Tratament Tricofiton

Boli parazitare, caderi masive ale parului, alte afectiuni

Moderator: cristisz

FifiCleo
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 21 Oct 2016, 10:43

Tratament Tricofiton

Mesajde FifiCleo » 21 Oct 2016, 10:57

Buna ziua!

Am fost cu porcusorul la veterinar din vina unor bubițe destul de urate pe piele, i s a recoltat o proba pentru laborator si am primit diagnosticul de Tricofiton. Ca si tratament trebuie sa o dau pe porcuta in fiecare seară cu albastru demetil. Imi este foarte dificil pentru ca o dor bubitele mai ales in jurul urechii si nu reusesc sa ating toata zona afectata.
Aveti idee ce as mai putea folosi? Imi este mila de ea pentru ca se scarpina foarte tare si urechiusa este foarte afectata.
Va multumesc!

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Tratament Tricofiton

Mesajde Gemon » 24 Oct 2016, 21:32

Albastrul de metil are proprietati antibacteriene si este un antiseptic usor.
Tricofiton este o ciuperca, vezi http://www.gemon.ro/paraziti4.htm#fungus
In general micoza se trateaza cu unguent antimicotic, sau vezi viewtopic.php?p=132151#p132151

FifiCleo
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 21 Oct 2016, 10:43

Re: Tratament Tricofiton

Mesajde FifiCleo » 25 Oct 2016, 17:01

Va mulțumesc pentru raspuns!
Am citit si am cateva nelamuriri daca ma puteti ajuta.
Crema Nizoral este buna pentru Tricofite?
Care este metoda pentru a folosi Imaverol? Medicul veterinar a spus ca nu l recomanda pentru ca este toxic. Din cate am citit pe forum ar fi singurul tratament care da rezultate.
O alta problema ar fi samponul cu ketoconazol care la farmaciile veterinare nu l gasesc mai ieftin de 70 lei, am vreo alternativa?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Tratament Tricofiton

Mesajde Gemon » 27 Oct 2016, 15:59

Se pot folosi diferite creme antimicotice, Cel mai frecvent e recomandat Betadine solutie alternat la cateva ore distanta cu Canesten sau Bifonazol (Canesten Plus), bune rezultate si cu alte creme antimicotice in cazul in care se respecta posologia si se face tratamentul conform indicatiilor.

Daca se aplica Imaverol, este recomandat sa se administreze oral un hepatoprotector, detalii gasesti la viewtopic.php?p=132867#p132867

Aici viewtopic.php?p=128191#p128191 am enumerat cateva sampoane cu Ketoconazol.


Înapoi la “Dermatoze, diferite afectiuni ale pielii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori