Trixacarus caviae - raie

Boli parazitare, caderi masive ale parului, alte afectiuni

Moderator: cristisz

Avatar utilizator
andilush
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 64
Membru din: 14 Oct 2009, 16:09
Localitate: Tulcea

Mesajde andilush » 12 Feb 2010, 17:24

Porcusorii nu mai sunt mici, au aproape un an, una are 775g si alta 800g. Ca sa repet doza de Ivomec trebuie sa merg la veterinar, nu? Sau pot sa inlocuiesc injectia cu spot on dinacela? :?:

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 12 Feb 2010, 18:09

Se poate da si sub forma de spot on, dar numai daca este necesara si numai cu respectarea dozei. La calculare se tine cont de modul de aplicare (subcutanat, topical), doza difera si in functie de asta, medicul trebuie sa calculeze, nu stapanul, pentru a nu gresi doza, dar si pentru a nu cumpara mai mult decat e necesar. Daca se repeta, se face pentru a eradica si parazitii ce ies ulterior din ou, deoarece nu are actiune asupra oualor de paraziti. Numai medicul e in masura sa iti spuna daca e nevoie de acest tratament sau nu, dupa ce le-a consultat.

kenokere
Initiat
Initiat
Mesaje: 24
Membru din: 22 Mar 2010, 20:08
Localitate: Drobeta Turnu Severin

Tzuka Mea are Raie Sarcoptica

Mesajde kenokere » 22 Mar 2010, 20:13

Am fost ieri cu porcusorul meu de guineea la doctor pentru un control deoarece avea niste cruste pe ureche .. Azi am aflat rezultatul :| Raie Sarcoptica , probabil de la talajul netratat la temperatura .Asa ceva este inadmisibil ... cumparat din farmacie veterinara impreuna cu fanul ... sa contina raie ...

Daca stie careva ce pot face ? Deja urmez un tratament insa ... ce masuri de protectie sa iau ?

Grr ... ce oameni ... cica doar talajul cumparat de afara de la firme specializate e tratat la temperatura si dezinfectat ... cel produs in tara nu este tratat si probabil contine diferite bacterii si paraziti care pot afecta sanatatea companionului ... :(

Ii curat talajul o data la 2 zile, i pun fan la fel de dez , ii dau de mancare legume si mancare de pork de guineea

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 22 Mar 2010, 21:39

uite ce scrie pe gemon http://www.gemon.ro/paraziti2.htm
In trecut in unele rapoarte in care erau prezentate diferite boli ale porcusorilor, au fost semnalate si cazuri de infectii provocate de Sarcoptes scabiei (raia care infecteaza si omul) si Notoedres muris. Acesti acarieni sunt f. asemanatori cu cel Trixacarus caviae, ei pot fi usor confundati. Dupa Harkness si Wagner cazurile din rapoartele respective erau gresit diagnostizate, fiind defapt infectii provocate de acarieni Trixacarus caviae.
important, din punctul meu de vedere, este sa ne scri exact tratamentul pentru a vedea daca este adecvat porcusorilor
:friends: shrekut si runty

kenokere
Initiat
Initiat
Mesaje: 24
Membru din: 22 Mar 2010, 20:08
Localitate: Drobeta Turnu Severin

oke

Mesajde kenokere » 23 Mar 2010, 10:04

azi la 6 ma duc iar cu ea la veterinar , o sa ii cer exact ce tratament ii da micutzei ... :cry:

Avatar utilizator
emil_inka
Ghid Special
Ghid Special
Mesaje: 499
Membru din: 28 Noi 2007, 08:36
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde emil_inka » 24 Mar 2010, 08:56

|Ca masuri de prevenire pt tine te speli de fiecare data cand pui mana pe ea pe maini cu apa cu sapun.
De unde stie asa sigur ca e raie? Ia facut recoltare,analize de laborator ?
De obicei pruiritul este mult mai intens la raie decat la acarieni.
Fara sa scrii un tablou simptomatic si sa pui o poza nu avem cum sa ghicim.Si asa putem doar presupune ,diagnosticul il pune un medic competent.

Avatar utilizator
vio
Initiat
Initiat
Mesaje: 47
Membru din: 14 Mai 2009, 12:29
Localitate: Ploiesti
Contact:

Mesajde vio » 24 Mar 2010, 15:00

Buna,am mai scris acum ceva timp despre asta..credeam ca porcusorul are cuperca,,si l`am tratat cu Betadine si crema nizoral..am vazut ca nu au efect,ca apareau alte zone cu parul foarte rar,cu cojite mici ,,ca o matreata,si azi am fost la doctor, i-a facut 3 injectii ..spnandu`mi ca are raie..nu s`a uitat la microscop..cu toate ca i`am sugerat..i`a facut in ceafa ..acum am citit despre medicamentele pe care i le`a facut si nu cred ca o sa ma mai duc la el, Dectomax,B-complex AD3E si vit C...ce parere aveti?sper sa nu ii faca rau

Avatar utilizator
vio
Initiat
Initiat
Mesaje: 47
Membru din: 14 Mai 2009, 12:29
Localitate: Ploiesti
Contact:

Mesajde vio » 24 Mar 2010, 15:50

Oare doramectina asta are o compozitie asemanatoare cu Ivermectina?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 24 Mar 2010, 17:05

Da, acest produs semisintetic are la fel efect acaricid (cercetarile au evidentiat ca are o durata de actiune mai lunga fata de Ivermectina!). Administrat in doza corespunzatoare nu dauneaza sanatatii porcusorului.
http://www.vetexpert.ro/medicamente-vet ... -p623.html

Avatar utilizator
vio
Initiat
Initiat
Mesaje: 47
Membru din: 14 Mai 2009, 12:29
Localitate: Ploiesti
Contact:

Mesajde vio » 24 Mar 2010, 18:18


Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 24 Mar 2010, 20:21


Avatar utilizator
vio
Initiat
Initiat
Mesaje: 47
Membru din: 14 Mai 2009, 12:29
Localitate: Ploiesti
Contact:

Mesajde vio » 27 Mar 2010, 18:30

Miercuri ma duc iar sa facem injectiile,din cate am vazut parul a continuat sa iy cada..de miercuri pana acum,oare e normal?Trebuie sa le facem timp de o luna, o data pe saptamana,sper ca se va vedea efectul macar dupa a doua serie

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 27 Mar 2010, 21:32


Avatar utilizator
vio
Initiat
Initiat
Mesaje: 47
Membru din: 14 Mai 2009, 12:29
Localitate: Ploiesti
Contact:

Mesajde vio » 29 Mar 2010, 09:53


Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 29 Mar 2010, 18:52

daca este vorba de acarieni, da
:friends: shrekut si runty


Înapoi la “Dermatoze, diferite afectiuni ale pielii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori