Chist mare si cadere par

Boli parazitare, caderi masive ale parului, alte afectiuni

Moderator: cristisz

valentin555015
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 05 Mar 2021, 23:03

Chist mare si cadere par

Mesajde valentin555015 » 05 Mar 2021, 23:15

Salutare forum. Am o fetita de vreo 2 anisori, Lola, adoptata de la o prietena se familie, iar acum o luna si putin cand o mangaiam am simtit pe spatele ei, mai exact pe pulpa piciorului stang de pe spate, o unflatura dubioasa. M-am uitat, am vazut ca e un chist mare si negru, am apasat pe el, a iesit putin apoi a doua zi am fost la un veterinar sa se ocupe de treaba aceasta pentru ca imi era teama sa nu fac ceva gresit.

A scos ce era in chist, a zis ca o sa fie bine, mi-a dat tinctura de iod sa ii dau acolo, am dat vreo 10 zile, apoi m-am dus la o a doua vizita cu ea pt ca nu disparuse chistul. A mai scos ceva din el doctorul, apoi mi-a dat un spray numit "Douxo Pyo Mycro-Emulsion" sa aplic pe zona cu chistul.

Zis si facut, am aplicat cateva zile bune la rand. Dar astazi cand am vrut sa vad cum se mai prezinta chistul, am vazut ca inca nu a trecut, tot am mai scos ceva din el. Dar problema si mai mare este ca in jurul ranei, unde am dat cu acel spray, pielea s-a uscat si parul a cazut. Adica apucam de par si se desprindea de zici ca era pus de forma acolo.

Ceva sfaturi pentru o a treia vizita? Ce sa ii spun la doctor? Nu e bun sprayul de mi l-a dat pt porcusori? Vreau sa scape de acel chist ca e urat rau. Plus ca se afla in zona unde are si ea par alb si acum a mai si cazut parul.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Chist mare si cadere par

Mesajde Gemon » 09 Mar 2021, 11:42

Buna,

Rana trebuie curatata periodic, pana cand se formeaza puroi (daca nu se curata, bacteriile se pot acumula), si in aceasta perioada, pana nu se vindeca, pielea din jurul ei mentinuta curata, putand folosi cu succes Betadine solutie ce gasesti la farmacia umana.
Este benefica administrarea de vitamina C sub forma de solutie orala, cumparata de la farmacia umana, se da zilnic 4-5 picaturi odata pe zi, pe o perioada de 7-10 zile, aceasta grabeste vindecarea.


Înapoi la “Dermatoze, diferite afectiuni ale pielii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 39 vizitatori