Porcușorul meu. Alimentație. Cușca

Intra si discuta cu noi!

Moderator: cristisz

dolly
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 6
Membru din: 03 Aug 2019, 12:54

Porcușorul meu. Alimentație. Cușca

Mesajde dolly » 04 Aug 2019, 23:39

Bună. De 7 luni am un porcușor de Guineea englez. E fetița, o cheamă Dolly(eu o strig prințesa sau iubirea mea asa ca niciodată nu răspunde la numele ei) și are 9 luni a făcut pe 3 august.
Mama nu ma lasă să îmi cumpăr al doilea porcușor și pot sa spun ca o înțeleg.
Eu stau la casa și avem gradina și asta pot sa spun ca este în avantajul meu. Nu trebuie sa cumpăr absolut toate legumele necesare ei(avem în gradina morcovi, sfecla roșie, castraveți, patrunjel). De la magazin cumpăr doar salata verde, ardei gras Bianca(de ardeiul roșu nu se atinge deloc), mere. Curând cred ca o sa încercăm și gulie.
Mâncare speciala ii dau doar o lingura pe zi deoarece are fructe și legume la dispoziție. Fân la fel
Pana acum a avut hrana premium și super premium. Am testat și hrana de la veterinar dar își făcea nevoile pe ea.
Pana acum i-am dat Cavia Nature versele-laga, Cavia Cripsy Versele-laga și Padovan(hrana pe care o are la momentul actual. e un mix de semințe și ii place foarte mult, înainte lasă paletele de lucerna dar acum le mănâncă pe toate).
Cusca ei la momentul actual e,, facuta'' de către mine. E un sertar de la un dulap vechi. Are în jur de 95,100 cm. Înălțimea e de o palma iar din cauza asta am pus niște gratii deasupra (deoarece sare și unde o țin pe ea e un loc cu scări și nu vreau sa ii risc viața) fata de cușca ei veche care era de 60 cm luata dintr-un Pet Shop asta e minunata.
Pot sa spun ca îmi petrec destul timp cu ea. De fiecare data când își mănâncă fructele și legumele stau lângă ea și o privesc. E atât de frumoasă. Mereu mi-am dorit o rozătoare dar sa fie fata deoarece pana acum l-am avut pe cățelul meu care este băiețel. Am vrut sa fiu și mămică de fetiță.
Am o prințesă minunata pe care o iubesc din tot sufletul.
Iar acum va rog sa îmi răspundeți la întrebarea mea:
O cresc bine pe Dolly? Ii lipsește ceva? O cresc necorespunzător? :tease: :love:

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Porcușorul meu. Alimentație. Cușca

Mesajde Gemon » 08 Aug 2019, 08:57

Multumim pentru prezentare, sa ai parte de multe bucurii alaturi de ea! :love:
O singura obiectie: nu-i da salata din comert, chiar si cea bio poate afecta sistemul digestiv daca se da des si/sau in cantitati mai mari. Vezi viewtopic.php?p=100403#p100403


Înapoi la “Cavy Chat”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 35 vizitatori