Nume pentru porcusorul nostru

Intra si discuta cu noi!

Moderator: cristisz

Avatar utilizator
cristisz
Moderator
Moderator
Mesaje: 1993
Membru din: 30 Noi 2007, 00:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: nume porcusori

Mesajde cristisz » 05 Dec 2010, 20:13

Eu l-am intalnit prima oara intr-o piesa a lui Neil Simon - "Usa de la baie" - o comedie dulce amara cu Amza Pellea.
Personajul principal (jucat chiar de fata lui) se numea Mimsy.
Folosit intr-o poezie absurda - Jabberwocky a lui Lewis Caroll (domnul cu Alice in Tara Minunilor) e cam greu de tradus.
Dar de ce sa ne agitam asa tare daca numele place (chiar si poarcei)?
poza cu copiii mei

deliax
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 13
Membru din: 04 Dec 2010, 19:43
Localitate: cluj

Re: nume porcusori

Mesajde deliax » 05 Dec 2010, 20:20

am vazut piesa- la televizor. despre nume, nu-mi amintesc. cu atatea referinte, am un motiv in plus sa-l adopt. de altfel, i se potriveste,mai ales cand se ascunde dupa soba si nu vrea sa mai iasa.
dimineata ma gandeam la un sinonim pt zgatie. mimsy e ok. multumesc

Avatar utilizator
cristisz
Moderator
Moderator
Mesaje: 1993
Membru din: 30 Noi 2007, 00:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: nume porcusori

Mesajde cristisz » 05 Dec 2010, 20:55

Singura corectie e ca se scrie Mimsey dar tot Mimsy iese la pronuntie.
Deci e acceptat?
poza cu copiii mei


deliax
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 13
Membru din: 04 Dec 2010, 19:43
Localitate: cluj

Re: nume porcusori

Mesajde deliax » 05 Dec 2010, 21:22

Mimsey e chiar mai bine si este accepat. Ma bucur ca am un nume. Cautam de 2 saptamani ceva de care sa ma agat.

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: nume porcusori

Mesajde maria » 05 Dec 2010, 21:33

:D
mimsey, bine ai venit!
cristisz sa iti traiasca finutza
:hearts:
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
cristisz
Moderator
Moderator
Mesaje: 1993
Membru din: 30 Noi 2007, 00:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: nume porcusori

Mesajde cristisz » 05 Dec 2010, 21:38

Supunem deliberarii:

Imagine

Ia uitati ce frumusete!
poza cu copiii mei


FlameTear
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 118
Membru din: 15 Dec 2008, 20:20
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: nume porcusori

Mesajde FlameTear » 05 Dec 2010, 21:54

Ce idee draguta de nume...Trebuia si eu sa ma consult cu voi mai demult ptr fetita mea, ca in lipsa de inspiratie a iesit Puturela :tease:.Asta e,acuma oricum asa ramane...

deliax
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 13
Membru din: 04 Dec 2010, 19:43
Localitate: cluj

Re: nume porcusori

Mesajde deliax » 05 Dec 2010, 22:16

cand i-am facut lui mimsey prima oara poze am ramas surprinsa cat este de fotogenica. in realitate nu ma prea omor dupa ea, dar daca va avea noroc, cand va creste, se va ingrasa si se va mai calma, va fi tare frumusica.va capata cu timpul si expresie in priviri si atunci numele i se va potrivi manusa.

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: nume porcusori

Mesajde maria » 05 Dec 2010, 22:27

mie puturela imi place
vad un porc cu o burta rotunda dormind pe o parte, cu piciorusele intinse
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
LadyHawk
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 65
Membru din: 12 Sep 2010, 14:28
Localitate: Braila/Bucuresti
Contact:

Re: nume porcusori

Mesajde LadyHawk » 05 Dec 2010, 23:59

mie imi inspira numele de Yume,care inseamna vis in limba japoneza... :giggle: dar daca numele s-a ales deja...poate sa fie o sursa de inspiratie pentru altcineva :up:
In dresaj, pasiunea nu cunoaste limite!

deliax
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 13
Membru din: 04 Dec 2010, 19:43
Localitate: cluj

Re: nume porcusori

Mesajde deliax » 06 Dec 2010, 07:36

am citit undeva ca numele porcusorilor trebuie sa contina literele s/s (de la soricel). am avut un porcusor care se linistea imediat cand spuneam sssss... ssssss.... din pacate,de 2 saptamani nu mai este. era tot fetita, dar din cauza celor de la pet shop, am crezut ca e baietel asa ca a avut toata viata nume de baietel (petrisor). cand am aflat, avea deja 2 ani si am considerat ca nu e cazul sa-i mai schimb numele. cel mai mult mi-a placut ca isi cunoastea numele. venea cand il chemam si isi salta capusorul, daca era tolanit. si al doilea porcusor mare- fundita- da semne ca isi recunoaste numele. probabil ca o facea mai demult, dar nu m-am prins pentru ca nu i-am dat prea multa atentie. era doar un animal de companie pentru petrisor. asa cum mimsey e un animal de companie pt fundita.

Avatar utilizator
Gurita
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 124
Membru din: 24 Feb 2010, 16:37
Localitate: Brasov
Contact:

Re: nume porcusori

Mesajde Gurita » 06 Dec 2010, 11:41

Nu te supara pe mine dar mi se pare putin ciudat sau poate mai bine spus greu de inteles ca faci diferente intre porcusori. Adica Mimsey este un animal de companie pentru Fundita, care ar fi "stapanul".....din moment ce acum ambele sunt ale tale, eu cred ca sunt surori iar un parinte isi iubeste ambii copii la fel, fara discriminari, chiar daca unul e mai mare si celalalt mai mic....
Si mai citez din ce ai spus despre Fundita in relatie cu Petrisor: "dar nu m-am prins pentru ca nu i-am dat prea multa atentie" si inainte despre Mimsey: "in realitate nu ma prea omor dupa ea"...adica celor mai mici nu le prea acorzi importanta, asa inteleg eu din ce ai scris....e trist asa ceva...
Bucuria vine din lucrurile marunte.

Avatar utilizator
cristisz
Moderator
Moderator
Mesaje: 1993
Membru din: 30 Noi 2007, 00:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: nume porcusori

Mesajde cristisz » 06 Dec 2010, 11:53

Azi ne bucuram, asa ca...

Toate pe lumea asta se schimba, lucruri/fiinte pe care nu le-ai bagat in seama ajung ca prin minune in prim plan.
Sa traiasca Fundita alaturi de Mimsey, sa fie sanatoase si iubite.
Oricand vei avea nevoie de ajutor, noi si informatiile de pe forum iti vom fi alaturi.
poza cu copiii mei


deliax
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 13
Membru din: 04 Dec 2010, 19:43
Localitate: cluj

Re: nume porcusori

Mesajde deliax » 06 Dec 2010, 13:55

realitatea este cruda. nu mi-as fi luat al doilea porcusor, daca nu as fi stiut ca incepand cu varsta de 3 ani sansele de supravietuire ale porcusorilor se reduc simtitor. am vrut sa-i cresc confortul si sa-i prelungesc cat pot viata celui dintai. pe langa el, a mai crescut unul, care acum - cu tristete o spun - a preluat stafeta. si tot asa, cat va fi sa fie. pe de alta parte, fundita are dreptul sa fie si ea stapana - desi, dupa cum o vad, cred ca i-ar placea mult mai mult sa fie copilul casei. poate ca micuta va fi dominanta, asa cum era petrisor, dar nu prea se arata.

deliax
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 13
Membru din: 04 Dec 2010, 19:43
Localitate: cluj

Re: nume porcusori

Mesajde deliax » 09 Dec 2010, 08:27

In dimineata acesta, in drum spre serviciu am avut o revelatie privind numele soricutei celei mici - cea numita anterior Mimsey. Se va numi Luluta (din Chirite). E destul de delicata (nu atat de delicata cum este Fundita) incat sa merite un nume frumusel. Luluta-Soricuta. I-as fi zis Panda - seamana cu un urs panda, dar nu suna bine si e greu de pronuntat. Oricum trecerea prin Mimsey, Mimi, Missy a fost utila, pentru ca mi-a adus numele mult cautat. Multumesc pentru ajutor!


Înapoi la “Cavy Chat”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori