Sfaturi pentru a fotografia porcusorii

Concurs tematic
Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sfaturi pentru a fotografia porcusorii

Mesajde ramona_inka » 01 Noi 2010, 00:29

Prima poza imi place mult.
Acum o sa zic si eu o critica (de, nu ma pot abtine, defect profesional zic unii). Ai pus lumina in dreapta, drept pentru care ai umbra in stanga. Si te-ai asezat matale taman in stanga sa faci poze ca sa iasa umbra in plin plan!!! (se vede cel mai bine asta la poze din mijloc). Pai cum sa se mai vada grasanele?! :lol: Aaaa, pardon, acum mi-am dat seama. A fost cu efect sa se ascunda burta si sa para mai suple... negru=subtire... :winking:
Critic pe altii dar eu nici nu am apucat sa ma tin de cuvant si sa fac poze din nou... Sper sa reusesc pana pleaca Joy de aici :giggle:

bog
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 15
Membru din: 25 Oct 2010, 21:28

Re: Sfaturi pentru a fotografia porcusorii

Mesajde bog » 01 Noi 2010, 11:48

Maria....Numai exersand poti sa-ti dai seama ce este bine si ce nu.Eu observ ca lumina nu este suficienta deci......cand mai faci poze incearca sa-ti dai singura rezolvare la problema....cum?....ai facut poza,te uiti pe aparat si vezi ca nu este luminata cum trebuie....urmatoarea poza o faci din aceeasi pozitie a aparatului dar cu sursa de lumina mai aproape de subiect sau pui o lampa mai puternica...Asta astept de la voi sa experimentati...pana va dati seama ce si cum.....

Cel mai important este ca va doriti....eu am exersat facand zeci de mii de poze din toate unghiurile si cu cat mai multe feluri de lumina(nu exagerez).....degeaba pot da eu setup-uri de lumini si cum sa fie setat aparatul daca nu sunteti constienti de ce rezultatul este acela....

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Sfaturi pentru a fotografia porcusorii

Mesajde maria » 01 Noi 2010, 15:58

ok
deci am inteles ca lumina nu e suficienta
banuiam si eu
incercari o sa mai fac, nu e problema
nu am inteles insa ceea ce a spus ramona
am avut lumina in dreapta si eu am stat in fata porcutelor
adica cam in oglinda fata de desenul de pe forum
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
flori2177
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 335
Membru din: 13 Feb 2009, 20:59
Localitate: Ploiesti

Re: Sfaturi pentru a fotografia porcusorii

Mesajde flori2177 » 01 Noi 2010, 16:10

Mai priveste o data pozele demo care sunt puse de mine.....vezi ca becul este undeva deasupra micutilor si cam la 45 grade spre stanga.....de ce asta?....pentru ca umbra pe care o da lumina sa fie cat mai "invizibila"....
De ce lumina trebuie sa vina de undeva de sus?....incercati sa va luminati fata de jos in sus si sa vedem daca va place..... :lol:
KiKi & Devi

bog
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 15
Membru din: 25 Oct 2010, 21:28

Re: Sfaturi pentru a fotografia porcusorii

Mesajde bog » 17 Noi 2010, 10:04

Hmmmmmm.....se pare ca a fost doar euforia de inceput....nu credeam ca se termina asa repede.
Nimic nu este usor.....dar cel mai usor este sa te complaci in mediocritate....crezand ca ceea ce doresti este prea greu.....
Nimeni si nimic nu este perfect....dar macar incercam sa tindem spre aceasta....


Am vrut sa nu scriu dar nu am putut sa ma abtin....si asta pentru ca este greu sa gasesti ceva gratis pe lumea asta

Numai de bine

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Sfaturi pentru a fotografia porcusorii

Mesajde maria » 17 Noi 2010, 10:39

draga bogdan
eu, asa cum am spus sunt interesata de fotografie
chiar am facut niste poze afara si voiam sa ti le trimit in particular, avand in vedere ca nu sunt cu porcusori
sunt peisaje de toamna
numai ca acum am ceva probleme si le-am pus deoparte, in asteptare
stiu cat costa un curs foto si cat timp iti ia
stiu ca trebuie sa exersezi ff mult, pana sa ajungi la o fotografie ca lumea
deci ,...
(vorba lui flori)
ps
1. mai spune tu cate ceva despre lumina, despre instantanee, ca de fapt cam asa sunt majoritatea pozelor de pe gemon
2. intrebare : putem pune poze si cu alta tema, doar ca material didactic?
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Sfaturi pentru a fotografia porcusorii

Mesajde Gemon » 17 Noi 2010, 11:08


Avatar utilizator
cosmina
Forumist
Forumist
Mesaje: 1141
Membru din: 20 Mar 2010, 19:40
Localitate: abbotsford

Re: Sfaturi pentru a fotografia porcusorii

Mesajde cosmina » 16 Dec 2010, 22:40

daca tot a inceput concursul.. ceva stafuri? si critici? despre poze?> ca au fost destule fotografii./ mie imi plac pozele cand li se obs f clar boticurile porcilor. ai mei nu prea stau cu botul pe sus/
in leg cu aparatele. desi aparatul meu nu e cel mai extrem dar destul de bun cateodata cand fac poza cu blit, pozele ies prea luminate. am obs ca ies mai bine daca sting lumina si las doar blitul. intradevar e o chestie importanta cu lumina.si oricum lumina naturala e cea mai buna., dar acuma iarna mai greu. si alta intrebare cum sa focalizez mai bine porcul in totalitate, pt ca se focaliza doar bucatica de porc din centru..

bog
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 15
Membru din: 25 Oct 2010, 21:28

Re: Sfaturi pentru a fotografia porcusorii

Mesajde bog » 28 Dec 2010, 22:54

Pentru ca porcutul sa iasa in intregime clar ai doua posibilitati
1. Sa modifici diafragma (acel f....sa fie un numar cat mai mare...de la 5,6-10) adica sa nu lasi aparatul sa faca ce vrea el...Asta este mai greut

2.Sa te departezi mai mult de porcut astfel ca aparatul sa modifice singurel acea diafragma...Asta este ideal daca nu prea cunosti aparatul

Avatar utilizator
cosmina
Forumist
Forumist
Mesaje: 1141
Membru din: 20 Mar 2010, 19:40
Localitate: abbotsford

Re: Sfaturi pentru a fotografia porcusorii

Mesajde cosmina » 28 Dec 2010, 23:01

interesant.. mersi.. sunt multe chestii thenice, daca as invata cum sa manevrez aparatul. si nu doar sa il las pe automat

Avatar utilizator
Marius1986
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 335
Membru din: 17 Noi 2010, 10:00
Localitate: Braila
Contact:

Poza

Mesajde Marius1986 » 20 Ian 2011, 00:10

Uitel si pe smecherul de Jerry, maine ma pun pe facut cateva poze sa vedem ce-mi iese :up2: :clapping: :clapping: :clapping:
Imagine
E un pic in ceata, am un Fujifilm S1000, dar nu stiu ce are de mereu ies pozele asa , poate nu stiu eu sal setez cum trebuie poate ma ajuta si pe mine cineva. Multumesc

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Sfaturi pentru a fotografia porcusorii

Mesajde Gemon » 20 Ian 2011, 09:28

Marius, ti-am mutat postarea aici, pentru a putea fi ajutat de bog si/sau alti membri mai experimentati, in problemele pe care le intampini la fotografiere. In cazul de fata fundalul este mai clar, desi porcusorul este in prim-plan, detaliile din jurul lui sunt cele care se vad mai bine, accentul e pe spatiul din jurul lui.

Link util:

Aceasta imagine ai inserat in topicul Calendar 2011, scri ca vei mai face cateva poze, asteptam cu drag sa le inserezi in topicul Calendar 2011, pentru calendar de birou.

Avatar utilizator
cosmina
Forumist
Forumist
Mesaje: 1141
Membru din: 20 Mar 2010, 19:40
Localitate: abbotsford

Re: Sfaturi pentru a fotografia porcusorii

Mesajde cosmina » 20 Ian 2011, 09:32

s-a miscat cumva porcu?
probabil nu ai stabilizator optic. la aparat.

Avatar utilizator
Marius1986
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 335
Membru din: 17 Noi 2010, 10:00
Localitate: Braila
Contact:

Re: Sfaturi pentru a fotografia porcusorii

Mesajde Marius1986 » 20 Ian 2011, 10:26

Posibil camera sa nu fie cine stie ce , din cauza asta sa iasa asa:|? :puking: :suicide:
Fujifilm S1000
Am mai umblat un pic la ea(setari la camera), si vreau sa imi spuneti daca acum este bine ?
Imagine
Parca arata mai bine decat cealalta ?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Sfaturi pentru a fotografia porcusorii

Mesajde Gemon » 20 Ian 2011, 13:07

Arata mult mai bine, felicitari!
O poza de acest fel arata si mai bine, daca fundalul, elementele din mediul inconjurator nu "rapesc" privirea spre detalii nesemnificative din acest punct de vedere (prea multe culori, obiecte in jur/fundal, pantofii etc.). Tu vrei sa iasa in evidenta frumusetea lui, ochisorii, nasucul, corpul, pozitia, privirea lui, analizeaza fundalul inainte si poza va fi si mai reusita.

Cele mai reusite fotografii se pot face in mediul lui, ridicand gratiile (stand "la panda" fara sa fie deranjat de prezenta ta), sau prinzand un moment deosebit la plimbarile in afara custii, cu partenerul consumand impreuna ceva bun etc., adica o poza in care nu pare sa fie doar "pus acolo", cu riscul de a cadea, sau de a sta intr-o pozitie ce nu il caracterizeaza sau intr-un loc unde nu se simte bine, incearca sa il surprinzi in atitudini naturale.


Înapoi la “Concurs lunar de fotografie”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori