Porcusori agresivi

Intamplari cotidiene, vesele, amuzante

Moderator: ramona_inka

larrybbb
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 7
Membru din: 22 Mar 2016, 12:32
Localitate: Bucuresti

Porcusori agresivi

Mesajde larrybbb » 22 Mar 2016, 12:41

Buna ziua tuturor,

va scriu deoarece am o problema mare (cred eu). Am porcusor de aproximativ o luna si jumatate, am citit pe gemon.ro destul de mult despre cresterea lor. Primul porcusor, Veta, e la mine de o luna jumate, era cuminte, incepea sa fie domesticita (am urmat multe instructiuni de pe site-ul acesta).
Veta am primit-o cadou, intr-un acvariu de pesti. :) I-am cumparat o cusca mai mare, i-am facut etaj la cusca sa aibe si ea spatiu mai mare. Cusca are minim 1.40 lungime si vreo 70-80 latime + jumate e etaj. Desi avea spatiu, mancare, legume, jucarii, de toate, am zis sa mai iau un porcusor sa nu stea singura Veta. Tin sa precizez faptul ca, fiind cadou, habar nu am ce varsta are veta, dar mi s-a spus, conform celor de la Pet Shop ar avea cam 4-5 luni.
Saptamana asta am mai luat un porcusor, tot femela, care are aproximativ 9 luni - 1 an. Tot conform celor de la Pet shop (nu ma pricep sa apreciez). Inca nu i-am pus nume fiind doar de doua zile la mine, inca ma gandesc la variante (poate aveti sugestii de nume). Bun, la etaj am mutat porcusorul nou care s-a dovedit a fi foarte docil si prietenos ( si cu mine si cu Veta).
Nu stiu cum au reusit sa ajunga amandoua la etaj, desi am creat un gardulet ca sa le separ cateva zile, au ajuns impreuna. Problema e ca s-au luat la bataie si a Veta a muscat porcusorul nou de gat. Nu e grav, e totul ok.
Dupa cateva ore, le-am scos, si m-am gandit, sub supravegherea mea, sa le las putin impreuna pe un teren neutru. Veta a inceput mereu sa clampane dintii si sa fie nelinistita. A inceput sa alerge dupa porcusorul nou sa ii dea ceaiu`.
Azi, am incercat din nou, tot pe teren neutru, si Veta iar a inceput sa clampane dintii si sa fuga dupa vecina. Totul a culminat cu faptul ca m-a muscat pe mine cand le-am despartit.
Sunt separate in cusca, nu mai au cum sa ajunga una la alta. Problema e ca vreau sa se imprieteneasca, dar nu stiu cum sa fac. Multumesc de ajutor.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Porcusori agresivi

Mesajde Gemon » 22 Mar 2016, 16:42

Veta este in perioada adolescentei, la trecerea de la faza de pui la cea de adolescent cand isi incearca forta, acum are prilejul sa urce pe treapta ierarhica, fiind "la ea acasa".
Cand se imprietensc doi porcusori, obligatoriu se face cunostinta pe teren neutru unde niciunul nu a marcat teritoriul - talas curat sau teren unde nu a circulat niciunul din ei sau a fost bine curatat, unde totul este nou, amenajare potrivita, in mai multe locuri fan, ascunzisuri. In asa loc cel de acasa devine nesigur pe el, deoarece trebuie sa inspecteze locul, are parte si el de stimuli necunoscuti, nu se implica in apararea terenului (nu e stimulat teritorialismul). La fel se procedeaza si cu cusca, se reamenajeaza, se pun altfel accesoriile, se pune asternut curat, in locuri strategice fan, alte bariere vizuale ce ingreuneaza contactul vizual intre ei, loc nou de odihna pentru ambele.

Porcusorii sunt animale sociale si predispozitia de a se bucura de prezenta unui congener, este influentata de cele scrise mai sus. Cel nou venit este mai mare, dar se afla pe teritoriul lui Veta, peste tot simte mirosul ei pe talas, stimuli ce prezinta dezavantaj, cel mic se foloseste de aceste "bonusuri" ce ii sunt asigurate si incearca sa intimideze partenera, cu scopul de a domina si de a castiga pozitia de alfa, cunoscand si stapanind bine terenul.

Reamenajeaza complet locul lor, schimba asternutul complet si amandoi sa se intalneasca in afara custii intr-un loc unde ascunzi cate o bucatica de papa si pui mult fan. In completare vezi mesajul viewtopic.php?p=47760#p47760 si viewtopic.php?p=113046#p113046

larrybbb
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 7
Membru din: 22 Mar 2016, 12:32
Localitate: Bucuresti

Re: Porcusori agresivi

Mesajde larrybbb » 23 Mar 2016, 01:37

Multumesc foarte frumos pentru raspunsul prompt. Am luat nota si asa voi face. Am o intrebare care ma macina. Ma gandeam la o chestie, avand in vedere ca, cusca este impartita, ma gandeam, asta pana cand se imprietenesc, sa le schimb locurile fara sa schimb talasul. Ma gandeam, poate in felul acesta, se vor obisnui cu mirosurile. Sper ca ma intelegi ce spun. Pe langa asta, sa aplic ceea ce ai spus tu, pe teren neutru.

Mai simplu : jumate de zi, Veta sta la parter. Jumate de zi, fara sa schimb talasul, vine Leana la parter si urca Veta la etaj. Tot separate. + intalniri pe teren 100% neutru unde nu a mai fost nici Veta niciodata.

Ce zici ? E o idee buna, sau mai bine o abandonez ?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Porcusori agresivi

Mesajde Gemon » 23 Mar 2016, 10:03

Poti face asta, accentul insa sa fie pe intalnirea pe teren neutru, pe perioade scurte ce maresti in functie de reactie a lor. Acolo pe terenul nemarcat de niciunul se poate reduce agresivitatea, inlocuind tendinta cu un stimul placut care sa fie asociat cu intalnirea lor. Mai simplu scris: le dai papa mereu atunci cand le pui impreuna intr-un loc cu multe ascunzisuri si fan in mai multe locuri, ei o sa asocieze intalnirea lor cu ceva placut (gasesc papa - bucati de legume, iarba, papadie - in diferite locuri atunci cand e alaturi de mine). In plus in asa fel este stimulat si comportamentul de cercetare a terenului si de cautare a hranei, si uite asa agresivitatea se reduce semnificativ, energia lor este canalizat catre mediu si cautare hrana, gasesc si loc de odihna placut, nu mai are rost pe ce sa se certe.
La fel sa procedezi si cu cusca, amenajeaza de fiecare data putin diferit, ajunge sa schimbi locul unui accesoriu, sa pui altundeva fan, sa confectionezi hamac sau un ascunzis din material fleece etc.

Mult succes! :heart:

larrybbb
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 7
Membru din: 22 Mar 2016, 12:32
Localitate: Bucuresti

Re: Porcusori agresivi

Mesajde larrybbb » 18 Apr 2016, 19:31

Inca o intrebare : Daca totusi ii las impreuna in cusca, chiar daca unul e mai agresiv, care e cel mai rau scenariu posibil ? Nu se calmeaza imediat ce se stabileste ierarhia ?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Porcusori agresivi

Mesajde Gemon » 19 Apr 2016, 09:30

Depinde de individ si de stimulii exteriori (relatia lor este influentat si de modul in care este amenajata cusca, modul in care este servita masa, la inceput la o anumita distanta una de alta) si interiori (stare hormonala, statut social), ierarhia fiind stabilita atunci cand fiecare se comporta conform statutului castigat sau asumat in grup.

Este mai bine sa le scoti afara mai des pe perioade scurte pe un teren ce de fiecare data amenajezi diferit, pentru a avea ce sa descopere (fan pus in mai multe locuri, ascunzisuri puse in asa fel, incat sa ingreuneze contactul vizual sau sa aiba intre ele o bariera ce poate fi si o mana de fan, le dai papa in locuri apropiate, dar la putina distanta intre ele, sa fie asociata intalnirea cu un stimul placut), decat sa le pui direct in cusca unde cel de rang inferior nu are unde sa se refugieze.
In cusca sa fie asternutul schimbat in intregime, ca mirosul sa nu trezeasca teritorialismul in cel alfa, si reamenajat complet (sa nu gaseasca nimic asa cum era inainte, pui in alt loc accesoriile, in mod strategic, ca cel de rang inferior sa nu fie blocat undeva unde nu are scapare - de ex. pui ascunzisul in asa fel, incat sa poate iesi altundeva daca celalalt intra, amenajezi cusca in aceasta idee).


Înapoi la “Ce au mai facut micutii nostri ...”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori