Concurs martie '10 - Cine este seful?

Concurs tematic

Chestionar de vot - luna martie

- Rufus: Cine e sefu ma?
2
4%
Interactiune limitata
0
Niciun vot
Acum ca am un fratior,nu-l mai ia nimeni de langa mine!
8
18%
Dictatura gogosilor
2
4%
Ce e al tau, e mai bun!
3
7%
Mishulik - Eu sunt seful!!!
6
13%
Stincky - Sefu' intotdeauna ia locul cel mai bun
7
16%
Baby One and Candy
5
11%
La noi in cusca nu este SEF! BuBu si Hiro
10
22%
Pitu: Daca ramane iti dau si tie!
2
4%
 
Voturi totale: 45

Avatar utilizator
Corina
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1041
Membru din: 23 Oct 2008, 10:43
Localitate: Brasov

Concurs martie '10 - Cine este seful?

Mesajde Corina » 23 Feb 2010, 11:30

Cine este seful?

Cea mai buna decizie pentru a avea un porcusor sanatos si fericit este sa ii aducem alaturi un porcusor mai mic, de acelasi sex. Unii porcusori primesc cu o imensa bucurie partenerul, altii sunt mai pasnici, mai linistiti. Intre masculi (uneori si intre femele) va incepe un „dans” pentru stabilirea dominantei. Ierarhia este stabilita (cronologic) in aceste cazuri, cel adult devenind superior. Totusi, la varsta de 3-5 luni, sau mai tarziu, cel de rang inferior va cauta sa castige o pozitie superioara, certandu-se cu partenerul.
Va invitam sa participati la concursul din aceasta luna cu o fotografie a celor doi (sau mai multi) porcusori si sa specificati cine este seful, si cum isi mentine el superioritatea fata de partener.


Inainte de adaugare poze va invitam sa cititi
Fiecare participant este rugat sa dea un nume sugestiv imaginii, pentru a putea fi identificata in chestionar.
Aici puteti afla modalitatea prin care se pot vota pozele participante la concurs:
viewtopic.php?p=26726#26726


Va dorim mult succes!


Nota admin: Imaginile participante la concurs pot fi vizionate in slideshow aici
https://picasaweb.google.com/1040842857 ... EsteSeful#

Avatar utilizator
stefzaur
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 62
Membru din: 16 Feb 2010, 10:51
Localitate: Ploiesti

Am si eu o poza pentru concursul acesta

Mesajde stefzaur » 02 Mar 2010, 11:05

Rufus cand iam pus pe canapea a barait si a ridicat capu
- Rufus: Cine e sefu ma?
Imagine

Porcusorii de guinea sunt prieteni tai cei mai buni::D....Rufus si Melisa va saluta

Avatar utilizator
Corina
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1041
Membru din: 23 Oct 2008, 10:43
Localitate: Brasov

Mesajde Corina » 02 Mar 2010, 12:06

Mister in ordinea ierarhica.

Quarky si Zucchero.
In ordinea venirii pe lume, quarky ar trebui sa fie seful. A fost insa tare suparat cele 2 luni cat a stat singurel si cand a venit zucchero s-a bucurat atat de tare ca a renuntat la ideea de a deveni el sef. S-a multumit sa aiba un prieten cu care sa poata discuta si alerga prin cusca.
Imagine
- prima lor intalnire. Zu era mic, si q era foarte bucuros.

Cand il pun pe zucchero in cusca, dupa o portie de pupaciuni din partea mea, q incepe imediat sa baraie si sa dea din fundulet. Si apoi il alearga pe zu cateva ture pana se enerveaza cel mic, se opreste si ridica nasul sus. La nevoie se urca si pe podet sa fie el cu nasul cel mai sus. si evident danseaza si el lambada.
Cand le pun mancare, zu ia mereu primul. Si daca ramane o ultima bucatica, q nu intrazneste sa o ia pentru ca zu da semne de capsare.

Ma uit la ei, fermecata.. si ma tot gandesc: Care o fi seful in casa lor guineza?
www.picasaweb.google.com/corinacavy
www.corinabacalu.blogspot.com

ozzie&spy
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1825
Membru din: 11 Feb 2009, 18:03
Localitate: bucuresti

Mesajde ozzie&spy » 02 Mar 2010, 12:29

Imi dai si mie unul?
Imagine
Nici la noi in cusca nu avem o ierarhie clara...mai degraba una lenesa. Ozzie, seful teoretic, mai mare ca varsta si mai galagios, cedeaza in fata unui Spy serios si ferm cand vine vorba de mancare.
MadalinaImagine

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 02 Mar 2010, 12:54

daca la corina si madalina, ierarhia, in cusca baietilor, nu este clara la noi este fixata bine de 2 ani si...
Shrekut este seful suprem iar Runty se supune
intarirea relatiilor de ierarhie se efectueaza zilnic cu barait si alergat prin cusca, pana cand runty se satura si riposteaza...atunci shrekut stie ca a intins prea mult coarda si se cuminteste
Imagine
:friends: shrekut si runty

Avatar utilizator
_Iulika_
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 15
Membru din: 02 Mar 2010, 19:51
Localitate: Moldova

Mesajde _Iulika_ » 04 Mar 2010, 11:54

Interactiune limitata

Imagine

Nota admin: Titlul "in dragoste toti sunt egali" dat de stapan nefiind potrivit pentru animale sociale la care comportamentul este determinat de impulsurile din mediul extern si factorii interni (stare hormonala, stimulii senzoriali interni si impulsurile automate emise ritmic de sistemul nervos central), a fost modificat de catre admin, deoarece un mascul nu este capabil de sentimente umane. Fiind animal de grup, pentru mascul femela va avea semnificatia de partener social cu care imparte spatiul de viata, sau de reproductie in cazul in care aceasta se afla in acel moment in perioada fertila.

Avatar utilizator
crisa
Membru
Membru
Mesaje: 240
Membru din: 04 Noi 2009, 16:29
Localitate: BUCURESTI

Mesajde crisa » 06 Mar 2010, 01:30

Acum ca am un fratior,nu-l mai ia nimeni de langa mine!


Imagine

Dupa ce au papat cateva frunze de spanac si sfecla rosie ,Pufulet,ca un bun sef, se asigura ca ciufulitul Piratel, are parte de un somnic linistit. Nu se dezlipeste de langa el.

“Stau de paza la casuta lui ca nu cumva mamica lui sa il ia de langa mine!”

Avatar utilizator
chilli_pepper
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 497
Membru din: 03 Dec 2008, 17:35
Localitate: Bucuresti

Mesajde chilli_pepper » 09 Mar 2010, 20:04

Dictatura gogosilor

Shefaaa, imi dai voie sa iau si eu un fir?

Imagine


Desi este mai timida (chipurile) si mai fricoasa (cu noi) - la ele acasa Gogoasha este sefa. Ea da tonul la tipat dupa mancare, ea ia bucata de castravete prima sau pe cea mai mare, ia tine piciorul pe farfuria cu mancare uscata. Asa... pentru ca e mai trecuta prin viata (cu vreo luna :lol: ) decat Placintica. Si stie mai multe, sa fie clar!!

P.S. Placintica incearca in mod constant sa ii conteste autoritatea gogoashei insa tot ce obtine e... una-n cap :lol:
O gogoasa de 1004g si o placinta de 1022g. Sa tot papi! :lol:

FlameTear
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 118
Membru din: 15 Dec 2008, 20:20
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde FlameTear » 12 Mar 2010, 01:27

Ce e al tau, e mai bun!



Desi ierarhia e demult stabilita in regatul porcesc,Ciuffy e mereu neastamparata;oricat papa bun ar avea,vrea ce e al Zufei,chiar daca asta duce la a fi "capsata"ulterior.Zufa este foarte intelegatoare cu orice,mai putin cand vine vorba de mancarica-poate de asta nici nu reuseste sa devina si ea mai silueta-.Si asa incepe taraboiul care dureaza vreme de vreo 3-4 ture de cusca;Si totusi...ori cat de suparate ar fi una pe cealalta,daca d-ne fereste incerci sa le desparti,plang,ca 2 adevarate surioare ce se iubesc din tot sufletelu lor porculin:)...

Avatar utilizator
silvia
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1265
Membru din: 02 Feb 2009, 23:24
Localitate: Bucuresti

Mesajde silvia » 13 Mar 2010, 20:21

Mishulik - Eu sunt seful!!!

Imagine

la noi ierarhia e bine stabilita de mult timp,Mishulik este seful fiind si mai mare cu 4 luni fata de Pufi,cand se supara mai ales atunci cand ii e furata bucatica de papa bun din fata face un scandal monstru si iese cu fugareala si binenteles din asta iese tot el castigator,Pufi se lasa cu boticul pe labute si ii cedeaza atat mancarea cat si toate culcusurile din cusca,Pufosul meu bagandu-se sub etaj pana ii trec nervii lui Mishulik
ڪےMishulik & Pufiڪے
clik aici pentru a vedea un video hazliu cu baietii:))
http://tinypic.com/player.php?v=20ur1tv&s=6

Kmytza11
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 118
Membru din: 20 Iul 2009, 11:29
Localitate: Bucuresti

Cine-i sefu'

Mesajde Kmytza11 » 21 Mar 2010, 03:16

Stincky - Sefu' intotdeauna ia locul cel mai bun :up2:

Imagine

ierarhia si pernuta

Cei doi s-au inteles bine din prima ..fara custi separate fara zile cu grija "capselor" dupa o zi intreaga de jucat cu ei si de admirat seara au fost bucurosi amandoi sa doarma linistiti intr-o cusca micuta stiind ca au fiecare cate un prieten si uite-asa de vreo 9 luni sunt fratiori.Seful e Stincky asta e clar insa asta nu inseamna ca fura mancarea sau il capseaza pur si simplu ia locurile mai bune si este ceva mai curajos decat Shoby!
:cavies:
Noi suntem Stincky si Shoby

Avatar utilizator
anszi
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 87
Membru din: 14 Dec 2008, 17:06
Localitate: Timisoara

Re: Candy si Baby One

Mesajde anszi » 21 Mar 2010, 11:35

Baby One and Candy

Imagine
Prima lor intalnire.M-am bucurat foarte mult ca nu s-au batut.Baby One s-a speriat destul de tare cand a vazut-o pe Candy.Candy s-a dus la ea a mirosit-o ,s-au certat putin si atata tot.Dupa cum am observat Candy este sefa,deoarece ea se duce prima la mancare si a mica o urmeaza.

Avatar utilizator
andy_stege
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 72
Membru din: 12 Feb 2010, 23:34
Localitate: Cluj Napoca

La noi in cusca nu este SEF!

Mesajde andy_stege » 21 Mar 2010, 18:33

La noi in cusca nu este SEF! BuBu si Hiro

Imagine

Eu pap iar fratiorul meu mai mare nu m-ar deranja pentru nimic in lume.
Ne iubim din prima zi !

Avatar utilizator
MrUrsuletu
Ucenic
Ucenic
Mesaje: 12
Membru din: 06 Mar 2010, 21:35
Localitate: Deva
Contact:

Mesajde MrUrsuletu » 21 Mar 2010, 21:04

Tita si Pitu certanduse de la o bucata de castravete :lol:
Pitu : Daca ramane iti dau si tie! :lol:

Imagine

Nota adaugata de admin dupa inchiderea chestionarului de vot:
Atunci cand Tita si Pitu servesc masa, neaparat sa primeasca amandoi cate o bucata de leguma, fruct sau verdeata in acelasi timp, este o masura ce are o influenta pozitiva asupra relatiei lor. Scopul nostru e sa evitam pe cat posibil un conflict inutil intre congeneri. Hrana insuficienta poate trezi agresivitatea intre parti, sa tinem cont de acest aspect si sa aplicam strategii ce reduc/nu trezesc agresivitatea.

Multumim.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 22 Mar 2010, 08:19

Datorita prelungirii termenului limita de participare cu o zi, am putut oferi si celor care au inserat imaginile in data de 21 martie, posibilitatea de a participa la concurs. Pana in data de 31 martie ora 24 se pot vota pozele in chestionarul adaugat mai sus.

Pentru o mai buna vizualizare accesati urmatorul link:
https://picasaweb.google.com/1040842857 ... EsteSeful#

Vizualizarea pozelor in slideshow:
https://picasaweb.google.com/1040842857 ... 1171450226

Multumim tuturor pentru pozele frumoase!
Va dorim mult succes!


Înapoi la “Concurs lunar de fotografie”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori