Achizitonare Porcusor

Intra si discuta cu noi!

Moderator: cristisz

AlxFCSB
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 7
Membru din: 14 Ian 2017, 20:05

Achizitonare Porcusor

Mesajde AlxFCSB » 14 Ian 2017, 20:10

Salutare

Sunt nou pe aici , as vrea cateva lamuriri si m-am gandit ca e mai bine sa apelez la sfaturi si la cei care stiu deja
As vrea sa achizitionez un porcusor de guinnea , singurul loc posibil fiind pestshop , as vrea sa stiu daca e ok in privinta sanatatii , adica sa fie sanatos si cum pot afla la fata locului asta , si tot asa am mai auzit ca e ok sa fie luat de mic pentru a creste si pentru a se obisnui de mic cu mine.
Totodata stiu ca trb sa achizitionez pe langa cusca, recipient apa , fan , talaj probabil mancare si o casuta de adapostit ? Ce spuneti e ok sau mai trebuie adaugat ceva ?
Ce mancare prefera cel mai mult ma refer la ceea ce avem noi la legume si alte cele care le putem da noi proaspete nu inneaparat de la petshop.
Este ok sa fie un singur baiat ? pentru inceput as vrea unul fara perecghe sa ma pot obsinui cu el si sa nu ii creez probleme .

Daca mai aveti alte sfaturi cu privire la achizitionarea din petshop sau cu privirea la ingrijire si alte cele va rog sa ma ajutati !

Multumesc,
Seara buna !!

Avatar utilizator
Miki_C
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 90
Membru din: 04 Iul 2016, 15:43
Localitate: Alexandria

Re: Achizitonare Porcusor

Mesajde Miki_C » 15 Ian 2017, 03:16

Buna!
Rasunsul la toate intrebarile tale il gasesti pe site-ul http://www.gemon.ro/ro.htm.
Se recomanda sa fie tinuti cate doi de acelasi sex, fie doi masculi, fie doua femele. Daca vrei sa iti iei deocamdata doar un porcusor ar fi bine sa te gandesti sa ii cumperi de la inceput o cusca mare de 1×0,5 m (este minimum recomandat chiar si ptr unul singur tot o cusca de 1 m sa ii cumperi) sau si mai bine o cusca de 1,20× 0,60 m - gasesti la hornbach la preturi fff bune.
Apoi iti trebuie un adapator (sticluta cu bila), un bol special de sticla ptr pelete sau legume, un suport ptr fan si 1-2 podulete de nuiele (sunt mult mai bune decat casuta pt ca are 2 intrari si porcutul poate sta si deasupra lui si sub el). Si talaj - e important sa ii iei fara arome, doar talaj simplu. Apoi un fan bun, trebuie sa aiba la discretie, pelete Cavia Complete de la Versele Laga ( ii dai cate 1 lingura in fiecare dimineata) si legumele recomandate (3 mese de legume/zi cu cate o singura leguma la o masa) in sezonul de iarna ar fi radacinoasele: morcov, telina radacina, sfecla rosie-radacina, patrunjel radacina, pastarnac radacina dar si dovleac placintar, fenicul. Patrunjel verde si marar verde cateva fire la 3-4 zile. Gasesti lista pe gemon.ro, iar pe forum gasesti idei sau modele de hranire. Si inca ceva, ii poti pune la incoltit grau, orz, ovaz, floarea soarelui, porumb iar cand creste ii tai cu foarfeca si ii dai. Vor fi foarte apreciate si ii vei asigura si vitamina c din plin.
Ti-ar mai trebui o forfecuta speciala sau o unghiera pt a-i taia unghiile. Gasesti pe net, pe youtube explicatii cat si cim sa le tai.
Porcusori sanatosi gasesti la crescatoria inka si nu sunt scumpi: https://crescatoriainka.blogspot.ro/201 ... n.html?m=1 Vad ca mai are un singur mascul de rasa, mohair negru - disponibil, poate esti norocos si il iei. :)
Daca vrei sa iei din petshop trebuie sa fii fff atent la ochi sa fie limpezi, curati fara secretii sau cojite, nasul sa fie curat, fara secretii, sa respire fara suieraturi, urechile sa fie curate. Verifica bine blanita, sa nu aiba rani, cojite sau matreata(paduchi statici), oua de paduchi la baza firului de par si paduchi care alearga prin blanita lui in zona capului si a umerilor, punctulete ca nisipul pe firele de par (acarieni), daca are rani pot fi de la o micoza(ciuperca) sau posibil sa fi fost muscat de ceilalti porcuti, daca blanita e rarita pe alocuri poate avea raie sau micoza. De asemenea, verifica si piciorusele, talpile sa nu aiba rani.
Eu am 2 porcute luate din petshop, prima a avut paduchi alergatori, a doua a avut acarieni (chirodiscoides). Le-am pus picaturi spot on si s-a rezolvat.
La inceput si ai mei din familie au vrut doar un singur animalut dar iti dai seama de ce greseala ai facut doar atunci cand ii aduci un prieten, deoarece impreuna sunt veseli, popcorn-esc mai des, se joaca impreuna, vorbesc si mananca impreuna. Sunt o bucurie pentru suflet si pentru ochi. Noi stam minute intregi si ne uitam la ele ca la televizor cum interactioneaza, cum vorbesc. Gandeste-te bine, ar fi super-mega-ultra perfect sa le iei o cusca de 1,20 si sa iei 2 porcusori, impreuna au alt tonus si iti vor aduce bucurie dubla.
Citeste site-ul gemon.ro, rasfoieste forumul si de asemenea incearca sa iti pui la punct trusa de urgenta in caz ca se intampla ceva nepravazut: betadina, o compresa, vitamina c natural -picaturi, beres drops, espumisan picaturi, carbune medicinal, smecta, cateva seringi, etc. Gasesti totul pe site. De asemenea in caz de imbolnavire ai lista cu antibiotice permise pe care o poti lua cu tine la veterinar. Nu stiu unde locuiesti dar ai pe forum un topic cu medicii recomandati.
Sper ca ti-am fost de folos si ca are logica ce am scris avand in vedere ora dar si faptul ca scriu de pe mobil.
Spor la citit si asteptam vesti bune!

Ps: in decembrie la hornbach cusca de 1, 20 m era 169 lei.
Talajul -punga mare era 9, ... aproape 10 lei. Adica aici le gasesti mult mai ieftine decat in alte locuri.
Cavia complete si fan eu iau de la animax.
Si niste paturici (pet-paduri sau paturici absorbante ptr bebelusi) pt atunci cand il tii in pat ca masura de protectie sa nu scape vreun pipi.
Ultima oară modificat 15 Ian 2017, 18:11 de către Miki_C, modificat 1 dată în total.

AlxFCSB
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 7
Membru din: 14 Ian 2017, 20:05

Re: Achizitonare Porcusor

Mesajde AlxFCSB » 15 Ian 2017, 11:07

Multumesc mult de raspuns !! Am urmat toate sfaturile si sper sa fie de folos.
Ma voi mai documenta in continuare si voi citi sper sa nu apara probleme sau altele

Alex

Avatar utilizator
Miki_C
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 90
Membru din: 04 Iul 2016, 15:43
Localitate: Alexandria

Re: Achizitonare Porcusor

Mesajde Miki_C » 15 Ian 2017, 14:52

Pentru putin!
Voiam sa iti mai spun sa nu te bazezi pe spusele vanzatorului de la petshop si este foarte important sa poti/stii verifica si tu sexul prcusorului, mascul sau femela, pentru ca nu intotdeauna se nimereste sa fie ceea ce spune vanzatorul. Vezi aici:
http://www.gemon.ro/faq.htm
Si aici:
viewtopic.php?f=4&t=56
Iar aici se vede foarte bine: viewtopic.php?p=14306#p14306
Succes! :up:

AlxFCSB
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 7
Membru din: 14 Ian 2017, 20:05

Re: Achizitonare Porcusor

Mesajde AlxFCSB » 15 Ian 2017, 20:17



:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


Ea este milly maine ii voi lua si o casuta , si ii voi pune si atasamentul pentru fan pentru ca nu am stiut cum se pune si ma va ajuta cineva.

ce spuneti e ok ?

Am inteles ca e puiut si e foarte foarte mica

Deocamdata e cam speriata sper sa isi revina pe parcurs

Avatar utilizator
Miki_C
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 90
Membru din: 04 Iul 2016, 15:43
Localitate: Alexandria

Re: Achizitonare Porcusor

Mesajde Miki_C » 15 Ian 2017, 23:00

Ce fetita frumoasa! :up2: Sa fie sanatoasa, sa te bucuri de ea!
Nu am mai intalnit genul ala de suport de fan, pare ca se prinde in gaurile acelea de pe partile laterale ale custii dar este cam mare, iti ocupa o parte a custii prin care s-ar plimba micuta.
Eu am doua din acestea, mult mai practice, nu ocupa din spatiul custii, se agata de gratii: https://animax.ro/suport-metalic-fan-verde.html
In loc de casute le-am pus podulete din astea https://animax.ro/pod-flexibil-lemn-g.- ... 17-cm.html
Asa nu risti sa stea ascunsa toata ziua in casuta si sa nu socializeze. Poduri din astea gasesti mai ieftine tot la hornbach.

Pentru a-i aproxima varsta cantareste-o cu un cantar de bucatarie, de preferat dimineata, inainte sa o hraneste cu pelete si legume si in functie de cate sute de grame are ii afli varsta aproximativa.

AlxFCSB
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 7
Membru din: 14 Ian 2017, 20:05

Re: Achizitonare Porcusor

Mesajde AlxFCSB » 16 Ian 2017, 08:23

Buna dimi ,

Într-adevăr are un suport se fan nu am știut cum se prinde de cușca dar azi îl voi monta , apoi i-am luat și un pod exact cum e in imagine tot azi îl voi monta, e foarte gălăgioasa noaptea și cotrobăie peste tot bă chiar scoate sunete de parca plânge .Sper sa nu fie nimic rău oricum am grija de ea cât pot ..

Avatar utilizator
Miki_C
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 90
Membru din: 04 Iul 2016, 15:43
Localitate: Alexandria

Re: Achizitonare Porcusor

Mesajde Miki_C » 16 Ian 2017, 16:17

Buna!
Ma bucur ca ai rezolvat cu suportul ptr fan si podetul.
Cred ca a fost agitata noaptea pentru ca a fost speriata, nu s-a adaptat inca in noul loc, nu a avut un locusor unde sa se ascunda si in al treilea rand ea a locuit cu mama ei si cu surorile si fratii ei si acum dintr-o data s-a trezit singura intr-un loc necunoscut... de asta e recomandat sa iei cate doi puiuti. Se adapteaza mai repede, se au unul pe celalalt.
Trebuie sa ii vorbesti mereu sa se obisnuiasca cu vocea ta, sa nu o tii izolata intr-o camera in care intrii rar, si in primele 2-3 zile sa nu o iei din cusca, doar o hranesti si ii vorbesti cu blandete.
Eu le tin in dormitor si seara, dupa ce sting lumina, fetele mele mai rontaie putin fan, beau apa si se culca, in 5 min sunt gata. Dimineata stau cuminti pana ma trezesc eu si le dau pelete sa pape.
Apoi primesc legume, le schimb apa, le completez fanul si ma joc cu ele in pat sau le las pe jos sa alerge.
Sunt asa haioase!!! :love:

AlxFCSB
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 7
Membru din: 14 Ian 2017, 20:05

Re: Achizitonare Porcusor

Mesajde AlxFCSB » 16 Ian 2017, 18:04

Buna ziua din nou , am Atașat suportul de fan acum i-am pus și o noua locuința formată din podul acela de lemn se pare ca sta numai sub el :)) momentan ii umplu Bidonul de apa la jumate in care am pus și ceva pentru ei ceva cu "c" de la veterinar recomandat ca este pui , apoi mâncare nu foarte multă ca e pui așa a spus veterinarul + fan la discreție , ideea esre ca aseară era foarte agitata probabil cauzele de mai sus și in principal cred ca este prea mică și ii trb timp sa se obșinuiască .
Ce recomandări pentru talas când teb schimbat la ca timp și de asemenea când e recomandat sa încep sa o iau in mâna sa o ating sa Ma pot împrieteni mai mult decât e acum , și de altfel ce recomandări aveți pentru o integrare cât mai buna pentru puiuț :d

Si in ultimul rând de ce a mutat fanul după cum se vede in imagine când am venit de la munca am găsit fanul mutat adica e pus putin in partea din spate a cuștii ( imagine ) E ceva rău sau ?

Mulțumesc pentru sfaturi !
Fişiere ataşate
IMG_2812.JPG
Poza 2

Avatar utilizator
Miki_C
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 90
Membru din: 04 Iul 2016, 15:43
Localitate: Alexandria

Re: Achizitonare Porcusor

Mesajde Miki_C » 16 Ian 2017, 21:38

Buna! Arata bine cusca ei. Ce dimensiuni are?
Pt a nu mai sta ascunsa sub podet, muta-l putin spre interiorul custii, astfel in cat sa poata trece pe sub el dintr-o parte in cealalta. Dupa ce se obisnuieste cu locul si cu tine o sa vezi ca va sta sus pe el sau doarme afara pe talaj. Cred ca noaptea asta va fi mai linistita. :)
Apa trebuie schimbata zilnic dar pune-i apa simpla, fara vitamina c, altfel s-ar putea sa ai surpriza ca nu va mai bea apa. Stiu ca la petshop exista vit c vitakraft care se pune in apa dar nu e ok, nu le place. Sub topicul tau a scris un tip care tocmai spunea ca porcutul lui nu mai bea apa si a concluzionat ca din cauza vitaminei c nu mai bea. I-a scos vit c si i-a pus apa simpla dar acum bea foarte putin. La ce veterinar ati fost?
Ptr porcusori e recomandata suplimentarea vitaminei c, in special iarna. O poti face cumparand de la farmacia umana Vitamina C Natural picaturi ptr bebelusi (2-4 pic/zi), iar ptr imunitate Beres Drops picaturi (1-2 pic/zi) in cure de 10-14 zile. Le pui in putina apa plata intr-o lingurita apoi le tragi intr-o seringa ( aprox 0,5 ml lichid ) si i le pui in gurita prin lateralul boticului, cate putin sa nu se inece sau ii pui picaturile pe ceva ce ii place: patrunjel, ardei, castravete.
Dar mai las-o cateva zile sa nu o traumatizezi din primele zile.
Fan ii poti pune cate o mana si jos pe talaj, va manca mai usor si se poate ascunde in el asa cum in salbaticie s-ar ascunde in iarba. Dar nu prea mult ptr a nu face pipi pe el ca nu il mai mananca si miroase.
Talajul se pune in cusca mai gros, cam de 3 degete si presezi bine pt a putea calca mai usor pe el, nu o mai inteapa la talpite, iar atunci cand alearga nu mai arunca prea mult si pe jos. Mi se pare ca daca stratul e subtire se murdareste si foarte repede. Il schimbi la cateva zile, iti vei da seama cand e nevoie. E si in functie de cat de mare e cusca si cata murdarie face ea. La cele 2 fete ale mele, am cusca de 1,20×0,6 m si le schimb talajul la 4 zile, uneori la 5 zile. Golesti talajul, speli cutia cu apa si detergent, limpezesti, apoi pui apa si otet ptr a scoate toate mirosurile, limpezesti si o stergi apoi e gata de folosire. In caz ca descoperi pete de calcar in cusca, pui apa cu otel lasi la inmuiat si cureti usor cu buretele, apoi limpezesti cu apa si gata. Daca respecti asta nu o sa miroase deloc.

Ma gandesc ca a mutat fanul sa isi faca ascunzatoare ptr ca nu avea nimic in cusca?
2-3 zile sa nu o iei prea des din cusca, doar ii vorbesti si eventual o mangai pe cap, de la botic spre urechi si gat. Si pe sub botic poate ii place. Pe spate, pe la burtica sau fund sa nu o atigi ca nu ii place.
Citeste pe forum cat poti de mult, vei gasi atatea informatii utile si raspunsuri la intrebari pe care inca nu le-ai pus.
Ai putea sa ii pui grau la incoltit, cand creste il tai si ii dai cate putin, e o delicatesa foarte apreciata cu care sa iti rasfeti mica printesa si e plina de vitamine.
Orice aliment nou sa il primeasca la inceput in cantitati mici ptr a i se obisnui burtica cu el, fie ca e vorba de iarba, iarba de grau, legume sau fructe.
Ea ce legume mananca?

AlxFCSB
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 7
Membru din: 14 Ian 2017, 20:05

Re: Achizitonare Porcusor

Mesajde AlxFCSB » 16 Ian 2017, 22:21

Buna seara

Este vorba de o soluție ( veterinar pet shop Animax) deci la sfaturile veterinarului ii dau 6 zile câte jumatte de plic ( Bio-Lapis) așa se numește , vitamina c am cumpărat dar deocamdată nu i-am dat dacă Spune-ți ca nu e Ok nu ii dau mâncare ii dau un fel de mix tot așa de la pet-shop e un mix de legume uscate fanul e la discreție am făcut un program dimineața când plec la munca ii pun mâncare gen o lingurița de mix plus fan și apa noua seara când ajung ii dau mâncare tot așa o lingurița in bol plus fan plus in apa ii adaug acel praf jumătate de plic am înțeles ca e bun pentru organele sale sa nu facă diaree sau altele fiind mică sau sa răcească . Este foarte drăgălașă se joaca ușor ușor vine cand o strig și e foarte amuzanta ca mănâncă într-una cum ii pun mănâncă cât despre bolul de apa bea de spargă și uneori ii dau și eu cu bidonașul acela sa bea sa nu bea singura și bea cu plăcere , sper sa se acomodeze cât mai repede și sa fie sănătoasă :d
Cât despre ea mu o forțez deocamdată nu am luat o in mâna sau altele sa nu o sperii cușca nu știu cât are exact la Mărime dar eu zic ca este Ok , se pare ca ii place mixul acela doar ca nu știu când o sa ii dau și legume normale și ce fel .. dim ce spunea veterinarul ii pot Adauga legume și fructe abia după 1 luna și pana atunci fan mix și apa .. dar ii place și apa cu soluția aceea chiar e disperata sa bea ..

Avatar utilizator
Miki_C
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 90
Membru din: 04 Iul 2016, 15:43
Localitate: Alexandria

Re: Achizitonare Porcusor

Mesajde Miki_C » 16 Ian 2017, 22:55

Am gasit prospectul : http://www.protexinvet.com/mobile/bio-l ... abbits/p23
Din punctul meu de vedere nu e nevoie de el daca milly mananca si bea apa. Dar daca il primeste nu cred ca are ce rau sa ii faca. Nu orice medic veterinar e specializat in porcuti. Ai fi uimit de cate animalute bolnave gasesti in pethopuri, chiar si animax. In decembrie la mine in oras la animax era un porcut de guineea plin de rani de la micoza tinut impreuna cu unul sanatos, le-am rugat pe vanzatoare sa anunte sefilor ca acela e bolnav si sa il separe de celalalt si ce crezi? S-au suparat si mi-au intors spatele. In cateva zile a disparut cel bolnav plin de rani. Si ele nu stiau ce s-a intamplat, iar cel ramas se scarpina cu spor.
Pentru o alimentatie echilibrata hraneste micuta si cu legume, trebuie sa primeasca 3 legume diferite pe zi macar in weekend cand esti acasa. Eu lucrez 12 ore pe zi dar dimineata le dau de exemplu la prima ora ardei, cat ma pregatesc de plecare ele mananca si le mai pun cateva bucatele de radacina telina sau morcov si cate o lingura de pelete. Pun fan si apa si plec. Seara le pun o alta leguma si fan ptr timpul noptii. Legumele nu i le dai reci de la frigider, le scoti macar cu o ora inainte de masa.
Nu e bun ptr sanatatea porcutilor mixul de legume uscate. Mai ales cand ai legume proaspete pline de vitamine.
Gaseste Cavia Complete de la Versele Laga la animax, sau cavia crispy. 1 lingura dimineata. Ce marca de mancare ati cumparat?
Pe forum sunt si crescatori. Ei zic ca puiuti nou-nascuti sug de la mama dar mananca si fan si legume din primele zile de la nastere. De ce sa astepte o luna??? De unde isi ia vitaminele? Doctorul a spus ce varsta are? A cantarit-o?
Citeste intai http://www.gemon.ro/hranire.htm
https://crescatoriainka.blogspot.ro/201 ... e.html?m=1
http://www.gemon.ro/tabel.htm

http://www.gemon.ro/trusa.pdf

viewtopic.php?f=3&t=2847
Ultima oară modificat 16 Ian 2017, 23:20 de către Miki_C, modificat de 2 ori în total.

AlxFCSB
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 7
Membru din: 14 Ian 2017, 20:05

Re: Achizitonare Porcusor

Mesajde AlxFCSB » 16 Ian 2017, 23:16

Nu știu exact ce fel de mâncare ii dau cert este ca a fost la recomandarea celei de la pet-shop in plus de asta veterinarul spunea ca nu e Ok fiind micuț sa ii dau legume .. dar o sa încep din Weekend sa văd cum reacționează .. și nu știu ce sa fac referitor la vitamina c sa încep sa ii dau sau sa mai las , tu cum recomanzi de început .
1. Cam câte mese pe zi și ce sa cuprindă
2. Ce mâncare recomanzi ca trb sa ii dau pentru micuța astfel încât sa aibe o alimentație buna


Mulțumesc mult de sfaturi !!

Avatar utilizator
Miki_C
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 90
Membru din: 04 Iul 2016, 15:43
Localitate: Alexandria

Re: Achizitonare Porcusor

Mesajde Miki_C » 16 Ian 2017, 23:44

Ti-am mai raspuns mai sus, nu toti veterinarii se pricep la porcuti, nu toti vanzatorii recomanda mancare sanatoasa.
Pe forum sunt si crescatori, de exemplu ramona inka.
Citeste cu incredere ce scrie ea si ce scrie geda (gemon). Sau ce recomandari au primit ceilalti useri de la medicii specializati in animale exotice - porcusori de guineea cum ar fi de exemplu dr. radu ionescu sau dr. ana pantu.
Totul e sa citesti. Ti-am dat niste link-uri.

Cavia Complete de la versele laga mi s-a parut cea mai buna. Toate ingredientele sunt macinate si facute pelete si astfel nu manca selectiv, mananca tot. La inceput amesteca 2 parti din mancarea actuala si o parte din cavia complete, pana se obisnuieste cu ea.
Cavia Crispy este si ea buna si de nerefuzat pt porcuti. De 1-2 ori pe saptamana le dau cavia crispy si in restul de 5 zile le dau cavia complete.
Mancare speciala ii dai doar 1 lingura dimineata si atat. O lasi in cusca pana o termina.
Ptr legume ti-am dat un link, cred ca ultimul din postul anterior. 3 mese formate din cate o leguma la fiecare masa. Ii dai bucati nici mici, nici mari si vezi ce ii place. In general morcovul il mananca fff bine. Si ti-am zis in primele posturi: telina radacina, ardei, patrunjel verde si radacina, pastarnac, dovleac placintar, sfecla rosie etc.
Nu mai pierde timpul si nu o mai priva de legume. Dai 2-3 fire de patrunjel sau marar, putin morcov, ce ai prin casa.
Vitamina c as zice sa o mai lasi cateva zile- o saptamana pana sa ii dai. Dar nu ii pui in apa de baut. Ii dau cu seringa fara ac sau ii pui pe alimente.

http://crescatoriainka.ro/info.html


Înapoi la “Cavy Chat”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori