Porcusor nu mananca

Adrese ale cabinetelor medicale recomandate de membri
BeniBecican
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 29 Iul 2018, 14:49

Porcusor nu mananca

Mesajde BeniBecican » 29 Iul 2018, 14:54

Buna, am un porcusor de guineea im varsta de 1 an si vreo 6 luni...si de 2 -3 zile nu mai mănâncă si nici nu mai bea apa. Am vorbit cu o cunoștiință si a zis ca si lui i-au murit deoarece pe la o anumita varsta procurorul isi pierde instinctul de a manca sau de a bea apa. Este adevarat ? Si daca da,se mai poate face ceva? Va rog sa răspundeți cu seriozitate si intr-un timp cat mai scurt.

BeniBecican
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 29 Iul 2018, 14:49

Porcusor nu mânca

Mesajde BeniBecican » 30 Iul 2018, 03:30

Buna, am un porcusor de guineea si de vreo 3 zile nu mai bea si nu mânca nimic. Ce sa fac ? Unii zic ca de la o varsta procurorii de guineea isi pierd instinctul de a manca. Dar altii zic ca poate e din cauza căderii sau ruperii unui dinte,dar inca nu m-am uitat in gura lui. Imi e frica sa nu moara. Mentionez ca are 1 an si 6 luni. Va rog răspundeți cu seriozitate si intr-un timp cat mai scurt ...

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Porcusor nu mânca

Mesajde Gemon » 30 Iul 2018, 14:15

Inapetenta este un simptom a mai multor afectiuni / boli, daca nu a mai mancat de cateva zile, starea lui s-a inrautatit considerabil, trebuie neaparat sa il vada un medic vet, cat mai curand posibil.
Poate avea probleme digestive, dentare sau de alta natura, numai in urma unui consult se poate descoperi cauza, pentru a putea fi tratat corespunzator.
Pe langa tratament prescris de medic are nevoie si de ingrijire, trebuie administrat neaparat probiotic, vezi informatii despre hranire cu seringa si administrare probiotic la viewtopic.php?p=117252#p117252
Modul in care ii dai cu seringa la viewtopic.php?p=134147#p134147
Dupa administrare probitic neaparat sa incerci sa ii dai cu seringa hrana speciala amestecata cu ceai de cimbrisor sau altele, prima data se da putin cat mai des, apoi se creste cantitatea, explicatii si la viewtopic.php?p=122756#p122756


Înapoi la “Medici veterinari”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori