Ceva este in neregula cu porcusorul

Intra si discuta cu noi!

Moderator: cristisz

Toi David
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 5
Membru din: 19 Apr 2017, 11:15

Ceva este in neregula cu porcusorul

Mesajde Toi David » 23 Aug 2018, 09:30

Cam acum o zi sau doua am constatat ca Mia nu prea mai poate sa manance... Totusi bea apa si incearca sa manance patrunjel, morcov, mar, fan si banana... Ce este grav e ca nu mai mananca nici peletii(mancarea aceea cu tot felul de fructe si graunte in ea)
Toate acestea cam au o explicatie dar cred ca este mai grav de atat:s-a plictisit de patrunjel, morcov si mar(i le dam constant si destul de mult, mancarea i-am schimbat-o pt ca nu se mai gaseste ce manca ea si fanul...chiar nu stiu(mananca din cand in cand dar nu cum manca ea)
Va rog, imi puteti spune ce sa fac??

PS:am dus-o alaltaieri la un control(nu pt problema asta ca am depistat-o mai tarziu putin) si are 950 gr la vreo doi ani si jumatate(cred ca face 3 in iarna) si cica este foarte bine pt varsta ei... Aa si cred ca s-a speriat putin la medic ca statea numai in casuta ei si nu prea facea nimic.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Ceva este in neregula cu porcusorul

Mesajde Gemon » 24 Aug 2018, 08:44

Poate avea probleme digestive, ar fi bine sa ii dai cateva zile Espumisan emulsie, si o cura de probiotic, vezi informatii la viewtopic.php?p=132467#p132467
Daca nu este examinat pentru a pune un diagnostic cert, poate exista si suspiciunea cresterii peste masura a dintilor din spate (premolari, molari), in acest caz de obicei porcusorul incearca sa manance, rontaie, dar nu poate manca din cazua malocluziei, deci bine ar fi sa fie verificati dintii din spate, informatii la viewtopic.php?p=132718#p132718 si viewtopic.php?p=128503#p128503


Înapoi la “Cavy Chat”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 27 vizitatori