Asternutul folosit -nelamuriri

Intra si discuta cu noi!

Moderator: cristisz

Renata24
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 12
Membru din: 08 Noi 2015, 21:49
Localitate: ORADEA

Asternutul folosit -nelamuriri

Mesajde Renata24 » 13 Iul 2016, 19:41

Buna ziua,am auzit de la o cunostinta ca se poate presara sub talas un strat subtire de nisip pentru pisici.As vrea sa imi scrieti ce parere aveti.Am incredere in profesionalismul dumneavoastra si nu voi aplica aceasta metoda pana nu imi veti confirma ca e sanatos pentru porcusori.Am doua fetite de 1 an .Pana in prezent nu au fost niciodata bolnave.Va multumesc anticipat.O seara placuta !

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Asternutul folosit -nelamuriri

Mesajde Gemon » 14 Iul 2016, 12:45

Se poate pune sub talas un strat de pelete compresate din fibre de lemn de buna calitate, cum este cel Cubetto Wood sau MultiFit
PrestigeCubetto Wood.jpg
PrestigeCubetto Wood.jpg (16.89 KiB) Vizualizat de 3632 ori

MultiFit_Woodlitter.jpg


Peletele din fibre de lemn ce sunt special create pentru astenut si au o capacitate mare de absorbtie, acestea sunt recomandate a se folosi sub talas. Nu se va folosi pelete/brichete de lemn pentru ardere, diferenta dintre ele se pot urmari si in acest film video pus mai demult de un membru al forumului nostru maghiar:
http://indavideo.hu/video/Pellet_alom

Discutii pe aceasta tema la viewtopic.php?p=95357#p95357

Maties.Ancuta
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 6
Membru din: 26 Oct 2017, 02:02

Re: Asternutul folosit -nelamuriri

Mesajde Maties.Ancuta » 19 Dec 2017, 03:20

Buna seara. As dori sa pun si eu o intrebare. Stie cineva sau a folosit cineva " Asternut din hartie pentru rozatoare" de la Enjoy? De la enjoy am folosit fanul si le.a placut, sunt curioasa de acest asternut daca e ok

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Asternutul folosit -nelamuriri

Mesajde Gemon » 19 Dec 2017, 12:31

Poate fi folosit in zona din afara custii (cand se face extensie la cusca, de ex. ). Pentru asternut in cusca in general nu e potrivit, deoarece trebuie mai des schimbat, e mai putin economic (raport calitate-pret), are putere mai mica de absorbtie, se murdareste repede si e mai putin igienic fata de talas. Poti eventual incerca sa pui un strat dedesubt, si peste acesta sa pui talas, apoi ne scri despre experienta ta privind acest asternut.


Înapoi la “Cavy Chat”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori