusorului respectiv, este foarte important sa fie administrat corect doza, nu mai mult si nici mai putin.

Consulta-te cu medicul vet in aceasta privinta, nu administra nimic fara acordul lui.

izalove2009
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 110
Membru din: 24 Mar 2014, 14:32
Localitate: Cluj

Re: Cruste pe piele

Mesajde izalove2009 » 12 Feb 2015, 18:55

chiar medicul ia administrat... si cred ca a da prea mult .Dar medicul ma asigurat ca e doza potrivita si a dato sub forma de tableta.Asta sa intamplat acum 3 ore si porcusorul se simte ff bine.Dupa cat timp as putea sa imi dau seama daca a administrat prea mult ?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Cruste pe piele

Mesajde Gemon » 13 Feb 2015, 06:55

Un medic stie exact cat trebuie sa dea.
Este de preferat sa se dea topical (adica direct pe piele sub forma de spot on, doza ce se calculeaza in functie de greutate, se aplica pe piele sub forma de picaturi), sau se da subcutanat, injectabil.
Pentru a calcula doza pentru administrare orala, trebuie stiut ce concentratie de Ivermectina are o tableta,
De ex. daca un comprimat contine 3 mg Ivermectina, atunci unui porcusor ce are greutatea corporala de 1000 grame (1 kg) se adminisitreaza 0,2 mg. Asta inseamna ca va primi doar a 15-a parte din acest comprimat de 3 mg.
3 mg :15 = 0,2 mg


Înapoi la “Dermatoze, diferite afectiuni ale pielii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori