Crusta/buba urata pe piele :(

Boli parazitare, caderi masive ale parului, alte afectiuni

Moderator: cristisz

flnicoleta
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 18
Membru din: 03 Feb 2015, 12:46
Localitate: Mediaș

Crusta/buba urata pe piele :(

Mesajde flnicoleta » 11 Mar 2015, 20:32

Am observat acum ceva timp, cand il mangaiam pe Biti o buba undeva la mijlocul trunchiului sau. Era ca si o crusta, care era usor crapata si din crapatrura curgea un lichid (ca un fel de pasta) alba. Am fost cu el la veterinar pentru a depista ce este si care ar fi tratamentul ideal si veterinarul mi-a dat o crema, si anume Mibazon, sa-l fac cu ea de 2 ori pe zi, timp de 6 zile. Am fost dupa cele 6 zile de tratament din nou cu el la veterinar, insa nu i-a trecut, doar s-a inchis (acea crapatura) si nu i-a mai curs acel lichid, insa crusta a ramas. Veterinarul a spus sa mai fac inca 6 zile tratament, la fel, sa o aplic de 2 ori pe zi. Dupa cele 6 zile, am vazut ca se vindeca, si am hotarat sa nu mai bat drumul pana la veterinar si pentru ca nu era vindecata complet l-am mai facut inca 6 zile. Dupa aceste zile, nu i-a trecut complet, a mai ramas inca, si am zis ca se va vindeca de la sine, insa nu a fost asa. Acum zilele acestea am vazut ca crusta s-a crapat din nou si ca ii curge din nou acel lichid, insa curge mai mult si astazi am observat si o mica picatura de sange imbibat cu acel lichid alb. Am inceput sa ii aplic din nou crema de ieri si am vazut pe prospect scriind ca este valabila timp de 8 saptamani de la deschidere (2 luni). Eu chiar nu-mi mai amintesc in ce perioada a fost deschisa si cat timp a trecut de atunci. Este posibil ca sa se agraveze rana daca cumva este expirata? De unde as putea sa achizitionez una noua? Cateva sfaturi in legatura cu ce as putea face? Va multumesc anticipat!

flnicoleta
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 18
Membru din: 03 Feb 2015, 12:46
Localitate: Mediaș

Problema grava cu piciorul. Porcusorul meu schioapa.

Mesajde flnicoleta » 11 Mar 2015, 20:41

Salut tuturor! Porcusorul meu e tot mai bolnav! Stau si ma gandesc neincetat doar la el, imi vine sa plang. Are o buba pe spate, iar acum am mai depistat ceva. Am observat ca schioapa. Umbla doar in 3 labute, cumva, nu calca pe cea de sus din partea dreapta. Cand sta pe loc o tine sus, nu o lasa jos. L-am luat in brate sa verific daca nu a calcat pe ceva ascutit (sa aiba vreo urma de rana), insa nu este nimic vizibil. Am incercat sa il strang putin, dar nu da semne ca l-ar durea. Ce poate sa fie? Va rog, ajutati-ma, nu vreau sa-l pierd! :cry: :(

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Crusta/buba urata pe piele :(

Mesajde Gemon » 12 Mar 2015, 17:53

Spala acea rana cu Betadine solutie ce gasesti la farmacia umana, foarte fin si delicat incearca sa cureti in fiecare zi puroiul ce se formeaza. In acest mesaj am scris mai detaliat cum se procedeaza viewtopic.php?p=130558#p130558
Are nevoie si de vitamina C, deoarece aceasta grabeste vindecarea, ii dai zilnic odata cate 4-5 picaturi pe o perioada de 7-10 zile, direct in gurita sau pus pe ceva aliment ce mananca in fata ta.


Mibazon contine tetraciclina, eritromicina, neomicina si prednisolon. Desi este aplicat local, si nu oral, se absoarbe prin piele si poate dauna sanatatii, mai ales datorita eritromocinei ce poate perturba flora intestinala. Pentru echilibrarea acesteia iti recomand sa ii dai probiotic Erce flora duo sau Refflor forte, gasesti si asta la farmacia umana, ii dai zilnic de 2-3 ori cate un varf de cutit, amestecat cu putina apa plata, vezi aici viewtopic.php?p=117252#p117252 cum am procedat eu la partea Am introdus in partea de sus, scotand pistonul....

Cantareste-i greutatea corporala, zilnic, dimineata si seara, si noteaza de fiecare data pe ceva pentru a vedea daca scade in greutate sau nu, este cea mai buna metoda de a monitoriza apetitul. Porcusorii incearca sa ascunda boala, se poate ca stapanul sa observe mult mai tarziu faptul ca mananca prea putin sau aproape deloc, daca nu il cantareste, este deci foarte important sa sti cum se prezinta apetitul, mananca bine sau nu. In functie de apetit se poate evalua starea, in cazul in care scade din greutate, e nevoie de examinare din partea medicului, pentru a evolua acea rana (abces). Avem o lista cu antibioticele ce se pot administra in cazuri justificate la aceasta specie, este bine sa ai la tine, pentru orice eventualitate tipareste acest fisier http://www.gemon.ro/antibiotice.pdf

Insanatosire, si asteptam sa ne scri cum evolueaza.


Înapoi la “Dermatoze, diferite afectiuni ale pielii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori