Se face pielea mai rosie dupa unguent si sampon

Boli parazitare, caderi masive ale parului, alte afectiuni

Moderator: cristisz

Maria2015
Initiat
Initiat
Mesaje: 26
Membru din: 31 Dec 2015, 18:37
Localitate: Baia Sprie

Se face pielea mai rosie dupa unguent si sampon

Mesajde Maria2015 » 26 Iul 2016, 14:56

Buna ziua :( . Dupa ce spal porcusorul cu ketoconazol 2% se face pielea mai rosu si dupa ce aplic unguent la fel :( . Ce sa fac? Injectie a primit contra raiei cu doramectina. Daca nu folosesc nimic se retrage mereu din rosu dar are durere foarte mari :( .

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Se face pielea mai rosie dupa unguent si sampon

Mesajde Gemon » 26 Iul 2016, 15:27

Sper ca nu a primit acum recent injectia cu substanta antiparazitara, deoarece in acest caz este contraindicata imbaierea. Daca a primit injectie cu doramectina, sa nu fie spalat deloc nici macar cu apa, deoarece aceasta substanta activa ce este inrudita cu Ivermectina, se depoziteaza in glandele anexe ale pielii cu secretie externa (glande sebacee) si este eliminat constant impreuna cu sebum, ajunge la suprafata si tu speli, deci elimini efectul Doramectinei cu spalarea cu sampon antimicotic.

Daca a primit mai demult, si problema persista sau a reaparut, atunci e nevoie de reevaluarea starii, asta face medicul veterinar, si numai el este cel care poate recomanda un tratament. S-ar putea sa fie infestare cu acarieni ce necesita o injectie subcutanata cu Ivermectina, mai intai se incearca acest tratament in cazul in care nu se poate afla ce agent provoaca aceste simptome, deoarece este o boala de piele ce poate periclita viata.
Apoi se examineaza din nou dupa cateva zile, se se poate vedea daca are efect sau nu injectia cu Ivermectina ce i s-a administrat subcutanat. In cazul in care se observa imbunatatiri, se repeta tratamentul dupa 7 zile.

Maria2015
Initiat
Initiat
Mesaje: 26
Membru din: 31 Dec 2015, 18:37
Localitate: Baia Sprie

Re: Se face pielea mai rosie dupa unguent si sampon

Mesajde Maria2015 » 26 Iul 2016, 15:49

Când a primit doramectina nu a fost spălat deloc porcușorul. Acum ca să nu duc la veterinar să nu stresez porcușorul primește stronghold spot on. Sa retras puțin din roșu de la ureche nu mult, dar încă se scarpină. Unde se scarpina foarte mult foloseam unguent dar și de la aia se făcea roșu. Acum folosesc doar pe lăbuțe, acolo se vede că se retrage din roșu.
Porcușorul se scarpină dimineața și seara, chiar dacă se face pielea mai roșu de la unguent porcușorul e mai liniștit așa. Și nu știu de ce dar când aplicam unguent parcă de pe piele se desprindea ceva negru.

Maria2015
Initiat
Initiat
Mesaje: 26
Membru din: 31 Dec 2015, 18:37
Localitate: Baia Sprie

Re: Se face pielea mai rosie dupa unguent si sampon

Mesajde Maria2015 » 31 Iul 2016, 21:02

Ce boala de piele mai poate sa aiba in afara de micoza sau trixacarus? A primit injectie ivermectina dar nu a avut nici un semn de imbunatatire. Semnul acela da cand ii dau cu crema antimicotica, atunci nu se scarpina nu are nimic doar ca se face pielea mai rosu. Cu surolan cand ii fac parca se retrage foarte mult de acolo doar ca mai intai se face rosu, vine de pe piele parca negru, ceva murdarie. Nu mai stiu ce tratamente sa aplic. Oare sa incerc sa schimb asternutul, in loc de talas sa pun paturica fleece si paturica absorbanta? Poate ar avea alergie la talas. Pana sa ma duc la un dermatolog veterinar sa pun porcusorul pe alt asternut?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Se face pielea mai rosie dupa unguent si sampon

Mesajde Gemon » 01 Aug 2016, 17:22

Incearca sa folosesti alt asternut, numai asa poti afla daca ajuta sau nu.

Nu-l trata cu diferite substante in aceeasi perioada. Ii faci mai mult rau, incercand diferite substante poti periclita sanatatea lui, si poti ingreuna si mai mult punerea unui diagnostic din partea medicului. Prin forum nu se poate vindeca o anumita boala, porcusorul trebuie examinat de catre un medic competent, nu se poate identifica boala de piele asa, doar dupa descrierile tale ca stapan, deoarece acestea sunt subiective si pot sa nu contina informatii specifice (poate fi o diferenta in ceea ce constata un medic si ceea ce observa un stapan).

Avatar utilizator
Miki_C
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 90
Membru din: 04 Iul 2016, 15:43
Localitate: Alexandria

Re: Se face pielea mai rosie dupa unguent si sampon

Mesajde Miki_C » 02 Aug 2016, 09:02

:speachless: Poate face o reactie alergica la ketoconazol si din cauza asta se inroseste...
Nu se poate inlocui cu altceva, o alta substanta cu efect similar?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Se face pielea mai rosie dupa unguent si sampon

Mesajde Gemon » 02 Aug 2016, 16:09

Diversifica meniul, creste in ladita iarba de ovaz si vezi cum reactinoeaza pielea la alt asternut. Daca folosesti paturica fleece, pune sub materialul fleece un strat gros de pelete din fibre de lemn de buna calitate, exemple la viewtopic.php?p=85229#p85229

Maria2015
Initiat
Initiat
Mesaje: 26
Membru din: 31 Dec 2015, 18:37
Localitate: Baia Sprie

Re: Se face pielea mai rosie dupa unguent si sampon

Mesajde Maria2015 » 18 Aug 2016, 08:05

Am o nelamurire. Se poate sa se retraga singur din rosu daca nu folosesc nimic? Pentru ca asa facea mereu cand nu foloseam nimic se retragea, iar dupa un timp reaparea din nou roseata aia de la cap. :?: Ciudat este faptul ca desi are boala de piele unde foloseam mereu crema antimicotica dupa 3 zile vedeam cum ii creste parul. Oare ar fi ceva semn de imbunatatire doar ca fac ceva gresit eu? :?: Cred ca gresesc mult in dieta porcusorului. Din pacate nu stiu, unde se poate cumpara iarba de ovaz? Am hrana speciala de la vitakraft emotion la porcusor eu aia am gasit dar nu vrea sa manance :cry: . Durere de spate poate avea de la mutatul casutei? Mereu impinge casa cu corpul sa o duca unde vrea ea. Prima data cand ii faceam baita atunci sa vazut ca parul nu ii mai cadea atat de mult, dar acum nu mai raspunde la baita sau poate sunt eu nerabdatoare? Imi doresc sa se vindece cat mai repede porcusorul sa nu mai sufere :cry: .

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Se face pielea mai rosie dupa unguent si sampon

Mesajde Gemon » 22 Aug 2016, 12:58

Poti cumpara seminte de ovaz si poti creste in ladita, vezi viewtopic.php?p=43927#p43927

Cu o dieta potrivita se poate intari sistemul imunitar, iar cu o hranire neadecvata rezistenta organismului poate slabi, avand influenta si asupra aspectului blanii si a pielii, este deci important sa cunosti nevoile lui. Fanul sa fie prezent in proportie de aprox. 70-80 % in dieta, vezi viewtopic.php?p=130745#p130745
Citeste si aceste mesaje:
viewtopic.php?p=78954#p78954
viewtopic.php?p=127171#p127171
si aplica cele scrise.

Maria2015
Initiat
Initiat
Mesaje: 26
Membru din: 31 Dec 2015, 18:37
Localitate: Baia Sprie

Re: Se face pielea mai rosie dupa unguent si sampon

Mesajde Maria2015 » 26 Aug 2016, 12:02

Aș avea o întrebare. Ce diferență este între micoză și dermatită? Mă gândesc la o dermatită seboreică.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Se face pielea mai rosie dupa unguent si sampon

Mesajde Gemon » 27 Aug 2016, 04:27

Pielea se compune din trei straturi, epiderm (stratul exterior), derm (stratul de sub epiderm) si hipoderm (stratul profund al pielii)
Imagine

Dermatita - este un termen general pentru inflamatii ale pielii, exista diferite tipuri de dermatita, avand numeroase cauze.
Infestarea cu paraziti externi, infectii fungice sau bacteriene, cauze nutritionale, factori externi si interni pot cauza diferite reactii la nivelul pielii.
Definitia pentru micoza vezi la viewtopic.php?p=80891#p80891

E nevoie de examinare din partea medicului care poate face investigatii suplimentare in cazul in care e necesar.
Picaturile Beres si vitamina C ajuta la intarirea sistemului imunitar si are efect benefic asupra pielii, o cura de acest fel ar fi binevenita, vezi viewtopic.php?p=131068#p131068

Maria2015
Initiat
Initiat
Mesaje: 26
Membru din: 31 Dec 2015, 18:37
Localitate: Baia Sprie

Re: Se face pielea mai rosie dupa unguent si sampon

Mesajde Maria2015 » 27 Aug 2016, 11:50

Are inflamații la nivelul pielii. Și pielea este foarte uscată. Râie nu este și nici paraziți externi. Porcușorul nu se scarpină tare și nici des nu o face. Are parcă bubite mici și se vede parcă sunt așezate formând parcă un inel. Mă gândesc la o dermatită în cazul acesta ce se face ? Ce se aplică ?
De la apă se face pielea mai roșie deoarece șamponul nu mai reacționează? Ce șampon îmi recomandați să încerc? Injecția atunci nu a folosit și nici picătura aceea spot on care este scris pe site-ul acesta. Parcă imaverolul ar fi ajutat dar din păcate are bubitele pe tot corpul. Roșeață la gât și bubite pe spate.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Se face pielea mai rosie dupa unguent si sampon

Mesajde Gemon » 31 Aug 2016, 13:33

Micoza se manifesta prin leziuni inelare, probabil din aceasta cauza a adus imbunatatiri tratamentul cu Imaverol.
In cazul micozei tratamentul trebuie aplicat inca cateva zile, chiar si dupa ce pielea pare sanatoasa, in caz contrar poate recidiva.

Maria2015
Initiat
Initiat
Mesaje: 26
Membru din: 31 Dec 2015, 18:37
Localitate: Baia Sprie

Re: Se face pielea mai rosie dupa unguent si sampon

Mesajde Maria2015 » 06 Sep 2016, 21:30

Am fost la veterinar iar diagnosticul este micoză probabil pe fondul unei alergii. Am primit tratamentul: injecție doxametazona și făcut cu imaverol. Dar nu știu dacă e bine. Porcușorul are durere și este pe o porțiune foarte mare micoza acesta. În loc de imaverol pot folosi șampon cu altă compoziție ? Și pe lângă șampon ceai de gălbenele ?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Se face pielea mai rosie dupa unguent si sampon

Mesajde Gemon » 07 Sep 2016, 15:06

Medicul a examinat porcusorul, el a prescris tratamentul si el poate reexamina porcusorul dupa cateva zile de tratament pentru a vedea daca ajuta si e indicat continuarea tratamentului sau e nevoie de alt tratament.

Insanatosire porcusorului, recuperare rapida ii dorim!


Înapoi la “Dermatoze, diferite afectiuni ale pielii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori