Micoza

Boli parazitare, caderi masive ale parului, alte afectiuni

Moderator: cristisz

Smoothie si Cookie
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 19 Iun 2020, 12:08

Micoza

Mesajde Smoothie si Cookie » 19 Iun 2020, 14:04

Buna ziua! Am 2 porcușori de aproximativ o luna. Pe primul l-am primit și, aflând ca are nevoie de un prieten, am mai luat încă o fetita. După 2 săptămâni de la achiziționarea ei, am descoperit o porțiune fără par, intre ureche și ochi. A doua zi de dimineața am mers la veterinar, care mi-a dat un unguent antimicotic. După câteva zile, am luat ulei de cocos ai betadine, și am uns-o in fiecare zi de 3 ori. Rana parea sa i se vindece, ii creștea par in zona. Apoi, am observat o mică pata lângă ochi, pe care am început s-o tratez, nu parea mare lucru. Azi am descoperit o rana micuța pe ceafa iar, mai apoi, una pe gat. Ce sa fac? Continui tratamentul și de azi încep sa le fac baita. Primul porcușor nu are nimic. Este normal sa se extindă așa?
Mulțumesc

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Micoza

Mesajde Gemon » 21 Iun 2020, 13:11

Micoza se vindeca mai greu, poate reapare sau poate infesta si alte zone in cazul in care nu se respecta unele reguli, se spala cu apa cu otet obiectele cu care a intrat in contact (cusca, accesoriile, tavita), apoi se clatesc abundent cu apa curata, si se schimba mai des asternutul, in totalitate mai frecvent fata de normal, si zilnic partial in zonele unde devine umeda.
Tratamentul trebuie continuat cateva zile chiar si dupa ce pielea pare complet sanatoasa, altfel recidiveaza.

Rezistenta organismului se intareste cu administrare vitamina C, aceasta grabeste vindecarea. La farmacia umana gasesti vitamina C sub forma de solutie orala, se administreaza 4-5 picaturi odata pe zi, pe o perioada de 7-10 zile.
Insanatosire ii dorim.

Smoothie si Cookie
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 19 Iun 2020, 12:08

Re: Micoza

Mesajde Smoothie si Cookie » 23 Iun 2020, 20:35

Am curățat exact așa cum ați spus, am schimbat așternutul, le dau vitamina C de 3 săptămâni, am făcut tot ce am auzit ca este necesar, de aceea sunt atât de îngrijorată. Poate m am speriat prea repede, voi continua tratamentul și îngrijirea lor cât de bine pot. Va mulțumesc!❤️


Înapoi la “Dermatoze, diferite afectiuni ale pielii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator