Cruzime

Intra si discuta cu noi!

Moderator: cristisz

Avatar utilizator
Amii
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 98
Membru din: 04 Dec 2012, 22:29
Localitate: Bucuresti

Re: SOCANT!!

Mesajde Amii » 28 Feb 2013, 21:24

Mi s-a parut extrem de socant eu la partea cand incepea sa smulga blanita cainelui nu am putut sa ma uit...ce om normal la cap poate sa faca asa ceva???si cum spui tu ca nici un maidanez nu te-a atacat...la mine s-au repezit caini de multe ori dar nici macar un picior nu le-am dat e instinctul sunt animale...daca le lasi in pace nu iti fac nimic si nu inteleg cum toata lumea e de acord cu eutanasierea cainilor chiar si la noi in romania..chiar lunile trecute se strangeau semnaturi la metrou,pentru eutanasierea maidanezilor...ce drept avem noi sa le luam viata?cum la oameni chestia asta nu este permisa la animale de ce ar fi?pana la urma si omul e un animal dar...numindu-l asa jignim animalele..asta e lumea in care traim o lume plina de cruzime asta e adevarul fie ca ne plae sau nu :(

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: SOCANT!!

Mesajde Allma » 28 Feb 2013, 21:38

Eu cu eutanasierea nu sunt de acord decat daca este cazul...daca noi nu am fost in stare sa tinem niste caini sub control acum de ce sa ii omoram?? Dar mie adapostul tot o metoda de a-i omori imi pare...la noi e un batran betivan, care nu merge niciodata acolo...la noi era o agentie de protectie a animalelor candva, pusera la magazine cutii cu conatii pentru hrana animalelor, toti ziceau ca patronul vrea sa fire si nu dadea...de la N magazine strangeau 20 de lei intr-o luna si trebuia 50 lei/ adapost/zi ca sa ii hraneasca cu paine...ei dorm pe crochete putrezite si mor de foame batandu-se pe un os gasit de la un fost coleg de cusca ce a murit...ca sa intri la adapostst trebuie sa il suni sa iti descuie, daca odata la cateva saptamani vine e mult....numai el are cheie, deci daca asa de des se vine imi dau seama de ce sunt asa slabi...din fericire un sfert reusesc sa iasa prin gaurile din gard sau pe deasupra si fug prin sat , dar restul mor neajutorati...agentia nu mai exista, era sponsorizata de un veterinar care nu isi mai permite sa tina si orasul nostru...acum au ramas cativa oameni care nu isi permit sa mearga, iar acum drumul spre adapost mai e si blocat, deci imi dau seama ce mananca acei caini...Daca A.S.P.C.A. ar fi in Ro sigur ar actiona agresiv....sau de fapt, daca ar avea dreptul...
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
Amii
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 98
Membru din: 04 Dec 2012, 22:29
Localitate: Bucuresti

Re: SOCANT!!

Mesajde Amii » 28 Feb 2013, 21:41

Saracele animale prin ce trec... :(
Si partea si mai trista e ca noi nu putem face nimic...

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: SOCANT!!

Mesajde Allma » 28 Feb 2013, 22:00

Doar pentru ca nu pot spune , nu inseamna ca nu ii doare...e tot ce pot zice :(
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
Amii
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 98
Membru din: 04 Dec 2012, 22:29
Localitate: Bucuresti

Re: SOCANT!!

Mesajde Amii » 28 Feb 2013, 22:19

asa e ):

Avatar utilizator
Pukka
Membru
Membru
Mesaje: 150
Membru din: 27 Dec 2011, 14:34
Localitate: Constanta

Re: SOCANT!!

Mesajde Pukka » 28 Feb 2013, 22:37

Ce ati vazut in acest videoclip este putin din ce le fac oamenii animaelor, din pacate.
IN aceste fur-farms din China ajung si animale salbatice, capturate in capcane care se strang de un picior(depinde cu "ce" calca animalul pe ea) si animalul ramane blocat in ele. "Oamenii" le desfac din capcanele alea si le pun in custi similare cu cele ale cainilor din video, fara tavi sub custi, asa ca pana le vine ziua de jupoiat urineaza&defecheaza unele peste altele(probabil cei din custile de deasupra sunt cei mai "norocosi"). Fiind animale salbatice sunt invatate sa lupte ceva mai aprig, asa ca sunt omorate mult mai barbar decat sufocarea in saci: sunt legate de membre9posterioare&anterioare) si izbite cu capul de pamant, sau ca sa evite acel "om" efortul de a izbi animalul de pamant de mai multe ori pana moare, pur si simplu il pune jos si ii da in cap cu o bata de basseball pana animalul ramane inconstient, deoarece nu este omorat complet. Sunt jupoite pe viu deoarece "blana se da jos mult mai repede" decat daca ar fi eutanasiate/moarte inainte de acest proces(asa a explicat un nene care se ocupa de acest lucru in timpul unei investigatii cu camera ascunsa).
Ce fac cu resturile de carne ramase de la aceste animale(mai ales caini si pisici)? Le prelucreaza si constituie, in procent de 3-5% granulele cu care sunt hranite pasarile din fermele de pui si oua(asta am aflat citind un alt studiu). In acelasi timp, aceste pasari nu au nici pe departe o viata mai buna. Dupa ce apar puii din clocitoare sunt selectate femelele(masculii nu sunt "productivi"), iar pe masculi ii arunca de viu intr-un tocator de carne. Da, imaginati-va vum e sa vedeti un puisor de gaina mic, galben si pufos strivit de viu! :( (doar pt. ca a avut nenorocul sa fie mascul).
Sunt multe de povestit pe tema asta, as putea scrie 3 pagini si tot nu as termina de povestit toate anchetele vazute, realizate mult mai indeaproape decat acest filmulet!

De maidanezi nu vom scapa niciodata daca animalele FARA pedigree&drept de monta nu sunt sterilizate! Ele sunt principala sursa de caini&pisici de pe strazi... Multi cred ca au caini/pisici de rasa, desi nu au pedigree, asa ca i imperecheaza odata, pe principiul: "asa a zis veterinrul ca e bine"/"sa simta si el/ea cum e sa fi parinte odata". Mentalitate total gresita. Animalele fara pedigree nu aduc nici o imbunatatire unei rase, doar niste pui care SEAMANA cu o rasa. Multi imperecheaza doua rase total diferite, ca sa vada si ei ce pui ies, normal ca nu vor iesi asa cum si-au imaginat "stapanii" parintilor, asa ca nu toti vor avea poate norocul sa fie adoptati, asa ca vor ajunge pe strazi, unde nesterilizati aduc si mai multe suflete nevinovate pe lume!(*o catea nesterilizata, care fata dupa fiecare estru, poate avea pana la 5000 de mostenitori in doar 7 ani!!!)
"Live for what you create & die protecting it" -Lady Gaga

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: SOCANT!!

Mesajde Allma » 28 Feb 2013, 22:50

Chestia merge asa: stapanii unei femele comune de talie de mica de exemplu vor pui si nu stiu ce tata sa aleaga, si vad bichonei creti albi de exemplu, si vor si ei asa ceva, si isi imagineaza ca dintr-o femela maro comuna si un bichonel cret alb ies pui albi cu par normal, puio albi creti sau amro creti ori albi-maro dragalasi, dar de fapt ies niste corceli comune dupa bunicii mamei de exemplu, eventual si talie mare si se chinuiesc sa ii dea sub pretextul ca mama e mica si tatal la fel, se fac dulai si pleaca afara unde fac alte mii de corceli...ei bine, mie nu imi pasa de talie sau rasa...Dupa ce Motz.... :worried: vreau un pui care sa imi placa mie indiferent ca e mare, mic, sa ma uit la el si sa zic ca IMI PLACE....asta daca mai iau caine...mie nu imi plac cei de rasa pentru ca sunt atat de...la fel, pe cand cei corciti sunt diferiti :giggle: Deci nu conteaza daca sunt de rasa, ci unde ajung.
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
Amii
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 98
Membru din: 04 Dec 2012, 22:29
Localitate: Bucuresti

Re: SOCANT!!

Mesajde Amii » 28 Feb 2013, 22:55

Bine ar fi sa gandeasca si altii asa Allma...dar nu ai cu cine..

Avatar utilizator
Pukka
Membru
Membru
Mesaje: 150
Membru din: 27 Dec 2011, 14:34
Localitate: Constanta

Re: SOCANT!!

Mesajde Pukka » 28 Feb 2013, 22:56

Sa continui, ca m-am activat ~X( , nu ma pot abtine, daca i-as intalni "face to face" pe acesti "oameni" as da si eu cu ei de pamant, si dupa i-as jupoi! :evil:
Sa vorbesc putin ON-TOPIC fata de acest forum. Porcusorii de guineea, ami ales cei skinny, sunt folositi in testarea de fonduri de ten, creme de piele si, in general, tot ce inseamna cosmetica pielii. Normal ca pana se ajunge la "produsul" final si bun, multi porcusori capata demodecii/arsuri din cauza acestori creme, toxice pt. piela lor de cele mai multe ori.
Rozatoarele in general sunt folosite pt. testarea coseticelor, parfumurilor, ba chiar aromelot din sucuri. Am aflat de curand ca cei de la Nestea(Ice Tea) pun cate un soricel in acel ceai ca sa vada in cat timp mor si daca se produc modificari ale organismului dupa un nr de zile in care ramene acolo, mort, in ceaiul respectiv. :puking:
Donna Karan, o designerita de renume mondial are in spate o ferma de blana de chinchille si iepuri. Iepurasii sunt jupoiti similar ca si cainele din video, numai ca scot un sunet sfasietor pana se termina "procesul" si mor(nu va doresc sa auziti un iepuras "tipand" de panica&durere). Aceeasi designerita a marturisit ca, in medie, pt o jacheta de blana de chinchilla se folosesc ~300 de chinchille!!! 300!!!
INdiferent de cati bani primesc acei "oameni" pt. a jupoi animalele de vii, cum pot sa puna capul linistiti noaptea pe perna?!? Oare nu ii mustra cat de putin constiinta pt. faptele lor?
Ultima oară modificat 28 Feb 2013, 23:02 de către Pukka, modificat 1 dată în total.
"Live for what you create & die protecting it" -Lady Gaga

Avatar utilizator
Amii
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 98
Membru din: 04 Dec 2012, 22:29
Localitate: Bucuresti

Re: SOCANT!!

Mesajde Amii » 28 Feb 2013, 23:00

Doamnee cu toti banii din lume si nu mi-as lua o blana(mai ales ca toata lumea stie ce patesc animalele ca sa se ajunga la blana aia nu..?) :| pe bune sunt imitatii foarte bune...e ca si cum ai gasi o veverita moarta pe marginea drumului si ti-ai incolaci-o in jurul gatului

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: SOCANT!!

Mesajde Allma » 28 Feb 2013, 23:02

Nu, sunt niste "prostii de animale decorative"..... :suicide:
Old username: Andreea_Molly

Avatar utilizator
Amii
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 98
Membru din: 04 Dec 2012, 22:29
Localitate: Bucuresti

Re: SOCANT!!

Mesajde Amii » 28 Feb 2013, 23:03

Da...trist dar adevarat

Avatar utilizator
Pukka
Membru
Membru
Mesaje: 150
Membru din: 27 Dec 2011, 14:34
Localitate: Constanta

Re: SOCANT!!

Mesajde Pukka » 28 Feb 2013, 23:06

Sa va mai spun ca de multe ori produsele testate pe animale dovedite eficiente pe ELE, pot fi toxice pt. noi? Exista, totusi, o diferenta de PH inre specii. De ce naiba au reusit sa cloneze oameni daca nu ii folosesc la nimic? Clonele umane ar trebui sa testeze produsele umane. PUNCT.
"Live for what you create & die protecting it" -Lady Gaga

Avatar utilizator
Pukka
Membru
Membru
Mesaje: 150
Membru din: 27 Dec 2011, 14:34
Localitate: Constanta

Re: SOCANT!!

Mesajde Pukka » 28 Feb 2013, 23:09

"Live for what you create & die protecting it" -Lady Gaga

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: SOCANT!!

Mesajde Allma » 28 Feb 2013, 23:12

S-a realizat din celule stern pele artificiala anatomic si celular identica cu cea umana, insa fiind costisitor, nu isi permit sa testeze pe asa ceva... adica la soareci iei doar 2 si ai 100....iar la astea iei 100 si ramai cu 2...Numai banii conteaza...Au dat la Tv ce fac astia: pastilele costisioare tin situatia sub control dar agraveaza alte lucruri ca sa se cumpere mai multe...deci daca de specia lor nu le pasa ce le-ar pasa de alta?
Old username: Andreea_Molly


Înapoi la “Cavy Chat”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 22 vizitatori