Blanita lipsa, scarpinat des

Boli parazitare, caderi masive ale parului, alte afectiuni

Moderator: cristisz

Sony
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 15
Membru din: 23 Mar 2016, 10:15

Re: Blanita lipsa, scarpinat des

Mesajde Sony » 11 Aug 2016, 21:02

În sfârșit suntem ok.Parul a început să-i crească din nou.Se mai scărpina foarte putin.
Fişiere ataşate
received_1002217126565623.jpeg

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Blanita lipsa, scarpinat des

Mesajde Gemon » 12 Aug 2016, 14:31

:love: Ce dulce e! :heart:

Pupici pe accea burtica frumoasa! :kiss: :dance:

the_zzane06
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 5
Membru din: 02 Apr 2017, 00:51

Rana porcusor

Mesajde the_zzane06 » 02 Apr 2017, 01:01

Buna ziua. Am de aproape o saptamana un porcusor, un mascul. Ieri i-am descoperit pe spate, aproape de anus, putin mai in sus in stanga coloanei vertebrale, o rana. L-am urmarit astazi toata ziua, nu l-am vazut si nu tin minte sa il fi vazut vreodata sa se scarpine acolo sau ceva de genul ca si cum ar fi raie. Sper ca este doar o rana accidentala, poate fiindca s-a batut cu alti porcusori in pet shop. Intrebarea mea este, ar fi ok sa il dau cu Mibazon sau ii poate face rau? Mentionez ca el de asemenea pe o jumatate de ureche nu are par deloc, este rosie asa, i se vad nervii si venele.

O alta intrebare este ca atat eu cat si prietena mea simtim o senzatie de ceva in gat de cand l-am luat. I s-a mai intamplat cuiva acest lucru?

P.S: Astazi i-am adus si un fratior acasa, sa nu stea singur. Au tot scos zgomote asemanatoare cu cele de porumbei, as zice, a parut ca se si bat putin, dar apoi s-au linistit. Sper sa se obisnuiasca unul cu celalalt.

Multumesc!

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Rana porcusor

Mesajde Gemon » 03 Apr 2017, 00:48

Mibazon este un unguent cu efect bacteriostatic si bactericid, contine tetraciclina, eritromicina, neomicina si prednisolon.
Desi este aplicat local / pe piele, daca e folosit pe o perioada mai mare sau pe o portiune mai mare, se absoarbe prin piele o cantitate mai mare si poate dauna sanatatii mai ales datorita eritromocinei ce poate perturba flora intestinala. Despre Mibazon vezi si viewtopic.php?p=126796#p126796
In cazul in care are micoza, bine e sa se aplice un tratament ce combate ciupercile parazite / infectia fungica.
Referitor la problema ce apare pe piele la gat, vezi viewtopic.php?p=133200#p133200

Sa ai parte de multe bucurii alaturi de ei. :heart:
Iti recomand sa intri si in acest topic viewtopic.php?f=4&t=1767

lory32
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 06 Ian 2023, 09:29

Re: Blanita lipsa, scarpinat des

Mesajde lory32 » 06 Ian 2023, 09:33

Buna ziua,
Am 2 porcusori de guineea pui de 1 luna si 1 sapt , ramasi fara mama . Observ ca au lipsa par si se scarpina ff des .Ce imi recomandati sa fac avand in vedere varsa mica ?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Blanita lipsa, scarpinat des

Mesajde Gemon » 10 Ian 2023, 12:44

Scarpinarea mai deasa si aparitia unor portiuni fara par poate indica o infestare cu ciuperci parazite sau infestare cu acarieni, la ambele simptomele sunt asemanatoare.
In cazul in care este cauzat de acarieni, si pruritul devine tot mai sever, subcutanat se administreaza injectia cu Ivermectina, doza se calculeaza in functie de greutate, de ex.
0,2 mg Ivermectin primeste un porcusor ce are greutatea de 1 kg (1000 grame),
0,1 mg se administreaza la unul ce are greutatea de 500 grame s.a.m.d..
Atentie, doza este exprimata in mg, si nu ml, deoarece Ivermectina putem intalni in diferite concentratii!!!, important sa fie administrata doza corecta calculata in mg, in functie de greutatea corporala.

Daca este micoza, ce este cauzata de ciuperci parazite, aceasta se poate trata cu crema Nizoral si alternativ Betadine, Crema antimicotica si solutia Betadine ajuta cand infectia este localizata pe o suprafata limitata, mica.

Venera098
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 01 Feb 2023, 13:34

Re: Blanita lipsa, scarpinat des

Mesajde Venera098 » 15 Feb 2023, 12:42

Sunt impresionat de serviciile de consultanță veterinară prestate de Vetonline https://vetonline.com.ro/ . Toți cei care au animale cunosc că în zilele noastre nu este atât de ușor să găsești un medic veterinar competent. Sunt impresionat de atitudinea medicilor față de animale, mereu vin cu indicații clare. Nu este întotdeauna confortabil să faceți o vizită fizică la un medic veterinar, tocmai din acest motiv puteți solicita o consultație online.


Înapoi la “Dermatoze, diferite afectiuni ale pielii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori