Porcusor cu o posibila tumora pe gat

Intra si discuta cu noi!

Moderator: cristisz

Gabriela.iancu
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 24 Mar 2018, 14:01

Porcusor cu o posibila tumora pe gat

Mesajde Gabriela.iancu » 24 Mar 2018, 14:16

:cry: Buna ziua tuturor!

Sufletelul meu mic de 5 zile trece printr o perioada foarte grea deoarece i a fost descoperita o galmita pe gat. Dnul dr Manea i a facut punctie de unde i a sustras in seringa sange cu apa, asa arata. A facut 3 zile antibiotic, de 2 ori s a stricat la burtica, iar azi dim aproape ca nu mai putea sa mearga cu piciorusele din spate. I am dat vit C si Espumisan si si a mai revenit, dupa care m am dus la cei de la Falcon vet. Recomandare operatie si radiologie la dintisori ca cica are radacinile prea marite.Stiu ca daca îi fac operatie pot sa i mai dau o sansa la viata, dar tot mi e frica ca il pierd la anestezie. Voi ce ati face? Va rog dati mi sfaturi! Sufletul meu se sfasie usor, usor de durere. E sufletul meu si sprijinul meu psihic de 8 luni de can am pierdut o pe mama, daca il pierd si pe el simt ca se sfarseste tot. Astept raspunsurile voastre. Multumesc!

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Porcusor cu o posibila tumora pe gat

Mesajde Gemon » 25 Mar 2018, 11:45

Ne pare rau pentru cele prin care treci, suntem alaturi de tine si incercam sa ajutam si prin sfaturi in masura in care acestea pot fi utile.

Poate parea o situatie dificila, dar asta nu inseamna ca nu poate avea un final fericit. In asemenea cazuri trebuie avuta in vedere starea porcusorului (printre care si rezistenta organismului care este influentata si de ), de posibilitatile ce poate asigura intervetia facuta de medic, dar si de catre stapan, deoarece dupa intervetie porcusorul trebuie ajutat sa treaca cat mai repede de toate obstacolele ce priveste perioada de recuperarea, depinde deci in mare masura si de implicarea stapanului in ingrijire si hranire adecvata starii de dupa intervetie.

Medicul de la Falconvet este cel care poate aprecia starea lui si sansele de recuperare. Tu ca stapan, poti colabora in acest caz cu medicul care prezinta situatia, pentru a putea face alegerea potrivita.

Gabriela.iancu
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 24 Mar 2018, 14:01

Re: Porcusor cu o posibila tumora pe gat

Mesajde Gabriela.iancu » 26 Mar 2018, 01:53

Multumesc mult pt raspuns! Am discutat cu dr lui care il are in evidenta de 4 ani de cand l am luat si mi a spus ca este foarte rscant deoarece este aproape de artera carotida si e riscanta opetatia. M a sfatuit sa asteptam si sa vedem ce se intampla. In ceea ce priveste alimentatia i am luat si facut tot ce mi a recomandat dr lui. Legumele sunt sterse bine dupa spalare si uscate, la fel si frunzele de verdeata. Mi e teama sa il operez, dar nici nu vreau sa sufere de durere, iar dr lui mi a spus ca e posibil doar sa l deranjeze la inghitit dar de durut nu crede ca il doare. Toate concediile noastre au fost facute cu el, este ca si copilul nostru.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Porcusor cu o posibila tumora pe gat

Mesajde Gemon » 26 Mar 2018, 20:44

Merita sa sti ca in aceasta zona poate aparea si o alta afectiune ce are unele simptome asemanatoare, doar pentru a putea vedea daca exista similitudini.
Imagini foto la viewtopic.php?p=37807#p37807
si descriere la viewtopic.php?f=6&t=1016

madalina30
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 27 Apr 2018, 00:57

Re: Porcusor cu o posibila tumora pe gat

Mesajde madalina30 » 28 Apr 2018, 01:00

Am si eu o rugăminte acum 2 zile mi a murit porcușorul mi sa spus la veterinar ca are cancer la sinusuri pe partea dreapta ii curgea puroi nu era bătrân avea 4 ani mi la dat cineva acum 4 ani nu știu de ce si de unde a făcut așa ceva pote ca am greșit eu cu ceva nu vreau sa mai repet greșeala cu următorul da nu curând l am iubit ca pe copilu meu era tare frumos si doctora a spus cât de frumos era si bine îngrijit ce ma uimit el mine a fost alta chestie mi am mierlit tatăl acum 2 luni din aceeași boala cancer la sinusuri pe partea dreapta :( același puroi urat mirositor ca si la purceluș :(

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Porcusor cu o posibila tumora pe gat

Mesajde Gemon » 29 Apr 2018, 14:18

Mi-ai trimis acest mesaj in privat si ti-am raspuns in data de 23 aprilie.
In asemenea cazuri e nevoie de cunoasterea antecedentelor, autopsia fiind la fel relevanta in cercetarea cazului respectiv.
Exista mai multe afectiuni cu simptome asemanatoare, de ex. viewtopic.php?p=96277#p96277

Ne pare rau pentru pierderea ta. :(

madalina30
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 27 Apr 2018, 00:57

Re: Porcusor cu o posibila tumora pe gat

Mesajde madalina30 » 02 Mai 2018, 20:04

Nu i am făcut autopsie :( asta e așa a fost sa fie sa nu îl mai am nici pe el :( sper doar cu următorul sa nu făcut-o gresala de-asta am si întrebat ca poate eu nu am știut cum sa îl cresc sau am greșit cu ceva:(


Înapoi la “Cavy Chat”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 20 vizitatori