De unde provin micutii nostri?

Intra si discuta cu noi!

Moderator: cristisz

DE UNDE V-ATI LUAT PORCUSORUL?

DE LA PET SHOP
73
47%
DE LA O CRESCATORIE
24
15%
DE LA UN MEMBRU DIN FORUMUL GEMON
12
8%
L-ATI PRIMIT
15
10%
DE LA SUPERMARKET
0
Niciun vot
DE ALTUNDEVA
18
12%
DE LA PIATA
13
8%
 
Voturi totale: 155

Avatar utilizator
claudiam
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 139
Membru din: 31 Mar 2010, 10:26
Localitate: Ploiesti

Mesajde claudiam » 11 Iun 2010, 19:25

Felicitari pentru gestul tau :up2: ; sa ai in continuare grija de el

Avatar utilizator
marzemanuel
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 191
Membru din: 23 Ian 2010, 13:14
Localitate: Oradea

Mesajde marzemanuel » 11 Iun 2010, 19:35


poze cu porcutele mele
Nihil sine Deo. (Nimic fara Dumnezeu)

Avatar utilizator
claudiam
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 139
Membru din: 31 Mar 2010, 10:26
Localitate: Ploiesti

Mesajde claudiam » 11 Iun 2010, 19:46


Avatar utilizator
cosmina
Forumist
Forumist
Mesaje: 1141
Membru din: 20 Mar 2010, 19:40
Localitate: abbotsford

Mesajde cosmina » 11 Iun 2010, 19:47


Avatar utilizator
marzemanuel
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 191
Membru din: 23 Ian 2010, 13:14
Localitate: Oradea

Mesajde marzemanuel » 11 Iun 2010, 20:02


poze cu porcutele mele
Nihil sine Deo. (Nimic fara Dumnezeu)

Avatar utilizator
true_fan_66
Forumist
Forumist
Mesaje: 800
Membru din: 22 Iul 2010, 15:29
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde true_fan_66 » 29 Iul 2010, 22:25

Ambii mei porcuti sunt luati de la INKA. O sa pun si niste poze in curand. E trist in ce conditii sunt tinuti porcusorii in pet-shopuri. Si e si mai trist ca angajatii nu stiu absolut nimic despre ingrijirea acestor animale. Recomanda sa fie hraniti cu paine si batoane din comert in timp ce ii tin fara fan si alaturi de alte rozatoare care nu fac parte din specia lor.

Avatar utilizator
MaraC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1558
Membru din: 21 Iul 2010, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde MaraC » 14 Aug 2010, 11:53

tare chestia aia care o au in curte
e ok daca le fac asa ceva si eu si sa le las si un petic de iarba
sa ii las in ea ziua si noaptea sa ii bag in cusca de 1.20 pe 60

ce ziceti

ai mei sant de la pet shop
pe Alvin il stiti nu ?
o sa pun poze si cu corbu in curand !!!

Avatar utilizator
FaKe
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 127
Membru din: 06 Iul 2010, 12:06
Localitate: Sibiu

Mesajde FaKe » 14 Aug 2010, 12:24

Tutu din piata, Dorian de la INKA. :lol:
Imagine

Alex

Avatar utilizator
MaraC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1558
Membru din: 21 Iul 2010, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde MaraC » 14 Aug 2010, 12:40

e ok daca fac tarcul ?
daca pun in el lemn de corcodus e ok
amtaiat un corcodus si avem o gramada

Avatar utilizator
eva_eve17
Membru
Membru
Mesaje: 189
Membru din: 08 Apr 2010, 16:56
Localitate: Constanta
Contact:

Mesajde eva_eve17 » 14 Aug 2010, 14:03

primul porcut a fost cumparat de la PetShop-ul din Tomis 3 :lol:
akm s-a desfiintat si nici urma de el...amintiri.. :clipici:
~~~ Iubitor oficial de porcuti :3 ~~~

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: De unde provin micutii nostri?

Mesajde Lili » 27 Oct 2010, 20:47

M-am gandit initial sa deschid topic nou, dar cred ca ceea ce am in minte se poate incadra lejer in subiectul asta deja deschis.
La ce ma gandeam? Am vazut poza pusa de Maria cu cee 3 clatite:) Si mi-a venit in minte ca unii porcuti de aici au cate o poveste speciala de "sosire" in familiile unde sunt acum. Si spun asta referindu-ma la cele la care mai stiu cate ceva: Andreea, Cristina, Maria. Si sunt convinsa ca sunt multi altii printre voi care au cate o poveste speciala si frumoasa (sau trista dar cu final fericit).

Uite eu de exemplu acum o provoc public pe Maria sa ne povesteasca cum a ajuns Cici la ea. Nu stiu voua, dar mie una mi se pare extrem de haioasa Cici:)) Cand ma uit la ea cu freza aia nervoasa vizualizez o imagine clara de pittbul cu dintii ranjiti:)) dar in acelasi timp extrem de aiurit.

Acum nu stiu cati dintre voi sunt genul...(cum sa spun eu sa sune bine?):)) implicat:) care alearga in miez de noapte pe la diverse case sa salveze un porcut. Dar probabil, intr-un fel sau altul, fiecare am salvat un porcutz (chiar daca doar l-am luat dintr-un pet shop). Sau doar l-am ales dintre altii pentru ca avea acel ceva mai special (vezi Andreea care a luat-o pe Mati pentru ca era cea mai urata si s-a gandit ca nu o s=o ia nimeni altcineva).

Intr-o lume urata urata urata, vreau sa citesc niste povesti frumoase.
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

sabinutza
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 77
Membru din: 27 Iul 2010, 21:36
Localitate: pitesti

Re: De unde provin micutii nostri?

Mesajde sabinutza » 13 Noi 2010, 18:44

de la petshop dintrun hypermarket.
Humans must love Guinea Pigs

Avatar utilizator
cosmina
Forumist
Forumist
Mesaje: 1141
Membru din: 20 Mar 2010, 19:40
Localitate: abbotsford

Re: De unde provin micutii nostri?

Mesajde cosmina » 13 Noi 2010, 23:32

eu prima data am avut o femela si un mascul frati de la o tanti care crestea porci de guineea. imi doream d emult si ea mi-a dat asa pereche. nu stiam ca o sa ramana insarcinata asa repede. dar apoi am avut pui si masculul l-am dat. in fine puii au murit , ramanand dansa, pe care o am si un ziua de azi la matusa mea cu o noua porcuta.
aici in canada, imi doream sa am in continuare porci. am mers la un pet shop sa vad ce are doar asa in vizita, cand l-am vazut pe piggy m-am indragostit, o vanzatoare l-a luat in brate sa il arate la un alt baiat care vroia sa il cumpere, dar ea a crezut ca e fetita si acel baiat nu l-a mai cumparat. eu nu m-am uitat sa vad ce e. dar l-am mangaiat si am plecat cu gandul la el. l-am sunat pe sotul meu ca vreau porc, si el nu prea vroia ca nu aveam bani si de cusca si toate cele. in seara aia trebuia sa mergem la cinema, atat de tare i-am zis ca vreau porc,ca imi era frica sa nu il vanda , ca eu il vroiam pe acela, am cautat pe telefon pe internet nuamrul de la acel petshop, am sunat( cu engleza mea de incepatoare) care a sunat cam asa.. hey.. do you still have that guiny pig black and white, long hair? pls save for me , i will come tomorow, to buy him. hahaha. pt ca era prea seara si urma sa il inchida, la cinema nu mai aveau locuri la avatar, si am zis lasa hai sa cumparam porcul.
am mers repede la pet shop si am zis ca eu sunt persoana care i-a sunat si am venit sa il cumpar. deci credeam ca e femela. eu tot ii ziceam ce frumoasa e... cand am ajuns acasa cu el in cutie, m-am uitat la el, si am zis e baiat!!
hahah.saracutul a dormit in cada pana a doua zi.
apoi dupa cateva luni, pt ca toti imi ziceau dp gemon ca ii trebuie fratior, si vazandu-l singurel si trist, am mers in cautare de al doilea porc. desi vroiam unul colorat, l-am gasit pe rainy( fiind o zi ploioasa). nah tot alb cu negru si mic, nu prea imi placea dar apoi l-am indragit. si asta dupa ce am cautat la alte petshopuri, ca aveau numai femele. nu am vrut sa ma intorc acasa cu mana goala.. :winking:

Avatar utilizator
AndreeaC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1680
Membru din: 12 Apr 2010, 18:59
Localitate: Bucuresti

Re: De unde provin micutii nostri?

Mesajde AndreeaC » 14 Dec 2010, 17:05

Sa incepem cu inceputul ... desi din cate tin eu minte am mai povestit pe forum , nu mai sctiu exact unde(sper ca astea sa nu fie semne de Alzheimer)
Mati este sosita la noi in casa dintr`un Pet Shop . Era Martie , tatal plecat in delegatie . Cum nu mai avea tim sa ajunga acasa pentru un cadou i-a spus mamei sa mearga ea cu mine , sa imi cumpere ce doresc si sa imi spuna ca e din partea lui .
Eram in Hornbach...Trebuie sa va spun ca inca din liceu tanjeam dupa un porcusor de Guineea(colega mea avea 2) Stiam ca a venit momentul !!! Asa ca nu am mai stat pe ganduri si i-am zis mamei ,,HAI !!! Stiu ce vreau ! Mergem la Carrefour !" In supermarket pe galerii era un Pet Shop pe care il frecventam de cate ori aveam ocazia . No bun , am ajuns acolo ... am intrat si m-am postat in fata custii de porcuti si iepurasi [:(] si am intins degetul precum un copil tembel ,,Uite asta vreau!" Mama in prima faza a zis ,,vaaiii chiar e dragut!" Pfffff nu stiam ce patise dar m-am dezmeticit in cateva secunde si i-am zis ,,Stii , nu e vorba de iepuras , e vorba de porcusor!"
A urmat o adevarata scena :( Cuvinte dure gen ,,Stii ca NU SUPORT sobolanii astia !!! Asa ca nu ma face sa te pun sa alegi intre mine si sobolan!!!"
M-am conformat si cu inima mica , am ales un iepuras ... Stiam eu ca nu va fii sa am vreodata Porcusorul de Guineea mult dorit ... Visul meu se naruise inca o data !
Am plecat acasa cu micul sufletel , i-am amenajat tot ce trebuia iar a doua zi dupa ce am sosit de ma munca , l-am pierdut ... DEFINITIV !!!
Am inceput sa plang cu suspine , lacrimile se innodau in barbie ca atunci cand eram mica si nu am primit felicitarea de Craciun cu muzicuta ... Era penibil ! Un ditamai omul de 24 de ani sa planga in asa hal . Tata inca nu venise acasa si mami l-a sunat sa ii spuna de ceea ce s-a intamplat . A hotarat sa mergem la Pet , sa vedem ce am facut gresit(desi fan , talas si mancarica luasem de acolo la indicatiile vanzatorilor) ... eeee , ea vroia sa imi ia altul ca sa imi treaca durerea dar nu a vrut sa imi spuna ...
No bun , am ajuns iar la Pet iar baiatul de acolo a zis ca fara discutii imi da altul dar nu mai are pana in weekend . Nu va inchipuiti cum plangeam mereu :(
Mama ma vedea mereu trista , mereu spuneam ca numai eu sunt de vina ... :(
A venit weekendul , a venit si tata ... Au mers la cumparaturi si asa cum fusese vorba au dat si pe la Pet sa imi ia iepurasul . De acolo am primit un telefon de la mami care mi-a zis ,,E unul cu un vartej in cap , negru tot ! Si unul cu un mot alb ... Pe care sa il iau ?" Raspunsul meu a fost foarte scurt si prompt ,,Al` mai urat dintre ei! " Bineinteles ca a bufnit in ras mama dar nah , daca nebuna asa vrea ... atunci asa sa fie ,,Ok mami , il iau pe ala mai urat!"
Au ajuns acasa , eu deja facusem sant pe hol in asteptarea lor ... Mi-au dat cutiuta si cand am deschis ... SA MOR SI ALTA NU !!!
In cutiuta nu era nici decum un iepuras ! Ci un Porcusor de Guineea !!! Un ADEVARAT Porcusor de Guineea !
Cu ochii mari , speriat , stana de piatra ! L-am scos de acolo imediat si am inceput sa il pup , sa il pipai , sa ii iau labutele in mana si sa i le pup ... Doamneeeeeee , eram in extaz ! Credeam ca visez ... Eram precum in filme cand incepe sa se miste decorul si numai personajul ramane nemiscat . Euforia a durat cateva minute dupa care ,,BUN ! Am poscusorul dorit dar ... ce fac eu acum cu el ???" am intrat in trenul ,,Internet" si i-am cerut ajutorul batranului Google ... am gasit o ,,gara" Gemon , am coborat si aici am ramas !
Dupa ceva timp de organizari si reorganizari ... plecari oriunde cu Mati meu ... am descoperit in vacanta din Suceava ca ceva misca ... PANICA !!! Citisem deja despre cazurile nefericite cu porcutii din Peturi insa nu mai aveam ce face (eram fericita ca am salvat`o pe ea de acolo) Asadar , desi nu vroiam sa cred , eram unul din acele cazuri ,,Porcuta gestanta luata din Pet Shop" . Am zis ca e bine totusi sa astept , sa nu ii iau inca o surioara ca poate cineva de acolo de sus ne ajuta sa avem parte de o fetita , sau doua ... sau trei :giggle: .
Au aparut micutii bulgarasi si initial era fericire maxima , unul sintre ei imi parea mie a fi fetita ... Dar nu a fost sa fie asa ca , hai sa cautam o surioara ! Unul dintre ei e fratiorul lui Fluff al lui Crisu acum iar cel de-al doilea e dincolo de Podul Curcubeu :(
Anuntul Gabrielei(in care spunea ca le doneaza pe Furnica si Betty) a venit asa : BUF !!! L-am vazut si gata, fara sa ma gandesc am zis ,,a mea e una din ele"(pentru ca initial le dadea separat deoarece aparent nu se mai intelegeau". Acum , alta MARE problema ... una una , dar care ? A aparut Ramona care a zis ca nu se poate sa nu se mai inteleaga si ca e bine sa mearga totusi impreuna pentru ca stresul schimbarii locuintei sa nu fie asa mare . Iata ca astfel problema mea era rezolvata(cu mari incurajari din partea Dnei Cristina si a Mariei am prins curaj) . Acuma , bine bine ... ma hotarasem(desi eram de la inceput) dar nu aparea Gabriela pe forum sa imi spuna de e alba sau neagra . Dadeam 864623748765437634 de refreshuri pe minut ! Ma gandeam ,,daca nu vrea ? daca nu are incredere?" daca daca daca ...
Si a aparut si Gabriela :clapping: incantata de altfel .
Pe 1 Mai fetele au ajuns la mine si mare mi-a fost mirarea sa vad ca se inteleg chiar bine ... ba mai mult ! Se inghesuiau care mai de care sa o protejeze pe micuta ,,sobolanca din Pet"
In vara ... vad eu o porcuta ,,WOOOOOOOOW" pe site la Inka . A fost ceva INSTANT ! Am deschis Gemonul si i-am scris Ramonei ca micuta Zarra s-a lipit de inima mea din secunda 1. Ramona , ma pus in tema cu avantaje si dezavantaje ... eram desumflata rau ... Dar mi-am zis ,,stie ea ce zice , poate are dreptate!" Dreptate , nedreptate eu nu mai puteam ... o visam pana si noaptea .
A venit expozitia si am mers intr`un mare suflet sa o vad macar acolo pe micuta mea dar ... pauza ! Ramona nu era , doar Emil si Dna Cristina ... Pe Emil l-am anesteziat cu intrebari ,,Dar Zarra de ce nu e ? DAR NU E CORECT !!! :( "
No si iar bun :lol: ! A doua zi am plecat din tara pentru doua saptamani si cand intru si eu linistita si resemnata pe Gemon ce credeti ca aveam in casuta de mesaje private ? Un mesaj de la Ramona care imi spunea ca ii fusese adus la cunostinta de catre Emil supararea mea ... PM se termina cu ,,daca o mai vrei e a ta!! " Oricum eu doar asta am vazut din tot mesajul , restul nu era deloc important pentru mine .
Mare greseala a facut Ramona ca mi-a zis din timp , nu de alta dar efectiv o terorizam cu telefoane , cu PM`uri , mesaje ... pe messenger in care ii ceream informatii despre pitica mea .
Cand am sosit in tara am vazut ca fetele mele aveau ceva ,,baieti rai" pe blanita asa ca sosirea micutei mele a fost putin amanata .
Intre timp ... verisoara mea ma intreaba intr`o doara ,,Fata , tu nu mai vrei porcuti ? Are vecina mea doi , un baiat si o fetita(Briosa si Pinky) si vrea sa ii de-a ca are bebe mic . I-am zis ca am sa pun anunt pe forum dar s-a intamplat totul asa de rapid incat am decis sa ii iau eu la mine pentru o perioada , pana le gasesc parinti iubitori(trebuiau sa plece din oras si vroiau sa ii duca la Pet)
I-am luat intr`o seara de Sambata , destul de tarziu ... Cu blanita incalcita , mizerie in cusca si colac peste pupaza si cu un lipom la micuta Pinky . Mami de cum i-a vazut mi-a zis ,,Punem pariu ca fetita o sa o opresti?" eu ,,nuuuu domne , ce ai ?" Aha ... Batman , Batman ! Disperata am sunat la Maria care m-a linistit si m-a indrumat catre Dl Ionescu(l-am sunat Duminica si Luni am mers in ,,vizita" la dansul)
Briosa a mers la o mamica foarte iubitoare dupa putin timp !
La aproximativ o luna(lungaaaaa rau) a venit si Zarra !
Dupa ce m-a parasit si micuta mea Pinky ... intr`o sambata am sunat`o pe Ramona(si ce daca am trezit`o din somn? :giggle: )
Am luat`o cica prin invaluire ,,Ce mai faci ? Ce pui mai ai ? Dar femele ?" Normal ca si-a dat seama ce vreau ca doar stia exact ce are la usa . M-a luat direct ,,Uite ce e : Nu ma mai zapaci atat ! Daca nu imi spui de ce vrei sa stii nu iti mai spun nimic , CLAR ?"
Si m-am vazut nevoita sa ii spun ca mi-e casa goala fara Pinky si ca tare mult ma bate gandul sa mai iau o fetita ... Si iar aceeasi discutie ,,gandeste`te bine" bla bla bla ...
Am reusit sa tin secretul bine ascuns desi Miss Muffin a fost A MEA din prima zi in care s-au pus pozele pe Gemon .

Acum suntem o familie mare si fericita :clapping: insa nu am fii reusit asta fara ajutorul celor de aici !

Nu am sa obosesc niciodata sa va multumesc pentru tot TUTUROR (in mod special Dnei Cristina , doamnei mele Maria , Gabrielei , Ramonei si lui Emil , Veronicai ... dar mai bine ramane ,,tuturor" nu ? Pentru ca nu as vrea sa omit pe cineva care a contribuit la ceea ce suntem azi)
O persoană puternică ştie cum să îşi ordoneze viaţa.
Chiar şi cu lacrimi în ochi, tot are puterea să spună zâmbind "E în ordine".
-----------
Old username: Mati

Avatar utilizator
pishcotzzika
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 439
Membru din: 12 Sep 2009, 18:08
Localitate: cluj-napoca

Re: De unde provin micutii nostri?

Mesajde pishcotzzika » 14 Dec 2010, 17:47

Comunitatea porcina iti multumeste si tie Andreea ca existi si sunt mai mult decat sigura ca fetele sunt nu fericite ci foarte fericite, cele mai fericite ca le inconjori zi de zi ceas de ceas cu multa iubire :heart: :up2:
CIUCI alias NEGRUTZU pupa toate porculinele de pe forum :*...:)))


Înapoi la “Cavy Chat”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 22 vizitatori