Probleme blanitza

Boli parazitare, caderi masive ale parului, alte afectiuni

Moderator: cristisz

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Probleme blanitza

Mesajde Gemon » 02 Oct 2015, 22:25

Dupa cele descrise intr-o postare anterioara (ai scris ca in partea din spate aproape de funduletz erau pline firele de par, iar de aproape se vedea ca erau asa multi de stateau unu peste altu), pare sa fie infestat cu paduchi Gliricola porcelli (este doar o presupunere, fara examinare nu se poate diagnostica corect).

Asa arata de aproape ouale,
Imagine
(sursa )
iar paduchele are marimea de 1,0 - 1,5 mm, corp alungit, de culoare alb spre galben decolorat, si este foarte mobil.
Asa arata


Mult mai mici la marime sunt acarienii Chirodiscoides caviae ce au marimea de aprox. 0,5 mm.


Sa asteptam cateva zile si apoi verifica din nou blanita si ouale lipite de par, pentru a putea analiza problema / evolutia combaterii in functie de ce observi.

izalove2009
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 110
Membru din: 24 Mar 2014, 14:32
Localitate: Cluj

Re: Probleme blanitza

Mesajde izalove2009 » 04 Oct 2015, 10:23

M-am uitat la filmulete, multumesc, primele 2 nu cred, pt ca la el nu are nici o treaba cu pielea, nu sunt pe piele, sunt doar pe firele de par...
Ultimul video seamana putin daca asa arata marit..se poate vedea cu ochiul liber cum se misca? eu nu vad sa se miste cand ma uit in blanitza dar totusi sunt sigura ca se misca pt ca de exemplu, m-am uitat intr-o seara era plin deci se vedea de la indepartare o pata mare neagra si de aproape se vedeau punctuletele pe firele de par foarte multi, iar a 2-a zi dimineata cand m-am uitat abia erau 2-3 pe un fir de par...poate are legatura ca seara sunt mai multi si ziua mai putini? si ce tratament ar fi la acei acarieni? Medicul mi-a zis ca sapt viitoare cand mergem o sa ii faca un r.... ( ceva cu r tot nu stiu) si atunci o sa stie exact ce are.Poate stii cumva ce ar putea fi, as vrea sa stiu mai multe, cum se face etc..
Si inca ceva, tratamentul cu ivermectina nu are efect contra acarienilor?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Probleme blanitza

Mesajde Gemon » 05 Oct 2015, 10:00

Tratamentul cu Ivermectina este eficient privind eradicarea acarienilor, dar trebuie neaparat asociat cu o igiena riguroasa. Asternutul se schimba in totalitate, si accesoriile se spala cu apa cu otet inainte de a fi repuse in cusca, la fel se procedeaza si cu cusca, adapatoarea, tavita, prosopul si peria porcusorilor. Se procedeaza asa pentru a nu se reinfesta din nou dupa tratament cu acarienii ce pot fi prezente pe obiectele cu care a(u) intrat in contact.

Acarienii Chirodiscoides caviae traiesc pe firele de par (nu in/sub piele), necesita o mai lunga perioada de atentie in ceea ce priveste combaterea, acesti paraziti sunt mai greu de combatuti, dar daca esti consecventa si acorzi mare atentie si igienei, pana la urma veti scapa de ei. Verifica periodic si firele de par, pana cand sunt atasati oua de paraziti, are nevoie de tratament. Ivermectina are efect doar asupra parazitilor, nu si asupra oualor de paraziti, de aceea trebuie tratamentul repetat dupa 7 zile, pentru a avea efect si asupra parazitilor ce ies din ou.

Acel cuvant mentionat de medic este raclaj, o prelevare de proba prin razuire a pielii ce se analizeaza sub microscop in scopul de a identifica agentul patogen/infectios.

izalove2009
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 110
Membru din: 24 Mar 2014, 14:32
Localitate: Cluj

Re: Probleme blanitza

Mesajde izalove2009 » 05 Oct 2015, 17:20

A primit deja 3 injectii cu ivermectina, a zis medicul ca mai mult nu mai poate primi si deoarece nu a avut efect o sa ii faca aceea analiza.Am verificat si blanitza azi, din nou, abia sunt 2-3, nu ii mai cade asa rau blanitza chiar dupa prima injectie, dar observ ca isi roade destul de mult blanitza.De punctulete nu stiu ce sa spun..apar si dispar...
As mai avea o nelamurire:porcutu face un gest destul de ciudat de ceva timp si nu-mi dau seama ce e...uneori il vad ca si cum ar incerca sa scoata ceva din gurita si isi ridica si labuta din fata ca si cum ar vrea s-o bage in gurita, ca si cum ar avea ceva acolo, ceva ce nu iese, (nu prea stiu sa explic ),am zis la medic dar a zis ca nu are nimic in gurita..

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Probleme blanitza

Mesajde Gemon » 06 Oct 2015, 12:40

Verifica atent dintii din fata, nu are nimic blocat (fir de fan, altceva) intre incisivi?
Se poate comporta asa si in cazul in care incearca sa inlature un disconfort (stimul neplacut simtit in cavitatea bucala), are probleme cu dintii din spate, dintii crescuti mai mari sau anumite parti ale dintilor la care s-au facut interventii, irita sau deranjeaza mucoasa.
Neaparat sa cantaresti greutatea lui zilnic dimineata inainte de masa, pentru a monitoriza si observa repede o eventuala scadere a greutatii.

Stimuleaza consumul de fan, pune in mai multe locuri in accesorii sau langa ascunzis, cate o mana de fan chiar si pe talas in fata lui, zilnic.

izalove2009
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 110
Membru din: 24 Mar 2014, 14:32
Localitate: Cluj

Re: Probleme blanitza

Mesajde izalove2009 » 06 Oct 2015, 21:54

Am verificat,nu are nimic intre dinti,dar am observat ca face asa doar dupa ce termina de mancat cam 1-2 min si atat,facea si inainte sa ii taie dintisorul..poate reusesc curand sa fac un video,dar vad ca ai inteles ideea,am incercat sa explic la medic inca de cand am fost a 2-a oara,a verificat si a zis ca nu are nimic..
Ii mai zic sa verifice odata cand mergem la control..revin curand cu un video totusi si cu niste poze cu dintisorii din fata..
Ps:Acum am verificat blanitza si in spate e plin cu punctulete si observ ca seara apar si ziua dispar,interesant ca e aceeasi zona,nu se extinde..

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Probleme blanitza

Mesajde Gemon » 08 Oct 2015, 15:16

Incearca sa procuri o lupa prin care poti vedea ce sunt acele punctulete, se misca, cad usor de pe blana sau pare a fi ceva asemanator matretii?
Daca nu ai nimic la indemana prin care poti vedea marit acele punctulete, macar scutura blana lui (tinand porcusorul deasupra) pe o coala de hartie alba unde poti verifica daca se misca dintr-un loc in altul, schimba pozitia sau nu.
Talasul este curat, schimbat la timp? Nu are nimic nici in fan? Verifica bine atat talasul, cat si fanul de aproape.

izalove2009
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 110
Membru din: 24 Mar 2014, 14:32
Localitate: Cluj

Re: Probleme blanitza

Mesajde izalove2009 » 14 Oct 2015, 22:26

Am incercat sa scutur blanitza lui dar nu a cazut nimic (iar sunt f putine in blanitza)
Inca ceva: la prima consultatie medicul mi-a zis ca porcutu are raie +posibil inca ceva,ne-a dat tratament cu ivermectina pt raie,dupa chiar prima injectie am obervat ca nu ii mai cade blanitza asa tare iar cand am ajuns la ultima injectie abia ii mai cadeau cateva fire,dupa o saptamana iar a inceput sa ii cada ca inainte :cry:
Medicul mi-a zis ca locurile alea de pe spatele porcutului nu sunt normale ca nu ar trebui sa aiba asa..si a zis ca o sa ii creasca blanitza in locurile alea dar la el n-a crescut nimic..tot asa arata
Talasul e schimbat in fiecare zi iar cusca o spal odata la 2 zile,uneori zilnic..
Fan am cumparat intodeauna Lolo pets (doar asta ii place)..cam acum o luna am avut o singura data alt fan ( am observat cand eram deja acasa ca nu e de la lolo pets desi arata lafel,nu mai stiu exact de la ce firma era).

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Probleme blanitza

Mesajde Gemon » 16 Oct 2015, 22:35


izalove2009
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 110
Membru din: 24 Mar 2014, 14:32
Localitate: Cluj

Re: Probleme blanitza

Mesajde izalove2009 » 20 Oct 2015, 21:02

Revin cu o schimbare mare!
Azi am fost cu porcutu la medic,i-a facut acel reclaj si testul a iesit negativ,adica nu are paraziti,asa a zis medicul ca probabil e alergic la ceva..asa ca de azi am schimbat fanul ( lolo pets) cu unul de la vitakraft (vita verde-nature plus) sper ca e bun fanul asta,oricum din reactia lui pare suuper gustos,nu se mai satura :))
Fanul celalalt l-am scos detot azi cand am facut curat la el si acum asteptam sa vedem cam intr-o saptamana ce rezultate o sa avem :)
Totusi nu-mi dau seama de ce sunt acele punctulete daca e alergie...

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Probleme blanitza

Mesajde Gemon » 21 Oct 2015, 21:00


izalove2009
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 110
Membru din: 24 Mar 2014, 14:32
Localitate: Cluj

Re: Probleme blanitza

Mesajde izalove2009 » 25 Oct 2015, 10:27

Multumim!
Incerc sa ii ofer cat mai mult fan posibil dar nu prea pot sa tin pasul cu el :)) Nu credeam ca o sa ii placa asa mult,din celalalt manca foarte putin, mai mult dormea de el, apropo scrie pe ea "fan+ urzica" dar am vazut ca mai erau si "fan+galbenele" si "fan +menta" care e cel mai bun?
Momentan sincer nu observ nici o schimbare..:( mai avem de asteptat ca abia au trecut 5 zile...medicul a zis ca firele de par arata foarte bine la microscop...
Si inca ceva talas folosim de la Pufi, cred ca e bun nu? nici nu stiu cu ce as putea sa-l schimb daca va fi nevoie...

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Probleme blanitza

Mesajde Gemon » 25 Oct 2015, 22:32

Talasul Pufi, ca si cel Kiri, are granulatie mare si este un asternut potrivit.
Referitor la fanul cu plante medicinale, toate sunt bune, e bine sa primeasca diversificat. Consumand mult fan sunt stimulate bacterii intestinale benefice si prin ele si reactia sistemului imunitar, deoarece bacteriile din cecum au nevoie de aceste fibre ce mentin si peristaltismul intestinal. Bravo!

izalove2009
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 110
Membru din: 24 Mar 2014, 14:32
Localitate: Cluj

Re: Probleme blanitza

Mesajde izalove2009 » 26 Oct 2015, 21:24

Acum am ajuns acasa si m-am speriat ingrozitor ce am gasit in blanitza porcutului, am facut cateva poze...



Arata ff urat dar acum se vede cel mai bine, acum chiar nu stiu ce sa fac.. :cry:
Acela e singurul loc unde are, asa cum se vede si in poza, in rest nu are nimic...nu intelegt cum a iesit negativ acel test..la cum arata nu cred ca e alergie...ieri nu arata asa si nici azi pana la pranz.. :cry:
Fişiere ataşate
20151026_195828.jpg

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Probleme blanitza

Mesajde Gemon » 28 Oct 2015, 22:24

Ai verificat de aproape ce este? Cele ce se vad in poze, cad atunci cand scuturi cu degetele blana, sau sunt lipite fiecare de firele de par si par a fi oua atasate de par? Pozele nu au rezolutie buna, cand maresc, apar acele patraturi, deci nu se pot vedea ce sunt, as putea identifica daca as fi de fata si as verifica si cusca, locul unde sta.

Poate de ex. sa aiba acest aspect si atunci cand talasul care ai pus in cusca, contine mult praf, si porcusorul sta pe acest talas de la care praful umed se lipeste de blana si capata acest aspect, sau pot fi acarieni cu care s-a infestat in august si nu a fost complet eradicat, din aceasta cauza tot apar. Rezolvarea in acest caz este ceea ce , dar asociat cu o igiena riguroasa, pentru a nu se reinfesta de pe accesorii sau alte obiecte (spalate bine cu apa cu otet).


Înapoi la “Dermatoze, diferite afectiuni ale pielii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori