Iepuri pitici

Intra si discuta cu noi!

Moderator: cristisz

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde ramona_inka » 16 Mai 2010, 12:53


Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 16 Mai 2010, 13:07

, citeste postarea scrisa de Ramona.

Porcusorul de Guineea este o specie ce face parte din ordinul Rodentia (rozatoare), familia Caviidae, genul Cavia. Despre aceasta familie poti citi aici
http://www.gemon.ro/fam_caviidae.htm

Iepurele nu apartine ordinului Rozatoare, face parte din ordinul Lagomorpha (este mentionat si pe site, ), familia Leporiade.

Iepurele de vizuina ce apartine genului Oryctolagus, este stramosul iepurelui de casa/domestic (Oryctolagus cuniculus var. domestica). Isi sapa vizuina, gestatia dureaza aprox. 30-32 de zile, la nastere puii sai sunt neajutorati, orbi si fara blana (golasi).
Iepurele de camp/salbatic (apartine genului Lepus) este mai mare si are urechi mai lungi, la aceasta specie gestatia dureaza aprox. 40-42 de zile, puii se nasc cu blana, cu ochii deschisi, si sunt capabili sa fuga inca din primele zile de viata. Cele doua specii de iepuri, cel de casa cu cel de camp, nu se pot inmulti intre ele, la fel cum nici porcusorii cu niciuna dintre iepuri (nici cu cel de casa/domestic si nici cu cel salbatic/de camp).

Avatar utilizator
cosmina
Forumist
Forumist
Mesaje: 1141
Membru din: 20 Mar 2010, 19:40
Localitate: abbotsford

Mesajde cosmina » 18 Mai 2010, 00:53

pff. cum sa se imperecheze iepure cu porc.ca si cum zici un caine si o pisica.cred ca nici artificial nu se poate. daca iti place acea specie. de iepuri ia-ti.. dar nu e rezultatul dintre un porcusor si un iepure. cum s-a putut gandi asta..ce imaginatie au unii. faine glumele cu yeti.. pff haha chiar daca poate se supara cel in cauza..( nu yeti). deci asta e gluma sa razi de cineva sau de ceva..totusi iepurii is cam prea speriosi.. in comparatie cu porcusorii. am avut si eu unu mic cateva zile..si nici parca nu face atatea chestii dragalase ca purcelu. cum doarme.. cum se intinde, cum face sunete. iepurasul face/. ? nu cred.. deci purceii is mai tari.. :up2:

iepurik
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 11 Feb 2011, 22:29
Localitate: bucuresti

Re: Iepuri pitici

Mesajde iepurik » 11 Feb 2011, 22:38

buna...eu vroiam doar sa va zik ca sunt indragostita de cei 2 iepurasi pe care ii am acasa..cu unul am avut probl in vara asta..am ajuns cu el pe mana criminalului tudor laurentiu..si dak nu-l cunosteam pe johny de la fac de medicina vet iepurica era acum oamintire..am suferit ca un caine alaturi de iepurik si am facut tot ce se poate pt el alaturi de domnul doctor ionut...asta vroiam sa va zik niiciodata orice s-ar intampla nu va duceti la tetraver..va recomand din suflet polivet...va pup


Înapoi la “Cavy Chat”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori