Sugestii diverse

Propuneri, sugestii, observatii, reclamatii
Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Sugestii diverse

Mesajde irena » 07 Ian 2012, 01:15


Avatar utilizator
cryssa
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1862
Membru din: 02 Feb 2011, 01:57
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Sugestii diverse

Mesajde cryssa » 07 Ian 2012, 01:21

dar nici nu am zis ca cineva ar sta sa citeasca 50 de pagini ca sa caute marcaje si am mai zis odata ca nu ai citit cu atentie si ai inteles gresit deci ne contrazicem degeaba, tu ataci niste idei care nu au fost propuse. am zis ca ar trebui sa avem la indemana un buton pt a fi selectate doar mesajele marcate nu sa cautam de nebuni.intr'adevar e mult de munca dar eu m'am oferit sa o fac. daca ti se pare inutil si vrei o idee mai buna atunci adu'o tu, eu m'am oferit sa ajut dar nu mai stau sa ma contrazic degeaba, o sa imi notez eu ce imi trebuie si restul fac ce vor.
Ichi oku nin kara kimi wo mitsuketa yo...aitai yo...

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Sugestii diverse

Mesajde irena » 07 Ian 2012, 01:55

nu iti inteleg atitudinea oscilanta si nevoia de a contraataca, in conditiile in care nu te-am atacat
nici pe tine, nici ideea pe care ai avut-o. si nici nu m-am contrazis cu tine. esti libera sa iti exprimi
opiniile si ideile si e foarte bine ca o faci. trebuie insa sa si accepti parerile altora fara sa le iei personal.
daca majoritatea vor considera buna ideea ta, cel mai probabil ca se va pune in practica. nu cred ca e
cazul sa ne victimizam, nici una dintre noi ;)

Avatar utilizator
cryssa
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1862
Membru din: 02 Feb 2011, 01:57
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Sugestii diverse

Mesajde cryssa » 07 Ian 2012, 02:13

nu m'am victimizat si nici nu te'am atacat, numai ca o tineai pe aceeasi idee si gaseai defecte la ceva ce nici macar nu am propus . nici nu o iau personal, eu pur si simplu am vrut sa fac ceva de folos, oricum se pare ca nu e o idee care sa placa membrilor asa ca mai bine incheiem subiectul si fiecare face cum crede de cuviinta.
oricum nu imi plac discutiile de genul, asa ca mai bine ma retrag, copilasii mei sa fie bine,sanatosi in rest nu ma intereseaza stelute marcaje inimioare si alte tampenii
multa sanatate tie si porcutilor tai!
Ichi oku nin kara kimi wo mitsuketa yo...aitai yo...

Avatar utilizator
adelinatache
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2455
Membru din: 01 Apr 2010, 23:27
Localitate: Buzau
Contact:

Re: Sugestii diverse

Mesajde adelinatache » 07 Ian 2012, 02:27

fetelor, va rog frumos nu va mai ciondaniti. :(
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: Sugestii diverse

Mesajde Lili » 07 Ian 2012, 11:17

Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Sugestii diverse

Mesajde crisa24 » 07 Ian 2012, 16:11

eu zic sa votam!!! :smile:


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
Gabici
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 900
Membru din: 18 Ian 2008, 15:26
Localitate: Oradea

Re: Sugestii diverse

Mesajde Gabici » 10 Ian 2012, 21:54

Consider ca ar fi de mare importanta si real ajutor, adaugarea la sectiunea referitoare la hranirea cu seringa urmatoarele: in cazul in care este nevoie a se hrani cu seringa, iar substanta este prea vascoasa ca si consistenta, cel mai usor este a se scoate pistonul din tubul seringii, a se introduce prin capatul tubului seringii (pe unde am scos pistonul) susbtanta, si a se atasa pistonul inapoi; la fel, in cazul prafului de probiotic, se va scoate pistonul seringii, se va tine putin oblic tubul seringii si in capatul opus ciocului seringii se va introduce praful, apoi, usor se va atasa inpoi pistonul si se va trage putina apa in seringa.
Nu stiu daca e foarte clara descrierea mea, sigur, textul poate fi completat/reformulat pentru o mai usoara intelegere, insa mie mi-a fost foarte greu sa imi hranesc porcusorul cu orice in afara de lichide, cu ajutorul seringii, pana nu am primit aceste sfaturi de la Alina. Consider ca e de importanta vitala; din pacat nu am avut aceasta experienta anul trecut si mi-am pierdut porcusorul; abia anul acesta cand m-am luptat pentru viata soricelului am constatat cat de multe nu stiam.
Don't breed and buy while homeless pets die!
http://www.itsmeowornever.org/homeless.html
http://www.adoptiicaini.ro

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Sugestii diverse

Mesajde Gemon » 11 Ian 2012, 10:22

ne-a parasit la varsta de 6 ani, a avut probleme dentare, in 20 octombrie 2010 ai observat ca nu poate manca, ai fost ajutat si de Dr. Ionescu, ii dadeai printre altele si probiotic (despre care daca se poate pune in apa de baut). Dupa simptome parea sa aiba probleme renale, o problema ce apare mai frecvent la aceasta varsta (capacitatile excretoare ale rinichilor scad si necesita o dieta la care se tine cont de varsta) dar cum nu a fost examinat (radiografie recomandata de Maria), a primit tratament ce doar ameliorau simptomele, nu si cauza care poate fi ameliorat doar sau vindecat (in functie de individ, boala) la aceasta varsta.
Probleme relativ similare au aparut si la Maimutica viewtopic.php?p=77024#p77024 despre care ai scris anul trecut ca are peste 5 ani.

ti-am scris ca imbatranirea este un proces gradual, am mentionat ca fiecare porcusor imbatraneste intr-un ritm unic, varsta cronologica (trecerea timpului) poate sa nu coincida cu varsta biologica (unul poate fi batran la 5 sau 6 ani, altul la 7 sau chiar 8 ani). La aceasta varsta porcusorii necesita o atentie mai sporita, tocmai datorita varstei.

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Sugestii diverse

Mesajde maria » 11 Ian 2012, 10:37

de la fiecare porcusor invatam cate ceva cu care putem ajuta alti porcuti in suferinta
vorbeam zilele trecute cu ana pantu si imi spunea ca a mai avut un porcut cu aceleasi simptome ca ale lui cici
tinand cont de experienta cu cici i-a adiministrat un alt tratament care a fost eficient
m-am bucurat ca daca pe cici nu am putut-0 salva, macar din suferinta ei am invatat cum sa ajutam un alt porcut
asa si tu gabi, cu ce ai invatat de la soricel o sa poti ajuta mult mai bine in continuare
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
Gabici
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 900
Membru din: 18 Ian 2008, 15:26
Localitate: Oradea

Re: Sugestii diverse

Mesajde Gabici » 11 Ian 2012, 10:46

Aveti perfecta dreptate amandoua, insa ramane intrebarea: nu credeti ca ar fi de mare ajutor membrilor sa fie completate informatiile privind hranirea cu seringa cu pontul mentionat de mine in postarea anterioara?
Don't breed and buy while homeless pets die!
http://www.itsmeowornever.org/homeless.html
http://www.adoptiicaini.ro

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Sugestii diverse

Mesajde maria » 11 Ian 2012, 10:57

ba da
poate si un filmulet pe youtube, in completarea celui cu emil care hraneste o porcuta cu seringa
si pus link-ul pe site
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Sugestii diverse

Mesajde Gemon » 11 Ian 2012, 11:12

Alina a postat aceasta informatie despre administrare probiotic pe forum, este accesibila aici viewtopic.php?p=76761#p76761
In general cantitatea necesara de probiotic (poate exista sub forma de pliculete, capsule, tablete masticabile etc.) se amesteca cu apa plata si se trage in seringa, de asemenea se poate amesteca si in hrana preparata in cazul in care este hranit artificial.

In cazul in care se procedeaza in acest fel cu amestecul ce se prepara pentru hranire artificiala, exista riscul de a nu putea administra incet si conform ritmului in care inghite porcusorul, daca nu poate fi tras cu seringa normal (in functie de consistenta partea conica se poate taia sau nu vezi http://www.gemon.ro/inapetenta.htm#vomita ), impingand pistonul fortat poate sa ajunga deoadata o cantitate mult mai mare sau intr-un moment cand porcusorul nu e pregatit sa inghita ci respira aer, si asa exista riscul sa ajunga in caile respiratorii ce poate duce la diferite complicatii, de la respiratie cu zgomot pana la pneumonie sau sufocare imediata.

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Sugestii diverse

Mesajde maria » 11 Ian 2012, 11:23

eu ziceam de 2 link-uri cu filmulete puse pe site, nu pe forum
dar daca nu se poate, nu se poate
eu nu am idei bune de obicei
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Sugestii diverse

Mesajde Gemon » 11 Ian 2012, 11:24

Este o idee buna, in asemenea cazuri se poate pune numai dupa ce se primeste acordul proprietarului filmului video.


Înapoi la “Sugestii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori