Concurs februarie '10 - Plante ierboase in ladite/ghivece

Concurs tematic

Chestionar de vot - luna februarie

La o barfa
2
7%
JERRY
4
14%
KIKI si DEVI servind un cocktail
10
34%
Gynxu si Gypsu
2
7%
La o masa copioasa
2
7%
Mai lasa-mi si mie...
5
17%
Sandra si Bullock la MC DONALDS
2
7%
O dorinta, ca de prima masa cu grau din acest an
2
7%
 
Voturi totale: 29

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Concurs februarie '10 - Plante ierboase in ladite/ghivece

Mesajde Gemon » 25 Ian 2010, 00:34




Anuntam mai devreme tema pentru concursul din luna februarie, pentru a avea timp suficient la dispozitie pentru cresterea plantei sau a plantelor ierboase in ladite si/sau ghivece.

In aceasta luna am pus la incoltit ovaz verde si porumb.
In februarie 2009 la concursul lunar de fotografie . Daca preferati sa cresteti grau verde, la concurs acceptam si imagini foto cu porcusori consumand aceasta iarba, important e sa le oferim in aceasta perioada pe langa cele obisnuite si iarba crescuta in ladite sau ghivece, deoarece acestea au proprietati nutritive de mare valoare, aduc beneficii exceptionale sanatatii. In general germenii si plantele tinere prin continutul lor au o cantitate mai mare de minerale si vitamine fata de plantele mature.


Ovazul verde si porumbul verde

Semintele de ovaz si de porumb asezam pe cate o tavita, turnam pe ele o cantitate de apa (semicalduta, nu prea rece) ce acopera semintele, punand deasupra o carpa umezita sau prosopel umezit. A doua zi scurgem apa de pe tavite, boabele spalam cu apa curata fara sa le miscam, scurgem apa de pe ele pentru a nu sta inmuiate in apa, si le acoperim din nou cu prosopele umede. A treia zi procedam la fel. Daca folosim apa de la robinet, aceasta lasam 1-2 zile la temperatura camerei, ca gustul si mirosul clorului sa dispara.

A patra zi semintele incoltite (germinate)
Imagine
Imagine

asezam cu mare grija (pentru a nu rupe coltii) in ladite si/sau ghivece in care am pus pamant fertil. Le imprastiem uniform, boabele de porumb asezam la 1-2 cm unul de celalalt,
Imagine

iar boabele de ovaz asezam foarte aproape, pentru a avea o recolta bogata, deasa. Semintele incoltite acoperim cu pamant de o grosime de 1-1,5 cm, apoi le udam. Laditele/ghivecele punem intr-un loc luminos, fara sa fie expuse la lumina directa a soarelui. Le udam cate putin in fiecare zi sau la un interval de 2 zile. Sa avem grija ca pamantul sa nu fie tratat chimic, vom folosi pamant ce nu contine ingrasamante chimice, acestea fiind daunatoare sanatatii.

Dupa 7-10 zile de la insamantare ovazul verde va creste la o inaltime de 15-20 cm, aceasta lungime fiind cea mai potrivita pentru recoltare.
Imagine
Imagine

Porumbul va creste mai lent,
Imagine
Imagine
va putea fi recoltat dupa 10-12 zile de la insamantare.

Ovazul verde de 15-20 cm vom taia cu cutitul sau foarfeca, si nu prin smulgere. Sa le taiem cat mai aproape de baza, cele mai multe substante nutritive se afla in aceasta portiune.
Imagine

Imagine
Imagine
Imagine

Dupa 10 respectiv 12 zile de la insamantare:
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Hmmm, ce bun e! :iarba:
Imagine
Imagine
Imagine


Ovazul (Avena sativa L.) face parte din familia gramineelor (Poaceae), este o planta erbacee cu tulpina de tip pai si inflorescenta in forma de spic. E bogat in elemente nutritive, fibre vegetale, proteine, grasimi benefice (contine acizi grasi polinesaturati de tipul omega-3), saruri minerale si oligoelemente (fier, cobalt, mangan, zinc, aluminiu, potasiu, siliciu, bor, iod), vitamine (vitamina A sub forma de provitamina A sau carotina, vitamine din grupa B, vitamina E si K, acid folic).
Ovazul fortifica sistemul nervos, stimuleaza producerea de serotonina, un neurotransmitator ce induce starea de relaxare, ajuta la usurarea senzatiei de stres. Are proprietati naturale antialergice, diuretice si hipoglicemiante, scade colesterolul, amelioreaza constipatia, ajuta motilitatea intestinala. Tonifiaza intregul organism, accelereaza procesul de vindecare, influenteaza benefic activitatea aparatului urinar, are actiune benefica si pentru piele si par.


Porumbul (Zea mays L.) apartine familiei Poaceae, este o planta ierboasa viguroasa, cu tulpina dreapta si frunze lungi ce inconjoara cu baza lor tulpina. Este originar din America Centrala (Mexic) si America de Sud (Peru, Bolivia).
Este bogat in minerale (fier, fosfor, magneziu, zinc si potasiu), vitamine (cele din grupa B, provitamina A, vitamina E). Planta frageda este usor digerabila, are proprietati antioxidante, antiinflamatoare, astringente, diuretice, este benefica asupra sistemului nervos, a muschilor, a inimii, intareste sistemul imunitar, are actiune hipoglicemica, regleaza functiile rinichiului.


Graul verde

Dupa ce porumbul si ovazul au fost taiate chiar si a doua oara, crescand din nou dupa prima recolta, stratul de pamant cu radacini am aruncat din ladite, pentru a pregati "terenul" pentru cresterea de grau verde. Semintele de grau am acoperit seara cu apa, am lasat asa pana dimineata cand am scurs apa de pe ele, le-am acoperit cu o carpa umeda, lasand doua zile la incoltit, stropind carpa in ambele zile, pentru a tine boabele umede. Semintele incoltite
Imagine
am asezat in ladita, le-am acoperit cu un strat de pamant de aprox. 1 cm grosime, si le-am udat usor.
Din doua in doua zile le-am stropit cu apa.

Dupa 6 zile graul verde a crescut la inaltimea potrivita.
Imagine
Imagine
Porcusorii, la plimbarea zilnica, de aceasta data s-au bucurat de o mica surpriza, li s-a permis sa cerceteze si sa guste direct, doar putin, din iarba, sub supravegherea atenta a stapanei,
Imagine
Imagine
continuand rontaitul in cusca unde le-a fost servit cate o mana de grau verde.
Imagine

Dupa trei zile de la prima recolta, graul verde a crescut din nou,
Imagine
Imagine
cu ingrijire corespunzatoare se poate taia chiar si de trei ori.


Orzul verde

Orzul (Hordeum vulgare L.) este o planta cerealiera ce apartine genului Hordeum. Orzul verde este bogat in vitamine, minerale, aminoacizi, acizi grasi esentiali, enzime si clorofila, are un puternic efect detoxifiant. Ajuta la regenerarea celulara, stimuleaza imunitatea organismului, are actiune tonica asupra sistemului nervos. Incetineste cresterea si accelereaza distrugerea tumorilor, favorizeaza functionarea si regenerarea ficatului, ajuta la depurarea sangelui, sprijina buna functionare a rinichilor si a cailor urinare.

viewtopic.php?p=46412#p46412


Inainte de adaugare poze va invitam sa cititi .


Fiecare participant este rugat sa dea un nume sugestiv imaginii, pentru a putea fi identificata in chestionar.

Aici puteti afla modalitatea prin care se pot vota pozele participante la concurs:
viewtopic.php?p=26726#26726

Pe langa votarile ce se exprima in chestionarul de vot, fotografiile vor fi analizate si in aceasta luna de catre un juriu. Pentru detalii apasati urmatorul link:
viewtopic.php?t=788


Va dorim mult succes!

Nota adaugata ulterior:

Avatar utilizator
BuluC
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 634
Membru din: 08 Sep 2009, 13:33
Localitate: Ploiesti
Contact:

Mesajde BuluC » 29 Ian 2010, 13:22

La o barfa

Imagine
Dupa ce au facut cunostinta, Punct, Virgula si Cratima au decis sa iasa la o "cafea" ca intre prieteni :lol:
You know you are a cavy slave when you are calling after your friend and you say "Wait, whait, wheat, wheek, wheek!!" Va pupa cei 3 muschetari(acum 1) si Anda!

Avatar utilizator
jerry
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 4
Membru din: 09 Dec 2009, 01:46
Localitate: Timisoara

Jerry

Mesajde jerry » 04 Feb 2010, 01:02



Imagine

Buna!
El e micutul hot Jerry , care niciodata nu are rabdare sa creasca graul.Se serveste singur direct de la sursa . :D

Avatar utilizator
flori2177
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 335
Membru din: 13 Feb 2009, 20:59
Localitate: Ploiesti

Mesajde flori2177 » 04 Feb 2010, 21:53

KIKI si DEVI servind un cocktail


Imagine
KiKi & Devi

Avatar utilizator
Eugen
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 21
Membru din: 09 Feb 2009, 19:25
Localitate: Ploiesti

Gynxu si Gypsu

Mesajde Eugen » 11 Feb 2010, 21:37

Gynxu si Gypsu

Imagine
Ultima oară modificat 13 Feb 2010, 17:45 de către Eugen, modificat de 3 ori în total.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Poza nu participa la concurs!

Mesajde Gemon » 12 Feb 2010, 11:19

Dupa porumbul verde si iarba de ovaz stapana ne-a crescut grau verde (descriere adaugata ulterior in prima postare).

Imagine

Avatar utilizator
rares99
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 112
Membru din: 06 Noi 2009, 23:37
Localitate: Petrosani
Contact:

Mesajde rares99 » 13 Feb 2010, 22:54

Scuzati-ma ca nu am mai fost pe site dar am revenit cu o poza pentru concursul de luna aceasta:
Imagine
La o masa copioasa. Am crescut grau verde si la momentul pranzului, dupa ce a mancat, nu prea mult pentru ca nu vreau sa il ingras, abia l-am luat de langa grau. Pofta buna!

Avatar utilizator
Georgiana Alina
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 140
Membru din: 04 Aug 2009, 16:30
Localitate: Bucuresti S1

Mesajde Georgiana Alina » 14 Feb 2010, 20:17

Mai lasa-mi si mie...
Suzy se uita cu uimire la Amy care infuleca cu viteza luminii. :iarba:
Imagine
Multi pupici de la Amy si Suzy!

Avatar utilizator
marzemanuel
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 191
Membru din: 23 Ian 2010, 13:14
Localitate: Oradea

Mesajde marzemanuel » 16 Feb 2010, 16:56

Sandra si Bullock la MC DONALDS savurand niste grau verde :up2:


Imagine

poze cu porcutele mele
Nihil sine Deo. (Nimic fara Dumnezeu)

Avatar utilizator
ZuzuBelleMel
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 630
Membru din: 28 Feb 2008, 20:14
Localitate: Deva

Mesajde ZuzuBelleMel » 16 Feb 2010, 22:35

O dorinta, ca de prima masa cu grau din acest an :lol:
Imagine
Nu va vom uita niciodata, Bellutza si Zuzu! :(

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 19 Feb 2010, 19:20

Mancatorii de porumb
Imagine

ozzie&spy
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1825
Membru din: 11 Feb 2009, 18:03
Localitate: bucuresti

Mesajde ozzie&spy » 20 Feb 2010, 22:09

MadalinaImagine

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 21 Feb 2010, 09:21

Dorim mult succes participantilor si invitam membri sa voteze optiunea preferata in chestionarul de vot.

Imaginile se pot viziona si aici:
https://picasaweb.google.com/1040842857 ... e_ghivece#

Avatar utilizator
cristinamar
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 129
Membru din: 28 Dec 2009, 13:52
Localitate: Bucuresti

Mesajde cristinamar » 22 Feb 2010, 03:04

Se pare ca s-a terminat inscrierea la concurs. :( Aveam si noi poze frumoase cu mancatoarele de grau verde, dar am tot uitat sa le descarc de pe aparat.
Mult succes participantilor.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 22 Feb 2010, 11:34

Inscrierea s-a terminat, dar adaugarea pozelor este posibila chiar si dupa data de 20 a lunii. Va rugam sa nu ne privati de dreptul de a vedea poze frumoase cu porcusorii vostri. :wait:
Invitam pe toti cei care au poze cu "mancatorii si mancatoarele" :smile: de grau verde si/sau alte plante ierboase crescute in ladita, sa adauge fotografiile in acest topic, ne-ar face mare placere sa le vedem.

Noi am crescut intre timp si orz verde, azi dimineata porcusorii l-au si gustat. :smile: Pentru a incuraja in continuare cresterea diferitelor plante ierboase in ladite/ghiveci in aceasta perioada de trecere de la iarna la primavara, voi pune si eu cateva poze cu porcusorii, consumand orz verde.

Aceste plante ierboase au un continut inalt de fibre, sunt foarte bogate in vitamine, enzime, minerale, maresc rezistenta organismului, ajuta la curatarea organelor, sprijina eliminarea toxinelor, intaresc sistemului imunitar, sporesc vitalitatea.


Înapoi la “Concurs lunar de fotografie”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori