Afectiune piele - Rana + Par cazut

Boli parazitare, caderi masive ale parului, alte afectiuni

Moderator: cristisz

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Afectiune piele - Rana + Par cazut

Mesajde Gemon » 12 Iul 2016, 11:14

Te speli bine pe mana inainte si dupa ce ai avut contact cu perusii si porcusorul, asta este o metoda de prevenire in general ce merita respectat.

Zonele afectate se tamponeaza cu Betadine solutie ce se gaseste la farmacia umana, pana se ajunge la medic.
Ar fi bine sa ne scri in cateva cuvinte si modul in care este hranit, pentru a vedea ce si cat consuma in general.

andreas_PM
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 26 Aug 2016, 22:09

Scarpinare/Bucati de piele si blana cazuta

Mesajde andreas_PM » 07 Feb 2017, 21:44

Buna! Porcusorii mei se scarpina foarte mult si am observat ca le cade blana cu bucati de piele . Mi sa recomandat sa il spal cu sampon antiparazitar pt pisici de la Happy . N-am gasit acest sampon niciunde , si vreau sa stiu daca Ectocid herba(pt caini si pisici) e bun pt porcusori?

Avatar utilizator
Miki_C
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 90
Membru din: 04 Iul 2016, 15:43
Localitate: Alexandria

Re: Scarpinare/Bucati de piele si blana cazuta

Mesajde Miki_C » 09 Feb 2017, 01:07

Ar trebui sa mergi la un medic veterinar sa vezi intai despre ce boala este vorba. Ectocid herba nu are efect, cel putin la ale mele porcute nu a avut efect, aveau acarieni. Am folosit stronghold.
Deci, vezi intai ce au: acarieni, paduchi, micoza sau altceva. Tratamentul e diferit in functie de diagnostic.


Înapoi la “Dermatoze, diferite afectiuni ale pielii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori