Medici veterinari in Timisoara

Adrese ale cabinetelor medicale recomandate de membri
Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Medici veterinari in Timisoara

Mesajde irena » 14 Sep 2011, 21:39

Oana, medicul la care mergi se pricepe la porcuti? daca da, poti sa
ii faci recomandarea pe forum (numele cabinetului, adresa si eventual
un numar de telefon)? mersi :)

Avatar utilizator
Oana S
Initiat
Initiat
Mesaje: 36
Membru din: 04 Mai 2009, 22:21
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Medici veterinari in Timisoara

Mesajde Oana S » 14 Sep 2011, 21:55

Din pacate , nu ... medicul la care merg cu celelalte animale nu are cunostinte valide depre porcusori .
Dupa intamplarea nefericita nu am mai mers la nici un veterinar . Mi-am tratat singura toti porcusotii ( cu succes!) si nici unul nu a mai murit de atunci.
Imi pare rau , doar , ca nu pot sa ajut de data asta cu nici o informatie . dar pot sa dau un sfat : "mai bine sa previi , decat sa tratezi !"
O seara frumoasa va doresc tuturor !

Avatar utilizator
ramo18_tm
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 171
Membru din: 27 Aug 2008, 23:51
Contact:

Re: Medici veterinari in Timisoara

Mesajde ramo18_tm » 05 Oct 2011, 21:21

Draga Izopren....cel mai important sfat FUGI DE DOCTORII DIN DACIA ! Mie mi-au omorat literalmente o porcusoara sanatoasa si in perfecta stare. Ii consider criminali, si cu greu m-am abtinut odata la o expozitie canina sa nu sar la beregata lui, sa vada ce inseamna furie de "mama" ramasa fara puiul ei. CRIMINALI !

Te rog uita-te sus, eu nu stiu de ce lumea tot intreaba, doctorii pe care i-a adaugat Geda si confirmati de mine sunt 100% siguri.

As dori doar sa fac unele precizari : dr Mircea Dumitru NU MAI LUCREAZA la cabinetul din piata Gh. Doja, ci la un cabinet aproape de sensul giratoriu de la p-ta Resitei (deci pe Calea Sagului). Dar nr. de celular e acelasi.

Un sfat : cand mergeti cu porcusorul, SUNATI in avans !!!! Pentru a evita situatii penibile cand mergeti la acel cabinet si dati de celalalt veterinar de pe tura cealalta, care posibil sa fie bine intentionat, dar PE DINAFARA !!! Deci sunati si programati-va in regim de urgenta (deci pt acea zi) ori la Ganga Marius, ori la dr. Simiz Florin (doar dansul !) sau la dr. Mircea Dumitru. Altii nu sunt verificati de catre noi.

P.S. am aprecia daca la topicul cu doctori se scriu doar impresiile de la vizite, preturi, eventual avertizari. Pentru descrieri de boli sunt topicuri separate, si cred ca ne-ar folosi mai mult daca ar fi postate acolo, organizat. Multumesc.
Mamica ingerasilor Bubu si Lulu si a mironositelor Mimzy si Printzi.

Avatar utilizator
Epilogue
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 15
Membru din: 09 Dec 2011, 00:28
Localitate: Timisoara

Re: Medici veterinari in Timisoara

Mesajde Epilogue » 10 Dec 2011, 05:07

De evitat urmatorul individ:Bolte Simion...vb din experienta...am avut un sufletzel mic prin primavara care sa imbolnavit teribil ;Tin-Tin si m-am dus cu ea la acest mare porf univ...nu contest ca poate in cea ce priveste cainii si pisiciile sa fie un veritabil vizionar insa in cea ce a privito pe iubita mea Tin -Tin nu a avut nici cea mai vaga idee...a mica am sesizat ca nu papa,nu bea apa si nici nu isi facea nevoile asa ca m-am dus cu ea la acest vet si i-a facut o injectie cu cv vitamine care teoretic ar fi trbuit sa ii redea cv din pofta de mancare,a doua zii am constata ca avea un fel de semi-paralizie instalata la nivelul "gatului",capul lasat intro parte fara puterea de a si-l indrepta...am revenit la acest individ si a spus el asa dupa parerea lui ca citez:"a dezvoltat un fel de intoxicatie de la legume si fructe" pe considerentul ca nu as fi spalat fructele s.m.d...am tot revenit asa 2 zile la rand tot cu injectiile lui cu vitamine,am incercat sa o hidratez dandu-i apa cu seringa,mere rase tot cu seringa si in ultima zii de control mi-a spus foarte senin ca ar trebui sa iau varianta injectiei letale in serios...acum ca orice om care isi iubeste puiul cu as fi putut eu sa optez ptr asa cv...am crezut cu tarie ca m-ai exista o sansa pentru ea...dar din pacate.......

alex_pad
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 131
Membru din: 28 Iun 2009, 15:05
Localitate: Timisoara

Re: Medici veterinari in Timisoara

Mesajde alex_pad » 01 Iul 2014, 01:01

[Update ian 2016]

NU RECOMAND PT PORCUSORI URMATORII MEDICI, am constatat ca nu se pricep la porcusori. Poate sunt medici foarte buni pt caini si pisici, nu cunosc si nu pun la indoiala, insa pentru porcurosi NU va recomand.

-> Dr. Mihai SÂRBU Sarbu (de la Clinica Dr Bolte, Str Cozia) (2015): calificativ foarte foarte rau,
- am fost cu un porcut ce nu mai manca de cateva zile, i-a luat temperatura care a fost buna dar l-a chinuit enorm l-a tinut in aer l-a apasat nici nu vreau sa ma gandesc !!!, i-a taiat dintii din fata desi nu era necesar i-a ciobit si nici nu i-a verificat pe cei din spate, i-a facut 3 injectii cu vitamine ceea ce e foarte bine, diagnostic: anorexie din motive necunoscute, wow cata scoala iti trebuie sa poti spune termenul medical la a nu manca !!! ; trebuia sa revenim in 2 zile la control, dar nu am mai revenit pentru ca ne-a consultat pe banda rulanta fara explicatii si vorbind in acelasi timp la telefon, a chinuit porcul de numa cand i-a luat temperatura din fund, i-a taiat dintii cu viteza luminii fara sa ne intrebe/explice, nu ne-a dat nici o explictaie/sfat nimic, executat, taxat 30 lei si gata;
Sa nu uit, ne-a intrebat daca a avut pui, a crezut ca e femela desi el e MASCUL !!!! nici macar nu a fost in stare sa deosebeasca sexul porcusorului, si porcusorul meu de 2.5 ani avea niste coitze de toata frumusetea !

-> Dr. Petrila Monica (de la Veterinaria, intersectie Mures cu Brancoveanu) (2012): calificativ rau (http://www.timisoreni.ro/poze/c_m_dr_pe ... ca/#ph6320 ),
- am dus acelasi porcusor ce pufaia, i-a facut film, si pentru ca nu se vedea nimic pe film ne-a zis ca face asa de la batranete, un porcut de 4 ani nu e batran! porcii traiesc 7-8 ani atunci sunt batrani;

-> dr Simiz Florin (2015) e destul de recomandat pe forum si a mers la el cu mari sperante (cabinet Medoriana si Facultatea de medicina veterinara) : are porcut de 7 ani si se mandreste ca nu i-a dat niciodata apa, preda ecografie la facultatea de medicina dar degeaba, porcusorul tratat de dansul a murit de boala de ficat din cauze necunoscute :( Zic lucrurilor pe nume: e un medic slab, nu il intereseaza daca animalele tratate de el traiesc sau nu.
Ne-a tratat 2 luni porculetul cu ficatul marit si pete negre pe ficat cu picaturi de rozmarin si magnolie!? Cand ne vedea in cabiniet dadea ochii peste cap si ne intreba de ce tot venim ca nu are ce sa-i faca. Eu i-am sugerat hai sa facem o analiza de scaun, hai sa vedem antibiotice, hai sa incercam CEVA! Ii tot facea ecografe cu ecograful acela vechi de 30 de ani si ne dadea picaturi de rozmarin si alte remedii pe ghicite.
Mai mentionez ca prima data ne-a vazut la Facultate la consultatii? La Facultatea din Tm au unul din cele mai bune ecografe din vestul tarii, tinut sub 100 de usi si lacate si folosit de nimeni. A facut ecograf porcului fara sa ii tunda parul de pe burta si fara sa ii puna gel. Profesor de ecografie zice, degeaba, zic.
Ne-a marturisit ca el si nimeni din Timisoara nu se specializeaza in porcusori de guinea pentru ca nu se fac bani din asta.
Cand am ajuns cu porcutul respectiv la Dr Farkas ne-a dat medicamente serioase care refac ficatul si nu i-a venit sa creada ca medicul din Timisoara nu i-a dat nimic pentru refacerea ficatului, a luat scaun pt analize, si a incercat sa ii ia sange sa verificam ce are. Din pacate penrtu porcut a fost prea tarziu, dupa 2 luni de chin.

-> Druga Mihai de la MaxiVet (2016) un nesimtit arogant, a smucit si chinuit porcul pentru ca nu avea chef si ii era lene sa ii faca o perfuzie si se grabea inapoi pe net, i-a injectat in spate 25ml de apa in mai putin de 30 sec pana i s-a umflat spatele si am plecat de acolo cu porcul in spasme si plangand. Cand faci asta se rup nervurile si se desprinde pielea de pe muschi, e foarte dureros (ne-a explicat mai tarziu dr Vaduva Sorin).

MEDICI cu care am avut o EXPERIENTA LIMITATA, insa care nu mi-au lasat o impresie proasta

-> dr Dana Diaconescu (august 2015), recomandata de dr Simiz pentru experienta ei cu porcusori in Anglia 0742022646, pensiunea de animale din Remetea Mare http://www.veterinaruldumneavoastra.ro/contact.php
Macar ne-a dat Liv52 pentru porcul cu ficatul marit si a facut analiza de scaun la microscop.

-> dr Mircea Dumitru (2012) a tratat cu succes o eczema la un porcusor de-al nostru, dar celalalt porcut cu boala respiratorie a murit :( Nu cred ca dr Mircea Dumitri mai lucreaza :(

-> dr Vaduva Sorin (de la Duo Vet, Str Surorile Martir Caceu) (2012 si 2016):
- am dus un porcut ce pufaia in 2012, ne-a dat sa ii punem picaturi cu Vitamina C in apa 1) vitamina C nu rezista la nesfarsit in apa 2) nu isi ia cantitatile necesare, e necontrolat cat bea 3) nu a mai baut apa deloc din momentul in care am pus medicamentul in apa, mai tarziu am aflat ca niciodata nu se pune medicament in apa porcusorilor si ca vitamina C se degradeaza in apa
- am revenit ulterior la dansul in 2015 pentru perfuzie subcutanata si injectie, si a fost foarte amabil, a manevrat porculetul foarte delicat si a cautat online informatii in legatura cu purcelusii. Cunostea antibioticele ce se pot da si ce nu se dau la porcusori.

-> dr Guia Adrian (Maxivet, in spate la Hotel Lido) (2014): a avut porcusor in trecut, nu am fost la dansul decat la o consultatie dar mi-a lasat o parare buna in general (ne-a recomandat ernofloxacina si ne-a zis ca a mai facut si la alti porcuti); a tratat cu succes probleme mai minore la porcusorii unei prietene
ATENTIE la acelasi cabinet am mai dat de un domn doctor tatuat (Druga Mihai cred ca se numeste), zice ca se pricepe la porcusori dar nu a fost in stare sa ii puna o perfuzie de 25 ml cum ne-a recomandat dr Farkas sa continuam tratamentul. I-a facut in 30sec 25ml perfuzie cu glucoza subcutanat, i s-a umflat spatele si a plans si tremurat cu spasme o ora dupa, abia l-am potolit si el ne-a zis ca s-a speriat de la pisica ?!
Cabinetul era gol dar acest domn era prea perocupat sa stea pe net.Pe langa asta a manipulat f brutal porcusorul si orice medic veterinar bun stie ca porcusorii se manipuleaza f delicat pt ca se sperie f tare !
I-am zis sa imi dea mie seringa sa ii dau dar el stie mai bine "De 13 ani fac asta".
De ce nu se preda ETICA la facultatea de medicina veterinara din Timisoara??

AS REVENI LA URMATORII MEDICI, dar as trata doar probleme minore, iar daca nu gasesc un diagnostic/tratament clar valid va sfatuiesc sa mergeti in Szeged la dr Farkas Patricia Eva (datele de contact mai jos, intr-un alt post):

-> dr Lavinia Lauer (de la Duo Vet, Str Surorile Martir Caceu) (decembrie - ianuarie 2016) Am avut o experienta f buna cu doamna doctor in continuarea tratamentului perfuzabil prescris de dr Farkas Patricia pt Bobita. Sufletista, draguta, delicata cu porcusorii, interesata sa se documenteze in legatura cu specia.
Nu m-a facut deloc sa ma simt prost cand am intrebat-o in legatura cu tratamentul ce il face porcusorului si m-am bucurat ca fost foarte deschisa sa discutam si sa colaboram in tratarea lui Bobi.
Mi-as dori foarte mult sa se specializeze in porcusori, e un om minunat cum nu am intalnit niciodata printre medicii veterinari (cu exceptia domnului de la laborator de la facultatea de medicina, un om sufletist si corect care face analizele de laborator insa nu trateaza - iarasi un domn cumsecade cum rar intalnesti).

CEL MAI BUN MEDIC DIN VEST Dar din pacate nu ne-a salvat toti porcutii dar a incercat :(

-> Dr Farkas Patricia (Szged) - medic specializat pe porci, cabinet foarte bine dotat. E singurul medic in mainile careia as da cu incredere un porcusor.
De ce un orasel asa mic are un medic priceput, si Timisoara cu ditamai Facultatea de Medicina ne ofera numai penibilitati ?
Are si ea limitarile ei.. dar nu se compara cu ce gasim in vestul tarii.

Vorbesc din experienta mea, poate e diferita de a altora, poate medicii se schimba, fiecare porcusor bolnav e un caz diferit. Sper ca recomandarile mele sa fie de folos, dar sunt parerile mele bazate pe experientele mele. In cazul medicilor ce nu ii recomand nu am dubii ca nu sunt potriviti pentru porcusori (sau cel putin nu au fost la momentul respectiv), iar pt cei ce ii recomand, fiecare porc bolnavior e altfel, reactioneaza altfel, se comporta altfel. De aceea, cel mai bine e sa fiti voi parintii de porcusori bine documentati, sa mergeti cu temele facute, iar daca vi se pare ca nu aveti rezultate luati porcul fuga fuga si mergeti la Szeged la dr Farkas Patricia, ea are un cabinet foarte bine echipat pentru porci.

Pentru orice tratamente primite de la medicul veterinar, inclusiv pentru tratamentele primite de la medicii recomandati pe gemon, va sfatuiesc sa va documentati pe internet si pe gemon inainte de a aplica orice tratament vi se pare dubios (sau daca sunteti la inceput cu porcii documentati-va in legatura cu orice tratament).

- Sa aveti mereu la voi lista cu antibiotice permise si interzise de pe gemon.
- Sa luati la voi orice medicamente/tratament i-ati dat pana atunci, e mult mai usor de povestit asa. Eu duc Beres Drops-urile, vitaminele, probioticul etc..
- Cantariti-l de 2 ori pe zi si puteti spune la vet daca scade sau nu in greutate, cum se prezinta
- Sa luati cu voi bobitze de la porc, daca sunt moi sau are diaree; cand am dus la dr doctor Dana a luat bobitzele sa le verifice la microscop de paraziti (examen coproparazitologic) - ar trebui repetat de 2 ori cel putin.

Ce am observat ca e necesar la o consultatie sunt urmatoarele:
- se consulta cu mare delicatete porcul, nu se bruscheaza, smuceste, chinuie, sunt foarte sensibili si nu trebuie stresati inutil
- se verifica temperatura porcului cu termometrul in fund foarte delicat
- se verifica dintii fata si cei spate (mai greu cu cei din spate, dar exista un aparat care se foloseste pt asta - am vazut la dr Simiz la cabinet si unul si mai performant la dr Patricia in Szeged, nu mai stiu cum se cheama) si se palpeaza din exterior, se verifica cum inchide gura, daca are iritatii in gura; se pot pipai cu mana si cei din spate, doar de catre vet pt ca porcul poate musca si ramai fara deget daca nu esti atent; medicii specializati au aparat special pt verificat dintii, in Timisoara nu am vazut la nimeni, am auzit ca dr Ganga Marius are acest aparat, nu stiu daca il foloseste
- palpare abdomen cu grija si delicatete
- verificare blanitza, ochi
- ecografie cu burtica tunsa
- ii cade parul/zone cu iritatii etc (mergeti pregatiti, verificati temeinic porcul inaint de a merge la vet daca are zone fara par, cu matreata etc, si ii aratati acele zone)
- la ultraviolete se verifica eventuale micoze
- film (raze X) daca e cazul sau exista suspiciuni (se fac in Timisoara de exemplu la Veterinaria)
- ascultat cu stetoscopul
- are/nu are diaree, cu verificarea fundicului pt a vedea daca exista semne de diaree
- face pisu ?
- nu e deshidratat ?
- cum/cat mananca ?
- i s-a schimbat comportamentul de cand e bolnav, in ce fel
- examen parazitologic se face la microscop in Timisoara (unii medici fac chiar ei, costa aprox 20 lei),
- cultura coproparazitologica: coprocultura examen pt paraziti (se face la facultatea de agronomie contra cost 20 lei) - puteti sa duceti si fara sfatul medicului daca aveti suspiciuni - pt Timisoara se recolteaza cu o eprubeta pt exudat faringian cu mediu de cultura, in Szeged a luat direct cateva bobitze
- analize de sange am auzit ca se fac in timisoara la facultatea de medicina veterinara;

Noua ne-a recomandat dr Simiz sa nu chinuim porcul daca nu e nevoie neaparat si ne-a zis ca in Timisoara la facultate se ia din jugulara sangele, se tunde porcul si se chinuie tare. Asa e facultatea noastra e cu 100 de ani in urma, la Szeged se poate face frumos anestezie resporatorie si lua sange fara a traumatiza bietul porc.

In mod normal si la cabinetul dr Farkas din Szeged sange porcuti se ia sub anestezie, se taie putin mai mult o unghie (se taie din deget) sau ureche sau se ia din manuta, sub anestezie (pentru analize de sange recomand sa mergeti in Szeged la dr Farkas Patricia Eva am dat mai jos datele de contact);
Porcul meu a murit asa fara analize de sange in Timisoara :( daca asta ar fi facut diferenta intre viata si moarte nu stiu, cand am ajuns la Szeged era prea slabit si nu a reusit sa ii ia sange din cauza ca nu avea presiune sificienta, desi a incercat in mai multe zone si a prins vena. Deci daca e nevoie mergeti la Szeged si faceti analize cu recoltare sub anestezie, inainte sa devina prea slabit si sa fie prea tarziu.
Exista si un risc de stop cardio-respirator la anestezie totusi trebuie gandit cu atentie daca e necesar si trebuie sa semnezi ca iti asumi decizia in caz ca se intampla ceva, discutati cu dr Patricia ce va recomanda, pentru ca pana la analize de sange se pot face multe investigatii care pot da indicatii, iar daca nu e suficient faceti si analizele de sange daca e necesar.



Cabinete veterinare & farmacii in Timisoara, poate e util in special pt farmacii
http://www.cabinete-veterinare-timisoara.com/
Ultima oară modificat 27 Iun 2016, 11:15 de către alex_pad, modificat de 21 ori în total.

Avatar utilizator
ramo18_tm
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 171
Membru din: 27 Aug 2008, 23:51
Contact:

Re: Medici veterinari in Timisoara

Mesajde ramo18_tm » 16 Iul 2014, 10:46

As dori sa mai adaug o recomandare de veterinar, pentru zona de vest:

Dr. Farkas Patrícia Éva
Szeged, Bokor utca 12/a

http://szegedallatorvosirendelo.hu/

Orarul e pe site, eu nu stiu o boaba de maghiara, dar am reusit sa inteleg.

Daca doamna Geda doreste, poate sa editeze acest post.
Multa sanatate porcusorilor vostri !

Ramona,
Mamica ingerasilor Bubu si Lulu si a mironositelor Mimzy si Printzi.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Medici veterinari in Timisoara

Mesajde Gemon » 18 Iul 2014, 00:42

Dr. Farkas Patrícia Éva este medic specializat pe animale exotice, se pricepe foarte bine la porcusori!
Vezi imagine foto la http://allategeszsegugyimarketing.hu/eg ... s-szakerto
Are si o pagina proprie unde raspunde la intrebari http://www.allatorvositanacsadas.hu/%20ragcsalok

6722 Szeged, Bokor u. 12/a
Telefon: 20/436-1723
E-mail: farkas.patricia(at)gmail.com

alex_pad
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 131
Membru din: 28 Iun 2009, 15:05
Localitate: Timisoara

Re: Medici veterinari in Timisoara

Mesajde alex_pad » 25 Iul 2014, 10:51

Am sunat la doctor Farkas Patricia Eva, nr corect de telefon este:
+3620/4361723

http://www.allatorvositanacsadas.hu/
http://allatorvos.cgr.hu/dr-farkas-patricia/20251/

Update:

Am fost la consultatie la dr Farkas Patricia in Szeged, mi s-a parut foarte draguta si are un cabinet foarte bine echipat specializat pe porci de guinea.

Sunati inainte pentru programari, cereti sa fiti programati mai de dimineata sa fie timp o zi intreaga pt a rezolva tot ce e de rezolvat.
Vorbeste bine engleza, va puteti intelege cu ea in engleza la telefon si la control. La emailuri raspunde mai greu deci cel mai bine sunati sa va programati.

Luati cu voi notite in engleza si inclusiv medicamentele ce le-ati administrat pana sa ajungeti la ea, preferabil cu un prospect in engleza (gasiti pe internet prospect in engleza, sau macar substanta activa in engleza), duceti toate datele (kilograme si cum a fost greutatea de cand e bolnav, comportament, cum ati observat ca ceva nu e in regula, verificati foarte bine blanita si daca vedeti ceva in neregula sa stiti sa ii aratati etc..).

FOARTE IMPORTANT: Ca sa nu existe neintelegeri in tratamentul primit datorita limbii, cel mai bine intrebati daca nu va e clar tratamentul, daca aveti nelamuriri o data ajunsi acasa o puteti suna sau scrieti-i un email daca nu e urgent, sa nu cumva sa intelegeti gresiti tratamentul si dozele, sau sa administrati ora un medicament extern, etc...imi pot imagine scenarii apocaliptice..deci mare atentie. Vorbeste bine engleza dar mie cel putin mi-e mai greu cu termenii medicali, sau diferente intre baie/inmuiere, lucruri importante.
Veti primi tartamentul in scris, scos la imprimanta, eu l-am parcurs inca o data cu ea si am mai facut completari pe langa cu pixul unde nu imi era clar.
Eu am si cautat si pe internet referitor la doze si administrare, se gasesc informatii peste tot, numai sa cauti sau intrebati pe gemon :).

Consultatia:
- a fost foarte delicata cand l-a consultat, fara sa il chinuie cum am patit in Timisoara (in Timisoara de ex porcul meu la a treia injectie de enrofloxacina in ceafa a facut un soc, a tremurat si a avut spasme timp de 2 ore de la durerea la locul injectiei si sperietura si cum l-a apasat pe burtica la consultatie :( )
- cunoaste medicamentele indicate pentru porci
- are ecograf performant direct in cabinet
- raze X in cabinet
- aparat specializat pt verificat dintii si cei din spate fara sa chinuie porcul si fara anestezie
- termometru pt luat temperatura din fundulet, a fost foarte delicata si nu l-a chinuit cand i-a luat temperatura
- i-a facut analize urina pe bandeleta (colectati de acasa urina, dati ceai/apa la porcut, puneti porcutul pe o suprafata curata din plastic (eu l-am pus pe o punga peste un prosopel sa fie moale, mangaiati si alintati porcul si cand face pisu fiti pregatiri cu o seringa sterila si colectati tot pisul; il puneti intr-un recipient steril ce se inchide ERMETIC si il tineti intr-o punga mata ferit de lumina la frigider pana a doua zi cand mergeti la consultatie - sau puteti recolta chiar in dimineata plecarii)
- colectare sange cu anestezie totala (anesteziaza porcul prin gaz nu prin injectie, si sub anestezie ii colecteaza sange, din piciorus, taie putin din degetel, urechiusa) - nota: in Timisoara mi s-a zis ca ii ia sange din jugulara fara anestezie si ca il va chinui !! Doamne fereste asa ceva nu se face la porcusori animale mici si sensibile !
am citit intr-adevar ca anestezia poate fi periculoasa pentru porci, e o decizie care trebuie luata, daca e nevoie sa se faca sau nu, si porcul trebuie ingrijit in mode deosebit dupa anestezie, hidratat bine si hranit
- pilire dintisori spate sub anestezie (am tot citit ca unii medic prefera sa faca fara anestezie, nu stiu ce sa zic cum e mai bine, fiecare decide cum considera)
- analize scaun bacteriana si parazitologica (mi-a zis ca in Szeged exista un cabinet foarte bun pt analize de laborator, dar dureaza o saptamana pana sa primeasca rezultatele, de aceea mergeti la ea la cat mai repede sa creasca sansele porcusorului) - a colectat scaunul direct acolo, nsite bobitze proaspete
- face si interventii chirurgicale, la noi nu a fost cazul
- inainte sa mergeti la ea verificati bine porcul, blanita, daca gasiti nereguli sa ii aratati; daca se scarpina mult/ii cade parul sa stiti sa spuneti; are aparat cu ultraviolete pt verificat micoze/ciuperci

Pe viitor voi mai merge cu porcutii la ea, sper sa nu fie nevoie, dar fara retineri voi merge la ea si o recomand. Puteti obtine un tablou clinic destul de complet al porcutului, lucru care nu se face in Timisoara sau cel putin nu se face la acelasi nivel si cu acelasi profesionalism. Daca vreti, cu acest tablou clinic puteti consulta si alti medici pentru a doua/a treia parere, dar pentru analize corecte si complete mergeti la ea.
Daca se incepe acolo un tratament se poate continua si in Timisoara la un medic veterinar dispus sa ajute si binevoitor; am intalnit in Timisoara medici deschisi si sinceri care recunosc ca nu sunt specializati pe porcurosi si care ar putea ajuta cu continuarea tratamentului dat de un medic specializat, daca e vorba e injectii de exemplu, sau un eco de control etc...

Nu doresc niciunui porc atat suferinta inutila la care a fost expus sufletelul meu fara rezultat :( , de aceea si zic direct si fara ascunzisuri daca e ceva urgent cu porcul nu mai asteptati sa ajungeti la ea.
Incercati la vet in Timisoara la medicii recomandati pe forum daca e ceva mai banal. Daca tratamentul din Timisoara nu da rezultate in cateva zile la fel, mergeti la ea, nu e totul pierdut.
Daca e ceva urgent incercati in Timisoara, primiti macar un tratament simptomatic (o injectie antidurere, ceva pt drenat apa din plamani etc..) si daca se poate mergeti la ea a doua zi.

Pentru bubitze, eczeme, pododermita care nu e grava, o boala evidenta care nu e grava as merge in Timisoara la vet.
Am fost la mai multi medici in Timisoara, unii i-am si recomandat pe forum, altii exact opusul, nu sunt toti medicii la fel.
Nu conteaza doar bunavointa medicului ci si expertiza in porci de guinea si dotarea cabinetului specifica pentru porti de guinea.

Bineinteles mai exista si factorul financiar care influenteaza decizia fiecaruia, am sa trec si costurile complete mai jos daca e nevoie sa puteti evalua situatia.

Bineinteles, trebuie luata in calcul si starea porcusorului, dar conduceti incet si cu grija, nu scuturati inutil porcul, porniti aerul conditionat vara, caldura iarna, avand grija ca acesta sa nu bata pe porcusor, si pastrati o temperatura suportabila pentru porcusor, dar nu foarte diferita de ce e afara pentru ca nu e ok sa fie o diferenta foarte mare atunci cand il scoti din masina.
Luati cu voi apa si mancare, daca nu mananca singur aveti grija sa ii dati voi mancare si sa il hidratati. Pentru noi drumul a insemnat plecare la 8-9 din Timisoara, pe la 16-17 am ajuns acasa, deci ne-a luat cam o zi, am mers incet si cu grija.

Farmacii in Szeged

Farmacia la care am fost e pe strada Mora nr 3.

La farmaciile veterinare din Szeged se gasesc medicamente specializate pt porcuti, pe care le cunoaste si doctorita:
- probiotic Bio Lapis (se vinde la cutie de 6 plicuri sau la plic - cam 6-7 lei pliculetul) - praf cu probiotic, prebiotic, fibre, electroliti si vitamine
- probiotic FibrePlex - pasta cu probiotice si fibre (aprox 50-60 lei tubul)
- vetri DMG (aprox 100 lei sticluta mica de 30ml) - solutie foarte foarte buna pentru imunitate
- tablete ketonal 5mg (se da o patrime de tableta o data pe zi la porcusori, asa ne-a zis dna doctor, iar in cazuri de durere puternica se poate da de 2 ori pe zi cate o patrime de tableta)
- vitamine pentru porcusori Complexamin N
- SH-Rodomectin
- etc..

Exista un cabinet veterinar de unde se poate cumpara Critical Care, al medicului Szoke Istvan, dar e deschis doar de la 4->7pm, asa ca sunati-l/scrieti-i din timp ca doriti Critical Care (vorbeste engleza, mai bine in email decat la telefon, la telefon ne-am inteles cam greu):
http://hungaropet.com/zoovetszeged/
El si doctorita se cunosc, chiar ea mi-a mai dat datele lui de contact.

Plata/Costuri:
Cum am zis exista si factorul financiar pentru fiecare.
Insa sa ne gandim, se poate intampla ca pe termen lung sa cheltui mai mult tot tratand gresit porcurosul si prelungind boala, mergi la nu stiu cati medici care nu dau tratamentul corect, medicamente care nu sunt speciale pentru porci; daca iei de la inceput ce medicamente trebuie, specializate pe porci ce nu se gasesc la noi in Ro, si aplici tratamentul corect vindeci porcul mai repede.
Experienta mea asa a fost: am incercat nu stiu cate tratamente in Ro care nu au dat rezultate :( farmacia veterinara din Szeged e visul oricarui parinte de porcutz, iti vine sa iei tot ce au acolo, preventiv.

Medicamentele costa la fel si daca sunt sumparate din Ro, extra se plateste drumul Timisoara->Szeged 116 km aprox 80 lei drum dus-intors.
Consultatia cu eco costa aproximativ la fel cu Ro, dar e vorba de o consultatie completa cu aparate specializate.
Nu am putut plati cu cardul, nici in euro, nu accepta decat forinti.
Am sa updatez si cat a costat, am primit bon fiscal.

Deci am platit asa:
Consultatia aprox 30 lei
Eco abdominal cu ecograf profi aprox 30 lei
Examen coproparazitologic aprox 70 lei
Coprocultura aprox 60 lei
Anestezia, medicamentele pt acasa, eprubelete, manopera pt anestezie si recoltare sange si toate injectiile s-au calculat individual fiecare injectie si a iesit in total aprox 100 lei (acest cost difera de la caz la caz)

Daca e sa platesti o consultatie standard si cateva injectii nu platesti mai mult de 50 de lei (daca porcul nu e grav).

Daca nu se face eco platesti 30 lei consultatia, exact cat platesti si in Ro, dar eu v-as fatui daca tot ajungeti la ea faceti si un eco specializat sa vedeti ca si intern totul e ok, eco costa inca 30 lei.

Trecerea granitei:
Pentru noi a fost un oarecare stres, de teama ca pt porcuti nu se face pasaport.
Am obtinut de la vet un Carnet de sanatate care costa 5/10 lei, pe carnet se trece data nasterii, numele porcului, datele de contact ale proprietarului, si poza cu porcul pui si adult.
Porcii trebuie sa aiba apa si mancare, si sa fie dusi intr-o cusca/cutie potrivita pt transport, daca e vara feriti de caldura, iarna feriti de frig, cu prosopel. Prosop de schimb pentru porc (daca il murdareste)
La vama am lasat cutia pe bancheta/la picioare langa sofer, nu a intrebat absolut nimeni la vama ce e in cutie; eu eram pregatita sa arat carnetul porcului ce nu l-a cerut nimeni. Daca intreaba cineva eram pregatita sa arat porcul, sa spun ca nu are boala contagioasa, sa arat carnetul, apa si mancarea, sa dau datele si nr doctoritei ca date de contact pt a verifica ce am zis.
Ultima oară modificat 06 Dec 2015, 15:31 de către alex_pad, modificat 1 dată în total.

alex_pad
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 131
Membru din: 28 Iun 2009, 15:05
Localitate: Timisoara

Re: Medici veterinari in Timisoara

Mesajde alex_pad » 03 Noi 2015, 12:43

Am fost cu analiza bacteriologica la facultatea de medicina veterinara din timisoara si am fost surprinsi sa gasim un medic (Dr. Degi Janos) care pe langa ca a analizat proba, a si prescris un tratament potrivit pentru porcusori, si spre suprinderea mea chiar stia de Bio Lapis recomandat pentru porci si a facut antibiograma numai cu antibiotice sigure pentru porcusori.
Noi nu am urmat tratamentul prescris pentru ca deja facusem 2 cure de antibiotic si dezechilibrul din flora se datoreaza antibioticelor. Nu am inteles exact de ce pentru a trata dezechilibrul din flora ne-a prescris sa continuam cu antibiotice, dar nu sunt medic.
O remarca ar fi ca enrofloxacina e recomandat sa se dea oral nu injectabil deoarece e foarte dureroasa si necrozeaza. Noi am administrat-o cu succes, oral, porcusorului in trecut bineinteles impreuna cu probiotic Fibreplex. Cand am incercat injectii de enrofloxacina au fost extrem de dureroase si a treia injectie a provocat porcusorului spasme foarte urate :(. Poate o prima injectie e ok, dupa care continuati oral tratamentul. Se gasesc si in Romania pastilute de 15mg, ce se pot rupe in 2 si administra in cantitati mai mici, dupa greutatea porcusorului si dupa prescriptia medicului.

NU am fost cu porcul la consult la domnul doctor, e prima intalnire cu acest medic dar pare priceput. Imi fac sperante ca pe viitor putem merge la el.

Daca aveti experiente cu dansul va rog sa ne scrieti.

Si nu uitati, de fiecare data verificati tratamentul primit de la medic ! Inclusiv de la medicii care se pricep, voi va cunoasteti cel mai bine porcusorii, cum reactioneaza, si pe internet si pe gemon si forumul gemon gasiti sprijin.
Un porcusor nu poate fi tratat numai de medicul veterinar, tratamentul este o colaborare intre noi si medic, si in perioada cat sunt bolnavi trebuie sa oferim porcusorilor toata atentia noastra si timpul necesar.

Atasez foaia de tratament:
https://drive.google.com/file/d/0Bx147F ... sp=sharing
Fişiere ataşate
foaiemed.jpg
Ultima oară modificat 05 Noi 2015, 15:40 de către alex_pad, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Medici veterinari in Timisoara

Mesajde Gemon » 04 Noi 2015, 22:09

Multumim pentru informatie!
Sanatate porcusorului! :heart:

Avatar utilizator
ramo18_tm
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 171
Membru din: 27 Aug 2008, 23:51
Contact:

Re: Medici veterinari in Timisoara

Mesajde ramo18_tm » 05 Noi 2015, 18:08

Da, Alexandra, il stim pe dl. dr. Degi Janos. Si noi am fost cu Printi acum 2-3 ani, ca avea o excrescenta la ochisor, si i-a facut analiza, acolo la laborator. Pe baza acelei analize (pe care mi-a trimis-o prin e-mail, prompt), am primit tratament cu Kanamicina parca, daca tin bine minte, picaturi, si s-a vindecat in cateva zile. Ce nu stiu eu, e daca domnul doctor nu cumva e la laborator doar. Adica nu stiu daca e specializat in animale exotice. Altfel, s-a purtat foarte frumos cu porcuta, fara s-o traumatizeze in vreun fel. P.S. Am surplus de Bio-Lapis in caz ca ai nevoie :)
Mamica ingerasilor Bubu si Lulu si a mironositelor Mimzy si Printzi.

Avatar utilizator
ramo18_tm
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 171
Membru din: 27 Aug 2008, 23:51
Contact:

Re: Medici veterinari in Timisoara

Mesajde ramo18_tm » 05 Noi 2015, 18:14

Vreau sa scriu scurt, ca acesta e un thread cu referire la doctori in Timisoara. Am fost din nou la Szeged. Ce are Printi la ureche e o acumulare de grasime. S-a rezolvat cu o miiiica inhalare de gaz cat s-o faca mai "vesela" si cu seringa cu ac a curatat. Acumularea precedenta din acelasi loc, rezolvatade la Chirurgie Veterinara la Facultate, a fost cu anestezie generala, inspaimantarea mea ca "sigur e tumoare", apoi copci, ceva trezire din anestezie cu risc de automutilare - si intr-adevar, porcuta si-a smuls singura copcile, i-am facut guler, s-a lasat cu sange mult, cateva zile a fost super-stresata. Dna dr. Farkas m-a intrebat daca nu au incercat la Chirurgie sa o curete cu acul :( Trageti voi concluziile. Eu zic ca s-a meritat o calatorie de jumatate de zi, cu bebe de 10 luni carat dupa noi, ca sa ingrijim porcuta in conditii ideale pentru ea.
Mamica ingerasilor Bubu si Lulu si a mironositelor Mimzy si Printzi.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Medici veterinari in Timisoara

Mesajde Gemon » 06 Noi 2015, 09:33

Pupici pe acea urechiusa, :kiss: si multa sanatate ii dorim! :heart:

alex_pad
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 131
Membru din: 28 Iun 2009, 15:05
Localitate: Timisoara

Re: Medici veterinari in Timisoara

Mesajde alex_pad » 06 Dec 2015, 15:18

ECOGRAF in Timisoara

Pentru porcusori un ecograf antic nu e suficient. E nevoie de un ecograf bun pe care se pot vedea organele micute ale purcelusilor. Ar fi ideal ca si medicul sa stie sa interpreteze ceea ce vede, sa cunoasca dimensiunea normala a organelor la porcusori...

In Timisoara am cautat astfel ecografe performante, si feedbackul ce l-am primit pe facebook pe pagina Protectia Animalelor Timis a fost cel ce urmeaza.
https://www.facebook.com/groups/anim.ti ... 7059711857
ATENTIE acestea sunt cabinete veterinare echipate cu ecograf performant, nu inseamna ca medicii de acolo sunt priceputi la porcusori.
Inca nu am fost la cabinetele recomandate aici, urmeaza sa merg cu porcusorul saptamana ce vine si am sa trec aici feedbackul.
Deocamdata le trec aici pe masura ce primesc recomandari.

-----Cabinete echipate cu ecograf bun, recomandate de membrii de pe pagina de facebook Protectia Animalelor Timis ------

- La Facultatea de Medicina veterinara exista un ecograf nou foarte performant, cel mai bun din vestul tarii, obtinut cu fonduri europene si tinut sub 8 chei si nefolosit, in stil romanesc. Cand am facut ecografie acolo ne-a facut in scarba fara sa il tunda si fara gel pt ecografie, nu stia daca ce a vazut e un fir de par sau inflamata calea spre ficat...Cineva de pe facebook mi-a recomandat sa o caut pe Dr. Cristina Petruse.
- Duo Vet au eco mai nou, non antic (zona Complex Studentesc, Strada Surorile Martir Caceu) http://www.duovet.ro/ --- am facut si aici eco, dar ecograful nu e chiar potrivit pentru porcusori, insa domnul doctor care ne-a facut ecografie a fost de treaba si stia cateva lucruri despre porcusori
- Calin Serdean are clinica veterinara in Freidorf http://www.pet-vet.ro/ --- aici am fost cu porcusorul, si are intr-adevar ecograf bun, ne-a fost de folos ce ne-a zis din punct de vedere ecografic, dar nu e priceput la porcusori :(
- Popa Robert, are cabinetul în Dumbrăvița http://www.popavet.ro/

------Cabinete care nu au ecograf sau au ecograf antic------

- Dr. Simiz are la cabinet un ecograf antic si dedemult, nu ajuta cu nimic in cazu porcusorilor
- Maxi Vet iarasi un ecograf antic si dedemult alaturi de un doctor incompetent.
Ultima oară modificat 23 Ian 2016, 18:13 de către alex_pad, modificat 1 dată în total.

alex_pad
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 131
Membru din: 28 Iun 2009, 15:05
Localitate: Timisoara

Re: Medici veterinari in Timisoara

Mesajde alex_pad » 28 Dec 2015, 20:43

Vreau sa adaug 2 medici care mi-au lasat o parere buna.
Nu stiu cat sunt de specializati in porcusori, dar s-au purtat foarte delicat cu Bobi la perfuzie si injectie, si au fost foarte deschisi si curiosi.
Le-am povestit tot istoricul lui B si au fost draguti, atenti si umani.
Cel putin pentru injectii, perfuzii ii recomand cu incredere.
La Duo Vet: Lavinia Laur si Vaduva Sorin.

In plus Duo Vet e si farmacie veterinara si am vazut ca au destul de multe medicamente: Epato Pasta, Enroxyl enrofloxacina tablete, Rodi Care Akut..


Înapoi la “Medici veterinari”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori