Afectiune piele - Rana + Par cazut

Boli parazitare, caderi masive ale parului, alte afectiuni

Moderator: cristisz

Blacky
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 43
Membru din: 03 Mai 2016, 17:03
Localitate: Craiova

Afectiune piele - Rana + Par cazut

Mesajde Blacky » 12 Mai 2016, 21:21

Buna,

Din pacate se pare ca "legenda" cu porcusorii cumparati din petshop se confirma inca o data. Se apre ca avem o afectiune a pielii. Inca nu stim ce.
Am observat ca una dintre fetitele mele se scarpina mai des. Astazi plimbandu-se pe langa mine s-a oprit si s-a scarpinat - cazandu-i ceva fire de par mai multe iar un "manunchi" de fire erau prinse ca intr-o cojita de matreata (voi stiind mai multe decat mine cred ca intelegeti ce spun).
Maine avem programare la medic pentru a ne examina la microscop sa vedem despre ce e vorba. Am putin sufletul strans - in craiova nu s-a afirmat nimeni ca fiind bun pentru porcusori de guineea. Sper ca doamna la care merg sa stie despre ce e vorba.
M-a rugat sa nu ii dau nimic pana maine cand mergem la consult pentru a putea sa-i ia o mostra din acel loc.
Ca si loc - intre ureche si piciorusul din fata - nu stiu exact cum sa explic

Sentimentul care te incearca in momentul cand aflii ca porcutii tai nu sunt chiar sanatosi - nu poate fi descris :worried: .

O sa incerc pe cat posibil sa va tin la curent. Imi e foarte frica de tratamentul care mi-l va da (Sper din suflet sa se priceapa si sa fie sigura pe ce face)
Ce as vrea sa va intreb. Eu am doua fetite iar cea dea doua nu se scarpina dar totusi stau mai tot timpul una langa alta - atunci cand mi se va da tratament - el va trebui aplicat la amandoua ?

Multumesc.

Lexy87
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 81
Membru din: 21 Mar 2015, 16:48
Localitate: iasi

Re: Afectiune piele - Rana + Par cazut

Mesajde Lexy87 » 13 Mai 2016, 00:38

Eu zic mai bine sa citesti pe gemon.ro si aici pe forum despre toate bolile de piele pe care le pot avea porcusorii, si sa nu te alarmezi foarte tare. Sunt sanse sa nu fie nimic..porcusorii se scarpina ca parte din toaleta.. Daca nu vezi nimic clar pe piele si nu insista cu scarpinatul eu zic sa nu le stresezi cu mersul la doctor..mai ales unul care nu se pricepe. In trecut mi-au murit porcusori din cauza doctorilor pt ca si eu eram neinformata. Daca totusi te duci n-o lasa sa-i faca nimic fara sa-ti explice clar ce-i face si ce vrea sa-i administreze. sa ai cu tine lista de antibiotice interzice si alte medicamente care nu se administreaza la porcusori.
Pana una alta poti tampona zona de unde i-a cazut par cu Betadine si apoi unsa cu putin unguent de galbenele, dupa cateva ore. Vezi pe forum ce trebuie sa contina trusa medicala pt porcusori si incearca sa-ti procuri ce scrie acolo ca sa ai de toate si sa le poti administra in cel mai scurt timp in caz de nevoie. Dar acum pana una alta Betadine si unguent.
Urmareste-te mai atent o vreme sa vezi daca si cum se mai scarpina.. Eu sper sa nu fie nimic! Bafta!

Blacky
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 43
Membru din: 03 Mai 2016, 17:03
Localitate: Craiova

Re: Afectiune piele - Rana + Par cazut

Mesajde Blacky » 13 Mai 2016, 07:17

Iti multumesc pentru raspuns. Cred ca am uitat sa specific aseara ca zona de unde i-a cazut parul care sa zic ca este destul de mica - are si o rana cu 2 3 pete rosiatice/sange. Nu cred ca nu este nimic - dar m-as ruga sa ai dreptate.

Blacky
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 43
Membru din: 03 Mai 2016, 17:03
Localitate: Craiova

Re: Afectiune piele - Rana + Par cazut

Mesajde Blacky » 13 Mai 2016, 08:55

Am uitat sa precizez - te rog din suflet sa ma crezi ca de cand o am inca pe prima (maine face 2 sapt de cand e la mine) - citesc si ziua si noapte si cat sunt la munca - am "brazdat" forumul acesta. Am citit extrem de mult. Le iubesc pe amandoua inca de prima oara cand le-am vzut. Si te rog sa ma crezi cand spun asta. Incerc sa aplic toate sfaturile bune primite sau citite aici pe forum. Sunt la inceput - nu am experienta cu ei - dar sunt convins ca iubindu-i si incercand sa le ofer toate conditiile de care au nevoie - o sa fie bine. Ma rog ca pe blacky sa o pot trata usor si fara prea multe probleme.
Astazi dupa analiza la microscop a "ranei" cat si a locului/blanitei lui Blacky - sper din suflet sa imi puna un diagnostic corect. Voi reveni si voi scrie diagnosticul aici cat si tratamentul sugerat pentru a va cere sfaturi. O sa va rog din suflet sa imi spuneti dupa aceea daca este bine si corect ce mi s-a dat si este "safe" de aplicat pe porcusori.

Blacky
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 43
Membru din: 03 Mai 2016, 17:03
Localitate: Craiova

Re: Afectiune piele - Rana + Par cazut

Mesajde Blacky » 13 Mai 2016, 10:51

Buna. Tocmai am iesit din cabinetul medicului. A gasit nisye cojite albe acolo unde se scarpina si undeva langa o tatica pe burtica. A luat probe si a pus la microscop. A zis ca nu este niciun misunator pe acolo asa va ea merge pe diagnosticul micoza. Mi-a dar intr-o seringa 1 ml de imaverol pe care sa-l dizolv in 50 ml apa calduta si din 3 in trei zile cu un tampon sa o dau in locurile unde vad aceste cojite pe piele. Am intrebat daca necesita baita sau altceva si a zis ca nu. Nu mi-a zis nimic de betadina sau altceva cu care ar trebui sa o dau acolo ci decat atat din 3 in 3 zile sa o tamponez vu acea solutie. Ajutati va rog un puiut de porcusor care maine implineste 9 saptamani si care are 314 grame vu cateva sfaturi. Este ok ce mi-a zis? Ar trebui sa mai fac si altceva? Ii fac rau aceste tamponari cu aceasta solutie?

Blacky
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 43
Membru din: 03 Mai 2016, 17:03
Localitate: Craiova

Re: Afectiune piele - Rana + Par cazut

Mesajde Blacky » 13 Mai 2016, 12:14

Revin cu un mesaj. Am mai vorbit cu un veterinar si mi-a spus sa nu folosesc acest imaverol pt ca este prea puternic pt ei. Sa cumpar de la farmacia umana flocinolon(a zis ca este mai bun decat betadina) si klotrimazol (sper sa nu le scriu numele gresit) si sa ii ung la 12 ore cand cu una cand cu alta. Va rog din suflet sa ma sfatuiti. Gemon, va rog din suflet daca aveti vreun sfat. Diseara la 5 cand ajung acasa as vrea sa ma apuc de tratament si as vrea sa stiu cu ce exact. Va rog mult

Lexy87
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 81
Membru din: 21 Mar 2015, 16:48
Localitate: iasi

Re: Afectiune piele - Rana + Par cazut

Mesajde Lexy87 » 13 Mai 2016, 14:25

Eu personal nu stiu ce sa-ti spun despre aceste medicamente, porcutii mei nu au avut astfel de probleme. poti da cautare pe forum dupa numele lor, vezi daca apare ceva. mai bine astepti decat sa faci ceva gresit. poate raspunde si Geda pana diseara. Nu ar strica si un mesaj privat catre dumneaei.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Afectiune piele - Rana + Par cazut

Mesajde Gemon » 13 Mai 2016, 15:54

(contine si Neomicina) am folosit cu bune rezultate la talpita unde pielea sensibila cu rosiata a disparut dupa cateva aplicari.

Fluocinolon exista atat sub forma de crema, cat si unguent (cea din urma cu actiune mai profunda fata de crema). Fluocinolon este corticosteroid (actiune antiinflamatoare, antipruritica, antialergica) si poate contine sau nu si alte substante (de ex. Fluocinolon D contine si dexpantenol, Fluocinolon N contine antibiotic cu efect bactericid fata de bacterii Gram-negative si Gram-pozitive). In general este contraindicat in infectii fungice (mentionat pe prospect), eficienta poate fi bazata pe proprietatile antiinflamatoare, e bine sa fie cantarit raportul risc/beneficiu, daca in cazul respectiv e nevoie de corticosteroid sau nu.
Combinatia Betadine (solutia se poate cumpara la farmacia umana, pe langa multiplele efecte si usuca pielea si impiedica sau ingreuneaza raspandirea micozei) si unguent antimicotic poate fi o combinatie buna, se da cu Betadine, si dupa cateva ore cu unguentul antimicotic in zonele infestate. Tratamentul se continua inca cateva zile chiar si dupa ce pielea pare deja perfect sanatoasa, deoarece micoza are tendinta de a recidiva, se pune mare accent si pe igiena, asternut schimbat mai des in zonele umede, spalate obiectele si accesoriile cu apa cu otet, apoi clatite cu apa curata.

Imaverol este eficient daca se foloseste conform indicatiilor medicului si la concentratia potrivita, dar cum este puiut, se tine cont de asta. Bianca a scris despre Imaverol , are o oarecare .

Blacky
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 43
Membru din: 03 Mai 2016, 17:03
Localitate: Craiova

Re: Afectiune piele - Rana + Par cazut

Mesajde Blacky » 13 Mai 2016, 16:25

Va multumesc mult pentru raspuns. Totusi imi e teama ca nu am inteles ceva. Dumneavoastra recomandati betadina cu un unguent antimicotic. V-as ruga sa imi spuneti exact un nume de unguent iar eu il voi cumpara de indata. Tratamentul il voi face asa cum spuneati betadina si la cateva ore acel unguent. Cum imi raspundeti cum voi pleca spre farmacie!

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Afectiune piele - Rana + Par cazut

Mesajde Gemon » 13 Mai 2016, 16:52

Se poate aplica ca antimicotic Canesten (are substanta activa Clotrimazol) este folosit frecvent in asemenea cazuri, sau , sau Terbisil, sau , toate avand actiuni similare.

Blacky
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 43
Membru din: 03 Mai 2016, 17:03
Localitate: Craiova

Re: Afectiune piele - Rana + Par cazut

Mesajde Blacky » 13 Mai 2016, 17:04

Va multumesc mult ! Ma voi duce si voi intreba - voi lua oricare dintre ele si de aseara seara suntem sub tratament !

Blacky
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 43
Membru din: 03 Mai 2016, 17:03
Localitate: Craiova

Re: Afectiune piele - Rana + Par cazut

Mesajde Blacky » 13 Mai 2016, 20:07

Doamna Geda, va multumesc mult pentru toate sfaturile.
Asa cum mi-ati zis - am fost la cumparaturi si am luat toate cele din poza :

Imagine

Acum o ora am dat-o pe Blacky cu Betadine in locurile in care avea acea rana mica + cojite plus si in alte locuri unde mi s-a parut ca am mai vazut cojite. Sper sa nu imi fi scapat vreun loc. Am "purecat-o" cat am putut de bine.

A papat fetita si o feliuta de castravecior pe care au fost puse bunatati : 2 picaturi vitamina C + 2 picaturi Beres Drops Plus.
Iar in ceea ce priveste cusca - mai decat s-o clatesc bine bine si s-o pun la aerisit. Am spalat tot: adapatoarele + cusca in sine + grilajul + castronelul de mancare + suporturile de fan cu otet + apa.

Maine dimineata la ora 7 - o voi da cu Canesten in aceleasi locuri si o voi tine in brate pana cand crema va intra in piele.
Am dat-o cu betadina si pe labute pt ca am citit aici pe forum ca poate "raspandi" micoza avand-o pe gherutele cu care s-a scarpinat.

Singurele lucruri pe care nu le-am dezinfectat pt ca nu stiu cum : casuta si podisorul : sunt din acelea din lemn si imi e ca daca le dau cu otet nu va mai iesi mirosul din ele in veci.

Daca mai aveti alte sfaturi le accept cu placere si va multumesc tuturor!

Blacky
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 43
Membru din: 03 Mai 2016, 17:03
Localitate: Craiova

Re: Afectiune piele - Rana + Par cazut

Mesajde Blacky » 13 Mai 2016, 20:40

Am omis sa va spun ca si Cara e "supusa" curei cu beres si vit C.
Cara nu se scarpina deloc si am tot "purecat-o" si nu am gasit nimic. O voi tine sub observatie in permanenta - de asemenea fiindca au si stau impreuna - o voi da si pe Cara cu Betadina pe gherute - preventiv.

Am cantarit-o pe Blacky si saptamana trecuta avea 314 sau 316 grame acum are 353 de grame :-D

Blacky
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 43
Membru din: 03 Mai 2016, 17:03
Localitate: Craiova

Re: Afectiune piele - Rana + Par cazut

Mesajde Blacky » 15 Mai 2016, 08:40

Astazi am reusit sa fac si eu 2 poze -ce e drept - dupa ce am dat-o cu crema cred cred ca veti intelege ce e acolo.
Dupa tratamentul de diseara la ora 7 vom face fix 2 zile de tratament. Mie nu imi place cum arata - desi (daca nu faceam pozele nu observam) pare ca in locul respectiv a inceput sa-i apara 2 3 firicele de par. Ea tot se scarpina.
As vrea sa va intreb daca credeti ca ar trebui sa incerc si cu alt tratament sau sa continui cu asta?

Ajutati un porcusor sa se faca bine !

Imagine
Imagine

Momo
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 09 Iul 2016, 00:44

Re: Afectiune piele - Rana + Par cazut

Mesajde Momo » 09 Iul 2016, 01:02

Buna seara,
Si noi avem o problema similara :( Am incercat sa fac pozele cat de clar se poate. Are parul cazut in acel loc si un manunchi de par inca prins si cred ca o doare cand pun mana acolo pentru ca nu prea sta si nu ma lasa sa ma uit mai bine, nu se scarpina des si nu a facut bubite acolo :( O sa mergem la veterinar luni, dar nu as vrea sa las problema asa pana atunci. Am facut o dezinfectie totala a custii si a tot ce se afla in cusca. Din pacate aici nu avem veterinari care sa se priceapa in ceea ce priveste porcusorii si mi-e frica sa nu cumva sa-mi dea un tratament pe ghicite, de aceea as vrea o parere a voastra inainte de toate. De asemenea, mai am 3 perusei si petrec destul de mult timp impreuna cu porcusorul, exista posibilitatea sa se infecteze si ei? :(
Va multumesc anticipat :)
Fişiere ataşate
13644374_1118684974869917_1479387003_n.jpg
13644236_1118684831536598_1305944069_n.jpg


Înapoi la “Dermatoze, diferite afectiuni ale pielii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori