A ramas singur și nu prea mănâncă

Intra si discuta cu noi!

Moderator: cristisz

LightningShock
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 18 Aug 2016, 13:28

A ramas singur și nu prea mănâncă

Mesajde LightningShock » 19 Sep 2016, 14:35

Bună, recent am avut doi porcușori, iar unul din păcate a murit :cry: . Am văzut că cel rămas, porcușorul Nick, a slăbit de atunci, dar mai luase până la urmă în greutate înapoi, și dintr-odată a slăbit 100g intr-o săptămână(l-am cântărit săptămânal) și a ajuns la 865g. Am văzut că avea incisivii deformați așa că, neavând veterinar bun în Craiova, i-am tăiat eu cu un Dremel. A început să mănânce mai bine, dar tot slăbește(dimineața asta era cu 4 grame mai slab decât ieri, sună paranoic dar la mai putin de 900g mi se pare mult) și din ce am citit se datorează cel mai probabil de la singurătate, fiind și apatic(apatic a fost din totdeauna dar e mai apatic ca de obicei). Sunt dispus să iau alt porcușor dar, din ce am citit, am auzit că trebuie ținut 2-3 săptămâni în carantină, ceea ce mi se pare mult. Mai citisem însă că s-ar putea face excepții când primul purcel e singur, dar dacă e de la pet shop trebuie ținut fără excepție, că aș lua de la același pet shop cu celălalt, dar am avut antecedente parazitare dar au fost minore și în nici un caz nu au avut infecții. Proprietara shop-ului îmi va da un porcușor de la ea acasa, nu din magazin, căci caut un prieten de vârsta lui(4 ani), nu de 3 luni. Știu că se zice că nu e bine să iei de la pet shop dar ce altă soluție...

Ce să fac, e singur de o lună, cum ar mai putea rezista 2 săptămâni singur la greutatea care o are :worried: ? Aștept? Aș putea să fac baie la nou-venit? Accept și propuneri alternative, am mare nevoie de părerea voastră :thinking: .

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: A ramas singur și nu prea mănâncă

Mesajde Gemon » 21 Sep 2016, 10:47

Aducand un porcusor pui de acelasi sex energia acestuia poate fi o sursa de revigorare pentru el, in plus din start va fi subordonat lui, ceea ce reduce stresul semnificativ. Aducand un adult acesta ar putea manifesta dominanta fata de cel de acasa, cu efect distrugator asupra rezistentei organismului atunci cand un porcusor bolnav este expus la asemenea manifestari.

Dintii din spate sunt de obicei cei care cresc peste masura, daca are malocluzie, interventia la dintii din fata nu rezolva problema de fond, vezi mesaje la viewtopic.php?p=128479#p128479 si viewtopic.php?p=117989#p117989

Pana gasesti o solutie, ca prim ajutor administreaza-i picaturi Beres si vitamina C, vezi viewtopic.php?p=131068#p131068

De asemenea procura de la farmacia umana Erce Flora duo sau Eubiotic si administreaza-i cu seringa fara ac dimineata si seara cate o un varf de cutit probiotic amestecat cu ceai de menta sau ceai de cimbrisor sau dupa caz cu apa plata, o perioada de aprox. 10 zile, dupa care odata pe zi, apoi inca de doua ori odata la doua zile, pentru a nu intrerupe brusc.


Înapoi la “Cavy Chat”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 29 vizitatori