Dermatita?

Boli parazitare, caderi masive ale parului, alte afectiuni

Moderator: cristisz

LoloSuper22
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 3
Membru din: 29 Dec 2017, 21:01

Dermatita?

Mesajde LoloSuper22 » 30 Dec 2017, 12:08

Buna ziua, acum 3 saptamani am cumparat 2 porcusori. Dupa ce i.am luat am inceput sa ii studiez mai bine sa nu cumva sa aiba ceva. Erau in regula dar dupa un timp am observat ca se tot scarpina unul dintre ei. Am zis ca nu este nimic grav si nu am fost cu ei la veterinar. Dar dupa o saptamana a inceput sa se scarpine atat de tare incat si.a luat parul de pe spate si i.au aparaut niste bubite albe. Am fost cu ei pana la urma la veterinar si mi s.a spus ca este de la stres... asa este? Apoi le.au facut amandurora deparazitare externa. Va rog ajutati.ma cu un sfat. Ce as putea sa fac? Chiar este de la stres? Ar putea avea dermatita?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Dermatita?

Mesajde Gemon » 31 Dec 2017, 09:33


Lilya
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 19 Noi 2017, 11:47

Identificare boala contagioasa de piele

Mesajde Lilya » 01 Ian 2018, 11:49

Am avut 5 porcusori de guineea, unul l-am dat unei prietene fiindca mai are unul, iar doi au murit. De ce? Si eu am nevoie inca de raspunsuri.
Deci am avut la inceput doi- Mio si Fifi, peste putin timp Fifi le-a nascut pe Mimi, Peti si Gheorghita. Ei bine dupa ce l-am dat pe Gheorghita (cam dupa o luna). Am plecat in weekend pana la tara si am lasat-o pe bunica (care are 0 cunostinte despre porcusorii de guineea) doar sa le dea apa si mancare fiindca asternutul era proaspat. Cand m-am intors de la tara am vrut sa il iau pe Mio in brate sa il scarpin sub gurita dar incepuse sa planga cum am pus mana pe el. M-am crucit cand am vazut ce era pe spatele lui si in cusca... pe spate era tot, dar tot plin de niste cruste si cateva rani de la scarpinat si in cusca era din nou plin de par cazut... Evident fiindca era seara nu puteam face nimic fiindca cabinetul veterinar era inchis. Dimineata urmatoare m-am dus la vet sa vad macar ce are si doctorita mi-a dat o crema sa il dau. Nu mi-a zis de nici un alt control sau ceva, doar crema. Dupa doua saptamani am observat ca ii cazusera mai toate cojitele de pe spate si am oprit tratamentul fiindca ii crescuse si par si parea sanatos (sincer cred ca am facut in momentul ala cea mai idioata chestie sa opresc tratamentul dupa mine) Iar peste o saptamana iar- cojite... dar de data asta era groaza... pe cap, pe corp peste tot Mio era parca stana de piatra...De data asta am sunat o cunostinta care era veterinar si am cerut raspunsuri. Ea mi-a spus sa il spal cu sampon cu clorhexidina fiindca are dermatita. L-am spalat... o zi, doua, in a treia dimineata il gasesc pe Mio... mort in cusca, iae Fifi tipa ca disperata fiindca o manca pielea :cry: :cry: :cry: Ei bine la fel a murit si ea acum ceva timp si acum au si cele doua purceluse ramase aceeasi chestie. Le-am dat cu crema de galbenele care pare sa isi faca un efect acolo fiindca sufoca ciuperca si le-a crescut par nou pe spate dar nu am incredere ca va trece de tot... O prietena mi-a spus sa nu ma duc sa dau bani pe veterinari incompetenti si sa merg pe Gemon fiindca a vazut cateva topicuri cu boli de genul.
Simptome: scarpinat excesiv si agresiv, cruste pe piele, in faza finala slabire si insuficienta respiratorie. Ce boala este? Cu ce o pot trata?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Identificare boala contagioasa de piele

Mesajde Gemon » 02 Ian 2018, 06:58

Rezistenta organismului a slabit din mai multe cauze. Factori favorizanti cum e stresul, umiditatea, caldura (asternutul umed), dieta neadecvata sau unilaterala, cusca mica, aglomeratia creeaza un mediu favorabil unor boli, printre care si cele de piele. O piele sanatoasa formeaza o bariera fata de agentii patogeni. Atunci cand aceasta bariera naturala a pielii este distrusa/agresata (factori ce modifica echilibrul pielii, ce perturba microbiomul cutanat sanatos), riscul de probleme cutanate creste, deoarece se creeaza un teren propice pentru aparitia / dezvoltarea sau dupa caz recidiva lor.
Important este deci pe langa tratament ce trebuie continuat cateva zile chiar si dupa ce pielea devine sanatoasa, este si igiena si alimentatia potrivita. Eliminarea factorilor favorizanti si intarirea sistemul imunitar ajuta mult in vindecarea, cat si la preintampinarea aparitiei acestor afectiuni.
Iti recomand sa citesti si urmatoarele:
viewtopic.php?p=14053#p14053
viewtopic.php?p=36#p36
Asternutul sa fie pus in cantitate suficienta, vezi viewtopic.php?p=132173#p132173
Cresterea rezistentei organismului cu vitamina C administrat 7-10 zile, la viewtopic.php?p=131068#p131068

LoloSuper22
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 3
Membru din: 29 Dec 2017, 21:01

Re: Dermatita?

Mesajde LoloSuper22 » 08 Ian 2018, 19:44

Ii scot zi de zi din cusca si ma joc cu ei. Iar despre vitamina C, mi s.a spus sa le pun in recipientul pentru apa.. iar eu asa am facut si acum nu le place apa simpla ci doar cea cu vitamina. Multumesc pentru raspuns !


Înapoi la “Dermatoze, diferite afectiuni ale pielii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori