Porcuşori din pluş

Intra si discuta cu noi!

Moderator: cristisz

Avatar utilizator
MaraC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1558
Membru din: 21 Iul 2010, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Porcuşori din pluş

Mesajde MaraC » 04 Sep 2011, 22:33

Da, eu i-am pus pentru ca sunt superbi, si toti cei care ii iau ii iau si ii fac dupa cei adevarati. Sunt frumosi ca cel al Gedei. Ma intreb cum sunt facuti... :lol:

Avatar utilizator
Jackie
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 619
Membru din: 30 Iun 2010, 17:44
Localitate: Iasi, Romania

Re: Porcuşori din pluş

Mesajde Jackie » 04 Sep 2011, 23:15

Depinde de ce scop au. Daca sunt pur si simplu de jucarie, uite metoda de fabricatie:

Daca se vrea a fi jucarie de plus (pentru copii, necesita sa fie moale) se pot face fie cu un "schelet" de carton special sau hartie reciclata amestecata cu fibre textile si vata (pentru maleabilitate si rezistenta, dar si pentru permeabilitatea unor adezivi). Daca jucaria sta pe loc, atunci se fac doua jumatati in oglinda, iar la imbinarea lor care se face de obicei prin coasere, se lasa un spatiu mic prin care interiorul se umple cu pene de gasca sau cu bumbac, apoi se coase. Daca se vrea ca jucaria sa fie si mai rezistenta, atunci se lipeste si un strat subtire de vata (bun si pentru textura) pe carton. Sau se pot face direct din tesaturi, dar asta e destul de greu de facut acasa, deoarece pentru a-si pastra forma este nevoie ca umplutura sa fie introdusa cu multa presiune pentru a fi compacta si a oferi o oarecare rigiditate, dar calitatea produsului final emai buna. Metoda asta se foloseste la jucariile de plus cumparate din mgazine.

Ca adeziv de lipire a blanii se poate folosi un amestec de colorant, prelandez sau aracet cu apa in proportii diferite.

Apoi, blana, daca se vrea a fi de calitate este chiar blana, de fapt doar fire de par rezultat in urma tunderii a diferite animale, poate chiar si a unui porcusor de guinea, de ce nu, pentru un pic de realism. Stiu ca asta cu tunsul poate suna chinuitor pentru porcusori, dar sa fiu sincer si eu folosesc suvite de par de Joy rezultate dupa un tuns. O varianta este parul de porc sau de cal, din care se fac pensoane si bidinele fine pentru vopsit, dar sunt ceva mai aspre la atingere, sau alta varianta extrem de ieftina, dar slaba calitativ este un produs asemanator firelor de la maturile de plastic.

Ochii sunt facuti fie din sticla, fie turnati in ipsos, colorati si apoi acoperiti cu un strat de grosime medie de lac sau latex lichid transparent (dar care emai pretentios pentru ca la o grosime prea mare a stratului devine opac si nu ami are efect reflectorizant.


P.S. Acum daca vrei si ai rabdare poti si tu sa te apuci sa faci unul. Ai nevoie doar de niste materiale, rabdare cu tona si de 0 (nimic, vid, nul) talent. Totul vine de la rabdare.

Avatar utilizator
Alexandra-Mihaela
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 137
Membru din: 23 Mai 2013, 16:10
Localitate: Bucurest/Militari

Re: Porcuşori din pluş

Mesajde Alexandra-Mihaela » 27 Mai 2013, 14:25

Am vazut si eu un porcusor de plus care seamana cu cel din G- Force si e foarte tare! =))
Mimi va ureaza ,,Uiiiii,uiiiii,ui,uiii!'' insemand : ,,Sanatate porcusorilor vostri!'' :)


Înapoi la “Cavy Chat”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 33 vizitatori