Porcusorul meu are micoza ?

Boli parazitare, caderi masive ale parului, alte afectiuni

Moderator: cristisz

the_zzane06
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 5
Membru din: 02 Apr 2017, 00:51

Porcusor micoza?

Mesajde the_zzane06 » 02 Apr 2017, 23:43

Buna ziua. Va cer si eu ajutorul in legatura cu porcusorul meu. I-am descoperit pe spate o rana si acum vad ca a si inceput sa piarda parul in acea zona. Din ce am citit pe forum am dedus ca ar putea fi vorba de o micoza. Ma intrebam daca ma puteti ajuta cu ceva sfaturi. Am si niste poze cu zona aceea.

Nu reusesc sa pun poza pe site, se gaseste la linkul de mai jos:

http://pasteboard.co/QXZcF1Alq.jpg

Sunt destul de ingrijorat pentru porcusorul meu.

P.S. Initial am crezut ca este vorba de o rana accidentala, am facut un topic in sectiunea "Boli si alte probleme privind sanatatea". Ma scuzati.

Multumesc frumos!

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Porcusor micoza?

Mesajde Gemon » 03 Apr 2017, 00:35

Bine ai venit! :love:

Cumpara la farmacia umana Betadine solutie si tamponeaza zona cu acest dezinfectant, iar dupa cateva ore foloseste un unguent antimicotic.
Micoza se poate trata si cu Imaverol, vezi informatii la viewtopic.php?p=132104#p132104
Fişiere ataşate
rana-infestare.jpg

the_zzane06
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 5
Membru din: 02 Apr 2017, 00:51

Re: Porcusor micoza?

Mesajde the_zzane06 » 03 Apr 2017, 10:10

Multumesc frumos pentru raspuns. O sa cumpar astazi. Aveti in minte un anume unguent pe care il recomandati? Inteleg ca se pot aplica si cele umane?
Din poza chiar pare micoza, nu?

Multumesc si scuze pentru intrebarile multe, dar sunt putin speriat si nu as vrea ca Grasul sa pateasca ceva.

L.E: Am vorbit la telefon si cu Dl Doctor Ionescu, o sa trecem diseara si pe la dansul.

the_zzane06
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 5
Membru din: 02 Apr 2017, 00:51

Re: Porcusor micoza?

Mesajde the_zzane06 » 03 Apr 2017, 22:00

Revin aici cu noutati. Am fost la domnul doctor si am aflat ca Grasul are tricofitie. A primit tratament o substanta, Imaverol sau ceva de genul pentru a dezinfecta zona o data la 2 zile. Unguent cu nizoral dimineata si seara si spalat cu sampon cu nizoral o data la 3 zile.

Sper sa fie mai bine.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Porcusor micoza?

Mesajde Gemon » 03 Apr 2017, 22:27

Insanatosire grabnica si pupici pe nasucul Grasului. :smile:

Maties.Ancuta
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 6
Membru din: 26 Oct 2017, 02:02

Re: Porcusor micoza?

Mesajde Maties.Ancuta » 26 Oct 2017, 02:24

:?: Buna seara. Am si eu doi porcuti, Grasu si Tiganu ( ii spunem asa pt ca este negru cu cateva pete maronii rofl ). Duminica seara cand l.am luat pe Grasu in brate am observat pe burtica o rana cu coaja si fara par, arata destul de urat, din ce am citit pe forum s.ar putea sa fie micoza, luni seara l.am dat cu betadina si cu putin baneocin, azi(miercuri) l.am dat doar cu betadina. Rana e mai ok, desi tot are textura de cojita, numai ca am observat ca i.a mai iesit o bubita pe picior, e mica, l.am dat cu betadina si acolo. Am citit pe forum ca e f bun Nizoral unguent si sampon. Unde il pot gasi, ca am auzit ca nu se mai gaseste. Vit c din petshop speciala pt ei e buna? Vita fit sau + parca se cheama sau e mai buna cea din farmacia umana? Beres tot in farmacia umana se gaseste? Tot aceeasi denumire o are? Intreb pentru ca am citit despre ele pe forum si sunt vechi subiectele si vreau sa stiu daca se mai gasesc si sub ce denumire. Sambata o sa mergem cu el la veterinar, in complex la Vulcan Bucuresti ( de acolo l.am luat pe Tigan) si a fost f draguta doamna de acolo, as vrea sa stiu daca stiti cv despre si daca e ok si pt astfel de probleme.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Porcusor micoza?

Mesajde Gemon » 26 Oct 2017, 15:33

Samponul Nizoral contine ketoconazol , am enumerat cateva sampoane antimicotice pe baza de ketoconazol la viewtopic.php?p=128191#p128191

Daca te referi la Vitakraft Vita Fit C https://www.maxi-pet.ro/vitakraft-vita- ... -100g.aspx ce este un produs sub forma de pelete, se poate da ca recompensa pe langa hrana speciala, dar exista si posibilitatea sa nu consume din acesta, depinde de individ.
VitaFit sub forma de picaturi la http://www.petbazar.ro/Vitamine-Rozatoa ... 15622/494/

Vitamina C se gaseste la farmacia umana sub forma de picaturi orale, vezi viewtopic.php?p=131561#p131561
Picaturile Beres poti procura la fel de la farmacia umana, vezi viewtopic.php?p=131068#p131068

Exista diferite creme sau unguente ce au efect antimicotic, exemple pe forum la viewtopic.php?p=132906#p132906 sau viewtopic.php?p=131612#p131612

Pupici la Grasu si Tiganu, si succes in combaterea afectiunii de piele!

Maties.Ancuta
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 6
Membru din: 26 Oct 2017, 02:02

Re: Porcusor micoza?

Mesajde Maties.Ancuta » 26 Oct 2017, 16:17

Multumesc frumos pentru raspuns.
Am gasit pana la urma unguent Nizoral, sampon trebuie sa mai gasesc. Si da ma refeream la Vita fit, am luat picaturile, i le pot da mai usor, paletele nu stiu daca o sa le manance. Mai trebuie sa gasesc Beres, sper sa nu fie probleme in asta. In rest e vioi, mananca, topaie, doar ca se scarpina si are bubitele, ma seaca la inima, sper sa nu.i mai apara altele :cry:

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Porcusor micoza?

Mesajde Gemon » 27 Oct 2017, 13:49

Schimba asternutul mai des in aceasta perioada, partial in locurile unde face pipi mai des, si clateste cusca si accesoriile cu apa cu otet, pentru a nu se reinfesta cu locurile contaminate. Succes!

Maties.Ancuta
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 6
Membru din: 26 Oct 2017, 02:02

Re: Porcusor micoza?

Mesajde Maties.Ancuta » 29 Oct 2017, 23:21

20171029_224128.png

Am fost la vet, ne.a pus un aparat pe noi si a zis ca mai sunt putine urme de ciuperca si sa.l dam in continuare cu betadina si nizoral si ne.a mai recomandat o crema, Lamisil, a spus ca e f buna si ca a avut rezultate bune cu ea. Ma ingrijoreaza in schimb cum arata bubita, adica sunt ca niste pete negre, nu.mi dau seama exact ce e.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Porcusor micoza?

Mesajde Gemon » 30 Oct 2017, 09:11

In cazul infestarii cu ciuperci parazite (fungi) pe piele apar leziuni (pete) rotunde sau ovale, unice sau multiple si pielea devine rosie si/sau apar si cruste.
Petele la care te referi, probabil sunt cele ce existau si inainte de infestare. Celulele producatoare de pigment din piele numite melanocite dau culoarea pielii, in zonele unde pielea este neagra, se produce mai multa melanina.

Maties.Ancuta
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 6
Membru din: 26 Oct 2017, 02:02

Re: Porcusor micoza?

Mesajde Maties.Ancuta » 30 Oct 2017, 09:37

Am inteles, deci rana arata ok, adica suntem pe drumul cel bun? De lamisil ce credeti?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Porcusor micoza?

Mesajde Gemon » 30 Oct 2017, 16:55

Mai sus am inserat un link, daca faci click pe ea, vei vedea ca este mentionat pe forum Lamisil, iata inserez din nou:
Click pe acest link viewtopic.php?p=132906#p132906

Insanatosire! :heart:

Maties.Ancuta
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 6
Membru din: 26 Oct 2017, 02:02

Re: Porcusor micoza?

Mesajde Maties.Ancuta » 30 Oct 2017, 18:40

A da, dadusem pe el de atunci dar uitasem rofl
Multumesc :loving:
Deci rana momentan arata bine? Adica da semne sa se vindece? V.am zapacit cu intrebarile dar e prima data cand patesc asa ceva si vreau sa stiu fiecare pas.
Multumesc inca o data !

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Porcusor micoza?

Mesajde Gemon » 01 Noi 2017, 19:45

Cea mai buna solutie e sa faci zilnic cate o poza cu zona infestata, si dupa cateva zile sa compari, in acest mod vei putea vedea cum evolueaza. :smile:
Succes in eradicarea micozei!


Înapoi la “Dermatoze, diferite afectiuni ale pielii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori