Concurs noiembrie 2011 - Accesorizarea spatiului

Concurs tematic
Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Concurs noiembrie 2011 - Accesorizarea spatiului

Mesajde ramona_inka » 27 Oct 2011, 13:32

Accesorizarea spatiului

Una din necesitatile importante pentru porcusori este spatiul. Cu cat spatiul este mai mare si permite miscarea (chiar alergarea) cu atat este mai bine. Daca mai si este accesorizat stimuland porcusorii catre un comportament de cautare-cercetare dar si oferind spatii de relaxare-odihna atunci este minunat. De aceea pentru acest sfarsit de an am ales ca tema accesorizarea spatiului, de data aceasta o accesorizare virtuala folosindu-va imaginatia! :up:

Va propunem un spatiu virtual.
Participantii trebuie sa decoreze acest spatiu cum considera fiecare mai bine cu: tuneluri, hamace, scarite, casute, patuturi textile, etajere de plastic, ghivece de plastic decupate, suporturi de fan din lemn, tuburi pvc... Se poate folosi un accesoriu de mai multe ori sau doar odata (de ex. un tunel si doua hamace) sau se pot face combinatii de 2-3 accesorii.
Acestea trebuiesc asezate cum doreste fiecare. Se poate folosi orice se considera ca poate fi un bun accesoriu. Trebuie insa justificat de ce a fost ales un loc anume spentru un accesoriu sau o combinatie de accesorii precum si materialele din care sunt acele accesorii si cum le-ar proteja. (de ex. am facut casuta din osb si am dat cateva straturi de ulei de in pentru protectie impotriva umezelii)

Iata metoda de lucru:
1. imaginea cu spatiul virtual se salveaza in calculator
2. in functie de preferinte/posibilitati participantii pot:
a) printa imaginea si desena cu mana libera accesoriile sau pot face colaj cu accesoriile printate si decupate si apui puse pe spatiul dat apoi scaneaza/fotografiaza si posteaza pe forum
b) asambleaza direct pe calculator in diverse programe de grafica si rezultatul final il posteaza pe forum
3. neaparat fiecare participant trebuie sa specifice ce a pus in fiecare loc, din ce este realizat si de ce a optat pentru acea varianta, sa justifice

Acesta este spatiul virtual propus:
Imagine

Acestea sunt cateva modele de accesorii (pot fi folosite integral, partial sau deloc, la alegerea concurentului – fiecare participant are libertate deplina in a alege cu ce sa accesorizeze spatiul dat, pot fi accesorii luate de pe internet, din productie proprie si fotografiate etc.)
Imagine Imagine Imagine
Imagine ImagineImagine
Imagine Imagine


Fiecare participant poate adauga una pana la trei propuneri de asamblare, dimensiunea finala a imaginilor sa nu depaseasca 640x480 pixeli. Fiecare participant trebuie sa specifice numele creatiei sale.
Aici puteti citi cum se adauga imagini pe forum viewtopic.php?t=8

Perioada de adaugare a pozelor: 1-30 noiembrie 2011
Perioada de jurizare a pozelor: 1-10 decembrie 2011

Va dorim mult succes!


-------------------------------------------------
Exemplu:
Parcul de joaca Inka
Imagine
In partea dreapta am pus o casuta in forma de trapez ce permite un acces usor in si peste casuta. Aceasta este cumparata, gata uscata si prelucrata, a necesitat doar o protejare cu cateva straturi de ulei de in.
La o mica distanta de casuta este o scara din nuiele de alun care duce la o casuta aerisita facuta din osb. Scara de nuiele este cumparata dar casuta aerisita este facuta de mine din osb si protejata cu ulei de in. In prelungirea ei, pentru a mari “etajul” am pus o casuta dreapta astfel ca porcusorii pot sta si pe casuta si in casuta. Si aceasta casuta este cumparata si protejata cu ulei de in.
In mijlocul spatiului am preferat sa pun un hamac textil sprijiniit pe picioare metalice (suportul este luat de la un scaun vechi de pescar pentru ca este solid, poate rezista la greutatea unui porcsor, nu este daramat de ei si nu poate fi ros). Astfel in jurul lui zona este libera pentru ca porcusorii sa aiba spatiu de alergat. Pentru diversitate am adaugat si un tub de plastic usor cotit. In stanga am pus un coltar sau toaleta de plastic pentru rozatoare folosita de obicei pe post de loc de odihna la etaj. Sub casuta aerisita din osb am pus un sac textil, calduros, unde porcusorii se pot odihni. Sacul este realizat din vatelina, fleece si fas pentru a rezista la umeazala dar si pentru a fi calduros.
Am ales sa pun aceste accesorii mai mari, mai inalte, in partea din spate a custii, aproape de perete, pentru siguranta porcusorilor.[/quote]

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Concurs noiembrie 2011 - Accesorizarea spatiului

Mesajde crisa24 » 27 Oct 2011, 17:13

propun si eu varianta mea, dar pentru un tarc mai mare :lol: !
azi am avut o zi usoara la munca si m-am apucat de decupat si lipit :D .

"Casa, dulce casa!"

Imagine

1. am pus accesoriile mai mult pe lateral pentru a lasa loc de joaca si de fuga pe mijloc,si pentru siguranta
iar pe mijloc mai liber, pentru a alege o varianta de ascuns usora, sau de ajuns intr-un punct sau altul usor si fara stres pentru porc.
2. la fiecare casa am pus un fel de scara multifunctionala, pentru a se putea folosii si acoperisul ca etaj..
3.fiecare obiect de lemn a fost tratat cu ulei de in, in trei staturi.
4. fiecare scara va fi si casuta
5.pe casute am pus perne pufoase cu baza din bumbac, ce le face antiderapante
6.podul si conurile din panuse au fost lasate pe mijloc, ca refugiu, in cazul in care nu nimeresc casa rapid :lol: si pentru a ajunge la toaleta!
7.adapatorile au fost atasate cu sarma de porcodrom langa fan si mancare
8. tunelul a fost agatat de unul din pereti cu sfoara, una trecuta prin baza de jos si una pe partea de sus trecute ambele una pe jos alta pe sus si legate in exteriorul custii in X.
9. fanarul a fost la fel prins cu ata si legat in X.
10. pentru fiecare obiect prins de perete se pot face si gauri (adapatori, fanar), iar tubul de preferat cu sfoara in X, pentru a rezista sub greutatea porcilor...

si bonus cativa porci prin zona! :lol:
Ultima oară modificat 27 Oct 2011, 17:27 de către crisa24, modificat 1 dată în total.


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Concurs noiembrie 2011 - Accesorizarea spatiului

Mesajde ramona_inka » 27 Oct 2011, 17:25

Ce surpriza! Nu ma asteptam sa vad o propunere asa de repede tinand cont ca data de postare a lucrarilor este 1-30 noiembrie. Inseamna ca va place propunerea si atunci lansam de acum concursul. :up:
O singura rugaminte avem, nu uitati de numele creatiei artistice!

Avatar utilizator
biancadumy
Ajutor de calauza
Ajutor de calauza
Mesaje: 6615
Membru din: 07 Iul 2009, 22:49
Localitate: bucuresti

Re: Concurs noiembrie 2011 - Accesorizarea spatiului

Mesajde biancadumy » 30 Oct 2011, 17:24

Vin si eu :hi:

Imagine

"Guinea pig city"

Nu am ales foarte multe accesorii,am ales strictul necesar. Asa porcutii au si spatii de joaca si au si pe unde sa alerge :up2:
Pentru aceasta cusca am decis ca 4 porcuti sunt de ajuns.

in partea stanga avem un mini fotoliu in care porcusorii se pot relaxa
tot in partea stanga avem si un saculet realizat din fleece pe care porcusorii il adora
un pic mai la dreapta avem un tunel realizat din bumbac si fleece
in mijloc am ales sa pun o casuta de plastic ca loc de refugiu pentru porcusori
tot in mijloc am pus si un etaj nu foarte inalt (in asa fel incat porcutii sa nu poata sari),acesta este tratat cu ulei de in
In coltul din dreapta este o litiera folosita pentru odihna sau nevoile fiziologice


PS: nu prea ma descurc sa explic si nici cu programele nu prea le am :lol: :lol:
NU va voi uita niciodata Missy si Teddy!

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Concurs noiembrie 2011 - Accesorizarea spatiului

Mesajde ramona_inka » 19 Noi 2011, 10:53

Iata si alte accesorii ce va pot ajuta sa faceti un spatiu de joaca mai atrativ:
Imagine Imagine Imagine ImagineImagine Imagine
Imagine Imagine
Imagine Imagine
Imagine Imagine
Imagine Imagine Imagine

de asemenea util este si acest topic de unde va puteti inspira cu

-------------------------------------------------------

Nota admin:
Informatii despre castigatori si premii aici viewtopic.php?p=106754#p106754


Înapoi la “Concurs lunar de fotografie”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori